Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: Me ne fund perfundoj Cirkusi me i madh ne Ballkan .....
indexi

Date:
Me ne fund perfundoj Cirkusi me i madh ne Ballkan .....
Permalink   


Qeveria u ndalon universiteteve private pranimin e studentėve nė vitin akademik 2008-2009

Prishtinė, 16 korrik 2008 (Kosovapress) Koha 16:16

Qeveria u ndalon universiteteve private pranimin e studentėve nė vitin akademik 2008-2009Qeveria e Kosovės tė mėrkurėn ka marrė vendim qė institucioneve private tė arsimit tė lartė nė Kosovė, pėr veē Universitetit Amerikan, tu ndalojė pranimin e studentėve tė rinj nė vitin akademikė 2008-2009.__________________


Senior Member

Status: Offline
Posts: 158
Date:
Permalink   

e cka bohet me ata qe tash veq jon ne proces te "mesimit" ?
nese lejohet qe ata me e vazhdu "shkollimin" ather veq paska me u shtrejtu regjistrimi se kshtu ju jepet mundsi zhdervjelltesis shqipetare qe me i regjistru studentat e ri veq n'fore kishe jon regjistru vitin e kalum, ama normal kjo bon pak ma shtrejt a , edhe arsyetimi osht i fort
" qa po don ti mo ska me te ardh shanca kurr me kry shkollen qikaq leht"

__________________
(-_-)


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Pernime universitetet private ken katastrofe, edhe kulminacioni ka mri me rezonancen, po si gjithe n kosove dikush qi ka lon mu qel kto UNI e me hargju njerzit pare s dihen ka jon e qa bojne po................

Po as UP so mire, so mire hiq ajo n disa fakulltete po mahet n piken e fundit, po mahet n kritere, i vetmi sen qi ka UP jon kriteret qi s garantojne kualitet, sidomos n tregun e sotem kosova so kerka hiq.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Member

Status: Offline
Posts: 10
Date:
Permalink   

a thu qa bojne tone ajo rini e pleqni pa shkolle tash. sa ja nisen edhe nanat me na u bo me shkolle dalin dy anglez t'rakit e na nalin shkollen.ncncncnc qysh skan qef me perparu populli.xhelozat..sa prokrediti sa rafezeni si minimarketa ktyneher po qelen, ku marrin kuader tash pi shkolles mesme t'ekonomise a ?

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

valla mos ja qini nonen qitash me kit qendrimin "ku o kon shteti kur jon qel kto univrsitete" si perpara me ato "ku jon kon kur ja kan fillu ndertimet pa leje!"

o shoke, nuk osht (pu)shteti i plotfuqishem, e me kontrollu krejt senet. per ndertime dihet fort mire qe nuk kan pas leje, edhe 90% te ndertimeve jon kon komplet jasht standardit te lagjes, kshtu qe krejt e kan dite qe osht gabim.

puna e ktyne "universiteteve" osht nisoj. o qu kush ka mrri i pari ka qel, e njerzia jon regjistru as pa vet kush osht, as qysh e ka qel, as kush jep msim, veq sa pare edhe hajt po hi. universiteti i prishtines (me kvalitet te njejte dorenzemer) ka egzistu, o kon qel, ama nuk kan desht me shku aty, se o kon pa pare, edhe se o desht me msu pak. tash le te bajin.

e di qe kan me ju gjete ni zgjidhje, ama sinqerisht duhet me msu shqiptari qe nuk munet me shku shteti mas tina me ja mlu mutin ku e dhin ky?!

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Qy UC, prej UP ku t dush n b ote munesh me shku per master edhe burse me mare, per me studju me pare tuja mi 7.5 mesataren duhesh me pas , e per me mare bures me 9 e mrin , edhe nese ka nevoje diferencen e provimeve duhesh me dhone, ose nese ki naj provim ekstra qi per qudi ndodh te na , ta numrojne master.

Kur dalim na jasht per MR qaq pak sa njo une , per matematike i regjim kur vjen puna n praktike papapappaap, duhet mu da tu msu.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

r2d2, nuk di a ki studju jasht a jo, veq po te tregoj qe edhe une kur jom kon i mshelun ne qet mikrokozmosin tone qe e kem pas perpara, kom mendu qe na msojim ma shume teori e ata jasht jon ma te forte ne prakse (masi i kan kushtet) - pra u kompenzojke diqysh. ato krejt e kemi dite, edhe kurkush nuk e ka dyshu se - krejt e kan dite de!

masanej shkova ne fakultet, vitin e pare e kryva, kushtin e fitova ne qershor, vitin e likvidova ne shtator. une jom kon ne ekonomik edhe muna me te thone qe hajgare o kon fakulteti. profesorat jon kon zibidi, per provim u deshke me msu prej ni libri ose prej ni "skripte" (qe o kon liber, veq i pa-botum), edhe kryesisht jon kon te bome qashtu qe veq permendsh ki mujt me i msu. edhe menyra e te pyetmes o kon qashtu qe veq permendsh ki mujt me u pergjigj. profesori/asistenti  90% te studentave nuk i ka pa, as njofte, as nuk ka dite per ta sen deri diten e provimit kur ti ka jep 3 pyetje. studentat ma te mire jon kon asi qe (pa rrene) ja bojshin profesorit ne gjys te pyetjes "a bon prejsfillimi" edhe ata i lejshin.

masanej me ra me studju mu ehde jasht. o shoq, te na nuk o fakultet! diqka jena munu me bo, po kena met ne gjys, a qerek, a jena shku ne ni drejtim krejt ndryshe. maspari po te kallxoj qe ne evrope vijin prej shkollave te mesme shume ma te pregatitun se te na. masdyti, sistemi osht atje qe te shtin me msu me plot kuptimin e fjales. non-stop je tuj bo referate edhe tuj lexu. per ni provim duhesh me shtjerr biblioteken maspari me marr njohuni bajagi si te gjane per qat lande. kur hishe ne provim ka ni ore veq ti, ma shume ka qene bisede per qat lande se pyetje-pergjegje. e shume sene tjera qe po pritoj me i tregu.

bottom line osht qe UP-se i ka ra kvaliteti shume prej kohes kur po foli une, e sa osht qajo ramje posht, ato veq kqyrna punt neve si shoqeri edhe e sheh, se qysh i kena arsimu/eduku njerzine, qashtu po na punojin.

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

UC une e kom kry Elektron drejtimin e telekomunikacionit n UP, kur konektor n fakulltet me sy s kom pa as t UTP as t fibres , teori krejt i kena msu prej librave t amerikanve , kuptohet anglisht prej botimeve ma t reja.
Ka pas land qi ligjerata e fundit o kon TV me ngjyra, asi libra t shikeve t viteve 70 jat shipnis t viteve 90, po kryesisht vet profat shumica na kan dhon literatur t mire.
Kur jom pranu n fakulltet n drejtim temin jena kon 50 veta , n krejt elektron 260, edhe kena pas problem qi u dajshim dy grupe ka 130 studenta n vit pare edhe su merke vesh profa n amfiteater.
Sivjet n krejt elektron pranohen 700 veta, ku kan me shku kta, kushtet jon katastrof se s ka pas kapacitet per 260 veta, e le mo per 700, po kto e ka bo ministria jon e dashur e qobanoveve.

Pa problem une muj me shku master ku t du, se landet m ekuivalentohen burse s kom kaqik me mri, po veq pare me pas mi pagu studimet, se diplomen ma pranojn pa problem.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Qysh me ja nise, pasna haru edhe me shkrujt.
Se pari, une per veti nuk kam diplom te fakulltetit (e kam per bizhuteri dhe sene prej lekures - diplom zanatit) e kam qen student i UP-s. E kam pas nji fatkeqsi (ndoshta) qe kam studiju serbisht dhe plot do shqiptar per shkak do profesorave vishin u regjistrojshin serbisht, se shqip nuk mujshin me dhan provimin se shipcat i rexojshin ne kollokvijum ka 500 veta dhe mandej plus u fryjshin qe i kan rexu krejt.
Sipas meje, puna mesimit dhe diplomave oshte si ne te gjitha sfera - shum e dobet, mos te thom katastrof, me shenja te permirsimit te vogel.
Ti menjiher e dallon njeriun cili meson dhe ka deshir te perparon dhe ato cili do vetem me kalu dhe kjo vrehet edhe gjat intervistes kur qaj tipi konkuron ne pune. Ti automatikisht e vren dallimin ndermjet studentit cili ka qen ne AUK, UP e mandej shkojne keta tjeret.
Sipas ketyre qe jetojne jasht edhe ketyre qe jetojne jasht se atje e kan shtepin se jan Amerikan, Franqez, Grek, Gjerman edhe te ata ka plot "kesi" fakulltete, por jo bash ne ket ekstrem si te na, pa kurfar kontrolle prej shtetit. Edhe ne Amerik po mujshe me marr diplomen me pare me pak mesim, dhe me qat diplom po mujshe me hi ne pune dhe krejt senet si aj tipi qe e ka kry Harvardin(po mendoj ne drejta te tyre si njerez te diplomuar). Po e perseris, dallimi shihet ne intervist.
Keto fakulltete nuk kane mu mshel, se jane pare te mdhaja ne pyetje, dhe ata qe kan fitu gjeth keto vite me to, nuk i mshelin, por kane me kqyr menyr tjeter te organizimit, por nuk kane me i mshel.
Seni ma i mire oshte qe Britanezet i murren paret dhe e vertetuan krejt ato, qka na te gjith e kena dite.
Kaq per tash.
xena

-- Edited by xenini at 13:03, 2008-07-18

__________________
xenini


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

r2d2, po osht e vertete qe munesh me shku me bo master ku te dush prej UP-se. edhe ni sen po te kallxoj, qe ne "vakt temin" elektro edhe mjeksia jon kon bajagi si ma ne nivel, besa tekniku ne pergjethsi o kon "mire"... ama qaty ku kan kry shumica, juridik/ekonomik edhe filozofik/filologjik o kon ka-ta-strof! poenta ke qe (nese don) mundesh me ja hjek vetit prej krese qe na jemi ma te mire ne teori se nuk jemi... po as ata nuk dalin eksperta si te kryjin fakultetin, edhepse larg jon prej neve...

xenin, gjithkun ne bote normale, tregu i punes e dikton nevojen, e shkollimi e permbush - pra mos te krahasohem me amerike.

vazhdon...

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 888
Date:
Permalink   

qaj doktori, i cili e ka zgjedh per nick name titullin te cilin po e synoj, me ka ftuar ta marr garuzhden
Ne kete teme kam shume qka per te ju thane se kam studiu ateher e edhe tash, po e kom ni problem te vogel se edhe pse me do diploma e thirrje apet po duhet me e siguru dinarin ty punu fizikisht, e qata nuk po kam kohe per momentin. Shpresoj qe kom me mujt,  at some point, me kontribu ne kete teme.
po e patem mbledhjen e kuvendit para nja dy dite dhe drejtori i drejtoriatit per arsim, deshtimin e testeve te fundit e quajti sukses. ishalla bohet transkripti i kuvendit e ruj per kujtim.
sefte u qova me fole, se me ju tregu ni msheftesi, (para kamerave nuk merzitna hiq ama para njerzve kom treme (po get qe moti s'kokna kon te Safeti)) edhe ju thash.
Sipas rezultateve qe na ofruat po del qe: "SISTEMI ARSIMORE NE KOSOVE PO PRODHON ANALFABETA"....
nejse de garuzhden e perdora pak ma gjat po ky ishte mesazhi atje dhe per kete topikun ketu......... vazhdon (nashta)__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

lale, miresevjen (prap) e kallxo ma shume detaje, mos u bon ministeroze...

ku meta? po te tregu edhe arsimimi, pra ne vende normale, tregu i punes e percakton se sa njerz me arsim te larte nevojiten, edhe sistemi arsimor pak a shume prodhon qaq...  normal, ai privat osht ndihme e madhe per ato shtetnor, se nuk munet shteti me e shkollu secillin shilikurant qe i teket me studju, sidomos jo ata qe lypin arsimim ma te mire.

te na o kon kaos, o bo katastrofe k(a)o(s)losale. univerziteti shtetnor nuk ka pas kurfar standarde qe me ja nis prej dickafit, kto private jon qel ne sistem veq a i teket dikujna, e ma te kqit jon populli - se une ne kohe te fundit, qe e keni verejt garant, krejt fajet po ja lo popullit se pis milet jemi - se populli ja msyn krejt i madh e i vogel, i ri e i vjeter, i varfun edhe i pasun, lop e gjalle edhe asi e cofte, krejt nacija u qu me studju ose ma mire me thone: me marr diplome.

tash o ardh situata, njeri pe qet konkursin per sh!tes ose sh!tse e po i paraqiten ka 200 veta, ma shume se gjysa me fakultet, 5-6 me mastersa - (e vertete e garantume!)

qe nuk ish kon keq hiq per punedhansin me pas sh!tsat me mastersa, ama bone hesap sa me qef e kryn punen aj/o edhe sa osht e besueshme qe e man at pune?!

mos te foli qe 90% te tyne hijin ne pune me rroge vjetore diku 3 mije euro (250 euro muji), a shkollimi ju ka kushtu (me shkolle, me hamje pimje qirje dalje, me rroga te humbuna qe nuk ka punu...) nja 40 mije euro. diku 12 vjet i vyn ni diploMANTI mesatar me i nxjerr paret qe i ka hup kur o shkollu - jebem ti logiku qe kishin thone serbet edhe shqiptart qe kan qef me fol serbisht.

vijon...__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Shume mire qi e lidhet me treg.
M ka ra puna ja dy vjet mu mar me drejta t studave kishe, edhe pak a shume me lexu bolonjen.
Kur i pata vet do profa me ni debat sa kushton n UP mu implementu bolonja, veq u kqyrshin se kerkush se ka llogarit.
Studimet baqelor n bolonje jone veq studime themelore, qi i bjen shkurt e ship me t pregadit per treg per qato jon 3 vjeqare, edhe me 5 provime n semester.

Fatkeqsisht te na ka pas improvizime ma t kqija, se s ka reforma pa pare, edhe 100% me pas vullnet, se ata libra e laboratore kushtojne, duhet me kap profen me qu n USA ja 5 muj me pa qysh ndahen oret , psh 3+1+2, qi i bjen 3 here n jave ligjerata, 1 here ushtrime, 2 lab,po te na ta rras 3+3+0, edhe ma shume s vjen me t ligjeru, se si del rroga duhet me ngajt me punu.

Te na ka teori veq, bile edhe teori t rane t masterit se 5 vjet i kan zipirat n 3, veq pak lande kane heke.
kroat kan universitet oseqysh i thojne ata sveucitelishte prej 1669, edhe sivjet n tetor 2008 starton gjenerata e pare bachelor, a te na 2001 ka startu. edhe krejt ata qi kan kry 5 vjete e marin titulin Master  jo magjster qi o ni dallim i madh, n mes ktyne dyjave.

Mu kthy n te puna, duhet na shipet me shti n kry, ska as ni investim t huje pa kuadro.
jo badihava titen e kom qit ktu, se n kohe tina kur o bo kosova B kta t shkoleave t mesme profesionale kan majt trajnime, a n UP kan ardh profa prej krejt YU me ligjeru edhe kan shku mu trajnu studat, edhe shumica e inxhinierave edhe ndertim edhe mirembajtje jon kon shype po edhe tjere t YU.

A kur t bohet kosova C veq hamalla kena me punu, i she kamionat e Herticve du bajt dhe, i she kta t Standardit tu bo naj konsrukcion t llamarines per depo, a shkit rruset sllovent i she me skema n dore tu i mar ka 10 000 euro n muj.

Pa investu n arsim s ka me pase kur kurgjo, jo veq rrogat me ja u rrit profave po edhe n infrastrukture, prej librave ,laboratoreve, praktikave t obligushme gjate veres.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Qina

Date:
Permalink   

Under Construction wrote:

..., kto private jon qel ne sistem veq a i teket dikujna, ...


Po du me u nal te qekjo DIKUJNA. Kush jane qeta dikushat qe kane qel univerzitete dhe kush jane qta dikushat tjere qe e kane hanger karin e kane shku me studju ne keto univerzitete?


Zurulltati: Njerez aspask teper inteligjent, edhe ma pak supermena dhe x-mena. Njerez normal.


Rrjedhimi 1. Shkolla, shoke dhe shoqe, eshte per njerez normal, jo per njerez gjenial dhe supermena.

Rrjedhimi 2. Gjithkush (normal) mundet me kry shkolle - veq a don.


Rrjedhimi 3. Veq ne kokat e komunistave - qysh jane p.sh. ministrija, do-do qytypari si dhe mileti i gjere dhe i gjate i tuKosovs - njeri duhet me kane supernjeri per me mujte me kry shkolle. __________________


Guru

Status: Offline
Posts: 888
Date:
Permalink   

Qino
ti gjith fol me rrotlla
a mundesh mu kon ma konkret
une tentova me e perfundu fakultetin qe e kom lon anash qe 17 vjet
shkova ne ora 8 e 30
deri ne 15:00 profa ne UP nuk pat kohe me me pyte
e kur aj pat kohe une mo nuk dijsha qka po flas
a kom faj Une?

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Qy qino mos i perzi kabllat, se fakullteti prej fakulltetit dallon, nuk o njejt si mu mar me fiziken berthamore si me administrat publike.
Badihava studio menagjment nese s ki aftesi prej natyres mu kon udheheqs zero.
Kur s din me vizatu qi s ki talent, veq lodhesah n pikture, ose kur s ta rroke matematiken le krejt, se matematika nuk msohet ajo ushtrohet.
Mso sa t dush permendsh nene n juridike, kur s dine me improvizu sen bohesh avokat etj.

Pa pare s ka arsim harrone kto, sen bohesh ekonomist neper universitete me emrin BESA tu msu matematike elentare, sen regjistron master kur i ki pas 2 e 1 n shkolle t mesme.
N fund t fundit kosova e rrezulltat i nivelit t shkollimit.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Qina

Date:
Permalink   

intelektualja wrote:

Qino
ti gjith fol me rrotlla
a mundesh mu kon ma konkret
une tentova me e perfundu fakultetin qe e kom lon anash qe 17 vjet
shkova ne ora 8 e 30
deri ne 15:00 profa ne UP nuk pat kohe me me pyte
e kur aj pat kohe une mo nuk dijsha qka po flas
a kom faj Une?Une drejtperdrejt e katarzova qendrimin e krejtve juve qi nuk o leht me kry shkolle. E Ryda viq ma vertetoj qi o qasi si kta krejt: s'u kon kurr jasht likure t'vet. S'ka pa gjin qi me tahmin tuKosovs ishin konsideru krejt debilla e qi megjithate: 1) i mledhin paret ose hin n'kredit, 2) ja msyjn shkolles, 3) i bajne krejt detyrat e shpis, dhe 4) e marrin dipllomen (edhe per pikture, masi ra fjala).


Ma heret e thash e qe edhe niher: me kry shkolle - kryen gjithkush, DHE KJO ESHTE MIRE.
PSE DUHET SHYPET ME KANE SUPERMENA PER ME KRY SHKOLLE??


Qe edhe do pseha:

Pse duhet univerzitetet private me kane super-univerzitete, per cfare super-studentash duhet me kane ato?

A e din ministria, kshtu sa per informate statistikore e jo qi dishka me detyru aty, sa njerez i vyn tregut te punes dhe cfare profilesh? Qe ta zame psh, sa 'piktore akademik' ka nevoje tregu i tuKosoves dhe qysh e ka mat  ket pune ministra?

Pse duhet univerzitetet private me ju nenshtru persekutimit e univerziteti i dashten komunist jo? Pse duhet cilido univerzitet, masi ra fjala, me ju nenshtru persekutimit, licencimit, ryshfetit, dhe ****jes men prej debill-ministrave dhe laperave te huej?

Pse qeveria e tuKosovs e merr rolin e 'derzhaves', pushtuesit, dhunuesit kundra univerziteteve private te ketij dhevi dhe kundra studave te ketij lloqi? Pse nuk i len me u zhvillu qaq sa te munen bile me ju nimu?

Pse ti rydyh bashke me dosta gzohni kur tuqeverija i denon univerzitetet private ose cfaredo firme tjeter private ja rras karin??


Pse nuk ja nisni me menu p.sh. qeshtu:
"Firmat private jane te ketij vendi, prej njerezve te ketij veni, ato e dojne kete ven dhe e ndihmojne kete ven",
"Na krenohemi me firmat tona private" (qysh ish krenu psh ni ameriqan me Intel inside, microsoft, boing ose me levis)
"Firmat tona (private normal, se cfare, ramiz sadika, a?) i punesojne mesatarisht 75% te punetoreve tane dhe nja 25% te punetoreve te huaj (te pakualifikuar, normal)",
"Firmat tona private punojne edhe jashte vendit, po tatimin e sjellin prape ketu (mos te foli per rrogat, profitet etj. qe, normalisht, edhe ato i harxhojne ketu se jane njerez tane more!)".


dhe qeshtu:
"Qeverija jone nuk o me sundu po me qeverise" 
"Gjykata jone nuk o me denu po me da drejtesi"


Kshtuqi, Lalushe, konkretisht, une krejt komunistave, rrotllagjive dhe atyne qi i ngojn rrotllagjit jav qifsha nanushin.__________________
Qina

Date:
Permalink   

A muj me gjet njo p'i juve qe punon per naj firme PRIVATE tuKosovs me rroge (demek, nuk a firma e tina por punon atu si punetuer) edhe qi kur te fol per firmen ku punon thote "FIRMA JEME punon kto ose ato", FIRMA JEME i ka pase vjet qekaq pare qarkullim, etj etj.

A ka more ne tuKosove kesi njerez a krejt jeni kumunista?

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Qino,
Nuk po kam tjeter qka me thon, pos - ma qifsh nanen, por shum mire e ki lidhje me ndrimin e qasjes mendimit, por po get, (po flas vetem ne emer temin)po kam problem me haru komunizmin.

__________________
xenini
Qina

Date:
Permalink   

Nje keshille per univerzitet private.

Nu tuKosov ka ni ligj qe e ka emnin "Ligji per konkurrencen". Ligji o miratu dhe shpalle qysh ne 2004. Nuk di qe dishka o implementu prej keti ligji deri tash po kjo nuk don me thane qe ligji eshte i pavlefshem. E di qe nifar Komisioni Kosovar i Konkurrences qe ka pase me u formu me kete ligj nuk o formu hala po edhe kjo s'ka gajle. Me pase kane ky komisioni, atehere ai e kish marre njefar roli te rregullatorit, dicka si ART-ja, dhe kish pranu ankesa e kish nderhy kur ishin verejte tendenca per monopolizim. Paramendone psh mos me pas qene ART-ja me ja dhane licencen IPKO-s dhe ju me pas mete me pagu hala minutin ka 30 cent tuVala. Paramendone tash me ja marre licencen IPKO-s sa kish kushtu prap dakiki!

Situata univerzitete private - univerziteti publik dhe qendrimi i deritashem i qeverise tuKosovs jane pikerisht tendence per monopolizim, tendence per krijim te monopolit te ri apo thjeshte ruajtje e pozites dominante te operatorit publik - Univerzitetit te Prishtines.

Kjo ilustrohet shume lehte me fakte kur psh, ministria ja pat shtru kontrollin veq univerziteteve private dhe ja pat ndalu regjistrimin e studave te rij deri sa te kryeht ky kontroll. Edhe kjo ndodhke bash kah qershori kur u dufke me u shpalle konkurset per pranimin e studave. Te njejten kohe univerzitetit publik nuk ja pat shtru kete kontrolle dhe ja ka leju me pranu studenta te ri, bile i ka thane me rrite numrin. Dostit, kjo eshte ashiqare aktivitet jo i ligjshem, bile me paramendim, per demtim te interesave ekonomike te operatoreve ekonomik te liencuar me te tana letrat (deri athere), e ne favor te perfitimit dhe rritjes se aktiviteteve te njeta te nje operatori tjeter me te njejten veprimtari. Kty zdo kallauz, po ni avokat mesatar qe, tuj u mbeshtete ne ligjin per konkurencen, e shkrun nje padi kunder ministrise dhe qeverise tuKosoves dhe ja ban cc gjykates ne Strazburg ose ku kari eshte veq, plus naj institucioni te komisionit evropian, plus unicefit (eventualisht ne NY - jo ketu), plus krejt zyrave me vlere ne prishtine.


Vereni ketu qe hiq nuk po hi ne ceshtje sentimentale patrotike qe ministria eshte debile dhe qe me komplet numrin e studentave (publik + privat), perqindja e studentave eshte permas krejt regjionit. Psh, tuKosova i kish nja ~2100 studa per zdisamibanor kurse psh. serbija ~3600 per nisoj zdisamibanor. E paramednone tash ku o mosha mesatare e njerezve qe tipikisht shkojne me studju ne serbi dhe ne tuKosove. Pra, pa hiq patetizma patriotik, padija eshte thjeshte e bazuar ne ligj (mbi konkurrencen) i ka do numra dhe do data qe cullak e qesin punen e piste, bile kunder-patriotike dhe efefktivisht te orientuar kunder ineresave te Kosoves qe po e bejne qeveria dhe ministria komuniste me ne krye Enver Hoxha.

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 888
Date:
Permalink   

shoku Enver Hoxha do dove mire ja u ka bo. sdi as ku i gjejshin emnat, si instituti, akademia....hamami i hyres per kurset qer i organizojshin.
edhe nime fort shume pluhen u qu, ama qe thojne fqinjet tane verior: svako chudo tri dana.
tash qaj far agjencioni per akreditim qe ish, ku "instituet" kan me mujt me u anku,  krejt shype ishin. ja u plotesojne qaty do kushte (ja u mushin xhepat) edhe akreditohen ton.

ju a pe shifni qe mas testit kombetare per klaset e pesta dul qe arritshmeria ne matematike dul 24% e per gjuhe shqipe dikun 45%. Kjo po deshmon qe reformat per klasen e 5 kan deshtu, qashtu qysh edhe thojsha vjet qe ka me ndodhe.
edhe qka? apet qe thojne fqinjet tane verior: pojeo vuk magarca.
a mos pe hekin reformen klaseve te pesta? Hamamin
rezultati po kallxon ( a veq mo te harroj me e ceke se pilot testi o bo veq ne disa shkolla edhe ato ne shkollat edhe klaset me te mira ne prishtine e jo neper muqiverca e bellaqevca) qe klaset e pesta e kan humbe kete vit. e ne klaset e pesta jane 36000 femi. a pi han noj kujna?
jo more si han as shokut Enver Hoxha-- Edited by intelektualja at 09:56, 2008-07-21

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

xenini wrote:

Qino,
Nuk po kam tjeter qka me thon, pos - ma qifsh nanen, por shum mire e ki lidhje me ndrimin e qasjes mendimit, por po get, (po flas vetem ne emer temin)po kam problem me haru komunizmin.xenin, qysh e ki nanen ej?__________________Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Po m vjen keq qine qi s je kerka, me cilen firme private mu krenu, bagerin, bali nderton, a standardin, ose ose PTK, ipko o sllovene, feroniklin e kan mar grekt a KEK-u o mut.
Silkapori me sa di une o mire, a energoinvesti o podrum i pijeve, a n amortizerat e prishtines qi kan **** amortizera per peugeot s di a ka naj maqine mo mrena.

me qa krenohesh ti Qino me Hashima e Fatmira, a me tregtare qi blejn mall prej serbie e maqedonie.

A sa per universitete private jon kon mut, kom pa plote teste t tyne edhe libra qi kan msu jon kon shumica t UP veq n mas t madhe me material t reduktum.

E blot debilla qi kom pas n klas qi ni 2 s kan dite me are, se s kan dit sa bojn 1/2 +3/2, e kan kry ekonomikun n iliri ose fame.

Une menoj qi so gjithkush per fakulltet, s munesh veq ni dite qysh je tu nejt me thone hajt se po shkoj pe regjistroi njo qaty edhe pse shklollen s ma ka dasht.
So ide e komunizmit kjo qino, po so e thonun me kry fakulltet me hi n pune, po edhe shkolla e mesme duhet me t pregadit per treg t punes.

N evrope s munesh me hi pa universitet publike, se edhe ata njerz qi s kan pare meritojne me hi n universitet, e n UP o semestri 50 euro.

Universitet quhet ai institucion i cili ka 3 apo ma shume fakulltete me mbi 3000 studenta.
Une s di a ka naj ka n bote universitet biznesi, fakulltet biznesi ka po universitet s di.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Qina

Date:
Permalink   

Me u krenu, Ridvan, me qaq sa ki e jo veq me pa terr e me sy kur kqyr kah firmat private!
Me u krenu psh me firmen Janina, Devolli, qat firmen ne Rahovec qe maron sahata t'rrymes, Birren Peja, Ujin e Rugoves, krejt prodhuesit e bostanit dhe specave te Vitise, krejt prodhuesit e kepurdhave turshi, tullat dhe qeremidet e Gjakoves, etj etj.
Me u krenu mandej me sherbimin mbimesatar (s'po them te mire) naper restorane dhe kafiqa, me makijatot e mdhaja.
Me u krenu, per qellime turistike normal, se jeni i vetmi vend ne evrope ku hala nuk ka ra komunizmi, dhe me u krenu me qetesine dhe durimin prej gjoje te popullit tuKosovs.

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

ktu dikush e ka kuptu kapitalizmin bukvalisht! nuk po du me bo me gisht kush, ama po ju kallzoj qe tri shkronjat e fundit te nikut i ka "ina"

osht ni komedian, stephen colbert, bohet kishe osht superkonzervativ, e ka qit krejt ni teori per tregun e lire (http://www.wikiality.com/Free_market) ku ne mes tjerash thojke qe (me zor) e pranon qe ka global warming, veq masi filmi i Al Gore ka sh!te shume bileta. demek, tregu ka fol, masi ka bo pare filmi, ngrohja globale egziston.

po ajo osht hajgare. ne realitet, ne ekonomi te tregut, edhepse quhet "treg i lire" shume sene jon te kontrollume prej shoqerise, permes aparatit shtetnor.

qa o kjo tash qe po sulmohemi me "komunist"??? maspari, ne jugosllavi ka pas elemente te tregut te lire, pra prej fundit te viteve '60 ktu nuk ka pas qasi "komunista" qfare po akuzohemi qe jemi. masdyti, une jom prej ma te vjetrive qetu, edhe nuk kom pas vakt me u bo komunist, se komunizmi o ra hala pa i bo une 20 vjet. kush osht per kontroll ma te madhe te shtetit, nuk don me thone qe osht per diktature (te proletariatit).

apropos univerzitetet private. po qinez, osht shume e vertete qe plot njerz po gezohen qe oficielisht u pa qe kurfar kvaliteti nuk ka pas ne ta, as qaq sa per me mujt me majt qel, pra as ni minimum. tash prej atyne qe jon gzu, ki asi qe veq prej inati e kan, ose asi qe besojin qe kur kryn fakultet, duhesh me dal me ni minimum te dijenise, edhe qe osht detyre e qati institucioni qe ta jep diplomen maspari me ta dhone qat dijeni e jo veq me ti marr paret.

firmat private - ka firma qe fitojin shume, ka firma qe kan mrri me qit produkte te mira, ama me profezionalizem mrena, menaxhment modern, edhe kushte te mira per pune, ka pak. ipko osht mire, edhe kujtesa nuk o keq, proneti osht prej ma te mirave qe i di une... mesiguri ne cdo qender ne kosove osht bile njo qe osht e mire. ama jon te pakta. kryesisht jon biznese "familjare" qe ne kushte normale, ne ni hapje te kosoves ndaj regjionit, nuk mujin as 3 vjet me mbizotnu. ne qesi izolimi edhe sundimi te krimit po bojin pune.-- Edited by Under Construction at 13:18, 2008-07-21

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Po qfar krenarie , edhe qat infrastrukture turistike qi e kena brezovicen e menaxhon Inexi i beogradit , qi sa vjet s je kon i zoti me mar,po nese se UNMIKU gjith i ka fajet.
Maji tur**** per veti flm shume, edhe devolin me tango qi o plot ekstrakt maje per veti, e mu lema inflacionin e euros ma shume se 15 %, 400 gr buke 40 cent, edhe benzinin 1.25 eki, vajin 1.50 , edhe kompirat e pestoves qi s di a ka mo.
komunizmi bile ka pas fabrika edhe kena eksportu, edhe kur ki veq import smunesh me kontrollu inflacionin se ta kontrollojn tjeret, e kto s besoj qi e dine ekonomistat e universiteteve private, qato fabrikat e tites pi privatizove per heker , se qaty o kon shansa ma e mira per punesime.
I ti qino vazhdo pi papluma me orangine, edhe ha berxola kosovare edhe knaqu qi ki kamariera qi s dine qysh kapet gota, se gota kapet prej posht e jo nalt, se edhe per kamariera ka pas n kohe tites shkolla hotelierike.
edhe t bofte mire bureku i 70 centve.

P.S. Ni dite ka mu kthy shoku TITO, me bursa t fakulltetit kena me shku me ble tesha n itali, kena me shku pa viza n greqi edhe skena me mujt ni rroge me hargju, me ni rroge kena me ble kerre me km 0, fakulteti ka me na pregadite per pune, kena me bo silikon vilage ku kena me prodhu procesora, kena me mar kredi me ble shpija n fshatin amerikan gati krejt, e ka mu bo mire.


-- Edited by R2D2 at 13:22, 2008-07-21

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Anonymous

Date:
Permalink   

Ty, Lalushe, kurkush nuk po te thot qe puna o deti ne klasen e peste. Amo shka tu ka qu me ju gjujt privatnikave per kete pune se?

Problemet ne arsim jane akumulu moti, e mos me thone qe tuKosova kurre nuk e ka kalu ate masen kritike te njerzve te arsimum qe arsimi me u majt vet. Jo qetash po kurr nuk kini pase boll profesora, arsimtare dhe msusa.
Nuk kini pas kurr boll msusa qe me kompenzu naj levizje eventuale, qe psh me bo me hec naj msus perjasht ose qe, per inati, me qele naj firme private e me lan msusin krejt. Ka dale naj msus ose ka dek dhe ju ka qi nanushi krejt katedres. Deri vone (vone, 1990, kur hala ka pas dishka prej arsimit) ka pase profesora prej serbije dhe prej shkupi. Mos te foli per profesorat shkije qe kane qene ketu e qe nuk jane kane bash krejt debilla edhe te pakten e kan kriju njefare ndjenje te konkurrences edhe per shypet legjendare. Kaniher, besa, ishin kane edhe landet, librat, dhe provimet nisoj me grupet shkije. Ne elektron e famshem psh.

Ne pergjithesi, tuKosova kurr nuk ka pas mjaftueshem punetore te arsimit, le ma qi me pase konkurence ne mes tyre e me i dhane zor me qit najsen te re. Per incentiva mos te foli hiq.


Amo krejt kjo nuk o faji i univerziteteve private. Perkundrazi, univerzitet private jane seni ma i mire qe ka mujte me ndodhe per me ndreq dishka. Ti veq kqyre per sa kohe te shkurte i kane marre kamt dhe jane tu punu veq ma mire se univerziteti publik qi o qe 40 vjet.
Bile edhe per vete Univerzitetin e Prishtines univerzitetet private jane seni ma i mire qe ka mujte me i ndodhe Univerzitetit te Prishtines.


Po une nuk jam per falenderime diplomatike univerziteteve private, qe mase ra fjala, as nuk po jav jep kush.
Une jam per:
- me u ndryshu ligji per arsimimin e larte,
- me u hjeke komplet ligji per arsimimin privat dhe ligji per arsimimin publik,
- me u bo nje ligj i vetem per arsim qe ka me i perfshi krejt arsimin; publik, jopublik, privat, lokal - nderkombetar (n'tuKosov kuptohet).

Ligji i ri duhet me u fokusu ma shum ne rezultate e ma pak ne parakushte. Numri i klasave, metrave katror, kumpluterave, qenefave, librave dhe vezhbankave JANE PARAKUSHTE - NUK JANE REZULTATE.
Vleresimi duhet me u bo ne baze te rezultateve, vleresimi i parakushteve eshte bo kur jane dhane lejet e punes, qe mase ra fjala, une i kisha hjeke krejt: le te punon krejt kujna t'i qohet kari - veq paguje tatimin, bac.

Qeverija duhet me bo vleresim jo per me i denu univerzitet qe kane ra poshte ne lista, po me i shperbly ato qe jane nalt. Bile "shperbly" po me doket diqysh e bute, se qeverija e ka per obligim ME JU DHANE MJETE (pare) DHE ME JU SIGURU KUSHTE univerziteteve private nisoj sikur univerziteteve publike.

Qellimi i arsimit te larte, respektivisht i tiQeverise nuk DUHET ME QENE me ja ferku koqet univerzitetit publik e me ja tesh karin univerziteteve private.
Qellimi eshte ne fund te studimeve me i pase 237.5 inxhilera, 455.00 jurista, 345 mjeke, etj etj.
Qeverija duhet me ja shti kalemin dhe qat buxhetin per arsim me ja dhane krejt (ose te pakten dy) univerziteteve qe i japin keta te diplomuem e qe i japin kualitetin ma te mire dhe qe i kushtojne buxhetit ma pak, normalisht.

Per fun, karin tem kushton 50 evro semestri ne Univerzitet te Prishtines. A e dini qe Univerziteti i Prishtines i han 11 miljon ne vjet pare te tatimit te juve dhe te mijat? E per shka, shka prodhon? Shkart!


Duhet me privatizu more me ja qi at nan miniher. Ose me ja fal profesorave dhe kurrilave e me ju than boni me to shka te doni, veq pagumani qiran edhe tatimin, normal.

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Qino sdi a je dikun n fakulltet a e ki kry a, po nese.
Mos me kon UP s kish pas hiq universitete private, se shumica e stafit Up ka ligjeru n private.
Mu privatizu UP ahahahahahahhaha, dallon shkenca prej tregtise, edhe akademia e shkencave ka mu privatizu ahahahahahahah, krejt njerzit kane drejte t studimeve pa mare parasyshe kyshteve ekonomike, qi o ni prej koncepteve baze t demokracise, prandaj krejt bota ka universitete publike.

po m vjen keq qino qi se din randesine e ni universiteti publike, se shteti mas shumti duhet me investu n shkollim , si rasti i indise psh, se per punetore krahu s t vjen asni investitore.

Flm qi po m shane se une jom produkt i UP, edhe n qate drejtim qa kom msu qka dusht diskutojme, si di krejt po ko mu munu me t dhone pergjigje t sakte, s di tash a ki ide qa me diskutu per universitete, prej formave dhe qellimeve t sstudimeve, punet qi duhet mi kry ni bachelor, edhe qysh shkom hirearkia me kry ni master, magjistratur, doktoratur e deri te akademiku edhe n ket proces qysh krijohen elitat.

Fatekeqsisht ka shume njerz si ti qi s ja dine vleren ni universiteti qysh duhet mu kone, ose ma thjeshte qka o ni universitet.

n 1 milion banore nuk vyne ma shume se ni universitet ma i gjane, se ki edhe universitete t tipit politeknik ose t mjeksise.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

r-dy-d-dy, nese ni sen e ka mire qina, ajo osht qe pse nuk po i nenshtrohet edhe UP-ja te njejtave standarde!? se tybe n'koft qasi tempulli i dijenise qfare po munohen me na thone qe osht. fakt o qe krejt profesorat e UP-se jon thelbi i trupit ligjerues te privatve, ama ajo nuk don me thone qe UP-ja ka kvalitet, po veq qe Kosova nuk ka boll njerz.

per univerzitet publik ka nevoje, ama duhet shume, teper shume parakushte me ju shtru edhe UP-se e jo me i lone me bo qa te dojin, me arsyetimin se "ka nevoje per to". se per qeshtu qfare osht, besoj qe ma mire kishim bo pa to se me to. per momEEntin UP-ja osht kah sherben veq me i afirmu profesorat, qe me mujt me marr ryshfet edhe/ose me marr vende te privatet. plus me ju hec nomi, me ju thone "ky o profesor fakulteti" edhe automatikisht me i ngrit ne piedestalin e autoritetit ma te nalte ne ate lami.

une e kisha mshel do vjet UP-ne, deri te vijin do sene ne veti, edhe i kisha drejtu fondet kah privatet, po ju kisha kushtezu mire ato pare. se qishtu qfare osht, UP-ja osht kah na bon edhe dam, edhe shpenzime. kto nuk e ka zbulu qina, as une, madje as migjen kelmendi qe e ka thone para 7-8 vjete.

__________________
MPUQ
Qina

Date:
Permalink   

R2D2 wrote:

Fatekeqsisht ka shume njerz si ti qi s ja dine vleren ni universiteti qysh duhet mu kone, ose ma thjeshte qka o ni universitet.


Qyre ti Ridvan djali, sa ma shume din, sa ma shum hyp nalt, veq te rritet gjansia dhe gjatesia e veshtrimit. I lishon syte dhe e sheh sa i madh tu koka pernime livadhi. Hyp edhe ni shkalle ma nalt, dhe i sheh edhe livadhet e kojshive. Hyp edhe pak, e sheh edhe asfalltin.
Hyp edhe pak e mrrin te i jemi.

Une boll nuk jam i knaqun me veti dhe sa kum punu e mrri, po me te kallxu kshtu ne besim, nuk ka edhe bash shume njerez si une qitypari. E njikohsisht kjo o edhe problemi i jem ma i madh: pika krahasuese.

Per mos me hi me t'shajte, e s'e ki larg, t'i kthehmi temes.
- Paramendoje qe, ta zame mas nja 5 vjete - per habine e krejt profesorave t'huej me mjekrra shekullore, tuKosovs i ka dale zani si qender univerzitare!
- Paramendoje qe prej krejt regjionit, bile edhe p'i krejt dynjes gjinja i qojne djelt dhe gocat me studju ketu. Se kty o bo ma mire, ma lire, ma sigurte, ma shume rini, ma shume knaqen gjate studimeve, ma shume mesojne, ma shume kane vende me pa dhe me i shkele, historina me i ni, ma shume djem dhe vasha te reja si ata me i pa dhe me u njoftu?
- Paramendoje se kty ka pune per praktikanta sa te dush (ban edhe si volluntera, gati si ktynehere), sepse ka ligje qe, nese je student, te lajne me punu shka te dush, me realizu tyrlifar ideje dhe eksperimenti qe biznisit as ne ameriq hala menja s'i ka shku (kuptohet, mos shaj, mos rrej, mos vjedh, dhe paguje tatimin kur t'ja nise me marre pare).

Hajt tash a po ta merr menja se tu ju qit 500 kushte, ryshfete, dhe pengesa tyrlifare e dekteri tuj i mshel univerzitetet ki me bo kto a?


Tendenca per me rregullu se tepermi nje sektor biznesi gati gjithmone e ka lane pa u zhvillu bile edhe e ka degradu ate biznes. Dhe jo veq ktupari. YCi duhet me dite kto me naj shembull tjeter konkret e une po foli per punen e internetit ne tuKosov.

A e dini qi Kujtesa dhe do provajdera te tjere tuKosovs i shesin Internet gjyses Maqedonise dhe Shipnise?  A e dini qi depertimi i Internetit ne tuKosove eshte 40%, perkunder asaj se operatori publik i telefonise - PTKyhi, ka depertim (numra) vetem 5% (te popullsise)?
A mendoni se kishin arrite qity internetagjite e tuKosovs me ju pas qite qeverija kushte dhe pengesa a? Nafaka qi kur "u kthjell" ministrija, ata veq i kishin pas qite senet, se qitash mu kan hala e ki**** pagu internetin ka 2 ojro per sahat edhe ish kon dashte me shku tu internetkafja me prit n'ren me u ungj ne karrike.


Kthjellu Rid, kthejllu Kosove, ha mut Enver Hoxh.
Tjerve jav qi nanen.__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Qine, se pari, ta qifsha  nanen ne zuz t`pidhit.
Se dyti, po me duket qe Univerziteti duhet me qen diku ne mes teje dhe  R2D2.  Krejt oshte ok kur po fol per liberalizimin dhe mos perzierjen e shtetit ne biznes dhe qe senet ka me i tregu vet tregu dhe ata jo kvalitativ kan me bankrotu dhe sene tjera, por kur oshte fjala te shkollimi, mendoj qe duhet shteti pak me m`brojt prej tyrli sharllatani cili me ofron mundesin marrjes diplomes me kushte "all inclusive".
Ti pak po shkon ne extrem kur po thu: le te punon krejt kujna t'i qohet kari - veq paguje tatimin, bac.
Edhe une po ja paguj shtetit tatimin dhe po pres prej tine me mbrojt prej sharllatanave se demi oshte shum, shum i madh.
Nuk jame per mbylljen e Universiteteve por bash edhe qysh po thu edhe ti, me u dite difar norma, qka dhe qysh mundesh me qel fakulltet, se nuk oshte bash si me qel taxi a dugoj me qanta dhe kpuca.
Seni mire oshte, qe dul dikush dhe e ndali ket hove me universitete dhe ma ne fund ja percakton te gjitha kushtet sipas cilit mundet diqka me u thir universitet. Kjo ka mujt me u bo shum ma heret dhe kam besim ne Enver Hoxhen (jo komunistin), qe per 4 vjet te mandatit ka potencijal me bo diqka se deri tash, qka u bo, u bo mut, ose une ja kam ni eren qashtu.
Tash, shko           lypa fjale, por nuk e gjeta dhe per at arsy oshte kjo shprastina ndermjet fjaleve "shko" dhe "lypa".
__________________
xenini


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Qino ptk i ka 800 000 abonent aktiv ipko dikun ma shume se 250 000 aktive, moratoriumu per WiMAX osht deri 2010, qi me lon mu zhvillu ipkon.

Njya kryesore e fibres optike kalon n durres qi o e lidhun neper detin adriatik me itali, qysh i dhojm na shipnise internet, na marrim prej malit zi momentalisht
un pajtoj me ty qi byrokracia s qon kerkun, Fatmir Limaj se ka lon as ipkon as ptk me shtri fibren nen autostrad deri n shipni, se qa din fatmiri qa o fibra optike, bile as hekurudh per rreth s ka parapa se menon qi malli bahet veq me shlIpera.
Deri vone prej maqedonise jon ardh mi lidhe konektoret e fibres optike edhe me bo spajsimin e fibres se haber na s kena pase, gjithashtu ata kan majt ligjerata(trajnime)per dotnet,visual,java,php,sql etj.
po qitash na ja kena nis edhe vet me punu, edhe sipas infos qi e kom per 3 vjet n kosove ka mu qel fabrika e fibres optike, prej slloveneve edhe veq jon tu e kqyre fakulltetin e elektros t UP.
per telekomunikacion prej tetorit filon masteri me universitetin e pitsburgut, ku ata na i bin librat edhe laboratoret, edhe do ligjerata kan mu majt me videokonferenc.
CEZ kompania ceko amerikane jep bursa per cdo student qi regjistrohet n energjetike, menihere si te mer indeksin i ki 800 eki n vjet, se jon t interesum per termocentralin Kosova C.
perderisa Kekut aeroportit ptk, s ju han as ni cent me ta dhon se hin tezakat e tyne n pune, edhe e msojne zanatin dikur.
qeveria e kosoves dhojn burs n vlere prej 300 000 euro n vjet, per tezakat e tyne mi regjistru n AUK.e asnjoni s vjen me punu n qeveri per 200 euro tani.

ta pshtjella pak, po asni universitetit privat si pranohet diploma kerkun n bote, nese bojn njerzit cka t dojn e pagujn tatim, athere munet edhe piramida me pas si n shypni.
Thuj qa t dush per UP, njerzit me qaq sa po msojn po marin bursa po magjistrojn jashte, po tani s po kthehen, bile edhe PHD po marrin.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Qina

Date:
Permalink   

Xenavdin, une thash "kthjellu rid, kosove, enver ha mut e tjereve jav boj...", p'e din ti veq. Demek ti s'po hishe ne kategorine ridvan, as kosove, e as enver hoxh, po po hishe ne "tjereve". Ose, banvaki veq ashtu te ka marr malli me ta shilu?Ridvan, ke fjala per telefoni fikse. Me kete matet puna e internetit, jo me telefoni mobile. Edhepse me kqyr holl, qetash smrami kur kesh jasht e bleva ni numer mobil HSDPA ose qeshtu diqysh dhe e rrasa ne llaptop sall per internet. Amo kjo nuk ka mrril kty hiq, po edhe me mrri indikatoret e depertimit te internetit naper evrope prap maten me telefuni fikse e qi n'tukosov e ki rreth 100.000 numra ose 5%. Edhe kjo eshte merite e operatorit publik, normal.
Tum falsh a?

Momentalisht asni bit internet nuk po vijke p'i Malit te zi po krejt p'i Serbijes dhe pak p'i Maqedonise(!) e sall nitrohe kah Shipnija(!), sa per info tane. PO kjo diqysh viq si tranzit, naper hava a s'di qysh, se qysh t'thash ma heret, firmat tona po ****shin atje saq po mujshin, me shumic e me pakic, male e kodra e banderum-bander. E kjo dostit, per mu qi s'kam fort buke p'i ksaj pune e le ma per ty, duhet me qene ni sen madheshtore dhe per me u mburre me firmat e lartpermenduna si tuqytetar i ktij veni qi je.

Shipnia i kish do fije ne nifar shahte ne Durres po asni fije men. Ato fijet nuk dihet kush po i ngrehke po Shipnija jo. Shipnija as domenin .al nuk e menaxhon vet po n'gjeti. Kshtuqi, bile per qeto punet e Internetit dhe dofar rrejtave tjera tukompluterave po mujke tuKosova me i ****e men edhe Shipnise e edhe Maqedonise.

Wimaxi nuk ja kish nise hala kerkun ne dynja e jo per shkak te moratoriumit ne Kosove. Ishin tuj hanger mut naper do foruma dhe tyj zhvillu qimaxat e nduarduarshem po hala s'pe lojn, po get bash qeta operatorat e telefunis mobile, me ja nise me punu.

Per ma shum s'um hanger kari me vet se me qekaq msova ma shum se ti ne elektro. Plus bash me bo edhe ni her me ta ni zanin, foli me ni dost temin atu dhe te ngel krejt se s'po ki lidhje. E tanaj as paret nuk te kryjne pune, se univerzitetat privat nuk te pranojne hiq se hiq.

Le kompjuterin n'kit dakik e qu nisja bani detyrat.

__________________
Qina

Date:
Permalink   

Nese hini pak me lexu, besa pak ma shume, e merrni vesh qe dikur para do qinvjete, monopoli ma i rujtun ne krejt dynjen o kon bash dija, njohja, arsimimi.

Ata qi kane dite kane rrnu naper manastire dikun msheft dhe larg naper male dhe te dame me mure te nalta prej fushave perreth. Ata qe kane dite kane fol veq latinisht. Qe rastesisht, stakfurullah, poplli mos me i marre vesh edhe mos me dale naj dije tu poplli.
Poplli ska pas me dit kurgjo. Krejt shka te ka vy me dit, krejt shka kane shkru qitapet, t'i ka kallxu prifti ose hoxha. Ti je kane gjo, "flock", e ata jane kane "shepherda".

E masanaj kane dale univerzitetet. Kjo kur sundimtaret kane nise me u prish kapak me kishen (fene) dhe kane dashte me ja msu miletit variantin e vet se shka ban dhe shka z'ban. Po sundimtaret nuk kane majte mesim vet po do msusa te shkrete sa per buke. E niher kur ja ka nise me u zhdaravit terri dhe me u perhape njohja naper milet, atehere ma s'ka pase kush e nale mesimin, as sundimtaret e as kisha. 

Msusat ma te mire kane majte mesim naper mejhane dhe naper punetori. Masi ra fjala, asnjani nuk ka pase doktorature etituj akademik. Qe, ky Mikelangjo psh, bile as diplomen e arkitektures s'e kish pase. As te piktures. Qija pisin e nanes, duhet me shku me ja rrxu krejt kishat qe i ka maru se s'ka pase drejte me bo plane pa e pase diplomen ne xhep.

Qu Enverhoxh, shko bone naj takim per ket pune sahora. Msoj pak qysh o dija, shka o doktoratura, sa studenta duhet m'i pase, qysh me i mshel univerzitetet dhe me i prishe shpijat. Edhe kallxoju qi ka ktypari sa te duesh punetore qe jane shume te kfalifikuem per me shku me ju nimu me i prishe tu tanat.

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Po m vjen keq qi teknologjine je tu e kqyre me llafe t kafeve qino, ti vete cilin dush dost, une e kom vet dostin tem librin, detyrat i kom kry une diplomen e kom mar tash prej tetorit duhet me ja nis per ni dipllom tjeter, jo qi m vyne per naj sen po m intereson.
Interneti dhe telefonia fikse i bjen XDSL ku X o per A,S,H,V etj, ku DSL i bjen n shype linja digjitale e shfrytezuesit, nashta e din ai dosti jot, qi i bjen infrastrukturen ekzistuse t percusve t bakrit me shfrutzu per transmetim digjital si, za, video dhe t dhana tjera multimedia.

Masi qi s ka mujt mu mar vesh dardaneti me telefonin fikse qi infrastrukturen ekzistuse me shfrytzu per internet me pas na ADSL psh, ka hi ipko, kujtesa me infrastrutkur t veten , koaks edhe fiber.

masi qi kosova nuk ka neper katune telefoni fikse t PTK qi i bjen kablla t bakrit, ma lire kushton me dal n WiMAX.
Para 2010 munet mu realizu WiMAX i ashtuqujtur statik qi nuk jep roaming edhe handover qi ti e din qa jon kto edhe WiMAX.
N gjermani ka WiMAX n do vene, edhe n japoni edhe n USA me sitem tjeter t frekuencave, se per evrope e ka brezin 2.5GHz, qi i bjet mikrovale ose radiovale n UHF qi ti garant pi din masi qi ma dhine shkollen.

Une kto sene si kom msu per pare me fitu se m kan lon boll, po per fat t mire per dallim me shumicen per qef, se kom dert a gjej pune a jo, se kerkush sen ma nal me vazhdu me studiu qa kom qef.
telekomin se kom veq profesion po edhe pasion qaq sa m intereson, jo qaq shume senet e tregut si kto nalt sem pelqejne, ma shume aspekti matematikoreo logjike per realizimin e ktyne proceseve.

deri sa punojn njerz me t nime si ti, qi e din qi duhet me mat diqka qi i ka qaq dB, e s ka lidhje qa o ajo ose thjesht veq i lidhe do kablla shabllon qashtu se e ka trajnu ai slloveni, kur sen s kena me pas na.
veq Yeas kena me thon ose DA, se me hi me diskute pse, qysh tek qka, s ka kaqike se duhet me nxe bothen.

une t kallxoi qato qa di STRUCNO, jo me llafe qi i ki ni kafe, me sherbim ideal hotelerik tu kosoves.

Shilo sa t dush se per veti e ki hahahahahahahaha Qino.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 888
Date:
Permalink   

hahhahahahha
ja keni shilu nonen
krejt keni dale pi teme
vyn me e thirre moderatorin me ju fshi
hej a din kush kah ka hupe aj personi stabil
edhe ati ja kom shilu nonen ja ka shku ne qine ja te zuzajkat po get

__________________
Enver Hamiti

Date:
Permalink   

R2D2 wrote:

...une t kallxoi qato qa di STRUCNO, jo me llafe qi i ki ni kafe, me sherbim ideal hotelerik tu kosoves.
Shilo sa t dush se per veti e ki hahahahahahahaha Qino.


Nuk e di qysh me paske kalu pa te verejte sa i mequm je more djale?!
Pash nanen qi m'kallxon germen e pare te emnit, mbiemnit dhe cila gjenerate je kon e te nimoj, te kqyri, dhe qysh ka thane plaka n'recak; ta qi nanushin, kur te vish ne master tu une. Strucno.__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 888
Date:
Permalink   

Enver Hamiti wrote:
ta qi nanushin, kur te vish ne master tu une. Strucno.


hahahhahahah
a paska kala mastera a???????????__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

A e din hamit qa jep ti n master, hahahahahaha. ishalla ma ty re s qin kurrr a, hahahahahaahha.

prof sa per CLUE, me m gjet, une jom njoni prej atyne qi bojsha parti n koridor t fakulltetit qi i mledhsha ka 800 veta, edhe qi mersha me do tjere donacione per mi organizu kurset pa pare per studenta,n SQL,Visual Basic, etj a po t kujtohna. ahahahahhaahhahaa

-- Edited by R2D2 at 17:34, 2008-07-22

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Rexha@Shabani

Date:
Permalink   

E n'Iraq a je kane?

__________________
kurtaj@limani

Date:
Permalink   

Ose je qaj qi tash shet pumpa te ujit?

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Qa u bo bre , a atentat doni mem bo n mu a , qomani n pm qa ju intereson per mu ja u dho edhe adresen, veq mos hajdeni para 1 me ma prish gjumin.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Qina

Date:
Permalink   

Jo, veq me ta perkujtu qe je hala naiv dhe qe po te mungon njohuria shkencore dhe ni e qime e mire (spaqimja).

Ta qifsha, pra, fakulltetin, publik kuptohet, dhe shoqnine e gjere komuniste. Me haletin tem privat.

Nashta qeshtu ndrrohet sistemi. S'kane thane badihava 'vyn gjenerata'.


__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Mos je bulash qino ose iliri@myzi, a s din me qel user, a t ka hup orientimi n hapesire, nervoz sen m bon se s din qysh, s po thom qi s bona,aaaaaa qa munesh me bo ti, mem kap per haleti mus sill 3 here edhe me bertit jadec.

Tash rash nivel tonin, se nuk mujshe mem kuptu ma nalt, se ja s po din ja s po don me debatu si ni njeri civil dhe i pafajshem, per me ja nis mu shajt palidhje flm shume, n difsh naj sen t hajrit qite, n te paq mire s kinem ti kapu, jo jo t kundershtoj.

PS mos po dalim t njofshem pahiri e .........

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Anonymous

Date:
Permalink   

Ngo kha qun serioz dhe dinjitoz. Karin ma ki thi ma nalt kur folshe keshe per teme me do pohime te pabazume ne fakte e qe shkojshin kah "e jona" = mire dhe "privati" = keq.
Veq qekaq, kurgjo personale.Ju tjeret, a e kini verejte qe kur insani, civil dhe i pafajshem, punon per nje firme private flet ne veten e trete? "Firma ku punoj...."

Kurse kur i njejti insan flet per nje firme publike, del ne veten e pare shumes: "E jona ...."

Kjo ma nalt eshte komunizmi, ose bile definicioni i jem i komunizmit.


Nese ju intereson alternativa (parja, zhvillimi, arbajten, kerri i ri, deti), atehere duhet me thane: "FIRMA JEME ..." kur flet per firmen private ku ti punon, pa marre parasysh qe firma s'eshte e jotja dhe qe pronari ose shefi jot i drejtperdrejte munet me te qite prej pune si qen per 5 dakika.

Taman qyky "Firma jeme ... " eshte mentaliteti (lojaliteti, qendrimi ndaj punes, etj etj)  qe une, si veshtrues civil dhe i pafajshem kisha pase qef me pa n'tuKosove, e besa edhe do investitore te huej dhe te vendit.


Edhe dishka per fun (po tingellon qe po du me thane dishka shume, shume t'ransishme):

Patriotizmi n'tuKosove nuk eshte me kane kundra serbise, hajnave dhe debillave, po patriotizem eshte me luftu komunizmin brenda shoqnise se gjere civile dhe te pafajshme.

© Qina 2008


Selam piqkudam

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Nuk po du me qu pushke me ty qino ama, sa per komunizem , so komplet i mire, sidomos n pjesen e kapitalizmit duhet me kqyr konceptin e kapitalit sipas Marksit.
Ma thjeshte per Kosoven diqka, kur vlera e niklit n treg ka qene 5$ feronikli ka pas qarkullim prej 300 mil $, sot vlera e niklit o mi 50 dolare e ai greku e ka ble sa e ka ble edhe e shet bile si land t pare , pa i perdore furrat.

Ky nikli si kapital, ose resurs natyror so i ati grekut he nenen, veq me pagu tatimin edhe hajt, jo dosti jem o dasht me korporatizu 49 % kosova 51 tjeret, edhe mu udheheq me bord, e jo me ****e nikilin si land t pare se boll i del fitim, a furat rrine qaty nese jon.
kjo nuk o komunizem klasik, o socializem, une e di qi stalini ka vra ma shume se hitleri nashta, edhe enveri ka internu per gjithqka njerz, po n teorin e marksit kto kerkun s munesh me gjete.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Qina

Date:
Permalink   

Debill, Marksi sapo u rrotllu n'vorr dhe t'boni t'fala.
Shka ka lidhje kjo mutngrenie me univerzitetet private?
Ti qifsha marimangat mas monitorit.

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

o toz o toz far paraziti, a une a ti fole per FIRMEN TEME po neJse.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Veterinari

Date:
Permalink   

indexi wrote:

Qeveria u ndalon universiteteve private pranimin e studentėve nė vitin akademik 2008-2009

Prishtinė, 16 korrik 2008 (Kosovapress) Koha 16:16

Qeveria u ndalon universiteteve private pranimin e studentėve nė vitin akademik 2008-2009Qeveria e Kosovės tė mėrkurėn ka marrė vendim qė institucioneve private tė arsimit tė lartė nė Kosovė, pėr veē Universitetit Amerikan, tu ndalojė pranimin e studentėve tė rinj nė vitin akademikė 2008-2009.
O topic qeles

Nese veq duhet me fol per shkije , hajde po folim per shkijet ne rradhet tona. Keto dite ma se shumti me brengos shkavelli :enver hogj paoviqi i cili po lyp ma se shumti me ja qi nonen e shkavellit sepse po mundohet me e eliminu mrekulline e universiteteve private.

E pashe emisionin jeta ne kosove ku mysafir kene njerezit Muhamet Mustafa Edmond Hajrizi edhe do qe nuk i majta nder mend se kush ishin,  dhe shkavelli enver papoviqi i cili e pashe se qfar krimineli ishte. Universiteti publik me universitetet private jane   sikur WC publike me WC private, .

Une kam punuar ne Universitet publik(WC publike) 17 vite dhe e di se qfar strukture monopoliste akziston aty , dhe me pergjegjesi mund te ju them se  aty nuk ka gjas per kurfar reforma ndersa universitetet private jane ne fillim te punes se tyre dhe ata me siguri duke i falenderuar konkurences do te zhvillohen ma shpejt se UP_WC-ja publike.

Struktura e tipit alush gashi i cli ma se paku 500 femnave( njona prej tyre eshte martuar me ket peder)  ia ka lype seksin per note tani i kane humbur privilegjet dhe po mundohen me i mbylle universitetet private sepse per ta socializmi monopolist ka qene dhe eshte e vetmja shanse per te mbijetuar mbi siperfaqen e monopoleve te te githa llojeve.

Enver paoviqi eshte super katunar sepse ate nate ne jeta ne kosove ne vend se te thote  fjalen "" ISHIM " tha  ISHMI" dhe e vertetoi se kravat e tij duhet te zavendsohet me krrpesh te pacijenteve te mija e kravaten le te e pensionoj dhe le ta ruan per sternipin e tij se ky ska shanse me u bo njerei e besa as femijet e tij.................................

Veterinari specialist per gjojen  e universitetit publik__________________
Qina

Date:
Permalink   

Veq mos um thuj qe je kane ai referenti qe jav gjujke studave indeksin hunve, s'i pranojke fletparaqitjet, e mshelke deren dhe i shtijke me ardhe neser, neser, e mandej neser apet????


__________________
Kloni

Date:
Permalink   

palidhje me thon ama diqysh ton e keni mire.
UP-ja lyp me ja pippppppppppp mamin, veq edhe do "institute" nuk jon hiq ma mire.
Arsimi duhet mu reformu rrenjesisht, po po get kerkush nuk po din qysh.
osht shume interesante psh se gjat testit te klaseve te pesta "Mileniumi i trete" nuk ka dale ma mire se shkollat tjera ne Prishtine, perkundrazi shume e ka ma te ulet kalueshmerine se sa shkolla Elena Gjika.
Mandej ne Kosove , sdi a e dini, po vahabistat kan nise me hap jo vetem kurse te ndryshme po edhe qerdhe me pagese simbolike po ku femijeve u predikohet feja. disa sene kan shku shume larg, dhe perfundimisht duhet me u nda shapi prej sheqeri. Ne nifar qesi universiteti privat ku une po e kryj masterin, ma shume se gjysa nuk e kan fakultetin e krym, e i kena ne grup edhe se paku 30% narkomana qe neser kan me e pas diplomen ne xhep. une per veti kom mesu bajagi edhe po me pelqen ama me ju thon te drejt po me vjen inati se si punove si nuk punove tton kena me e pas diplomen e njejt. etj etj
hajt se folem apet

__________________


Member

Status: Offline
Posts: 10
Date:
Permalink   

Shum palidhje, le ti kryn ku t'dojn edhe mastera net bojn, cili osht ma rrot same deperton bohet dikushi, qi sjeni t'afte per kurgjo e msoni gjeth diten at'here e kote osht, kur t'msojsh gjith diten teori e masanej me qit n'praktik e mu hutu stka faj kekrush hiq...
apet po thom le ti kryn ku t'dojn fakultetat po cili osht ma i afte fiton, po rrnojna kohen e globalizmit ku tregu i lire i cakton rregullat e lojes, kshtu qi si Up si Uprivat njejt same shiit

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Ne kosove duhet me pas t  njofshem me hi n pune, s t vyne as diplome as i meqem mu kon, po hin qaty n pune e mson zanatin per qef kadal dal.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

intelektualja wrote:

hahhahahahha

hej a din kush kah ka hupe aj personi stabil
edhe ati ja kom shilu nonen ja ka shku ne qine ja te zuzajkat po getpersoni stabil qin...... qin....... qin (e valla edhe niher qin se mo smun) shkamas po apet se apet nfun tfunit del ni mut tjeter qasi si stabili i par, veq qe mem myt kureshtja krejt e mos me ma rrok truni jem ke qajo e qimja e qines e marimangave mas monitorit.....sdi shka karin tem kan me pjell ato marimanga se. :)
p.s kjo ke pyetje me shkoll

__________________

Page 1 of 1  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard