Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: zanati i dyte ma i vjeter ne bote, metoda e re
Anonymous Gashi

Date:
zanati i dyte ma i vjeter ne bote, metoda e re
Permalink   


A din kush qysh me i lidhe dy kompjuta me nje lidhje te internetit prej IPKOs (me ate variantin qe paguen veq per nje kompjuter)?
Njani qe nuk rren kurre me tha qe kjo eshte e mundur dhe qe bile laptopi i punon edhe me wireless kah o tuj u sill neper aborr, dekteri sa thmija te njajten kohe kqyrin shkamas ne kompjuter mrena tushpija.
Qina.

__________________


Senior Member

Status: Offline
Posts: 146
Date:
Permalink   

Anonymous Gashi wrote:

A din kush qysh me i lidhe dy kompjuta me nje lidhje te internetit prej IPKOs (me ate variantin qe paguen veq per nje kompjuter)?
Njani qe nuk rren kurre me tha qe kjo eshte e mundur dhe qe bile laptopi i punon edhe me wireless kah o tuj u sill neper aborr, dekteri sa thmija te njajten kohe kqyrin shkamas ne kompjuter mrena tushpija.
Qina.

Po Qinez oshte plotesisht e mundeshme

nese je ka lof me lidh PC-n  me Llaptop
veq duhesh me ble ni qesi pajisje qe kushton dikun ka 20 evro edhe pa problem tkryme
e ke at pun. Munesh me e marr masnej llaptopin nbanjo edhe me qel ksi sajta
porno edhe me ba muhabet.

Nese je ka Lof per lidhje PC-PC ateher o muhabet tjeter po eshte e mujshme __________________
Ngo gjyshin se pi pervojės unė flas


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

nejse babagjysh, pe dijim tash mos me te vet ty mo kur na vyn najsen per kompjutera :)

qinez, edhe une me te ndime e kom, kishe po mujshe me perdor njonin kompjuter si server, edhe qat internet qe e ki ne qat kompjuter, me e nda me kompjutera tjere ne shpi.

maspari nuk ju besoj shiptarve se gjith jon senet lehte, deri te marrin me i bo.

masdyti, me pas kon lehte, na krejt kishim dite.

kshtu qe te propozoj me marr kujtesen nese i ki ma shume se ni kompjuter.


__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

qysh tha UC e kom une veq me kujtese, USB porti vjen prej modemit n PC, prej pc me utp n pc tjeter, fire wallin e nal, edhe bandwithi t pjestohet me dy.

me ipko bon me wirless modem, ndaq pc me pc ose pc lop top, po veq n security duhesh me ndreq diqka, qi mos me pa kojshia qi ka wirles po veq kompjuteri jot me mujt mu kyq.
per ma hollsisht pe pres ni e mail edhe e postoj.

Muni n ipko me aktivizu mms, edhe me qu text veq, belesh e keni.

Edhe ni fore tjeter qi para do mujve inxhinierat e vales e kan detektu edhe e kan nal,keni ni qi internetin n vale900 o shfrytzu pa pare, edhe dikush s ka besu edhe s ju ka dok e mundshme.
Forje o kon qi, ni server(central) o kon edhe per mms edhe per internet per gjeneraten GPRS,n konfiguracion t mobillit ku e keni t shkrume vala900-int, veq o dasht me fshi int edhe me bo mms, vala900-mms, kur jeni kyq n server, ai ju ka njoft juve per mms, ju mms s keni qu po e keni perdor per internet,se i njejti server per dy punet,algoritmi i tarifimi(billing qi pi thojn shypet) nuik ka mujt me ju tarifu se e ka pa komanden mms edhe ka prit kur po qoni ju mms.

sot kjo s bon se serveri o nda hahahahahahahahahahahah, o dasht ma heret me ju kallxu.

-- Edited by R2D2 at 16:26, 2008-04-22

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Nuk e pasna dite qe IPKO-ja koka edhe internet provider, e kam dite per telefoni mobile.
Take ishte. Nuk po boj reklame, por kam qen me IPKO dhe qe disa vite jam te shpija me Kujtesen dhe jam i sterknaqur.
Prej modemit te Kujteses me kabell te internetit e lidh nji router (cilin e blen reth 50 euro), mandej prej routerit, me kabell te internetit e lidh kompjuterin dhe plus ke wirelles ne krejt shtepin. Ky oshte sistemi cilin e kam ne banes. Attachmentat une mo si downloadoj, thijesht vetem po klikoj dhe ata me shpejtesi te hatshme po memorohen ne hard diskun e kompjuterit.
Ne pune jam me IPKO dhe youtubin e kena problem me kqyr pa u ndal.
Krejt kjo, nuk po di qka ka lidhje me politike dhe po propozoj, nese i bjen ne fije sistemit, me e fshi ket tem prej ketuhit.
Qino, ma jep driten e gjelbert kur e kryn punen a?

__________________
xenini


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Xeno mos ja nxer bishtin qitash, kur ja le lilit topiqin about me, lena qito about us hahahahahaha.
Po n parim qajo lidhja n seri me dy pc qi e kom une, njoni pc o ruter(rugetimi),veq per wirles ki wirles ruter, xen a e ki konfiguru mire se po t jomshin komshat internet, ta osin brezin(bandwith-in).

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Qka me jomsh internet, kur ne momentin, kur ja bone search wlan, dalin ja 6 mundesi me u kyq. Krejt kane bo reth meje, qashtu qe me jomsh nuk ka kuptim.
Une Kujtesen nuk e paguaj, po ata mu, qashtu qe i kam disa privilegje, edhe ne shpejtesi.
Lilit ja kam lone k..... - hahahahahahahaah
P.S.Po shihet ashiqare qe qeveria e re po punon dhe na ka lone pa mundesi me diskutu per sene politike e po duhemi me u marr me sene teknike.
Tash ndron perseri qasja e diskutimit.

__________________
xenini


Senior Member

Status: Offline
Posts: 146
Date:
Permalink   

Under Construction wrote:

nejse babagjysh, pe dijim tash mos me te vet ty mo kur na vyn najsen per kompjutera :)


HHAHAHHAHHAHAH
UC krejt e hupt je.
Une e kam  qat lidhje qe ja propzova qinaezit ne shpi edhe funksionon bash mir, bilem qajo pajisje qo e kam une o MIcro-X edhe e ka ni softwer te vetin per siguri. n'qat software ja kom shti wairles numrin e laptopit tem edhe smunet ma me u kyq kerkush perpos qasaj adrese qe une e fus ne system te wirelesit.

 __________________
Ngo gjyshin se pi pervojės unė flas


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

babagjysh, flm qe ma ofendove maskulinitetin - se une mashkull jom shumicen e kohes :) po nejse...

puna ke qe veq pajisja nuk ja zgjedh problemin qinezit... ipko e ka lidhjen shume te quditshme, ne zyre e kom te kufizum numrin e kompjuterave, ama cilletdo kompjutera perderisa nuk e kaloj numrin... ne shpi po muna me lidh vetem qat kompjuter, badihava osht qe e ckyqi, tjeter kompjuter nuk po e lidh... modemin e kom wireless.

r2d2, me kujtese osht shume thjeshte se nuk osht ppoE lidhje - krejt qa te vyn osht ni access point per ni kompjuter, ose ni router per ma shume... sigurine masanej e rregullon ti vet, se munesh me kufizu lidhjet vetem ne kompjutera qe ti ja cakton ne baze te mac adreses (metode e identfikimit te komputerit).

ipko osht i mire per ata qe e perdorin internetin pak deri ma se shumti mesatarisht... ama nese e perdor pak ma shume, duhesh me shku ne kujtese me ju thone flm qe jeni tuj punu. te vetmin sen qe e kan keq osht qasja ndaj klientit, ama edhe aty jon permiresu dukshem ne kohe te fundit, veq prap ipko e ka ma te mire.

XENIN, le qet topic, veq munesh me ja ndrru emnin ne PROBLEME TEKNIKE si shumica e forumave qe e kan.

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

UC per mac me shtu dicka s prish pune nashta, jo pse di naj sen une, po qato pak me da me juve me bo ma interesant.
TCP/IP(Transmison Control Protocol/Internet Protocol) funksionon me 4 ose pese shtresa, n shtresen e pare ose link layer e cila esjte pergjegjse me mar edhe me dhone t'dhana(data) nepermjet mediumit transmetues,ky layer permban hardver fizik si adapterin e rrjetit edhe kabllin e rrjetitpsh ethernet adapteri i rrjetit permban 12 numra heksadecimal si psh A5-20-22-04-67,e qikju quhet MAC Adres(Media Access Control Adres) qi lun rol t randesishem ne transmetimin edhe adresimin e t dhanave.
Protokolet qi i perdor link layeri jon, ATM(Asynchronus Transfer Mode),Etherneti,Token Ring,Frame Realy,FDDI(Fiber Distributed Data Interface).

-- Edited by R2D2 at 16:37, 2008-04-23

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Anonymous

Date:
Permalink   

O krejt shypet jane trima dhe ITyha bre! Hallall tamli dhe byreki nan's.

Me pak do keshilla prej dostin tem, dhe veq me nja tri-kater here qi m'ka ardhe tu shpija qe u qysh e zgjidha problemin:
1. E bleva ni vireles 'ruters' te firmes ... te dugoja ... (mos t'i boj reklam gjithkujna si xenavdini vetes)
2. e qova tu shpija
3. e thirra dostin
4. u ndreq
hihihihihii


Jo, jo, pat ma shume cikle 1-4 dhe gjate kesaj mesova edhe une dishka. Qe pra:

1. Rutersin duhet me lidhe ne mes kompjuterit tan dhe modemoit te ipkos. Kah ipko rutersi e kish veq ni bire kurse kah ti i kish 4 copa. Shtine kabllin ne cilen te dush prej ketyne katrave (nisoj lezet po te vike).

2. Ne ruters duhet me hi dhe me konfiguru qi me u lidhe kah porti i ipkos si PPOE. Duhet me ja plotesu ne ato fushat usernamin dhe pasvortin qi e ki me ipko. Te connect duhet me i thane automatic ose continuous (jo manual).

3. Duhet me bo address 'clone' kah rutersi. Duhet me plotesu me ni fushe ni kallabllak numra dhe germa qe jane adresa e kompjuterit tan. Adresen e gjeta tuj e qele kompjuterin dhe tuj e lexu adresen qe ish kane e ngjitne me ni cope leter ne kartelen e kompjuterit. Dishka si MAC: 00-03-C2-........

4. Hala ne ruters, duhet me e ndryshu nifar fushe ku shkrun ttl dhe me e qite 128

5. Eshte edhe nifar konfigurimi per me t'i dhane ipadresat automatikisht, po une e lash bash ne automatikisht qysh ke dhe shkoj ne rregell.

6. Tash ne kompjuter tanin, duhesh me hi me bo ipadresen me marr automatikisht. Kjo masmiri bohet tuj e thirre naj dost qe din me bo kte. Kur kjo te bohet athere kompjuta jote eshte i lidhun per ruters dhe munet me dale ne internet.... me bo me lane ikpo.

7. E qe pra ipko nuk po len dhe po del faqaj e ipkos qe duhesh me mushe llogarin. Por kjo eshte mire se p'i bjen qi kopmjuteri jot dhe ruteri jane mire tukqi te kane qu dekteri te faqja e ipkos. Ne kete moment duhet prape me thirre dostin.

8. Dosti hin e lexon dhe e merr vesh qi rutersi po e zvogelojke ttl-hin e kompjuterit tan per 1, dhe edhepse ne ruters e ki qit 128, kur po mrrin tu ikpo po bahet 127, gja qe ikpo po e kontrollojke dhe po ta bojke stop.

9. Dosti masanej shkon te shpija dhe vjen mas do dite me zgjedhje qi duhet kopmjuterit tan me ja bo ttl-hin 129
E ban dhe u kry puna. Por kete duhet me bo edhe ne komputerin tjeter qe eshte i lidhen poashtu me kabell. Gjithashtu edhe ne llaptop, po llaptopi pat ma shume pune dhe ... s'o t'um hanger fort me ju kallxu qysh u bojke se as vet s'e di qysh.
Perfundimi eshte qe une jam i lumtun dhe vjedhi internet p'i ipkos ne tre kopmjutera e paguej vetem per ni lidhje te lodht te internetit.

Mase ra fjala, bash me kqyre holleholl, edhe nuk jam tuj vjedhe hiq! Sepse kontraten me ipko e kam ne emen t'emin, e jo kompjuteri jem kontrate me ipkon. Kush po ju thote atyne me ma lidhe emnin tem me kompjuter!? Une, pra UNE, jam tuj ble prej tyne sherbim e jo kompjuteri jem.
Duhet me shku ne ART me protestu qi me ja nale licencen ipkos se po i vjedh konsumatorat. Pisat! Hajnat!__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

e ki n ruter edhe me 64 enkriptimin edhe me 128, 2exp7=128,baza 2 se ruteri ka pune me numra binare me 0 edhe 1, me 128 punon ma kadale deri sa i enkripton po me kajt mamin sen e then kerkush, me 64 kan thy po jo n kosove duhet mu kon i qart, qy e ki edhe 64 me lon punon mas qpejt.per wirles e kom llafin.sidomos n WiMAX o kon problemi -Wirles metropolitan area network.

E qikjo ppoe o qaj protokoli qi e permena, mu lidh point to point over ethernet.


-- Edited by R2D2 at 11:21, 2008-04-24

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Bravo Qinez, edhe bash po me vjen mire qe e ki postu qysh e ki bo.

Dmth krejt qa po te vyjka koka ni ruter, qiky tekst i joti edhe qaj dosti yt :)

Veq ni kshille prej ni amateri - mac adresen e merr me Command Prompt
Pra ne XP e ki shkon kshtutne:
klik START
klik RUN
aty e shkrun: cmd
(qelet ni dritare e zeze me shkronja te bardha si ne kompjutera para windowsit)
aty e jep komanden: ipconfig/all

Tash, qajo komande ti qel plot shenime, per secillin adapter te lidhjes. Lidhja me kabell osht Ethernet Adapter. Wireless-i, edhe bluetooth-i po dihen. qata numrat 12 shifror jon mac adresa ose Physical Address qysh e ki te shkrume aty. Varsisht qysh lidhesh, a me wireless a me kabell, e shtin qat mac adrese.

Po e perseris, amater jom, po zori me ka shti me i msu do sene qe me qef nuk i kisha msu kurre.

-- Edited by Under Construction at 11:28, 2008-04-24

__________________
MPUQ
Anonymous

Date:
Permalink   

harriva me shkru aty ne fund edhe nje pike:

10. nuk ka nevoje ma me startu ate koneksionin IPKO PPOE qe e ki ne desktop sa here te don me u lidh ne internet. Nese i ke lidhe ruterin dhesenet tjera si ne pikat 1 deri 9, atehere ti veq JE i lidhun ne internet tane kohen. Kete pune e ben rutersi per ty kehquqe ti nuk ke nevoje ma me bo connect me ate ikonen palidhje prej desktopit. Qeshtu, pra.

Kur u nala me lexu dhka kum shkru ma heret, po me duht me shtu edhe se seni ma i veshtire ke qysh me e bo ate ttl-hin 129 ne secilin kompjter knena kah rutersi. Per kete po u dashke me hi me ndryshu nifar parametri ne windows registry dhe ishte mjaft me rreziqe te nduarduarshme. Ai dosti ma ka maru nifar fajlli shume te vocerr qe e ben kete pune avtomatikisht po nu po di qysh m ua dhane. Naj ide najkush?

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

valla bre qinez, po i pshtojshe kta qe kan lidhje me ptk edhe ipko e qe kan ma shume se ni kompjuter.

nejse, shumices ka me u desht me ju kry dikush ate pune, veq sidoqofte munesh me upload fajllin qetu www.sendspace.com edhe masanej veq e poston linkun per qato edhe kush don e merr.
__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

me na fal anonimus se t kom keqkuptu menova per siguri t'ruterit e ti e pate fjalen per ttl(time to live), qe qito menxi e gjeta s mirna vesh qaq shume n kete drejtim, nashta t nimun qysh me ndrru ttl

http://www.talkbroadband.com/articles/49/1/Registry-Tweak-for-Windows2000%7B47%7DXP%7B47%7DNT:-Change-Your-Default-TTL

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Anonymous

Date:
Permalink   

OK. Qe fajlli:

http://www.sendspace.com/file/tvhpw3


Copyright: dosti i qinezit.

Mund te perdoret vetem per qellime humanitare.

__________________


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 99
Date:
Permalink   

qelna naj topic TROUBLESHOOTING se diqysh bre spo shkojne ngat veti topicat per hashimin e per mac adresa

__________________
Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.


Newbie

Status: Offline
Posts: 1
Date:
Permalink   

Pike se pari para se me preke registrin e windowsit duhet me dite se me bo me dallashu qet pjese vitale te kompjuterit muni lirisht me reinstallu tana senet prej fillimi. Keshtuqe ju kisha keshillu mos me prek perveq nese jeni te sigurt se cka beni, ose bene nje kopje te pjeseve qe i modifikoni qe ne rast prolbemi me mujte me i ristoru.

Perveq me kone ne serevera edhe ato ne naj pjse shume specifike te IT ku perdoren mjete dhe sisteme te ndertuara per nevoja specifike te klientave se nuk kom ndegju se ttl duhet me nderru per perodrim normal. Por po flasim per Kosove e ne Kosove cka sbon vaki.

Sioqofte ma merr menja se cilindo ruter ta blejsh vjen me naj manual perdorimi dhe me websajt support qe te tregon se si me installu. Per arsye sigurimi nuk te kisha kshillu wireless por nese e zgjedh wireless aktivizoj te kater celsat WEP edhe gjithesesi limito me mac adressat qe i len me u lidhe.

Provo nihere vet edhe se te merr kohe po vetem percjelli insktrukcionet e mos i nigo hallkin edhe bleje ni ruter te thjesht.

FG
GA-EX3smile.gifQ6
q9450 oc 3.4
4GB DDR 3 1600
EVGA 92 Nvidia 512 GTS oc 1000Mhz

-- Edited by frukyy at 18:49, 2008-04-24

-- Edited by frukyy at 21:27, 2008-04-24

__________________
Anonymous

Date:
Permalink   

fryki, mos ha mut shume! E dina qe je tuj punu ne ipko.
Kujna i prishet vindovsi prej qatij fajlli qe e postova ja bi une ni vindovs te ri originall prej kine.


__________________
Anonymous

Date:
Permalink   

A munet tash dikush me me kallxu mue qysh ndrrohet default ttl ne iPhone?
Veq edhe qyky me ka mete pa u lidhe ne internet.

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

nuk ma merr menja qe frykky punon ne ipko, ose edhe nese punon, nuk osht kah thot mos me bo kurgjo.

frykky, po get qe ty kurre nuk te paska hi noj spyware/malware/virus i serte qe je duft me hi me ja fshi rrajt deri ne windows registry... edhe kjo per qa po folim na nuk osht perdorim i perditshem, po osht tentim i mashtrimit te provajderit pis qe nuk te len ty me bo qa te dush me bandwidth tondin! tybe jom kah mendoj me e bo veq qe po pritij me ja bo connect sa here te dhezi kompjuterin...

une per veti me i pas dy kompjutera nuk isha tut me perdor qet faljllin e dostit qinezit, e nese une i besoj qinezit, ju muni lirisht edhe paswordat e emailave me ja dhone, hahahahhaha.

qinez, per iphone ka shume forume ne internet, kshtu qe nese nuk din kurkush me te kallxu ktu, atje e gjen sagllam.

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Nuk e di per juve dhe per njerez qe jan te lidhur me IPKO-n, por ne zyre dhe me njerez qe po ri, ne shumicen e rasteve po kyqen tash me Kujtesen dhe po e lojne IPKO-n. Te premten pas ores 12 ne zyren time nuk ke shansa me hi ne youtube.
Kjo qka po flas, nuk oshte prej dje****, po oshte konstante.
Per mu personalisht Kujtesa oshte ma "dhip" se IPKO-ja.
Keto po e shkruj prej zemres te plast se momentalisht ne pune nji foto po me duhet 2 minuta me u qel.
Me IPKO-n e kisha lidh vetem gasin, qe edhe me bo me haru, rjedh ngapak.


__________________
xenini


Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

kur pe dani internetin e ni kompluterit nshum komplutera, a po ju ndahen edhe bitat nisoj.
pu du me than mbushja e 10 erov a po ndahet nisoj nkejt kompluterat ka dhet ero a jo, a pi qini nanen mbushjes tdhetve nven 10 ditve pe hargjitni per ni dit.
sen spo marr vesh un veq po ju ves, se sdi ksi sene t'hakerave, lidhje me kry skam n'kit pun, veq e di qe privatnikin me ba me vjedh qysh jeni msu me vjedh shtetin nanen jav qin. :), jav pkut nrraj. :))

__________________

Anonymous

Date:
Permalink   

Na veq p'e kursejna vetin, ma mire me thane telefunin mobil qi duhet me thirr ipkon dhe me i thane "qyre, e kam ni kompjuter tjeter ku qetash po du me perdore internetin, a ka munsi me nuk kompjuterin e vjeter dhe me ma lishu ne kete te rivin?" E qeshtu duhet me i hargjite rrumullak nja 37 ojro ne muej tuj u permeqat me ta e per me i shfrytezu qato 10-15 ojro internet te lodht.

Kshtuqi, stab i dashtun, privatniki naj kput ka...
Dhe, siq p'e sheh, na nuk p'e vjedhim privatnikin asni bit shpejtesi e as gigabit download ma shum se qi jena marre vesh. Veq p'e trullavim kontrollen qi e ban ai per sa kompjutera jena tuj i shfrytezu qat kilogram internet qi jena tuj e pagu.
Ho.

__________________
Anonymous

Date:
Permalink   

nime, a i punoj kujt kjo metoda a gji?

Edhe, une hala nuk po muj me lidh iphonin ne internet e ju kurgjo s'um kallxut qysh me lidh ket pune!?

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

aha. ste koka hajni kjo
ju pe vjedhshi vetin dmth.
se 10 evrshi nuk pu shumzojka por po u pjestojka me vetvetin sa her ta lidhsh ni kompluter tri nqat dhetsh.
jo sa per qeto pernime po jav pkutka ka... ipka. ju pi ja thejshi nrroj se pu blejshi ma shum mbushje ho., ahahahahah.

perndryshe siq e dijm te gjithe ma i shtrenjte eshte fallci se origjinali edhe per hir te prosperitetit tuKosovs duhni mu msu mus me vjedh ose me bo dallavere me internet, po me punu qysh ka thon zoti e me pagu internetin per qaq komplutera sa pi shfrytzon, ho.

uc - hina nqat cmd e pahiri nven tipconfig ja kum trus netstat e mi ka qit plot do gjin qi ishin kon tu ma qi kompluterin tem tvorfun e tshkret e pa perkrahje nderkombtare:)


__________________

Anonymous

Date:
Permalink   

stabilizatori wrote:
...
perndryshe siq e dijm te gjithe ma i shtrenjte eshte fallci se origjinali edhe per hir te prosperitetit tuKosovs duhni mu msu mus me vjedh ose me bo dallavere me internet, po me punu qysh ka thon zoti e me pagu internetin per qaq komplutera sa pi shfrytzon, ho.
...

Qyre ti kusheri, qysh e ka than zoti, grahi per veti aty e mos ban insinuata dhe amandaposta.
Ani mos me e dite qe e merr belesh internetin prej sunit hajde edhe t'kisha zane bese...__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Lajmi i fundit:
Stabilizatori nuk po mundet me u kyq ne forum, po get qe keta te IPKO-s ja kan bo ndales krejt ferizajit me u kyq ketu, se po e keqperdorin lidhjen e tyre edhe ashtu te killavt.
Fushata ndihmojeni stabilizatorin vazhdon...Qe fjalet e fundit te stabilizatorit te derguara ne e-mailin tim:
javen qe kaloj me ato metodat e mia t'hakeristikes mu mka dal qe kom firewall komplet ne www.activeboard.com e prej aty edhe nforum, kshtu qe kom pas mendu qe faji o te IPKO, - menja jem mthojke qe e ka lexu dikush prej tyne qat topiqin e qinesit edhe ja ka bo komplet ferizajt (rrjetit te ipkos ne ferizaj) zabran forumin ( qe mos mu msu zajebancija ndaj ipkos), se njejte edhe prej shpije sun po hy aty, e inati um ardhke qe se kum provu at metode te qinesit hiq ( jo qe jom far njeri i ndershem po mka qillu veq nga nje pc edhe ndugoj edhe nshpi) (s'pe qet me ble pc t'ri veq me provu at metode)- tqifsha qinesin qe ka ble pc-ja edhe per musafir tu shpija. :)

Llogaria bankare nuk u qel hala per ndihmes stabilizatorit dhe une propozoj nji kabell per mu kyq me Kujtesen.
IPKO-ja shet numra telefonit, jo internet.

__________________
xenini


Senior Member

Status: Offline
Posts: 158
Date:
Permalink   

thuj stabit le ta restarton kompjuterin niher e le te provon apet, qe ka apet problem le te qon te mjeshtri ama ska nevoj edhe ekranin mausin e tastaturen me i mar me veti :)

__________________
(-_-)
Anonymous

Date:
Permalink   

xen, thuej stabit let t'ja fute krejt ipko-s e le te provon me ptk. Pekigji i ptk-se - telefun fiks dhe dsl internet i kushton 15 ojro ne muej, prej te cilave 8 orjo 1000 minuta (fiks - fiks) dhe 7 ojro internet 24h me 512 download dhe 128 uploda dhe pa kufizim ne gigabit te downlodave. Qeshtu e kam une tash n'prishtine dhe po punon deri dikun - diten ma lodht kah akshami ja nise ma mire.
Nese kjo me ptk s'i ban, ose i vonon deri t'ja bine, athere le te shkon tu naj provajder lokal me vireles. Qeshtu e kam pase une perpara se me dale me ptk dhe me ipko perniher (ipkon tash e kam lane krejt). Virelesi duhet me i kushtu kah 15 ojro ne muej nja 256 dovnload-upload dhe pa kufizim ne gigabita te downloadave. Plus kta zakonisht nuk japin kufizime ne numer te pc-ve.
E qe nuk i kryen pune as kjo, le te qihet, me c'rast i ben shume te fala prej meje.

__________________
Anonymous Krasniqi

Date:
Permalink   

Xenin, e sa kish me kushtu me e rekllamu fushaten "ndihmojeni stabilizatorin" ne forme te banerave ne websajtin xenini.com?__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

un po dal dej npazar e pi maroj do tisherta me llogon "edhe une jam stabilizator"

__________________Senior Member

Status: Offline
Posts: 158
Date:
Permalink   

mas 7-8 mujve tishertat , stabilizator, u kry!

__________________
(-_-)


Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Stabilizatori ne telashe te mdhaja ma shkrujti ket leter:

Prej pc-se time nuk hapet faqja e forumit, ndaq kliko ne link te politika ndaq te snownjeri. Nuk hapet as faqja kryesore e www.activeboard.com  nese e shkruj adresen vet. Ne faqen www.xenini.com nuk muj mi qel as vendet ku i ke te vendosuna anketat ( atje poshte perfundi 'rezultati aktual' ku shkruan dalin do kryqa palidhje, te veni i lojnave ku e ke nuk muj me pa ate pjesen larte ku jane te vendosuna se edhe atje jan kryqat, nderkohe te faqja e lojnave si ta qeli ma bllokon internet exploreri, qe po e qoj edhe foton qysh doket.
Cka kom bo une masanej?
Po shkoj me rend.
se pari e kom provu rrjetin. kto e kom bo me ping ne dos. (pingu po punon me krejt faqet e tjera palidhje e besa edhe me xeninin veq me activeboardin nuk bon).
i kom kqyr pastaj edhe IP-iat e mia qysh i kom dhe nfund erdha ne perfundim se IPKO ma ka blloku qasjen ne activeboard ( masapri e kom sha qinesin se mka ardh inati qe une se kom provu metoden e tij e manej apet mka ardh inati qe se kom provu....bile niher :))
kom vendos me hakirat modemin per me ja ndrru IP-ijat por se kom bo kto se kom mujt veq niher me hy nto e manej  asnjeher mo, se thjeshte kur po klikoj ne adres tij  s'po e pranon adresen e vet si tveten, mirepo pasi qe dalje po kom prej tij po edhe pergjigjet prej serverave po i pranon pa kushte, e vendosa me lon rahat se faji nuk o te aj. i shkreti me krejt po punon mire veq me activeboardin po thot: this server need long time to respond.
e thash ta qiva nonen se faji o te IPKO.
po i rash pishmon, se tu hallakat dishka ne registry, i pash plot do llomshtina qe kishin met aty me heret, ateher e kom instalu ni registry cleaner ( qasi fale qe i japin edhe e kom pastru krejt registryn, besa i ndihmova edhe vet pak se masi ish program pa pare se pastroj qysh duhet. Ateher e pashe qe brovseri jem internet exploreri ish i dalun mode. Ja kom trus update e tash u bo Internet explorer 7 ( sjau rekomandoj se smu dok), i cilli si e instalova um murr me veti me senet e reja tvetat qe hala po mdoken palidhje. Po ma se shumti mpelqej seni qe ktu mujta me verejt qe internet exploreri ( si ky i riu si ai i vjetri) pa asnje arsye ( pa i thone une) po mujshin me blloku qasjen ne servera qe e shfrytezojne programet e bazueme ne linux e me to edhe browserin tjeter ( qi kisha harru qe eksiston) firefox/mozillen.
Ah nonen.. thash tash ta asishi mamin une. Tu nga neper internet e kom gjet faqen e mozilles edhe hala ma shpejt kom shtyp pullat me download, kur kqyr vakija, internet exploreri nuk len me bo download hiq. ep anej e ep kendej ...hiq, slen me qi nonen me qel venin ku muj me download at program. ahhh u picku mater kom thon niher edhe i kom hy tepermas ( mus um vetni kah se smuj me kallxu qe niher mshkoj menja me hakirat edhe microsoftin:), edhe e downloada edhe e instalova firefoxin e ty i qu gjyksat perpjete ja trusa xeninitkom. Hini super, pak ma ndryshe gjanat aty po skish lidhje. kadale ja trusa politika edhe....... ja nisi mu sill rrota po u vonu si aj kerkuesi tjeter, prit - hiq, prit e hiq, ( ah nonen ta qifsha kom sha apet) dikur von ( per dallim prej internet explorerit qe sta rras hiq po duhesh mi bo niqin sene me gjet pse) ky kerkues pe shkrun vet qe:
 
The connection has timed out
     
The server at www.activeboard.com is taking too long to respond.
     
     *   The site could be temporarily unavailable or too busy. Try again in a few moments.
    *   If you are unable to load any pages, check your computer's network connection.
    *   If your computer or network is protected by a firewall or proxy, make sure that Firefox is permitted to access the Web.
 
e para nuk o, se pe provoj mas plot few momentsave e hiq.
e dyta nuk o se une po i 'loadi krejt pages' tjera qe po du.
e e treta ka dicka po cka spe di, se maspari as kohe spo kom boll, se harova me kallxu qe krejt kto sene ( sa pak ken mu kan dasht gati dy jav me i bo, tu i hargju pese minuta me ni dit e pese tjera diten tjeter - se kohen tjeter jom kon i zant te provu mos po muj me hy najqysh te politika pahiri, hahahahaha.
qishtu e selom jargavanit se pernime thelle rrojt i paska pas. hahahahahaahhahahaha hajgare po boj se qaj u kon mdoket postimi jem i fundit.
kto e shkrujta se shpijunat mkallxuen qe e ke publiku ni leter qe ta kom qu e prej tuts qe e ke publiku at t'dyten ku kom fol palidhje thash hajt me qito mos pe nreqi najqysh.
 
u harova - tqifsha forumin se hiq spo me mungoni, ahhahaha.

__________________
xenini


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Anonymous Krasniqi wrote:

Xenin, e sa kish me kushtu me e rekllamu fushaten "ndihmojeni stabilizatorin" ne forme te banerave ne websajtin xenini.com?per 560 mije euro mos um ndrroni... une e organizoj krejt fushaten rreth ndihmes per stabilizatorin... xenin, ty pa ta jep ni pune te vogel (se nuk po du me thone "asht") nuk e lo, bile bile noshta edhe perqindje te dho, masi ne forum tondin o bo ndermjetsimi...

pra firma jone PPP (Pick Pocket Productions) organizojme:

koncerte pop-turbo folk
koncerte muzike serioze, filharmonike
shtypje te flamujve
gatim te tortave gjiganteske
konferenca per shtyp
etjera

normal, kto nuk hijin ne ato 560 mije... ato jon per sy e faqe...

 __________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Mua me pelqej shum,kjo e delfinit: Stabilizator u kry - hahahahahahahahahah

Kishim mujt me organizu nji mbramje ku i kishim lexu postimet e tine, vetem nuk po e di, kush kish qen ma i pershtatshmi me i lexu.

Para selis te Microsoftit ne ferizaj, kishimorganizu gjujtje te brllogut - hahahahahah

Per fund ja kishim qel nji topic te ri ku kishim fol per to dhe karakterin e tine si ne bigbrother.

__________________
xenini
Anonymous

Date:
Permalink   

per stabin, kudo qe eshte:

kshyre naj firewall nese e ki te instaluem e nese jo kqyri firewallat default te windowsit dhe kontrollo trusted web sites ose qeshtu diqysh.

Tekemrama hini karate kompjuterit e reinstaloje pi fillimit. Ma pak merr kohe se mu bo hakermother****er.__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

falemneres pi kejt (shokve tmi nbote - bash kejt bots bre) qe e moren mundimin mem ndihmu nkto kohe tveshtira per mu :)
problemi ish kon me Officce - respektivisht me security updatet e tijna qi vijn avtomatikisht e instalohen npc.
tjeter sen zbani pun veq mi hjek ato.
tash dal kadal pi hi lexim e manej nihemi
qau

__________________Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

Anonymous wrote:

stabilizatori wrote:
...
perndryshe siq e dijm te gjithe ma i shtrenjte eshte fallci se origjinali edhe per hir te prosperitetit tuKosovs duhni mu msu mus me vjedh ose me bo dallavere me internet, po me punu qysh ka thon zoti e me pagu internetin per qaq komplutera sa pi shfrytzon, ho.
...

Qyre ti kusheri, qysh e ka than zoti, grahi per veti aty e mos ban insinuata dhe amandaposta.
Ani mos me e dite qe e merr belesh internetin prej sunit hajde edhe t'kisha zane bese...zdi a e kum permen shumhere a veq ni her qe ti pi din senet veq tej ngjys.
qaty o defekti nty ( tcilin me gjeth qef i kisha e ta kisha riinstalu pi fillimit) qe po ja han barkin edhe ucit sa her po rroket me ty,hahahahaha kishe uci pi din kejt, hahahahahaha.
kjo puna e sunit u haru qe ni vjet e e yhyhyyyy, dhe beleshi me ta u kon i dyanshem more gjal - ju kum dhan belesh mkan dhon belesh, po rrasjau atyne se kan ra..., Omo hajde nditsh me kallxu qysh me gjeneru noj numer tipkos (mbushje) me jav rras  (spaku niher), veq per inati qe sum kan kthy pergjigje qysh me nreq qit defekt qi e pata?

op, edhe Po, o delfino u kry, hjahahaha e fort qekjo.
__________________Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Qysh karin u bo qeky guru.
Kush o qeky stabilizatori, a po e njeh najkush a t`ja rasi ban. Paska pas problem me "zyre te mikrosoftit".

__________________
xenini


Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

ta qift offic(c)i i mikrosuftit kojshiken nbark ho.
ta qift hashimi (qimi) krenarijen shyptare nbir tboth's
tqifsha shyptarin me kapuq tbardh nlule tballit.
qysh spo mnjeh bre?

- amnjofte tash?

__________________

Anonymous

Date:
Permalink   

stab, rrasja krejt mikrusuftit dhe instaloje naj variant tjeter. Pike mu ka bo me provu edhe per veti qetfar Ubuntu-n. Njani (qe nuk rren kurre) me tha qe e ka edhe nifar offici plus qe eshte edhe shyp, po per kete te fundit nuk ke bash i sigurte.

A ka ide kush per gji o fjala?

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

Linux-i qysh kur dul sefte mka pelqy (se nifar programi qe sun e blejsha kerkun, pak e pata maru vet e mashum e pata vjedh tjeterkun me to), edhe sikur tkisha pas kohe edhe sot (si badihavgji qysh jam kane nrini) edhe ky ke kah um merr me veti si windowsi nfillimet e veta kur dishka nbark mshtijke me zor me ja ndryshu pamjen/gjuhen katrorav tijna qe ma paten ndryshu perniher konceptin tem per dos-in edhe 'word perfektin"--yyy qysh mu kujtu qyky se?
linuxi me ubuntu paska hec shum perpara(prej 2002 a 2003-es kur e kom pa niher tinstalum tu une (linuxin) edhe mo kurr), e edhe shypet me to, qy linku ku te koka nifar organizimi pak a shum i killaft tyj u mundu me perkthy nshyp: http://gnome-albanian.sourceforge.net/
E kto programet me kod tqelt mpilqejn qe aty gjon zibidja plot edhe bohesh haker/mother****er (hahahah) e hajn pa u kone hiq, plus nta munesh me perdor ceplusplusa kur tqohet edhe kah tqohet ty.
p.s gjoma bre dikon ja noj link ta gjeneroj ni mbushje ( spaku 10 erov) per ipkon se po ma merr menja qi o pune qi bohet.

__________________Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

per r2d2-shin, a din najkush qe o te rujt noj commodore 64 ose 128 qi i bon edhe kasetufuni, se mu kujtu qetash qe i pasna do kaseta me dofar programe nto qi po bajka mi provu per kit pun.

__________________Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

stabilizatori wrote:

per r2d2-shin, a din najkush qe o te rujt noj commodore 64 ose 128 qi i bon edhe kasetufuni, se mu kujtu qetash qe i pasna do kaseta me dofar programe nto qi po bajka mi provu per kit pun.o stabilizator mir tu kaka puna. se bile rikferci po tpunojka mir :)__________________Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

- ho, a ti qiva nervat a?
mem fal se veq pata qef me tpa e metvet qysh leshin je?
hahahahaha

__________________

Anonymous

Date:
Permalink   

Qaj sajti per gnome -keshe ne gjuhen shqipe- ish me t'merthy vaji. Edhe kah dizajni edhe kah permbajtja edhe kah gjuha shqipe. Kun sun i rashe ne fije se shka munet me dale mas naj linku. Le qe edhe linkat ishin te kamuflluem si me kane shpijuna.

Ja futa ni gogel dhe dul qe te openofisi ish tjeter grup, edhe ky shqiptar kutptohet, qe e kish marre persiper me perkthy ne shqip. Ky sajt u dok pak dishka ma taman po qijabylbyl nanen larg ni sajti taman. Gjuha ke nifar shype letrare me zor, me gabim psh, ne fjalen 'shqipetar' ne veten e trete si me poshte...
"Projekti ka pėr qėllim qė tė menaxhojė lokalizimin dhe promovimin e OpenOffice.org pėr tė gjithė shqipėtarėt." Mase ra fjala, verzionin e fundit te ktij ofisit nuk e kishin perkthy, amo reklama per qata "kontributorat" kish mete atu.


Qijabylbylnane apet, hajde dalim me vjedh najsen se per tjetersen s'jena.qina

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

O Stab masi po ki qef mum jep diqka, qy po m vyn ni Voltage output,instrument virtual, me maru ne Labview,gjoma naj drajver, qe linkun qysh doket e ki n front panel nr 1
http://cnx.org/content/m12275/latest/

M kishe pshtu ma shume se naj kasete me ma dhone,t prince of persia.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

voltage output!
volt meter po menon, me mat tensionin, apo?
drajver sun tgjoj se e kom formatizu kumpluterin dje proma, Omo ndaq me t'sh!te instrumenta universal qi e matin edhe amperin edhe faradin, edhe voltin edhe omin por edhe hercin - kejt tuperniher t'shes sa dush.

a ki provu me maru oscilloskop virtual i cili me dy tela qi kan dal pi kabllik serik ose paralel ka punu si aj pernime, e nese po qka ki bo per me mlu vonesen e sinjalit qi tu ka kriju prej konvertimit tina nga anallog ne digjital?

__________________Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

JO multimeter s po m vyne, po bash po m intereson me maru ni oshiloskop virtual mundesisht LabVIEW, qi ki naj blok diagram m ksihe pshtu,ose naj gjuhe tjeter programuse.
Edhe qysh e bone me mlu vonesen e konvertimit A/D, se do matje qi i bona pi boj me AC voltazhe, ose ni krahasim te RMS me DC voltazhe.
Qi ki naj link pedma te ko, qi bon se m kishe pshtu.
FLM
Qe gjeta diqka , veq menja s m ka shku me osiloscope, veq qi s po kom nevoj me bo konvertim per matje virtuale, veq kallxoma qato per praktike.

http://cnx.org/content/m13771/latest/

-- Edited by R2D2 at 17:41, 2008-05-29

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

o djal a e din qi une jam plak e sun jom tu e percjell trendin e ardutitushave, se sen spo tmarr vesh shka je ty thone, e as qit llabviju kurr se kisha ni tejqi e qite linkin qitu. :)

per oshiloskop menja mpat shku (ktyneher moti kur folshin gjoja) kur mu prish oshilloshkopi jem e su nreqke mo, kshtu qi mshkoj menja me vjedh njo e qa ish ma leht se me vjedh/maru njo nkompluter ( frekuenc po, llogaritje tvaktit po, plus minus nto po e me bismilah i pata hi) e masi o veni ktu per hajni po tkallxoj qe e pata "huazu" prej nifar llankosit nifar programi tqelt qi e pat bo mi lexu scl edhe sda prej portit serik per do sena palidhje e tcillt masi ja vnova do zerro e do nisha ndo vena tjera palidhje u bo gati me ja nxjerr telat pi portit serik e me ja ngjit me ni pllake tshprazt qaty ku dojsha une ( bile bile edhe 5 voltshin qi mvyjke me punu ato senet tjera nat pllak ja vjedha kumpluterit),manej i pata "lemit" qaty edhe plot do rregullatora edhe ridrejtus e edhe nifar ipromi i thojin (hahahah) mi majt men qa o ty bo ajo pllake e nfund mdul qi kur e preksha me sonde noj aparat ne venin ku dojsha me pa me sy volltat edhe hercat e aty****, ktu nekran tkumpluterit mdilke ajo vija e shtremt si skrraje, po moti u kone kjo pune, Omo sinjali U VONOJKE, ( hupshin udhes njo ose dy sekunda) e qato tveta, thash mos po din najsen ti, edhe pse sen so tum vyt qetash. :)
hajt selam. :)

__________________Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Tash me bo llaf,edhe pse s po t vyn,vonesa e sinjalit me sa di une i bjen transmetim n kohe jo reale, teoritikisht per me pas transmetim n kohe reale koha e perhapjes sinjalit n mes emetuesit edhe marresit duhet mu kone e barabarte.
Si funksion matematik nese ka vonese perdoret nifar delta impulsi qi e shtyn sinjalin n kohe ose frekuence per sa dush, 1,2,3 sek ose Hz.

Praktikisht qfar qarku o kon qaj konverori A/D se di, se konvertori nxehet,e qasaj nxemjes i thojn zhurme e bardhe qi munet mi shkaktu shtremberime sinjailt, edhe para konvertorit (transduce) perdoret naj filter, ose qysh thojn kta n shipni kondicionim i sinjalit(so veq filter,munet edhe perforcus nese dobesohet sinjali)

Qikjo osht ni topologji per realizimin e matjes, qi fatekeqsisht ne kosove une s po kom shans me bo, edhe duhet virtualisht me improvizu diqka.
DAQ-system-1pg.gif

-- Edited by R2D2 at 22:12, 2008-05-29

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Qe veq per ty stab ni simulim audio output, qi veq ni kartel e zanit t vyn edhe kurgjo tjeter.veq play ja bon edhe shume thjesht t kallxon qysh programohet, ne gjuhen programuse G(Grafikisht)

http://cnx.org/content/m14769/latest/

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Anonymous

Date:
Permalink   

ku e gjete ketfar labview? a munet me u downlodu najqysh belesh? edhe a ki najfar libre a udhzimi per to?
flm

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Shko n fotokopjen RICOH te fakullteti teknikne bregun e diellit, e ki librin verzionin e 6, ma i riu o 8.5 downlode me torrent, edhe ki shume manualla varesisht per qka po t vyn , gjenerim,kontroll,matje etj.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Anonymous

Date:
Permalink   

hahha allahile hala qito pune spi dini ngoni shipca mireee se veq po lexoj e po keshi hahahahah sjeni nregulll ju e ki internetin nshpi bleje kabllen13,5gpc u kry puna mos um filozofoni ktu kaloni mire

__________________
Anonymous

Date:
Permalink   

R2D2 wrote:

o javvvvvvvvvvvvvvv qifsha motrat te tonve familjen nime ju luni koqe ktu motratttttttttttttttt :@


 __________________
Page 1 of 1  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard