Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: A MUNDET NJE FEMINISTE ME QENE MUSLIMANE
lalja

Date:
A MUNDET NJE FEMINISTE ME QENE MUSLIMANE
Permalink   


mbasi po Shoh ( mos me pytni qysh, se pergjegja eshte - me telepati) se Shotat, Tranavicat Macat dhe disa specie te tjera, kuptohet duke mos qkyqyr ne asnje moment gjinine me te "shemtuar" ( qe by the way kan me me mbete ne qafe tash) deshta me dite qka po mendojne. nuk eshte aspak e panatyrshme qe une nuk po e jap mendimin e para, se zanat e kom qashtu, me pa niher qa po thojne tjeret e masanej me zgjedh cfar qendrimi me marre!
__________________
kinezi

Date:
Permalink   

Maspari definoje "feministe".


Le ta definon mandej dikush "muslimane".


Edhe mandej mbetet me thane "po", "jo" ose "ndoshta", secili per veti dhe s'ka me shajte!__________________
lalja

Date:
Permalink   

feministet jane ato qe avokojne brazine gjinore, do te thote kerkojne te drejta te barabarta te femrave dhe meshkujve.__________________
JAPANI

Date:
Permalink   

LALE, pernime nuk e definu bash mir se qka o feministe, une po mendoj: se feministe nuk osht bash ajo qe i kerkon te drejtat e barabarta po ajo kerkon pak ma shumė, p.sh ni dit isha tuj prit te ni profesor me hy e mu pyt edhe po vin do feministe qe jan kshtu me rraj edhe po ma bajn tipkat na po hyna para teje mu pyt (paramndo une isha tu prit qe dy orė) thash po pritni edhe ju qysh prita une, e kur t'mu kan kthy more vlla: ti je idiot ti si respekton femrat, ti sju jep perparsi , qifti jot spo na len mu integru ne shoqeri, e rene sene, pa pa pa kesh tu i kap mi qky si zhaba, po nejse u nala, edhe ju thash a po doni te drejta te barabarta (krejt per ni her than POOO) thash brravo une dy or ju dy or, edhe shkoni n.p, t'nanes. muslimane muni me u kan veq mos lypni shum lypni sa ju takon, masi ti nuk lype shum qeta po ta lejoj banu n'daq hoxhonic. BUKUR?

__________________
Shote'ja

Date:
Permalink   

Qe b’e kadale… Po, mire-mire shyqyr… Valla me do pune-pa-pune qishtut … Edhe ju mu vallhaaaa, boll!!! (se e perftyrova qe m’that – “Oooo, bujrum, a mujte?! Po a-je-a-qysh-je oj Ote?! Kah je kon kshtu mori qe je hup’ si pavarsija? Kuku sa shume na ki munguuuu!)


Lale zember, pse e servove mu kete teme? Motivet e tueja dhe caku yt asht evident. P’e lojme qe ngadhnjeve dhe m’shtine me reinkarnue serish – kete here, n’personin e njajte, per cudi! A u knaqe qe m’hipnotizove me kete topik, aq sa qe mu mbushe mendja me nis prap me ju qorrue me hartimet e mija?


Por, per me kuvenue n'kete sabgjekt, s’asht desht pytjen me nae drejtue neve, edhe ato me emna se, po mashqive, se lehte mundet me u sygjerue cka mundemi na cikat/grate me thane. S’po m’doket shume interesant na apet me jau ‘da djemve kryet tuj argumentue gjon-e-gjat per diskriminimet qe naj jane ushtrue neper shekuj (joe nashta neve personalisht, por neve, keshtu, globalisht). A prap me imponue rrjedhen e diskursit me intonacon seksist t’ndasive gjinore tuj synue me deshmue dicka qe asht vertetue kahere!? Edhe une pra s’pe tregoj mejhere mendimin tem, jo qe po t’kopjoj ty (bile, po m’metka hatri qe mendove keshtu), e as qe po pritoj apo, mozallah, s’po di, por pse, bazue n’postimin ma nalte, kam njifare skepse qe termi apo ideologjija feministe asht e kuptueme ne vija paralele nga forummen’at. Kur t’bindna qe djemt jane permbrenda kufijve te arsyes per me kuptue parametrat e ketij dimensioni, atehere kam edhe liri t’shprehjes pa keqinterpretime.


Hem? A ka djem vullnetare, me msusen, pervec Sushi-Sanit, me tregue cka dometho’ a qysh e perjetojme kete term? Me fjale t’jueja…__________________
Maca

Date:
Permalink   

Mbasi ju spo doni me dhone njihere, qe po e jap une e para( per mendim e pata fjalen)


Pak spjegim per Japen....


Levizja ma radikale ne kohet e fundit qe e ka revolucionu tere strukturen shoqerore duke ndryshuar bazat e maredhenieve njerezore...Feminizmi nuk eshte bash produkt i kohes moderne, paraqitja historike e kesaj levizjeje na kthen ne kohrat antike.Idealet feministe i ka paraqit Platoni ne "Republiken" e tij,me vone Henrick Ibseni, John Stuart Mill, socialisti gjerman Friedrich Engel ne esene e tij "The Subject of Women" etj... Si ngjarje me rendesi historike e levizjes feministe ka qene Seneca Falls Convection me 1848, ku jane kerkuar te drejtat e femrave mbi kontrrollin e prones se tyre, te drejten per shkurorezim, kujdestaria mbi femijet,dhe perfundimi i diskriminimit sexual punesim, barazia e pages me meshkujt qe kryejn te njejten pune si dhe me e rendesishmja e drejta e votes. Nuk ka dallime inherente biologjike ne mes meshkujve dhe femrave ne baza gjinore qe determinojne gruan te jete amvise edhe nene, e burri fitues i bukes dhe autoritare i familjes. Femrat gjithashtu duhet me pase rol aktiv ne maredhenie sexuale aq sa emshkujt, e jo me qene pasive. Te gjitha femrat duhet te kene kontrolle te plote mbi jeten e tyre reproduktive. Kur folim per sex, shoqeria jone ka mungese totale te pjekurise sexuale(edhe masturbimi konsiderohet si nje e keqe e pashmangshme).E gjithe shoqeria mundohet te na mbaje injorante dhe konfuze se cka mundet me qene jeta e mire sexuale. Njejte qysh ndodhe biseda,prekja, kercimi edhe sexi duhet te jete zgjedhje e jona, pa ndjenje faji e bazume ne nevojat tona te verteta e jo ne stereotipin"moral" "mashkullor".


Nga kendveshtrimi islamik pyetja e barazise gjinore eshte e pakuptim. Eshte sikur me diskutu barazine e trendafilit me jasminen, secila e ka aromen e vet, ngjyren, formen, bukurine e vet. meshkujt dhe femrat nuk jane te njejte.Secili i ka detyrat dhe funksionet e veta.Para se gjithash mashkulli e mbane pergjegjesine ekonomike, e ka per detyre me perkrah financiarisht familjen e vet. Femra ne traditat myslimane ska nevoje me u brengose per fitim per jetese.Tjeter, femra nuk duhet ta gjej vet burrin, nuk i lejohet te shfaq sharmin e saj dhe me bo plane si me terhek mashkullin. Asej i lejohet te ulet ne shtepi dhe te pres qe prinderit te gjejne mashkullin e pershtatshem.Kjo zakonisht qon ne martesa qe duke u bazuar ne parimet religjioze jane me jetegjata se martesat e bazume ne sentimente te momentit. femra myslimane eshte e ndame direkt prej ushtrise dhe pergjegjesise politike.Ne kthim te ketyre privilegjeve, ajo ka pergjegjesi me mirembajte shtepine e me bo femije e me i rrite ne rrethana religjioze.


Ne baze te qetyne parimeve, femra e rritun ne familje tradicionale myslimane mundet me qene feministe, ama mundet shume pak me kontribu ne ate drejtim, pervec nese nuk i respekton parimet tradicionale te fese islame....__________________
tevelizori

Date:
Permalink   

Njefare wahabije (pjestar i njeres nga shum sektat e muslimanve qe e vershuan Kosoven n'kohe te fundit) me ardhke per dit ne dyqan tuj mundue me me konvertu..... as une se di ne qka, edhe njejte si kinez ages qe i kishte mbete nje fjale e nje fejes tjeter ne mend me ka mbet edhe mue qekjo fjale nga qaj wahabia: Zoti ka thone: Njeriu me te bemat e tij te mira dhe me kryerjen e obligimeve te tij me shume se q'kerkohet nga ai, nuk pushon kurre se afruari ngat meje (zotit dmth), derisa ta fiton dashurine time, dhe ne qastin qe e fiton dashurine time, une(zoti) do te behem syri i tij qe sheh, dora e tij qe prek, kemba e tij qe hece, goja e tij qe fol,  etj, etj tu i perfshi edhe pjeset e tjera te trupit, dmth njeriu e fiton njefare ngritje  dhe i ofrohet shume zotit shpirterisht, mirepo prapeseprape edhe pse njeriu atehere i ka cilesite e zotit dhe ece dhe fol dhe prek dhe dashuron dhe ben punet tjera me frymen e zotit ai (njeriu) mbetet perseri njeri e zoti zot, nuk mundet qe njeriu te behet zot.


Eh, kur zoti kish pas thone keshtu ai nuk kish pas mendu vetem per njeriun (mashkullin) ose vetem per njeriun (femer) ai kish pas thone per te dyte, edhe pse kejt e dijme qe femra osht kriju prej nje brinje te Ademit (po e citoj fene muslimane de), edhe ajo eshte njeri. Tuj vazhdu me i citu muslimanet dhe arabet (tuj pase shume konsiderate per Macen e cila nuk e ka permend shume shume sexin kesaj here por tha shume sene, dhe tuj pas pak konsiderate per Shoten e cila si feministe qe u tarahenke maleve ne shekullin e kaluem nuk tha prape asgje) du me ju kallxue qe sheik-et ne arabi jon gati si zoti - qka te thojn ata bohet, edhe kurr sme ka ra me ndegju qe noj femer osht bo sheike, ose ose ma mire du me ju kallxu per Kosove pe lo kejt Arabine, kqyrni ju ministrat edhe kryeministrat (zotat tane) kejt i kan sekretareshat femra, edhe Termkollka. A smujten mi pas ndonjani psh. ministri mashkull me pas sekretar mashkull a?, ose ministrja femer me pas sekretarin mashkull a?, por jo nuk munden se ata e kan marr gabimisht qat mesimin e zotit edhe sheiket edhe ministrat jon kah menojn qe jan bo vet zota.


Nese dikujt qatje ju dok qe dola prej temes du me i thon trus b...n qaty e lexo hala: feminizmi tu u nis prej kejt ktyne qe thashe eshte nje levizje qe mundohet ta drejtoje pak kete bote te mbrapshte, njejte eshte edhe muslimanizmi, budizmi, katolicizmi te gjitha jane nevoja te njerezve per permiresime, mirepo te gjithe po harrojme ku eshte kufiri i ofrimit me zotin gati te gjithe po e kalojme ate e po dalim ne sernishte. edhe femrat edhe mashkujt.__________________
JAPANI

Date:
Permalink   

Mac mac, une para nja dy viteve e kom mbajt ni land ne Universitet o kan "Ēėshtje Gjinore" edhe e ka ligjeru Salihe Salihu Abazi perndryshe osht ajo gruaja e Hajdin Abazit apo si njihet nga lufta LUM HAXHIU, qet land e kom kry me not maximale edhe qeto sene qe i ke spjegu ti muj me ti spjegu edhe ma mir edhe ma gjan qe ki qejf, po fatkeqesisht une skam qef hahah.


Une po e di se ni femer muslimane osht e hjekt keq edhe manipulohet shum me ta, por nuk jam ka shoh qasi femra ne kosov, sdi qka jeni tu dasht vlla, Sex qe doni sa t'doni, t'drejtat e barabarta: na n'ushtri ju n'ushtri(TMK), 30% ne parlament(edhe pse si meritoni), qetu ku punoj une 100 puntor drejtorin Femer, tanaj Milihatin e keni Deputete(ska lidhje po veq qe o femer), ka shkojke bajram regjepi grun me vete tash ka shkon ky kosumi grun me vete, ma shum se 80% t'vendimeve t'politikant i marrin naten tuj ba llaf me gruen (qikjo osht shum e vertet) tjeter sen o bre qik qe nuk keni guxim qe frigoheni prej vetvetes. P.Sh nuk ju han me u perball drejtperdrejt me problemin, nje mashkull munet me shku me shum femra edhe mos me u tut e femrat edhe me qat mashkull qe shkojn tuten, pse vlla qka ju ban pse kini mu tut a nuk dini me ba mardhanie a, p.sh ni mashkull munet mi kap 100 kg ne shpin e femra as 30 kg, p.sh  mu per vete nuk um bon pershtypje ni femer qe o femer e paramendoj si njeri, ama ju vlla nuk doni me ec veten ju kurr nuk i bani qantat se thoni se jeni ma te dobta (ja leni burrit n'shpin).


Femra n'kosov edhe n'trojet shqiptare gjithmon u kan e emancipume tu fillu prej kohes te Ilirve tu fillu prej mbretreshes Teuta, Argjira, Donika, Shot Galica, Xheva Lladrovci, po badihava ju vetit jeni ka ja boni, secila femer qe ka dasht u integru vet ne shoqeri nuk ka prit qe dikush me integru ata, e do qe jan ka presin n'shpin permys me shku dikush me ju integru nja 10 vjet shkoll ne krye edhe me ja gjet ni pun si kryeministre, harrone se kurr skeni me mrri, msoni , punoni, integronu, perparoni kerkush nuk o ka ju ndal (n'Kosov po menoj).


Edhe po du me ju pyt juve Femrrave ēka mendoni pėr 30% gra ne parlament?


 __________________
lalja

Date:
Permalink   

Jape, Teuta, Argjira, Donika jon kon katolike.


qato qe po te intereson per femrat ne parlament hape ni topik te ri e te pergjigjemi, se ketu po merremi me tjeterqka.


po kallxom ti diten e Bajramit, mos ta nxuni syni naj femen qe ka shku me bo perhajr te Ternava.


mu kon kryetarja e tuKosovs femen, a kish mujt me shku te Trnava me bo perhajr Bujrumin kallxom ti mu?__________________
Alija

Date:
Permalink   

Japan ,a e ki mamin anetare Partije ?


Fol ,po ose jo !__________________
Dr. NO

Date:
Permalink   

 


 


                           Unė, dėshiroj tė pėrgjigjem nė njė formė, pak mė ndryshe.


                          Po e tregoj njė barcoletė, e rrjedhimet nxjerrni vetė.


                 Rrinė njė grup shokėsh nė kafene dhe tregojnė barcoleta.
                    Nė njė skaj Bali, i heshtur as nuk qeshet as nuk flet.
                   - O Bal- i drejtohet njėri. A e din Ti, ēka ėshtė seksi?
                   - E di. - pėrgjigjet Bali.
                   - Po, na trego atėherė.
                   - Po kėshtu, ēohesh nė 6 nė mėngjes. I bėn tri kafe, e zgjon nga
                     gjumi gruan, vjehrrėn. Mandej e bėn kafjallin, djalit ia
                     pėrgatit senduiēin pėr shkollė, pastaj fshinė, pastron,
                     i lanė enėt...
                  - Prit, prit... - ndėrhyri njėri. Ēfarė lidhje ka, kjo me seksin? 
                  - Po, kėshtu po mė ē... mua, pėr ēdo ditė- u pėrgjigjet Bali.


                  


             Bali, ėshtė rast shumė specifik.


          Se kush ėshtė i "iē-ur" nė shoqėrinė tonė (dihet), por jo, sepse


          janė feministe, aq mė pak myslimane, po sepse burri shqiptar


         duhet me "asish" diēka. Fatkeqėsia e Balit ėshtė ajo, jo se e ka


         gruan dhe vjehrren feministe (bile myslimane), por sepse vetė


         (nė zhvillim e sipėr) gabimisht ka marrė nė vend tė proteinave,


         "hormone femėrore". Gjynah!


 


Pra, feminizmi nė fakt sillet dhe pėshtillet fund e krye, rreth seksit.


Mos harroni se feministet mė tė zjarrta kanė qenė Lezbike!!! Nejse, tash


e vėshtirė me u konceptue, bile edhe mė shumė me u shpjegue, ta quajmė,


fenomeni (Feministe+Myslimane+Heteroseksuale)... Ti, Lalja, a i ke qė tė tri


kėto postulate? Mė fal qė po pyes kėshtu si drejtpėrdrejt, por e kam mė


shumė pėr atė, se nė reagimin (eventual), tė dij kah tė mbahem.


Uha, sa muhabete kam pėr kėtė temė, por si pėr fillim, s'po dua me


e bo bajat. Mjafton!


Mos u merrni me thashethėna-Bėni seks.__________________
EXPO

Date:
Permalink   

ohhhhh Japan mplase

mjerr mami yt , tlutem shko ne google dhe shiko cka dmth "equal pay"
te them shokut se ende ne vendin ku jetoj une ( Gjermant kan hanger 15 vjet veq Kompira edhe sjan anku deri sa e kan qit shtetin ne binar) edhe keto jan fjale prej teje edhe sje kerkah, ketu ku jetoj une femra me kualifikim te njejt si une ka 75 % te pages sesa UNE pa dallim te religjionit , ne Afrik dhe Azine perendimore afer 130 milion i bejn me SYNET femnat .......dhe per religjion nuk po foli ,( per tye nuk e die a e ke pat ate FAT , une me PARE te SYnetise e kam ble nat vakt BMX)po i bie shkurt kalibri yt me horizont shum te ngusht , pak me shum vetebesim e le te bejm dicka ta ndryshojm kete Realitet si kah religjioni etj etj etj

Lalja tlutem kete me Feministe harro se me kete se mos po dalim te Sexsitet .........

__________________
JAPANI

Date:
Permalink   

Alije nuk e kam nanen ne politik Fatmirėsisht, ajo eshte shum e avancume edhe ta dish se u avancu me vullnetin e vet, i ka fitu te drejtat e veta pa prit me ja jap dikush.


EXPO- u myta tuj lexu bre djal qka ke shkrujt ti veq besom se qaq keq e ke ngatrru sa dreqi nuk munet mi ra ne fije, spjegoe ma mir.


Lale mir e ke une kom dal pi teme edhe kom fol per femrat shqiptare e jo muslimane, se une qetash e disa vjet po e shoh se ne rrethin ku po jetojna jena shumica musliman, po ma shum jena shqiptar, spo muj me fol veq garant 80% e femrav muslimane ne kosov kurr nuk kan shku ne gjami edhe nuk jan fal, e per qata dola pak prej temes(sot e randsishme esht mu kan femra e barabart me mashkullin ne jet, e sa per fej po mendoj se nuk osht shum problem edhe per fej garant me shku te baba hoxh e gjan pergjigjen) 


 __________________
kinezi

Date:
Permalink   

Jap, ja q!ve baben, per mos me thane (veq) nonen.
Po i bjen qe femna vet i ka fajet per poziten e vet; edhe vet me deshire mshelet ne ferexhe; edhe vet ja pren me gaz dhe lumturi klitorisin vetit neper Afrike dhe ku me dit kah hala; edhe krejt vet i ka fajet qe eshte ose nuk eshte e barabarte me mashkullin; edhe vet i ka fajet se ka mujte me zgjedhe - po vet ka dashte me linde femen edhe bash ju ka qu me linde muslimane.


Qysh jam tolerant dhe kqyri me bo kompromis (edhe nuk shaj kurre), muj me te thane qe edhe ti e ki mire: femna i ka vet i ka fajet kur ka pru ne drite qesi tipash si ti.__________________
Shote'ja

Date:
Permalink   

P'e nisi konkluzen teme, se plasa kur po lexoj ate qe e lexova:


 


Ne tuKosovs mbizotnon akoma (dhe pergjithmon) fryma patriarkale e te jetuemit. Si cdo sistem tjeter diskriminues, edhe patriarkati synon me dekurajue e me i satanizue idete qe s’i shkojne per shtati. Qe qysh perkufizohet ftyra e partiarkizmit n’shoqnine tone - ose ma mire me thane, qe nja pese pika t’strategjise standarde defanzive t’shoqnise tone partiarkale (qe tevona i ka cdo system tjeter diskirminues): mosperfillja; nencmimi; izolimi; kercnimi; dhe normal, dhuna. Te na, n'aspketin e dominimit mashkullor mbi femnen, rol qendror, kyc, luen mu kjo - feminizmit. Apo ndoshta duhet me than – perkeshja e feminizmit. Feminizmi, sipas shypeve tona (meshkujve) kerkon njajtsimin e femnes me mashkllin!!! Po mashkulli e femna jane biologjikisht ndryshe more!!! Qysh munden me kene te barabarte?! Fill n’piknisje shihet sa e gabueme asht ideja e barazise gjinore ne konteksit tone. Feminizmi nuk kerkon qe na femnat pacare me gra' traktora e me bajt thesa e hape kanalle, apo me prite 2 ore ne rreshta sikurse u theksue ma nalte  – kerkon pikerisht t’kunderten  - kerkon respektin per dallimet, tue u orvat qe shoqnija me kuptue se ambienti i t’jetuemit ofron kushte te favorshme per me pase konkurence pozitive ne arenat e ndryshme te shoqnise….pra, mos me u neperkembe me dallimet e gjinise dhe me u avancue kryekput per shkak te perkatsise se gjinise.


 


Diskriminimi i femnes p’ej mashkullit n’shoqnine shqiptare, ma konkretisht: diskriminimi jem, i nanes teme, i motres teme, ai i ardhshme i bijave t’mija ne tuKosovs rezulton n’ate qe neve na mohohet sistematikisht e drejta e fitimi te drejtave qe i gzojne mashqit. Ju (ata, mashkujt) mundoheni pafytyrsisht m’e ba argat shtalle arsyen e shndoshe, shkencen, e, pse jo edhe Allahun Xheleshane tok me Jezu Krishtin, sa per t’naj rrembye cdo shans me pase jeten e lire ashtu qysh e kane mashkujt.


 


Femizmi asht proqes i qytetnimit, i cili ka jete ma pak se 100 vjet, e gjate tane kesaj kohe, jane arrite keto suksese: asht miratue e drejta e votes per femna, nji potpuri ligjesh qe tentojne fuqizimin e te drejtes se barabart ne t’drejten prindore (kujdestare familjesh), ne ate te shkollimit, te tregut te punes, e dreja mbi kontrollin e nevojave te veta personale (e drejta e abortit). Por, kjo asht tipar dallues i shoqnive te perparueme. Kjo asht gjendja e grues tjeterku e jo ne tuKosovs. Ne Avrup. Bile n’ate Avrupe t’cilen burrat tone po e lakmojne per veti, vecse kete e bajne tue i mshele syte me kambngulje, per t’i mos pa nevojtat e nanave, grave, motrave dhe bijave te tyne. Po de, ashiqare tjeterku, e jo ne tuKosovs, por ne Avrup. N’ate destinacion ku burrat tone jane cue peshe dhe dojne me hy nepermes bires se celsit, nese nuk i lajne ndryshe. A po jau merr mendja qe Avrupa ka me na perqafue n’gjinin e vet tuj kene shume e vetdijshme per dyftyrsine tone, a? Nese Avrupa edhe e luen rolin e corrit (me desht zoti) nuk e bane kete p’ej pamundsise per me hetue padrejtsite, por p’ej neverise. Mos m’thueni qe jemi qytetnue sepse e keni pranue urdhnin e nderkombtareve qe ne tuKosovs me pase 30% te grave ne parlament! A u desht me jau kushtezue kete pune, a? Pse s’u cartet e me iu thane – “jo, na po dojme vallha 50%”! A po mendoni qe mashkujt, pra 70perqindshi ka me na cite ne drite (qysh asht edhe tuj verpue) se ata dine ma mire se femnat?! Pse s’duel kerkush me ndermjetuse e me pa qe nuk honepset kjo pune kshtu ma! Po s’ka b’e qysh se na me t’leme e kemi kete botkuptim. Historia na mson neve rolet stereotipe te nanes dhe babes ne familje, e me kete edhe ne shoqni. Ku me nise tashti apet me ndrrime. Se me nise me ndrrime, duhet edhe hymnin me e ndrrue.. “…Kush asht burre (grue?!) nuk frigohet…”


 


Nese me kete tekst fituet bindje qe une jam feministe, atehere gaboheni rrast. Une e pranoj dhe due me kene e zahshme tejsa e baj kete qe u per veti jam egalitaliste. Arsyen pse jam-s’jam nuk ua diftoj ngase edheashtu sun keni me marre vesh, se ju mashkujt jeni ndryshe p’ej nesh dhe mendoni krejt kontra dhe s’na respektoni individualitetin dhe pse jeni komplet shovinista dhe brutal (hihihi)__________________
lalja

Date:
Permalink   

Dr. NO wrote:


(Feministe+Myslimane+Heteroseksuale)... Ti, Lalja, a i ke qė tė tri kėto postulate? Mė fal qė po pyes kėshtu si drejtpėrdrejt, por e kam mė shumė pėr atė, se nė reagimin (eventual), tė dij kah tė mbahem. Uha, sa muhabete kam pėr kėtė temė, por si pėr fillim, s'po dua me e bo bajat. Mjafton! Mos u merrni me thashethėna-Bėni seks.


po simbas nofkes tende nuk pe di qfar SEX-i je ti e te kisha lut me u deklaru. Mė fal qė po pyes kėshtu si drejtpėrdrejt, por e kam mė shumė pėr atė, se nė reagimin (eventual), tė dij kah tė mbahem.


Sa per te iq-me une iqi qa te gjoj, po ma se shpeshti ne krye.__________________
tevelizori

Date:
Permalink   

se ju mashkujt jeni ndryshe p’ej nesh dhe mendoni krejt kontra dhe s’na respektoni individualitetin dhe pse jeni komplet shovinista dhe brutal (hihihi)


ani ani, ngo ngo hala masi vet pe lype:


Qysh jam tolerant dhe kqyri me bo kompromis (edhe nuk shaj kurre), muj me te thane qe edhe ti e ki mire__________________
EXPO

Date:
Permalink   

Japani mvjen keq se nuk mundesh ta kuptosh . lexo komentin te KiNEZI (disa here)edhe mundohuta aktivizosh pjesen e majte te trurit se e djathta ncuk ...................

__________________
JAPANI

Date:
Permalink   

Qyre Kinez ti mir e ki, po pajtohna plotsisht qe femra nuk ka faj qe o lind femer, po ato duhet mu pajtu me qata. Para pak dite e kom shiku ni dokumentar ne televizion per feminizmin, dy femra kan lind binjake, njanen familja e ka rrit si femer kurse njanen e kan shti me lujt gjith me vllaun qe o kan ni vjet ma i madh, femra ka lujt me kukulla, e me sene femrash, kurse tjetra ka lujt me pushka, kerre kamiona, kacia, deri sa i ka ba 15 vjet o dok si djal, ka pas qef me lujt top e sene sene, por mbas 15 vjetve psikologt ju kan ba disa teste, edhe pse te dyt jan rrit ne kushte ten njejta si vllau si motra me te njejtat lodra e me te njejtin perkushtim te familjes femra u kan ma e dobt, ne gjitha punet qe i kryen mashkulli, edhe pse po tham qe jan rrit ne kushte plotesisht te njejta. me qeta munesh me ardh ne perfundim se femra gjithqysh eshte ma e dobt se mashkulli se ne aspektin fizik, mendor dhe shpirteror, pra eshte natyr ma e but, nuk munet mi qu krejt punet qe i ban mashkulli, qikjo nuk ka me ju pelqy femrave veq ma merr mendja se o qashtu. Mashkulli ne disa raste deri ne moshen 70 vjeqare munet mu ba bab e femra ne moshen e monopauzes pra 40 deri 47max vjet ma nuk munet me lind. Zoti e ka fal femren ma te but, ma te ndishme edhe ma te dobet, nuk munet mu barazu ky sen. jane dy natyra te ndryshme duhet me u pajtu me natyren edhe me zot(e-i)n.


Une pajtohem qe femra te avancohet deri ne piken qe mundet, ama nuk duhet mu ba si milihate trumkolli, femra duhet me nejt femer mashkulli mashkull.


Streotipet kan lind qysh para historis edhe nuk mujna na mi zhduk, fatkeqesisht lale e shote ka me shku edhe ni koh e gat e ju as qe keni me mrri mu ba te barabarta me mashkullin,


Expo a je mashkull a femer? se krejt mu ke dok si femer.__________________
Shote'ja

Date:
Permalink   

JAPANI wrote:


... fatkeqesisht lale e shote ka me shku edhe ni koh e gat e ju as qe keni me mrri mu ba te barabarta me mashkullin


 


Sushi-San alias Nostradamus - s'po di e naj ke drejtue kete parashikim t'situates neve dyjave si femna, apo enkas, si individe? Nese asht n'pytje kjo e dyta, qe nji flesh-news per ty kingj - marre t'drejten me t'sigurue qe na kemi aso drejtash sa qe ti nuk mundesh as me i perceptue pa marre dikund n'thu e ba naj gabim (shtypi ose shqyptimi)


 __________________
Shote

Date:
Permalink   

Nuk thash qe nuk keni te drejta, po deshta me than se i keni siperfaqsore, edhe deshta me than qe nuk keni mu ba te barabart me mashkullin, kurr nuk ka me mujt me arrit bota femrore ata qe e ka arrit bota mashkullore ne kete bot mashkullore.


Ej valla nuk po di une po baj gabime gjuhsore sikur edhe ti.__________________
Shote'ja

Date:
Permalink   

ahhha... s'po ban gabim? e me cfare nofke shkrueve b'e djale!?? kuku kuku... a nime mendove qe kemi aq te drejta sa ne menyre instante u bane Shote edhe ti a?

__________________
JAPANI

Date:
Permalink   

JAPANI wrote:


Nuk thash qe nuk keni te drejta, po deshta me than se i keni siperfaqsore, edhe deshta me than qe nuk keni mu ba te barabart me mashkullin, kurr nuk ka me mujt me arrit bota femrore ata qe e ka arrit bota mashkullore ne kete bot mashkullore. Ej valla nuk po di une po baj gabime gjuhsore sikur edhe ti.

une e shkrujta qeta se ju drejtova shote atje te name

__________________
lajla

Date:
Permalink   

oj Ote mos ja nxi per te madhe se Japa po lakmon!

__________________
tevelizori

Date:
Permalink   

ham ham ham angeeeeerrrrrrr, kejt po lakmojn bre.......


qyre jap me agen se te nimoj une ste lo vet__________________
JAPANI

Date:
Permalink   

Qyre daj qysh jan femrat meniher me akuza po kadal se gabim bana

__________________
shote'ja

Date:
Permalink   

qysh, qysh the? cka bane?? (hihihihi)__________________
lalja

Date:
Permalink   

e kena nxonnnnnnnnn, e kena nxon nje mashkull,


jo qe bon gabim po qe e pranon.


japen duhet me e shumu per hire te femrave kosovare. aka doktora vullnetar?__________________
Shote'ja

Date:
Permalink   

oh, oh, cka te gjete more djale... shpirtin kena me ta honger copa-copa, ne emen te te drejtes e cila na jep te drejten me besue qe ai qe gabon ta te drejte, duhet edhe do t'i bart konsekuencat e gabimit te vet...


Lale, kjo, shumimi - a kena te drejte me e konsiderue si denim, a?__________________
JAPANI

Date:
Permalink   

kjo per shumim lale e shote munet mu ba let veq duhet me gjet vbullnetare (po edhe qe i rrit fėmijet) se une skam koh hahhaha


Normal se une e pranoj gabimin s'jam si femrat qy.__________________
tevelizori

Date:
Permalink   

qashtut bre Jap, mos lsho pe hiq, kopi niher te dyjat le te bojn buuuuuuuummmmmm.

__________________
shote'ja

Date:
Permalink   

ti tefau s'ki te drejte me luejt rolin e trejnerit, se menjihere po bjen qe je besimtar ne shovenizmin mashkullor... bonu edhe ti i egalitalist si u dhe i nxene bashke me neve mashqit ne gabim... a din sa lezet o?

__________________
tevelizori

Date:
Permalink   

iiiiiiii tefau, egalitalist jom tu dok edhe ktu u more, edhe po mvjen lezet qe ment pi kreje dojn me mdal, hihihihih.

__________________
tevelizori

Date:
Permalink   

2=2 a 2>1 a?

__________________
Shote'ja

Date:
Permalink   

vec imagjinoje 2+1 ... fantazi, a?

__________________
JAPANI

Date:
Permalink   

valla mir e ke shote, edhe un jam marak n'tresha

__________________
Shote'ja

Date:
Permalink   

qebesa hera e pare (sot) qe fole pa gabue

__________________
EXPO

Date:
Permalink   Japani :Expo a je mashkull a femer? se krejt mu ke dok si femer.Mashkull !! edhe mos ano shum kah gjinia jone se skam interesa per me te shumue

__________________
tevelizori

Date:
Permalink   

aiiiiiiiiiii, tash qe shkuen krejt tu shpija, po du me ju dvete juve qe po lexoni hale: Athu me ju dhon drejta ma shum femrave qka na bojn ato, qyrne more qysh ken tu ma da Jap agen copa copa e edhe shpyrtin ken tu ja hanger, kanibalistet nihere....

__________________
kinezi

Date:
Permalink   

Pozita me e ulte e femres ndaj mashkullit dhe te drejtat qe ne disa shoqeri edne i ka vetem, ose ma shume mashkulli se femna (ne prone, pune-pagese, familje, iniciative, vendimarrje, seks) jane pasoje e vetem nje argumenti ne favor te mashkullit: grushtit dhe stupcit.
Ne keto shoqeri, badihava mundet njeri (gruja) me kallxu qe ka tru, kur te qohet tipi edhe ti qet trute ne fushe me stupc.
Ne raport me rolin pozitiv te stupcit ne shoqeri, fakti qe haleti i mashkullit i perngjan stupcit (bile ne syte e tyne) perjetohet si konfirmim per fuqine dhe "detyren" e tyre qe ua ka dhane zoti per me e ushtru mbi femren.
Shoqerite qe bazohen ne vleren e madhesise se stupcit (cilitdo) jane shoqeri stupcash dhe hujsh gardhiqesh. Keto shoqeri e kane edhe nje perparesi shume te madhe qe, pas nje kohe, kur te vetedijesohen, edhe nuk ju vyn ma femna hiq, e abstrahojne ate totalisht, se stupc per stupc, i hine stupc njoni tjetrit. Qaq din stupcat.


Veq te sqarohem edhe dishka se mos po kujtojne femnat qe jam tu jav majte krahun, e nuk jam.


Mashkujt duhet me e rrespektu femnen per shkak te vetes se tyne (mashkujve), jo pse femnat kane qef me te hype ne kry ose pse s'ta japin pa u bo keshe pe respekton ose pe kupton.
Ne kontekst (deri dikund) te temes, une nuk muj kurqysh me u pajtu me te drejtat qe shoqerite ekzistuese muslimane ja kane caktu femnes. Nuk po flas ktu cka thote feja (teorija) por po flas per ate qe eshte realitet ne shoqerite muslimane. Nje pjese e atij realiteti eshte qe mashkujt p.sh. me lloj-lloj argumetimesh inventive ua ndalojne femnave shkollimin, kurse nuk e bojne hesap qe qato femna kane me ua rrite dhe eduku thmit. E keta thmit e tyne - shoqeria e tyne e ardhshme, kane me u eduku prej grave qe jane te pa shkolla, prej grave qe kane me ju kallxu qysh dynjoja eshte nje bire e ferexhes, prej grave te cilave ne fund te fundit, nuk duhet me ju besu kurgjo se keto nuk kane kurrfare autoriteti as edhe ndaj femijeve te tyre qe me i mesu keta dishka. Kjo shoqeri rrite djem dhe vajza dyfytyrsha, qe mas (sa ke?) 5 vjeteve, duhet mos me u perqafe ma vllau me motren, qe vllau i kcen motres ose ta lame qe, qikes se axhes, me bo me ja pa lekuren e brrylit.
Kush ke tu fole per "jo s'po du", "qite kondomin" ose "du me abortu"? As ne filma! (S'ka filma, duhet me i kalle.)


Praktika tjeter eshte qe, me bo me shku dishka keq, femna gjithmone ka faj edhe bash me kane burri ne disponim mundet me organizu me e myte me gure! Normal, se mashklli eshte i gjithmone i pafajshem ne raport me gruen, kuptohet edhe trim dhe guximtar, edhe per kete duhet me e gjujte gruen me gure deri sa ta myt ose kaniher ban edhe me e pre ne fyt. Po, qe e ka betejen e veshtire, veq, gji me bo, i ka ra hise kjo detyre.


Te me falin ata qe jane muslimane (e kam fjalen per burra, kuptohet) dhe qe nuk i aprovojne keto qe po ndodhin, por keto po ndodhin, dhe keto jane ato qe po shihen, bile ti qorrojne syte, kur flitet per shoqerite muslimane dhe poziten e femres aty. Pashkolla, pazhvillimi, egersia, c'njerezorja, kjo eshte praktika (s'ka lidhje ne sa pak ose shume raste) e nuk po ka emisione ku po shihet teorija e shkrume tu u zbatu ne praktike.


Edhe krejt ne fund, une nuk muj me u pajtu me arsyetimin me te cilin gjinia mashkullore e mshele femnen ne ferexhe!! Arsyeja i bijke qe trupi i femnes tu koka i bukur edhe po e shtyjka mashkllin me hupe mendjen!? Demek, na mashqit tu kokshim si gjoja deri sa po u dashka me na izolu prej femnave se s'mun po permbajkemi a?
Jena, qashtu eshte.
(Juve femna ju dermoj stupc me bo me qele gojen e me thane ndryshe, a morret vesh!? Qap!)__________________
lajla

Date:
Permalink   

Me duhet me e pranu, se kur e kom hape kete topik ju kam rrejt, se nuk po shkruaj se po i pres regimet e tjerve.


e verteta eshte se nuk kam shkru se nuk kisha kohe e me vike inati me e pranu , se del dikush e thot pse po qele topika masi nuk ki vakt me shkru.


po nejse


deshta edhe ni konfesion tjeter me ba.


edhe pse i kom kogja do vjet, kurr nuk jam ndi muslimane. edhe pse jame muslimale. e muslimane jame se cdo njeri lind si musliman. per te i takuar cilesdo fe tjeter njerezit qe me lindje i nenshtrohen ritualeve te ndryshme si pagezimi, kryqimi e qa po di une. e une kam mbete muslimane edhe pse keshtu kurr nuk jame ndjer.


edhe me vite ( edhpse jo shume aktivisht) jame mundu ta definoj kete ndjenje timen personale, e nuk ia arrita. deri para disa ditesh, me sakt ne dite te bajramit. u zgjova heret si zakonisht, se kuptohet  e do te vijne musafiret.


se pari e shikova faljen e Namazit ne TV dhe ajo qe me doli para ftyre ishte ajo qe ne shaka thojne se pederat e quajne tryeze Suedeze. krejt mashkuj.


me vone erdhen nje turme burrash nje nga nje te bajne perhajr. (se diten e pare vec burrat bojne perhajr).


dikur kah mbasditja , o sa u gezova, nje fqinje erdhi te na e uroj festen. vajze e re e bukur, sapo e ka mbarual psikologjine dhe fill pas studimeve u martua. erdhi me veshjen popullore turke me dimi e me jelek,( kete veshje ne e quajme veshje popullore shqipetare, mes tjerash) dhe me fytur me japoshterma, per ata qe e njohin kete shprehje. vjehri ishte meshiru dhe e kishte marre me veti . sa zemergjere.


psikologja ndjeti gjysem ore dhe nuk e hapi gojen fare. nuse e mire.


kaloi edhe kjo.


po i shikoj lajmet e mbremjes. lajme keto festive. se Kurban Bajrami eshte festa me e madhe e fes muslimane.


prej kryeministrit, duke vazhduar me lideret tjere ishin ne vizite te zoteri Ternava. pamje shume madheshtore. ne 15 minuta reportazh nuk ma zuri syri as nje femer. athua nuk ka kosova femra ne pozite, apo nuk ka femra qe do ja kishjin uruar festen zoteri Ternaves.


me lindi nje dyshim. po te kete te ketilla a do te kishin pase lejen te hyjne ne ate shtepine e zotit, a po jo. apo ndoshta do te duhej qe te lidhnin shamine qe ne hyrje.


personalisht njoh njerez qe pijne raki tere vitin, po ramazanin e ngjinojne, njoh edhe te atille qe e han me shume deshire mishin e derrit po nuk hezitojne ta quajne vehten musliman.


personalisht, juve ne forum edhe mund te ju rrej per ndonje gje te parendesishme, por zotin jo.


e ne zot besoj. edhe shume bile. zoti im nuk ka emer, as Muhamet as Jezus, as Gjoshua Noster.... as ....


zoti im eshte vetem ZOT, dhe i lutem jo vetem kur kam halle.


dhe i kerkoj falje te gjitheve qe ky konfesion i imi mund te i prek e i kerkoj falje edhe zotit, pavaresisht se si e ka emrin e  qe ne te vertet une kurr ne jete as nuk do ta theras ne emer.


e muhamet jo se jo. se une jame pasardhese e po asaj qe e lindi kete zot, pasardhese e poatyre qe i linden keta burshtetas, e edhe parardhese e disa te tjerave qe me asnje cmim nuk do te lejoj ti i shtyejne ne margina te jetes, nuk lejoj qe te u krijojne familje atyre per te cilet jane te mira vetem ne shtrat, atyre te cilat nuk do te lejoj qe pas burrit te hecin 5 hapa, te atyre qe nuk do te i lejojne te hyjne as ne shtepi te zotit,  edhe e atyre qe kan haruar se edhe ata i lindi, rriti e edukoi nje femer nga mishi e gjaku.


e pra une nuk jame feministe, ile as egalishte nuk mund ta quaj vehten, se megjithate e pranoj se fizikusi dhe stabiliteti mashkullore i japin nje perparesi mashkullit sado te vogel, por muslimane nuk jame dhe nuk do te jem kurr, se jam e bindur se feja muslimane eshte shume nencmuses per femra, edhe pse e pranoj se ndoshta nuk eshte keshtu, por ato qe shkruajne ne kuran na i kan keqinterpretuar ATA - muslimanet.


 


 __________________
JAPANI

Date:
Permalink   

Lale, m'fal po deshta pak me te permirsu,


Une kom lind si musliman, familjen e kom muslimane po kurr ne jet nuk ju kom permbajt fes, po megjikete kom lexu per fe, e kom lexu Kuranin plus Biblen, lale ti the se nuk e ke zot as muhamedin e as jezusin, e per qeta reagova, se feja katolike jezusin e quaj biri i zotit edhe zot i botes krishtere, kurse muslimant muhamedin nuk e quajn as biri i zotit e as zot po e quajn i derguari i zotit, nje njeri qe ka ardh ne tok edhe e ka gjet rrugen drejt zotit edhe ju ka tregu njerezve te tjer at rrugė, muslimanet gjithmon i falemnderohen Muhamedit qe ju ka tregu rrugen e zotit, pra nuk e quajn kurr Zot.


I ka shum anė te kqija muslimanizmi por ju kisha preferu qe ato anet mira mi marr edhe ketoj jan bajagi shum, e ne qofte se ju i merrni te mirat ateher besoj se keni me jetu shum mir.__________________
DelFini

Date:
Permalink   

qekjo pytja a mundet ni feministe me qen muslimane osht si me thon vi me nejt dje__________________
kinezi

Date:
Permalink   

"..... edhe pse jame muslimale. e muslimane jame se cdo njeri lind si musliman. per te i takuar cilesdo fe tjeter njerezit qe me lindje i nenshtrohen ritualeve te ndryshme si pagezimi, kryqimi e qa po di une. e une kam mbete muslimane edhe pse keshtu kurr nuk jame ndjer."


A pe sheh bre qe feja muslimane tu koka e marume taman per femna. Kollaj me kane femen muslimane, veq ki me lind edhe kurgjo tjeter.
E neve qi duhet me naj pre qukin per me u bo musliman?__________________
lajla

Date:
Permalink   

qinez, aj osht hapi i dyt, se ty edhe pa ta pre qukin je kon musliman ( koptohet nese nuk je pagezu ne nderkohe)


ty hallakat qeshtu e gjeta nje burim per te me frusteru e ai ishte www.horizonti.com (ketu mundeni me shku nese ju intereson ma shume, mua me mjaftoi)


disa pjese po ua barti ketu, edhe pse boll inati po me vjen se tash krejt mashkujt kan me lyp me u apliku muslimanizmi edhe ma shume.


me te kuqe jane komentet e mia.


 


Zgjedhja e bashkėshortės me bazė tė fortė fetare:


ata qė duan tė martohen i udhėzon edhe Muhammedi alejhisselam, qė tė zgjedhin burrin ose gruan me besim Islam, qė gruaja t’i kryej obligimret ndaj burrit, fėmijėve dhe shtėpisė.


Transmeton Buhariu, Muslimi dhe tė tjerėt nga Ebu Hurejra (Zoti qoftė i kėnaqur me tė) se Muhammedi a.s. ka thėnė: "Femrėn e martojnė katėr gjėra: pasuria, nderi familjarė, bukuria dhe feja. Zgjidhe fetarėn, tė lumtė!"


"Tė zgjedhė nėnė fėmijėsh, ta pagėzojė me emėr tė mirė fėmijėn dhe t’ia mėsojė Kur’anin".


C’ėshtė e vėrteta, Muhammedi a.s. pėrmend edhe disa dobi tė tjera nga martesa me beqare, kur thotė:


"Martohuni me beqare se ato janė gojėėmbla (fjalėmira), limndin mė tepėr, rastet e tradhėtisė bashkėshortore janė mė tė rradha dhe pajtohen me kushtet minimale tė jetesės". (Transmeton Ibnu Maxhe dhe Bejhekiu)


Islami ndalon burrin tė qėndrojė nė vetmi me ndonjė grua tė huaj, gjegjėsisht me atė qė nuk e ka tė martuar por vetėm nėse e ka tė afėrt e me tė cilėn s'mund asnjėherė tė martohet, si p.sh. motra, halla, tezja etj...


 


Si duhet tė jetė femra muslimane?


Nėse gruaja muslimane dėshiron tė pajiset me moralin, kulturėn dhe etikėn e Islamit, atėherė duhet t'i aplikojė dispozitat vijuese: 


1. Ndalja e shikimit: stolia mė e bukur e muslimanes ėshtė turpi dhe elementi mė karakteristik i turpit ėshtė ndalja e shikimit. Zoti i Madhėruar thotė- "Thuaju besimtareve qė t'i frenojnė sytė".  ( rruj se kqyrni kah po hecni, po nime qa keni me hece edhe ashtu me sy mshel e mesoni shpijen se ma larg nuk guxoni me shku)


 


2. Mospėrzierja intime me meshkujt, p.sh. siē ndodh sot gjatė hyrjes nė kinema, nė amfiteatrot e universiteteve, nė sallat e ligjėratave, nė mjetet e transportit e kėshtu me radhė. Ma'kal ibn Jesari transmeton se Pejgamberi a.s. ka thėnė:


"Ti shpohet ndokujt koka me gjilpėrė hekuri ėshtė mė mirė se tė prekė gruan qė i ndalohet ". (Mundhiri thotė se kėtė hadith e transmetojnė Taberaniu dhe Bejhakiu. Transmetuesit janė tė besueshėm.) ( valla sa njerit qe ka nejt ne Gjani paska me ju shpz krzet me gjilpera)


3. Veshmbathja e saj duhet tė pėrputhet me parimet dhe dispozitat e sheriatit Islam. Veshja e sheriatit i posedon kėto karakteristika: 


a. Tė mbulojė tėrė trupin pėrveē asaj qė veēon Kur'ani, dhe mė i saktė ėshtė mendirmi se veēohen fytyra dhe duart. ( si ningjat kuptohet)


b. Tė mos ietė e tejdukshme. Pejgamberi a.s. thotė:
"Nė zjarr do tė hyjnė gratė lakuriqe, ato qė veshin tesha tė tejdukshme dhe provokative, nuk do tė hyjnė nė xhennet dhe nuk do ta shijojnė aromėn e tij ".


Kur shkuan disa gra nga fisi Temīm me tesha tė tejdukshme te Aisheja r.a., ajo ju tha:


"Nėse jeni besimtare, atėherė kėto tesha nuk janė tė besimtareve". Kur ka hyrė te Aisheja r.a. njė nuse me mbulesė tė hollė, ajo i ka thėnė:


"Ajo qė veshet kėshtu nuk i beson sures Nūr ". ( vallaj paska mu bo mire ne xhehnem, pi Adelines, Bleones e teposhte paskan me bo party atje)


c. Qė tė mos i tregojė pjesėt provokative tė trupit edhe pse nuk ėshtė e tejdukshme, si p.sh. veshmbathja e qytetėrimit tė turpit dhe ep**** (qytetėrimi perėndimor), ku bėhen gara se cili model mė sė shumti i theksori pjesėt provokative tė trupit, me qėllim qė tė nxiten epshet e kėsaj bote. Pastaj kjo mėnyrė e veshjes ėshtė mė provokative se veshja e hollė dhe e tejdukshme.


ē. Tė mos i ngjajė veshmbathjes sė meshkujve, si p.sh. pantallonat nė kohėn tonė, ngase Pejgamberi a.s. i ka mallkuar gratė qė i imitojnė burrat nė veshje dhe anasjelltas, ai e ka ndaluar mashkullin tė veshė veshjen e gruas. ( o kuku as framerke a?)


d. Qė tė mos jetė veshje qė ėshtė specifike vetėm pėr pabesimtaret, hebraiket, tė krishteret dhe idhujtaret, ngase nė kėtė mėnyrė Islami orvatet t'i garantojė gruas Islame pavarėsinė nė identitet duke e dalluar nga pabesimtaret. Pejgamberi a.s. thotė:
"Ksvh i ngjanė njė populli, bėhet prej tyre"

4. Tė jetė e drejtė dhe e matur nė ecje e nė fjalė e t'u shmanget gjesteve provokative, ngase mėnyra e tillė nuk i pėrket kulturės sė muslimaneve. Zoti i Madhėruar thotė:
"Mos u llastoni nė tė folur e tė lakmojė ai qe ka sėmundje ne zemrėn e tij, po thoni fjalė tė matura". (Ah'zā 32).


5. Tė mos nxitė vėmendjen e meshkujve me stolitė e fshehura, me parfume apo me diē tjetėr. Zoti i. Madhėruar thotė:


"Le tė mos kėrcasin me kėmbėt e tyre pėr tė zbuluar fshehtėsinė nga stolitė e tyre". (Nūr, 31).

Nė periudhėn paraislame kur ecte femra, i kėrciste kėmbėt me qėllim qė t'i dėgjoheshin tringėllimat e byzylykėve tė kėmbėve. Kėtė gjest e ndaloi Kur'ani me qėllim qė tė pengojė nxitjen e iluzioneve epsharake tė meshkujve, dhe se njė gjest i tillė tregon qėllimin e keq pėr t'i provokuar njerėzit. Kėtij rangu i takojnė edhe ato qė provokojnė me parfume e erėra tė ndryshme nxitėse. Nė kėtė kontekst, Pejgamberi a.s. thotė:


"Nė qoftė se gruaja e parfumosur kalon pranė mexhlisit, ėshtė e pamoralshme." (Tybe une veq kurva po njofsha)


 


(Mundhiri thotė se kėtė hadith e transmetojnė Ebu Davudi dhe Tirmidhiu dhe thotė se ėshtė hadith hasen. Gjithashtue transmetojnė edhe Nesaiu, Ibn Huzejme dhe Ibn Habbani nė sahihėt e tyre. Pejgamberi a.s. thotė: "Cila grua parfumoset pėr t'i provokuar njerėzit, konsiderohet e pamoralshme". Gjithashtu kėtė e transmeton edhe Hakemi.)


Nga kjo nėnkuptojmė se Islami nuk e burgosė femrėn nė shtėpi deri nė vdekje, pra e lejon tė dalė pėr namaz e pėr t'i kryer obligimet tjera tė lejuara, qofshin fetare apo jofetare. Kėshtu vepronin gratė e sahabėve (r.a.), e disa dilnin dhe e shoqėronin Pejgamberin a.s. nė luftė ashtu siē i shoqėronin edhe halifėt dhe udhėheqėsit pas tij. Pejgamberi a.s. i thotė gruas sė vet Sevdasė:


"Zoti ju lejon tė dilni pėr t'i kryer nevojat tuaja" (Transmetimi i Buhariut nė Kitabun-nikah.)


Pejgamberi a.s. pėrsėri thotė:


"Nėse gruaja e ndonjėrit prejjush kėrkon leje pėr nė xhami, mos e pengoni!" (Transmetimi i Buhariut dhe Ibn Amrit)


Nė njė hadith tjetėr thotė:


"Mos i pengoni robėreshat e Zotit nga xhamitė e Zotit". (Shiko tefsirin e Kurtubiut, vėll, 12, f. 228.)


Disa dijetarė ekstremistė mendojnė se gruas i ndalohet tė shikojė nė ēfarėdo pjesė tė trupit, duke u mbėshtetur nė transmetimin e Tirmidhiut nga Nebhani, rob i Ummu Selemes, se kur ka hyrė ibn Ummu Mektumi, Pejgamberi a.s. i ka thėnė asaj dhe Mejmunes: "Mbulohuni!". Kur pėrgjigjen se ai ėshtė i verbėr, ai u thotė: "Po ju a jeni tė verbėra? A nuk e shihni atė?" Hulumtuesit thonė se ky hadith nuk ėshtė autentik pėr transmetuesit, ngase transmetues i kėtij hadithi ėshtė Nebhani, robi i Ummu Selemes, i cili nuk merret si argument.


Edhe nėse pranohet si autentik, atėherė kjo rrjedh nga pėrpikėria e Pejgamberit ndaj grave tė tij qė kishin status special, ashtu siē ishte ēėshtja edhe me mbulesėn.
Kėshtu thonė edhe Ebu Davudi dhe imamėt tjerė. Vazhdon domethėnia e hadithit tė vėrtetė autentik, ku Pejgamberi a.s. e urdhėron Fatimenė, tė bijėn e Kajsit qė ta kalojė idetin te shtėpia e Ummu Sherikit. Mė vonė e ndėrron mendimin e vet dhe thotė:


"Tek ajo tubohen sahabėt e mi, pra shko te Ummu Mektumi ngase ai ėshtė i verbėr dhe nėse zhvishesh nuk tė sheh" (Transmetimi i Buhariut dhe Ibn Amrit)


Pėr kėtė shkak burri dhe gruaja nė jetėn bashkėshortore kanė tė drejta tė cilat duhet t'i respektojnė ndaj njėri-tjetrit. Tė gjitha tė drejtat janė ekuivalente, pėrveē asaj qė e posedon njeriu nga intuita. Nė kėtė kontekst, Zoti i Madhėruar thotė:


"Edhe atyre (grave) u takon e drejta sikurse edhe pėrgjegjėsia nė bashkėshortėsi, e burrave u takon njė pėrparėsi ndaj tyre". (El-Bekare, 228).


Pėrparėsia ka tė bėjė me pėrgjegjėsinė e burrit si mirėmbajtės i familjes.
Njė njeri e ka pyetur Pejgamberin a.s:


"O Pejgamber i Zotit, ēfarė tė drejta mund tė kėrkojė gruaja nga burri i saj?" Ai i ėshtė pėrgjigjur: "Ta ushqejė ashtu siē e ushqen veten, ta veshė ashtu siē e veshė veten, tė mos i mėshojė nė fytyrė, tė mos e nėnēmojė dhe tė mos largohet prej saj pėrveē brenda shtėpisė (tė mos ik). " (Transmetim i Ebu Davudit dhe Ibėn Habbanit nė Sahihun e tij.) ( qysh me I ra ne ftyre kur veq ftyra I shihet e e marin vesh gjinja qe e ka rreh, mshoj trupit shkallmoje)


Bashkėshortit musliman nuk i lejohet ta lėrė pas dore veshmbathjen dhe ushqimin e bashkėshortes. Nė njė hadith pejgamberik thuhet:


"Humbja e mirėmbajtjes ndaj atyre qė  janė nėn pėrgjegjėsi (qė janė tė varur) ėshtė mėkat pėr njeriun". (Transmetim i Ebu Davudit, Nesaiut dhe Hakimit.)


Nuk lejohet mėshuarja nė fytyrėn e gruas pėr shkak se nė kėtė mėnyrė nėnēmohet nderi i njeriut si njeri dhe dėmtohet pjesa mė e bukur e trupit. Nėse burri obligohet ta disiplinojė gruan e vet nė ēaste tė rebelimit tė hapur, nuk i lejohet ta rrahė aq shumė saqė ta lėndojė ose t'i shkaktojė dhėmbje. Kjo vjen parasysh vetėm atėherė nė qoftė se metodat e tjera dėshtojnė.


Nuk i lejohet muslimanit ta nėnēmojė gruan e vet e ta ofendojė me fjalė tė urrejtura, si p.sh. frazėn "Zoti tė mėshoftė" etj.


Pėr tė drejtat e gruas ndaj burrit Pejgamberi a.s. thotė:


"Nuk i lejohet gruas qė beson nė Zot, tė lejojė hyrjen e atij qė burri e urren. Ajo nuk duhet tė dalė jashtė shtėpie nėse nuk dėshiron ai dhe tė mos bėjė diē qė i kundėrshton rregullat e tij, si dhe tė mos largohet nga shtrati i tij (tė mos refuzojė aktin giinor). Po ashtu ajo s 'duhet ta rrahė nė qoftė se ka trup mė tė fuqishėm se ai. Nėse ai ėshtė mė tepėr gabimtar, atėherė ajo duhet ta qetėsojė. Nėse e pranon pėlqimin e saj, atėherė pėlqimin e saj do ta pranojė edhe Zoti. Nėse nuk ėshtė e kėnaqur me tė, atėherė Zoti do ta pranojė arsyen e saj". (Transmetim i Hakimit) ( rruj se gaboni me qu dore ne burra)


Toleranca e ndėrsjellė bashkėshortore


Kundėrshtimi dhe grindja


Meqė burri ėshtė pėrgjegjės i shtėpisė dhe bartės i familjes nė bazė tė strukturės, aftėsisė dhe pozitės sė tij dhe dhėnės i mehrit e fumizues i saj, atėherė nuk i lejohet gruas ta kundėrshtojė autoritetin e tij e ta shkatėrrojė shtėpinė. Nė qoftė se burri has nė kundėrshtim me gruan e tij dhe ballafaqohet me grindje, ai obligohet ta korrigjojė duke filluar me fjalė tė mira, me udhėzime efektive dhe me nirėkuptim. Nė qoftė se nuk arrin sukses, atėherė duhet tė largohet nga shtrati, me pretekst se ndoshta kėshtu do tė ndikojė nė natyrėn e saj qė ajo tė pėrmirėsohet. Nė qoftė se edhe kėshtu nuk ka sukses, atėherė i lejohet ta rrahė me dorė por me kusht qė tė largohet nga fytyra dhe nga pjesėt tjera tė ndieshme. Nėse edhe kjo mėnyrė dėshton, atėherė i lejohet ta rrahė me shkop ose me ndonjė vegėl tjetėr qė shkakton dhembje. Rrahja e tillė ka karakterin e ngjarjes qė e pėrshkroi Pejgamberi a.s. nė njė rast hidhėrimi me shėrbėtorin e vet, kur i thotė:


"Sikur tė mos ishte hakmarrja Ditėn e Kijametit, do tė tė rrahja me kėtė misvak". (Ibėn Sa'di nė Et-tabakat.) __________________
Maca

Date:
Permalink   

Lale, Ote, Tranavice... bujrum ne xhehnem qitu, bojna party... shoqni sa te keni qejf paskem...

__________________
xenini

Date:
Permalink   

Nėse edhe kjo mėnyrė dėshton, atėherė i lejohet ta rrahė me shkop ose me ndonjė vegėl tjetėr qė shkakton dhembje.


Boll keq, nuk koka e precizune, cilja ėshtė vegla tjeter, cilja mundet me shkaktu dhimbje. Nuk kisha pas qejf me reh grun me naj vegėl cilen nuk e lejon Kurani.


Shyqyr zotit, qe nuk jam p*dh.__________________
Tranavica

Date:
Permalink   

 Hmmm... kamxhik! zzzzdishhhh... bash sado-mazohista aaaa... ufff me ka kalle

__________________
kinezi

Date:
Permalink   

Ka nise me me pelqy more qaj perkthysi i muhamedit qe e paska pas shkru qe niri i takon ni populli nese i perngjan atij populli. (Dukesh si ata. Vishesh?)


Une moti e paskam pas dite kete pune, por nuk e kam dite se edhe ne teori po thojke qashtu.
E pra, tash muj me ju thane qe "me letra" ju ne tuKosovs tu kokshi kinez, tuk qi me siguri ma shume se gjysen e teshave qe po i veshni i keni tesha kineze.__________________
Shote'ja

Date:
Permalink   

Puna e dajakit dhe stupcit simbas kesaj cka lexuem ma nalte jep me kujtue qe dhuna po paraqitka themelet e besimit – krejt po niset/kryhen me kete akt. Nashta ish desht me ri-shikue faktet temas n’histori dhe me analizue prap - qysh, cfare force t’pakrahasueshme ka lslami kur dihet qe shpejtsija me t’cilen mori hov dhe u perhap neper dynje asht kene dukuni e panjohun ne historine e feve t’maparshme. Krishtenizmi psh gjallnoi i mshefun nder shekuj perderisa nuk e ngadhnjeu paganizmin. Ndersa te Islami, ndodhi krejt ndryshe – pa kalue 39 vjet mas predikuesit, feja depertoi ne zemrat e miliona njerzve. Ky sukses kaq i madh dhe influenca e madhe qe pat Islami ne botekuptimin njerzor nuk i la besimet tjetra inferiore. Bile ata u carten aq shume me kete sukeses sa qe Islami u ba shkas qe shumica e studiuesve krishter me dhane definicione te cilat ne esence e karakterizojne si fe agresive, dhe se qe asht e perhape me shpate e me dhune.


 


S’jam kah di a duhet me pranue kete teori, edhepse diqysh, shume ma lehte e kam me besue…. Athue pse?!


 


Ani qe, per me kene objektiv, p’e marrin n’analize situaten e kundert - Nese asht e kunderta, pra dhuna nuk asht kene vegla e cila asht perdore per shperndamjen e besimit te ri dhe per fuqizimin e rregullave te ardhne nga nalte, pavarisht qe rremi i dhunes asht ashiqare prezent ne msimet e kesaj doktrine, atehere fajet i paska tjeterkush. Kush?! S’un po e lidhi ne naj emen tjeter pos me vet Qurani. Me m’fal, vet perkthimi i Quran’it! (Shangaj, komenti yt me inspiroj)


 


Perkthimi i pare i ketij libri t’fshejt asht ba n’vjetin 1143, p’ej arabishtes n’latinishte, per nevoja te informimit te krishtereve. Ky manuskript ka cirkulue neper duart e krishtereve p’ej interesimit me dite ma shume per te, qe me e luftue ma lehte. Asht perkthye madje edhe ne gjermanishte, holandishte dhe italishte. Tekteri ne 1647 nuk asht ba ma asnji perkthim, perderisa nji franqez s’e merr neper duer dhe e cet n’drite versionin francez.. Mas tij, anglezit i vjen inati dhe normal qe edhe ai e nise kete pune, por sikurse edhe paraardhsit e tij perkthyes, tane rend (pervec te parit), e ka perkthye jo p’ej arabishtes, p’ej origjinales, por dyrek e p’ej frengjishtes (respektivisht, te tana jane bazue ne latinishten). Kollaj mundet me u paragjykue n’cfare dimenzionesh ka influencue faktori njeri dhe leshimet e tij p’ej njeriut – gabimet si ne perkthim aq edhe n’pershtatje te texit. Perkthimi i gabueshem i vetem nji fjale ka mujt me ndrue domathanen e komplet nji pasusi. More me ndrue kuptimin e jetes bile. Nashta ne vend te …”  "Nė qoftė se gruaja e parfumosur kalon pranė mexhlisit, ėshtė e pamoralshme”… asht kene “"Nė qoftė se gruaja PA fund mini dhe PA maice minimatike kalon pranė mexhlisit, ėshtė e pamoralshme.".., kjo mandej si topi, qe sun ja gjene qoshin, e ka mare teposhtzen me lehtsi… Uuu, sa e sa qelbsite jane kap’ rruges per n’humnere..


 


Mos pahiri dikush ka ba proof-read (editimin) para se me u shtype keto perkthime?? A asht e bovakishme qe nga kjo bande perkthyeshish dikush nuk ka ngatrrue najkah dhe ba llapsuze qe automoatikisht ia kane ndrue domenthanjen dhe kuptimin!? Po supozojme qe asht shume mundun te kete pas kesi errore – por, pse bota islame nuk ka intervenue me expertizen e vet dhe me pa permirsime te menjihereshme? Pse, analfabetizmi mjerisht ne kete pjese te njerzimit asht kene aq present dhe aq gjithperfshimes sa qe nuk ka lejue kondita me ba nderhymje profesionale. Edhe ne anen tjeter, keto verzione te Quranit ne gjuhe te hueja, ne fakt Islami i ka nenkuptue si argat- kane krye pune qe s’ka, ngase feja ne nderkohe asht perhape edhe jashte kufijve te presences arabe, padyshim.


 


E keta, lexuesit (burrat, se p’e zame qe grate ende nuk kane cue kry) e versioneve te reja te Quranit te shkrueme ne gjuhe qe jane kene te njohuna per ta, jane mbete sigurisht pa mend me metodologjine e qeverisjese se gruas sipas Islamit (perkthysve?) keshtu qe e kane pase shume lehte me perqafue kete fe, bile jane konvertue saora dhe e kane percjelle kete doktrine deri ne rreshtin e fundit. Qy! Mesap, jane ba zeher qysh nuk kane ra ne kete literature ma heret se?! Vajbana!


 


Dhe erdha ne konkludim se dajakin dhe stupcin nuk na e msovi Islami, por krishterzimi- Ata kane pase deshire qe burrat mysliman me promovue skllaverine gjinore dhe me tolerue standardet dualiste seksiste. Ata jane knaq me idene qe burrat mysliman e kane per detyre me naj zbute skeletin dhe lidhe dy kambte e ule syte pertoke e mshef floket dhe ndry shpirtin. Ata kane mendue qe keshtu na (komplet) mbesim pa perparue dhe mbesim primitiv, por s’e kane ba hesap qe tuj kene primitive mbetesh edhe i pashkolle, e  analfabetizmi asht masha e natalitetit. S’e kane ba hesap qe kena me u shumue si bubrrecat. Jane ngul’ keq. Nashta e kane ba kete pune edhe pse jane krej homo, dhe kane pase qejf qe me kete segregacion – myslimane dhe krishtere, me klasifikue tregun. Me i dhane vet atyne haspine te manovrimeve homoseksuale dhe njikohsisht me i ofrue shanse te tjereve, jo-homoseksualve me ushtrue dhune sa t’kane qejf, ku t’kane qejf, pa thye asnji ligj – perkundrazi, tuj respektue perfundimisht ligjet, msimet e fshejta.


 

Asht kah me shkon mendja me nise une me nji perkthim te lire te Quranit. Kuuu, ishim knaq o granim cfare paragrafe kisha me qendise – e krejt ne emen te barazise dhe mirqenjes hyjnore!

__________________
kinezi

Date:
Permalink   

Shote, cka kane perkthy prej librit ne gjuhe tjera eshte tjeter mesele. Une e vendosa nje pikepyetje ne procesin e kompilimit te atij libri ne origjinalin e tij te pare.
Qysh po thojke aty ma nalte, "transmetoi" ky transmetoi ai, librin ne fjale nuk e ka shkru vet i derguemi i zotit po kush ka mujte ku ka mrri. Qeta i quejta une "perkthyes".


Eshte e pamundun mos me qite nuanca gjate interpretimit te thanjeve dhe mesimeve te thenjeve origjinale. Ne kontekst te librave te shenjta qe pretendojne me thane ate qe ka thane zoti, nuancimi apo interpretimi gjithmone mundet vetem me degradu librin sepse, sipas definicionit, nuk ka kuptim dhe nuk mundet me ndodhe me u permiresu fjala e zotit, apo jo? E degradimi (interpretimi) ka ndodhe dhe ka ndodhe varesisht nga niveli kulturor, shpirteror dhe qysh po duket, nga frustrimet me baze seksuale te interpretuesit.


Esenca eshte se krejt cka po shkrujka aty eshte interpretim, "me ka thane njani qe i ka thane njani qe qeshtu kish pas thane ... njani".
A po jav merr mendja qe krejt ata "transmetues" kane qene ne gjendje me kuptu shka ka thane lideri i tyne a? Me pas mujte, tu tane e kishin pase emnin muhameta edhe ishin kane te derguem te zotit krejt me ren.
Nuk po them qe religjionet e tjera i kane librat e tyne drejtperdrejt te shkrueme prej zotit ose prej pejgamerit te tyne. Edhe ato garant i kane pase perkthyesit e vet. Konkludimi shkencor eshte se per cilindo religjion, nuk mujna me u bazu qe pernime qashtu tu koka kane, se librat e shejte jane pernime te shejte e jo interpertime dhe perkthime neper kohe dhe hapesire.


Nuk e di cka ka ndodhe neper shekuj edhe qysh ka mrri me u interpretu mesimi i fese islame qe kur ka fillu ne vendet qe i ka perfshi ka sjelle perparim ne shkence (farmaci, mjekesi, astrologji, matematike) dhe zhvillim te pergjithshem.
Garant kane gisht edhe shkijet ketu, veq rezultatet e interpretimeve te sotme dominante ne fene islame e kane sjelle kete fe ne stadin me djeg njerez, me gjujtje me gure, me pre njerez ne fyt dhe me e lufte bigajrihak gjithcka qe nuk eshte me ta.
Eshte sidomos deshperuese kur e din qe kete faze konkurrenca e ka lane ne mesjete, ne kohen e inkvizicionit. Bile konkurrenca ka qene aq e mecme sa me bo paqe me gra dhe me i shti edhe ato ne sherbim te fitores kunder fese tjeter. Hallall!__________________
kinezi

Date:
Permalink   

Zoti eshte zot, e feja eshte korporate multinacionale qe duhet me e deregulu.__________________
DR. Z

Date:
Permalink   

I lexova pothuajse te gjitha komentet e juaja dhe nuk mu durua pa shkrujatur.


Pyetja e "A Mundet nje Feministe me qene Muslimane" mundet shum lehte me u sqarue:  • Ne fene Muslimane nuk ka BARAZI GJINORE por DREJTESI GJINORE,

Cka do te thote kjo:


Duhet te rrespektohen te drejtat qe i jepen femres ne konditat e Fese Muslimane, nese doni t'i dini ato lexone KU'RAN-in.


Shkeljet qe iu behen femrave ne vendet e banauara me Shqiptar dhe dhe ne disa vende me Musliman nuk jane per shkak te fese Muslimane por per shkak te rregullave  apo dokeve qe i kan ata popuj. (p.sh Lexo: "Kanuni i Lekė Dukagjinit, nuk ka lidhje aspak me fene Muslimane).


Sa i perket emancipimit te femres ne fene Muslimane, Muhamedi a.s. ishte ai i cili e ndaloj varrosjen e foshnjeve femra dhe ne kohen e tij femra ka gezuar aso te drejta qe per ate koh kan qen te pa para.


Do te doja te ilustroj edhe me nje rast rolin e femres ne gjith fete tjera me nje pyetje;


Cfar kushte duhet te plotesohen per te qene PAPA i VATIKANIT.__________________
intelektualja

Date:
Permalink   


Shote'ja wrote:


   Dhe erdha ne konkludim se dajakin dhe stupcin nuk na e msovi Islami, por krishterzimi- Ata ......


nuk po muj me besu Shote qe ti r ki shkru kete. te lutem demantoje veheten.


edhe diqka a po e verej une a po me doket tendencen per me konkludu se : muslimanizmi aplikohet keshtu qysh aplikohet veq pse dikush nuk paska dite me e perkethy apo interpretu.


po ata far hoxhallare qe shkojn deri ne qabe e qe mesojne arabisht, a thu po lexojkan permendesh e nuk po e dikan gjuhen a?


po kurani edhe sot osht arabisht, do te thot ne ate gjuhe ne te cilen edhe eshte perpilu. a ka more dikush asifar softwera per perkethim arabic-english e ta shohim qa po shkrujka pernime edhe athu kta katalikt e nones krejt na i paskan fajet.


ti doktor: shume mire qe je ne mesin tone. tuj ju falenderu Xeninit nuk ki nevoje me u regjistru, po per me qen fer kishte qene mire me u paraqite me nje nofke e jo saher qe te shkruajsh e perdore te ndryshme se po tutna qe se shpejti mundesh mu paraqite di Dr. Xhekil.


 


Shkeljet qe iu behen femrave ne vendet e banauara me Shqiptar dhe dhe ne disa vende me Musliman nuk jane per shkak te fese Muslimane por per shkak te rregullave  apo dokeve qe i kan ata popuj. (p.sh Lexo: "Kanuni i Lekė Dukagjinit, nuk ka lidhje aspak me fene Muslimane).


nese po te kuptoj po don me than se femna shiptare jon te mbrapambetura jo pse jon muslimane po pse jon shiptare a po jo?


    e ketu

  • Ne fene Muslimane nuk ka BARAZI GJINORE por DREJTESI GJINORE,

teoria yte nuk qenderon aspak. per qfar drejtesije gjinore e ki fjalen kur sipas kuranit burrat kan te drejt me i pas 4 gra. ose qe deshmija e nje burri eshte e barabart me deshmine e 2 grave ( femnave)?


 __________________
DR. Z

Date:
Permalink   

E para femrat shqiptare nuk jan te prambetura mesa di une!


Por meshkujt dhe femrat kudo dallojne per kah dominimi edhe te shtazet! Kjo eshte per ate shkak se ashtu jemi te krijuar dhe ne nuk mund te luftojme per te permiresuar apo nderruar rrolet ne shoqerin njerzore.


Fundja emancipimi i femres eshte problem ne cdo shoqeri jo vetem ne shoqerin ton (Muslimane, Shqiptare).


Sa i perket pyetjes se dyte


teoria yte nuk qenderon aspak. per qfar drejtesije gjinore e ki fjalen kur sipas kuranit burrat kan te drejt me i pas 4 gra. ose qe deshmija e nje burri eshte e barabart me deshmine e 2 grave ( femnave)?


Mashkulli Musliman ka edhe pergjegjesit me te medha se te femres, andaj sa me te medha jane pergjegjesit aq me te medha jane edhe beneficionet.


Shembull:


Femrat e bartin femijen e tyre 9 muaj, mirepo nga ana tjeter vendin e Nenes nuk mund ta zevendesoj askush eshte dicka e shejt. Besoj se pajtoheni?__________________
kinezi

Date:
Permalink   

Njeri eshte njeri jo pse eshte femer ose mashkull, se p'i ni veni dalin, po pse qekjo krijese ka vetedije, respektivisht tru, per dallim prej te gjitha krijesave tjera qe edhe ato kan quk, respektivisht p!dh.
E nese dikush don me thane qe mashkulli ose femna kane ma shum ose ma pak tru, mundet qat trunin e vet "ma te madh" me shku me e ****e ne pazar te gjove - hallall pazari e le te fiton se e ka me merite.


Ne kete forum, me do perjashtime zbavitese (p.sh. Japi),  shkruhet dhe "fitohet":
      a) nese ke tru; DHE
      b) nese je tu e perdore at tru.


Ti DR. Z, nese ta merr mendja qe munesh me perhape propagande fetare, munesh me i qite lirisht linkat ne homepage-n tende ose te atij qe eshte tu te dhane pare, e kush don le te viziton atje, po mos naj thi ktu.__________________
JAPANI

Date:
Permalink   

Kinezi tha:


Ne kete forum, me do perjashtime zbavitese (p.sh. Japi),  shkruhet dhe "fitohet":
      a) nese ke tru; DHE
      b) nese je tu e perdore at tru.


Spo di kesh ka logjikoj noishta pernime nuk kam tru ama tru me hargjit ne qet forum , une kinez punoj gjith diten edhe kur du mu hjek pi punve edhe pi mendimeve te thella edhe analizave te ndryshme i marr edhe i shkruj nja 10 a 15 fjel, sa mi shti llafet me dikan, mu nuk um intereson tipi me fitu neper foruma, une kam tjera fusha ku me gjithsa muj i jap per mi fitu e qikjo per mu osht veq diqka mu zbavit edhe me than budallakija t'pavlefshme.


Kinez duhet me ju pershtat rrethit, veq une apet ma i mir nuk po muj me u ba gllup si do tjer, per qeta edhe po du me jap dorheqje noshta ma nuk shkruj. Kshtu qe takohemi n'Azi Kinez, me ket Rast Selam po i baj intelektuales, tranavices maces lales a ka more ma femra e ju mashkuj tung e baf****, skeni me ma pa kurr ma qet nick.__________________
kinezi

Date:
Permalink   

Jap,
Nese te kam thane dishka keq, kjo nuk don me thane se jam kah du me u rreh me ty ose qe po du me te perzane prej shoqnije. Larg asaj.
Nuk kam qef me e rrejte kerkend qe eshte i mecem, i bukur dhe qe nuk ka me te, kur qyky centimetri jem, qaj i keqi qe eshte, po me kallxon qe nuk eshte qashtu. Nuk po them qe une e kam mire gjithmone e qe nuk jam kah ja fus kot najher. Najher me qellim e najher pse nuk ma rrok ma mire. Por bile qetu, ne forum, duke qene se as te njoh e as me njeh, mundesh me qene ma i sigurt se jam tu u munu me te kallxu dishka sinqerisht e qe nuk jam kah ta baj per inati.


Une hupi kohe tu u sille qetupari (se edhe une kam dugoje) jo pse du me te ofendu ty ose dikend tjeter, por pse kam qef me i thane do mendime tu e dite qe, nese e kam keq - ka me ma fut najkush ftyres, pse qeshtu mesoj najsen dhe pse, ne fund te fundit, kam qef.
Ti Jap, si te duesh, per veti e ke.__________________
intelektualja

Date:
Permalink   

Jape!


 a pe ndron nikun a


 __________________
intelektualja

Date:
Permalink   

DR. Z wrote:


E para femrat shqiptare nuk jan te prambetura mesa di une! Por meshkujt dhe femrat kudo dallojne per kah dominimi edhe te shtazet! Kjo eshte per ate shkak se ashtu jemi te krijuar dhe ne nuk mund te luftojme per te permiresuar apo nderruar rrolet ne shoqerin njerzore. Fundja emancipimi i femres eshte problem ne cdo shoqeri jo vetem ne shoqerin ton (Muslimane, Shqiptare). Sa i perket pyetjes se dyte teoria yte nuk qenderon aspak. per qfar drejtesije gjinore e ki fjalen kur sipas kuranit burrat kan te drejt me i pas 4 gra. ose qe deshmija e nje burri eshte e barabart me deshmine e 2 grave ( femnave)? Mashkulli Musliman ka edhe pergjegjesit me te medha se te femres, andaj sa me te medha jane pergjegjesit aq me te medha jane edhe beneficionet. Shembull: Femrat e bartin femijen e tyre 9 muaj, mirepo nga ana tjeter vendin e Nenes nuk mund ta zevendesoj askush eshte dicka e shejt. Besoj se pajtoheni?


hej qyftet te Ekremi jon ma te lira se tuat.


skom vakt tash me te analizu se as vet nuk je ka din qka po don me thon qato pi bi shkurt:


Me bo me u rrite spermatozoidet ne dru, bota kish ekzistu edhe pa mashkuj, gje qe ne rastin e kundert nuk ka gjasa me ndodhe.


Kaq sa per superioritetin e juaj qe ja u paska kriju natyra. e me bo neve me na leju feja muslimane me ni shkelem (a pe din aty), frymen ja u nalim, as shkopin as stupcin nuk duhemi me e marre ne dore.__________________
1 2  >  Last»  | Page of 2  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard