Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: Ja faktet pse I. Rugova nuk duhet varrosur ne varrezat e deshmoreve.
BENETI- Prishtine

Date:
Ja faktet pse I. Rugova nuk duhet varrosur ne varrezat e deshmoreve.
Permalink   Shikoni faktet pse Rugova eshte njeri anti kombetar.

--------------------------------------------------------------------------------

Keto jane disa nga faktet e pamohueshme qe presidentin e Kosoves e radhisin ne radhen e atyre njerzve antikombetar siq ishin Esat Pash Toptani, Ali Shukrija e shume te tjere

1 DHJETOR 1997 -z.I.Rugova si kryetar i Kosoves i deklaron gazetes belge"LE SOIRE" se nuk ka asnje informat per ekzistimin e UĒk-es dhe se behet fjal per krijimin e saj nga sherbimet sekrete serbe.

15 DHJETOR 1997 ne te perjavshmen zvicerane "FACTS" Rugova do te deklaroj:se nuk ka asnje informat per UQK-en dhe se behet fjal per individ te frustruar.

NE JANAR 1997 -Rugova kerkon ndihmen e INTERPOLIT dhe FBI per ti ndjekur terroristet e UQK-es, sepse nuk i mjaftonte UDB-ja.

22 MARS 1998- kur Drenica digjej flak -I.Rugova mban zgjedhjet per tu zgjedhur "PRESEDNIK".

1 TETOR 1998- I.Rugova nuk i perkrah protestat studentore , duke qendruar indiferent si gjithnje.

PO NE VITIN 1998-I.Rugova nenshkruan marreveshjet e famshme per arsim , per stadiume te futbollit dhe per qerdhe femijesh me SHEN EGJIDION dhe me palen serbe.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Para naj dy vite dite ishte vrar ministresha e puneve te jashtem te Suedise dhe Ibrahim Rugova kishte vajtur per tu nenshkruar ne librin e zise .Ministresha Ana Lin u vra ne nej sulm me thike nga nje person qe pas hetimeve rezultoi se ky person ishte Mihajl Mihajllov me origjine serbe.

Ana Lin ishte nje mike e Kosoves dhe une kam qdo respekt per te .
Nenshkrimi i kujt do tjeter ne librin e zise se znj.LIN perveq z.Ibrahim Rugova do te ishte shume kuptimplote dhe une do ti isha mirenjohes.

Para se te nenshkruhej ne librin e zise se znj.LIN Rugova do te duhej te nenshkruhej ne librin e zise se Adem Jasharit. Rugova do duhej te vizitonte Jasharajt. do duhej te perkulej para deshmnorve te kombit, do te duhej te njihte luften e UQKse.
Sepse Ana Lin punoi dhe kontriboi per Kosoven po Adem Jashari dhe deshmoret e tjere jane ata qe ia mundesuan Presednikut tone qe te kthehet nga ekzili dhe qe tash ne Kosoven e lire ti nderoj te gjithe por jo ata qe sakrifikuan, por jo ata qe dhane jeten per Kosoven, jo ata qe e deshen Kosoven me shume se vetveten.

Prandaj kjo veper ska emer tjeter perveq MARRI. Turp Z RUGOVA

Tek e fundit z,Rugova nderimi me i madhe per Jasharajt dhe deshmorete kombit eshte qe ti te mos i vizitosh kurr.
Sepse ata nuk kane nevoj per lotete tu e as per GURET e tu.
NUK KA KUPTIM QE ANTILUFTETARI TE NDEROJ LUFTETARIN.
NUK KA KUPTIM QE TRADHETARI TE NDEROJ HERONJET.
 
-Jane bere pese vite qe nga dita e renies se Komandantit lexhendar Adem Jashari dhe po behen kater vjet qe kemba pushtuese serbe nuk eshte ne Kosove.
-Para nje viti presidenti i Kosoves kishte vendosur te dekoroj familjen Jashari ne pese vjetorin e renies.Dua t'i le menjeane deklaratat e meparshme te Rugoves per UĒK-en por vetem dua ti shtroj disa pyetje:
----A ka te drejt njeriu me emrin I.Rugova dhe me veprimtarine e tij te bej dekorimin e heroit kombetar Adem Jashari ?
----A ka te drejt qe njeriu qe ka hedhur gjithe pezmin e helmte mbi UĒK-en, te bej farsen e nderimit ndaj atij te cilin e ka quajtur "krijes e sherbimeve sekrete serbe", "terrorist", "persona te frustruar"etj ?
----A ka te drejt Rugova per te bere aktin e mirenjohjes hipokrite ,te vetamnestimit politik e publik , pikerisht mbi gjakun e Adem Jasharit ?

Qe pese vite ky njeri i strukur ne Velani, nuk gjeti kohe te perkulej para deshmoreve te kombit , asnjeher nuk gjeti kohe qe te takohet me Jasharajt sy me sy. Jasharajte jane lisa te medhenje te shqiptarise.

----Derisa Jasharajt jane simbol i ngadhnjimit dhe sakrifices ,Rugova eshte simbol i zhgenjimit , zvarritjes dhe deshtimit.

Rugova nuk kerkon as me pak e as me shume veqse nje spekulim me gjakun e Adem Jasharit dhe fisit te Jasharajve.
----Nuk mund te dekorojne deshmoret ata qe mbledhin prova te flliqta per bashkeluftetaret e tyre .
----Rugova se pari duhet te kerkoj falje publike per te gjitha deklarimet politike anti kombetare, te perulet para deshmorve te kombit dhe te njoh luften e UĒk-es dhe vlerat e saj.
Pese vjet me pare rane JASHARAJT.Ata rane per lirine e Kosoves.Aktin e tyre te flijimit e kuptuan shoket dhe bashkeluftetaret e tyre.
----I vetmi njeri qe e perqeshi aktin e tyre ishte IBRAHIM RUGOVA.
----Perbuzes si gjithenje ai kishte zgjedhur rrugen e injorimit te te gjithe asaj qe kishte ndodhur.
----Tani kerkon rikthimin ne nje vend qe e ka perbuzur.
JASHARET NUK I MADHERON NJE DEKORIM I PASINQERT I RUGOVES ,SIKURSE QE NUK I KISHIN ULUR AS KERCNIMET DHE PERBUZJET E ATYRE QE DUAN TE FUTEN NE HISTORI PERMES EMRIT TE TYRE.
Reply With Quote

__________________
Joni

Date:
Permalink   

No comment…….!


Lopen mos e vet, se te kallxon vet. Ti bre Benet, nuk koke kerkah. I ke qit dy postime aty po nuk osht kah ta rrok hiq. Ne nje postim e bone tradhtar te kalibrave te ndryshem, ne postimin tjeter thot se nuk eshte tradhtar  • Ibrahim rugova nuk mund te quhet as tradhetar e as shpiun por mund te konstatojme se politika e tije paqesore PASIVe i shkontene Favor politikes se beogradit.

Dikun e akuzon pse nuk i ka vizitu Jasharajt e dikun tjeter thot se ata nuk kane nevoje per vizitin e tij, e shume e shume kontraste tjera me vet veten. A je mire bre djale ti, a mos t’ka hup busolla. Ma n’fund a mundesh ti me na kallxu neve forumistave, se kush mutin je ti a cfare hamomi je ti me fol per personalitetin e Rugoves. Respekt shume te madh per Jasharajt, sepse ata jane fliju, por une mendoj se po te mos ishte Rugova, dhe po te mos evitonte luften ne fillim te viteve te ‘90-ta, nuk do te kishte as Jasharaj e do te farosej gjysma e popullit shqiptar.


Ti jepe mendimin tond, por mos na impono neve me mendu si Ti, se ti po ia qet piken edhe neve nuk po na jet me fol hiq.


Djalo, mere veten me te mire, e jepi vetit gajret se e paske mar me turr kete pune. A t’ka pagu kush a cka osht puna jote?


Ishala nuk m’idhnohen tjret se per Benetin s’po m’ha fort hiq.__________________
AliasBZ©

Date:
Permalink   

Joni, keta jane dy personalitete te ndryshme, njeri eshte me Beneti me "-" (vizė; apo vijė) nga Prishtina, tjetri me "_" (nenvizė; apo nenvijė) gjithashtu nga Prishtina...


e une, in respektoj qe te dyte njejt, dhe pa marre parasysh qendrimet e tyre te ndryshme, qe te dy e kane merrituar te njejtat vargje nga une:


Kur me mungon veq ne enderr ,
gjithmone te arsyetoj .
Por ne jeten e perditshme,
Nuk mundem te perballoj


Respekt!__________________
ldkisti

Date:
Permalink   

o benet me kon si ti i kisha dal vozit perpara,ose fure veten,more klloshar analfabeti i keq,kush leshi je ti me vlersue kryetarin historik te kosoves,ec mytu

__________________
ldkisti

Date:
Permalink   

qka din ti per kombtarizem e anti kombtarizem more qyrri i keq more katunar i pagdhendur(selak)

__________________
AyOshtNeutral

Date:
Permalink   

Pa, pa, pa!!! Ngoni more veten, ej! Njeni e permen "Komandantin Legjendar", tjetri "Kryetarin Historik" ... A HALA NUK JU KAN BO BOLL QITO MITIZIME A??? Vllazni, nime jemi kejt shiptar, ama ju po ja qini nonen (kerkoj falje per t'shame). Mir e pat Joni kur tha mos me e qit pike ne qato qe po e thuni ama po m’doket qe ai edhe vet e boni at pune. Kur te vini ne qesi forume debati, mos i qiponi me ksi mitizime e me bo njerz e levizje te paprekshme. Shkoni ne Xhami e Kisha per ato pune; atje nuk ka cili-mili, atje nuk bon me debatu jo ka Zot jo ska, jo ky pejgamer/i shenjte osht i mire e ai tjetri o kone shpijun... Aty e kini qysh shkrun ne librin e shenjte edhe pike. Kshtu ne jete, e sidomos ne internet, nuk ka te paprekshem, krejt njerzia, gjalle e deke jone subjekt i llafeve, e SIDOMOS ftyrat publike.


Ky Beneti mu duk djal mjaft me prosperitet ne qat postin e mahershem, se ish ni analize goxha si e mire e personalitetit edhe aktivitetit politik te Ibrahim Rugoves, se ka vend aty per debat. Ama e dhiv me qet postin e dyte se dul prap me prosperitet ama Tu Kosovs. Tybe nisoj ka vend per debat edhe kur folim per taktikat edhe kontributin e UCK-se e sidomos ish-UCK-se! Personalisht, jo pse osht ne mode me kone neutral se nuk jom, s'jom fort i kallt mas asnjenes prej ktyne dy rrymave. Mendoj qe i kan meritat e veta, ama i kan edhe gabimet e shumta. Ma se shumti me pengon qe MERITAT I KAN MARR KREJT PER VETI A GABIMET E TYNE LE QE NUK I PRANOJIN PO PO DUHET ME I DURU NA!!! Thjesht nuk po m'pelqen ku e kan pru Kosoven edhe popullin edhe po tutna qe perdit osht kah bohet ma zi. Noshta e kom keq, muni me me bind me argumente ama mos ma qini karin me ato llafe "qmimi i pavarsise dhe lirise" edhe "gjaku i deshmoreve" etjera se ju shaj flliqt__________________
Joni

Date:
Permalink   

 


 


Tung Ay.....


Te pershendes edhe kam shume respektne mendimet e tua sepse i se paku flet me argumente.


E pash se ke mendu se edhe une i kam vu pike por nuk eshte e vertet, sepse une e kam fillu me "une mendoj", do te thote se kam shprehur mendimin tim personal, pornuk kam tentu ta bind askend qe te mendoj si une.  •  por une mendoj se po te mos ishte Rugova, dhe po te mos evitonte luften ne fillim te viteve te ‘90-ta, nuk do te kishte as Jasharaj e do te farosej gjysma e popullit shqiptar.

Por me qiftin e Benetin nuk e vlen as te debatosh bre.__________________
tevelizori

Date:
Permalink   

OOOOOO krejt po m'doket qe Rugova ka deke bre.


Krejt ka deke mo, shkoj, iku, heci, u kry, por a e din qa bojme? Une me t'nime e kom qe kush i ka inati dikujt ne kete dynja shume lehte e ka qe kur te shkon ne ate dynja me ja dhon nja dy a tri shpulla per me nxjerr hakun, sepse atje secili po nejke per veti, s'kish as truproja as sigurimca as kurrkush me t'rujt ty, kshtu qe kush i ka inati Adem Jasharit lirisht mun me ju ofrue edhe normal nese ka mundet me ja dhon dy shpulla, edhe kush i ka inati Rugoves mundet njejte me ju ofrue edhe me ja bo qat pun, krejt qka duhet osht me prit qe me deke edhe vet. E une e kom njet qe kur des me lyp e me gjet qatfar Ademin (adamin) edhe Haven (eva-n, jo EVA sardina po even grujen e adamit) e mi kap per fyti te dyt qe na kan bo neve.__________________
AyOshtNeutral

Date:
Permalink   

Joni wrote:


E pash se ke mendu se edhe une i kam vu pike por nuk eshte e vertet, sepse une e kam fillu me "une mendoj", do te thote se kam shprehur mendimin tim personal, pornuk kam tentu ta bind askend qe te mendoj si une.


Joni, qa me thone, po m'vjen mire qe paskna gabu! :) A sa per Benetin, mos u merzit se po duket qe jon copy-paste prej naj komenti t'pasukseshem per gazete se qeto nuk i ka shkru i njejti njeri, madje po supozoj qe as nuk i ka shkru ai qe i ka qit ktu.


Pershendetje


 __________________
lalja

Date:
Permalink   

AyOshtNeutral wrote:


Joni wrote: E pash se ke mendu se edhe une i kam vu pike por nuk eshte e vertet, sepse une e kam fillu me "une mendoj", do te thote se kam shprehur mendimin tim personal, pornuk kam tentu ta bind askend qe te mendoj si une. Joni, qa me thone, po m'vjen mire qe paskna gabu! :) A sa per Benetin, mos u merzit se po duket qe jon copy-paste prej naj komenti t'pasukseshem per gazete se qeto nuk i ka shkru i njejti njeri, madje po supozoj qe as nuk i ka shkru ai qe i ka qit ktu. Pershendetje  


hahahah


Ay kqyre ne fund te postimit te pare te benetit osht nje suste ku shkrun QUOTE. me bo me e trus te qet te www.suksesi.com


hahahhaha__________________
AyOshtNeutral

Date:
Permalink   

Hahahhaha, qa s'ka te shiptart! Eu, eu, tipi te koka po get i regjistrum n'qat gazete se me parapagim te koka. Ama ty Intelektuale hallall t'kofte per dy sene: 1. Qe e ki verejte qat link edhe 2. Qe e ki lexu deri n'fund at post!!! Une valla, si t'ja nisin me shkru me shkronja t'mdhaja, fjale t'mdhaja  (si "gjakun e deshmoreve", "sakrificen" etj.) e lo krejt, nuk vazhdoj. 

__________________
HDTV

Date:
Permalink   

Benet,

qa i ki punet me shnet? a ka nej andoll a naj aspirin(aspidhin).Se po m'doket koke pa qef. Kom ni qe o ren(epidemi)......

__________________
UN

Date:
Permalink   

                    Maj 1999  arrihet marrveshja e shum pritun e Zotrive Miloshevic dhe Rugova per ti ber thirrje N.A.T.O_se pern ndalimin e bombardimeve!!! Po qka mej bo nuk i ndegjun as N.A.T.O e as U.ē.K.

__________________
BENETI - Prishtine

Date:
Permalink   

Jam anetari me i ri i forumit te politikes ne xenini.com . 
Dhe per fillim kam hapur dy tema qe si duket kan nxitur debat. Mirepo pasi qe i lexova te gjitha reagimet pashe se ato ishin te nje niveli  shume te ulet dhe te paargumenturara. Une jam nje njeri qe kam shuem respekt per kundershtaret politik dhe kam shume respekt edhe per ata qe mendojne ndryshe nga une,ama secili koment duhet te jete i bazuar mbi fakte konkrete  dhe ju lus qe te mi demantoni ato qe i shkruaj une.
 
Mirepo si duket disa ketu nga anetaret e forumit nuk POSEDOJNE INFORMACION TE MJAFTUESHEM OSE JANE TE DEZINFORMUAR,  por siq  po ma merr mendja mu keta anetar jane shume mire te informuar dhe kane informata te sakta, prandaj rrjedhimisht del qe jane duke SHPIFUR .
Une perseri me poshte po sjell disa fakte te pamohueshme se pse Ibrahim Rugova nuk eshte dashur te varroset ne varreza te deshmoreve. Une per te gjitha keto qe po i them mbaj pergjegjesi morale dhe penale dhe nese dikujt i inetersoon une mund ti botoj ketui ne XENINI.com edhe titujt origjinal te gazetave qe botoheshin en ate kohe.
 
Demantoi nese keni fakte ne te kunderten me  mire heshteni se  po e tregoni veten se jeni shuem naiv dhe injoranta.
 
Lexoni:
 
1 DHJETOR 1997 -z.I.Rugova si kryetar i Kosoves i deklaron gazetes belge"LE SOIRE" se nuk ka asnje informat per ekzistimin e UĒk-es dhe se behet fjal per krijimin e saj nga sherbimet sekrete serbe.

15 DHJETOR 1997 ne te perjavshmen zvicerane "FACTS" Rugova do te deklaroj:se nuk ka asnje informat per UQK-en dhe se behet fjal per individ te frustruar.

NE JANAR 1997 -Rugova kerkon ndihmen e INTERPOLIT dhe FBI per ti ndjekur terroristet e UQK-es, sepse nuk i mjaftonte UDB-ja.

22 MARS 1998- kur Drenica digjej flak -I.Rugova mban zgjedhjet per tu zgjedhur "PRESEDNIK".

1 TETOR 1998- I.Rugova nuk i perkrah protestat studentore , duke qendruar indiferent si gjithnje.

PO NE VITIN 1998-I.Rugova nenshkruan marreveshjet e famshme per arsim , per stadiume te futbollit dhe per qerdhe femijesh me SHEN EGJIDION dhe me palen serbe.

NE VITIN 1999- I.Rugova formon komisionin per te hetuar krimet e luftes qe ka bere UQK -ja.

PAS LUFTE -I.Rugova nuk u perkul kurre para deshmoreve te kombit, dhe nuk e njohu luften e UQK-es.Ai kurre nuk vizitoi memorialin e komandantit legjendar Adem Jashari.

NUK MUND TE MOS- permendi ketu deklaraten cinike te zonjes N.Kelmendi se "VIZITA E RUGOVES TEK JASHARAJT NUK E PERSHPEJTON PROCESIN E PAVARESIS SE KOSOVWS.

Te gjitha keto mu kujtuan kur kam pata ndegjuar per dekoraten qe Rugova do ti "bente" komandantit legjendar.A thua si do te kete fytyr?
E dime te gjithe se ai wshte nje kryetar ANTI UQK,PACIFISTdhe QYQAR.
A ka me kontradiktore se sa TRADHETARI te dekoroj KRYELUFTETARIN
Kjo eshte nje tragjikomedi qe po luhet para syve te shqiptarve.

__________________
lalja mikepritse

Date:
Permalink   


BENETI - Prishtine wrote:
Mirepo si duket disa ketu nga anetaret e forumit nuk POSEDOJNE INFORMACION TE MJAFTUESHEM OSE JANE TE DEZINFORMUAR,  por siq  po ma merr mendja mu keta anetar jane shume mire te informuar dhe kane informata te sakta, prandaj rrjedhimisht del qe jane duke SHPIFUR .


Benet, mireserdhe ketu. qaty pak ma nalt kishe gabu diqka ne hapa, po nejse. qesi tipa si ti na duhen. mos u deshpro as mos u demoralizo, ky eshte forum i hapur dhe gjithkush mundet me fy e me te sha, madje ki me pa edhe nanen ta sakrifikojne, por mos u merzit. secili me postimin e vet e tregon nivelin e vet. ketu ka plot njerez, dhe dy prej tyre nuk kan mendim te njejte per te njejten teme, po mu kjo e bene edhe bashkbisedimin me interesant.


urdhero posto pa ngurim dhe ( po du me te nguc pak) mos ta nin se kur kerkush nuk o thire penalisht pse ka postu diqka ne forum anonimisht.


tung__________________
skenderbeu i prishtines

Date:
Permalink   

 


Une nuk jom aj Skenderbeu i tiranes po ky qe po me shihni ne qender te prishtines.


Po jau jap veq ni fakt ,ku kini pa ju more ushtri me 10 deri ne 15 vet po ju a jini normal more a jeni ne tok te bukes,mir ka thon rugova  se ata jan grupe te njerzve te frustrum,qitne gishtin ne ato kokat e juaja qe i keni krejt boshe o papaka,ma epni veq ni fakt qe prej atyre qe e quajshin veten uqk ne vitet 97 e pas cili ka qen kualifikimi ityre arsimor perveq shkolles fillore ,bile dyshoj edhe ne ket se o e mundshme qe se kan as filloren bre nonen e hajnave ,na u mush kosova me gjenerala analfabeta me sahan lepirsa bre nonen e puqistave komunista  enverista,une veq po ju kqyri seri se qysh po doket une duhet me i zhdryp qiti kali e me tjav iq ma shum se nonen qityne gjeneralave te rakit qe po dojn me ja mar meritat kti populli te vujtun,kosoven e ka pru deri ketu ky popull e jo kta far mutash qe po shesin demagogji .me drenicak kosova nuk shkon perpara kurr ata jon shpiuna krejt__________________
bela

Date:
Permalink   

o skenderbeu i prishtines
une juve kishe qytetar pi jav thom veq njo: nuk e kam parkreh kurrrrrrrr partine e rugoves edhe kurrrrrrr nuk do ta perkrah,e as partine thaqit nuk e kam perkrah kurrrrr,,jam jo partiak. gabm e ki ti bre skenderbe qe po thu kerkush prej tyne nuk ka pas shkoll perveq shkolles fillore apo te mesme; dmth edhe adem jashari edhe hamz jashari edhe luan hajredini edhe agim ramadani kta kokan kon krejt papaka e spaskan dit mi nje 2 edhe 2 sa bojn a asht ashtu a jo???????
me vjen shum keq se uck`ja shum her po politisohet ne uck`ne at kohe nuk ka pas ti je me at parti e ti je me ket parti te gjith kan luftu se bashku per tmiren e kosoves kerkuna nuk i ka interesu me a je me milloshin a je me rugoven,,,,e kta tipit ramushi e thaqi kta hanez mas luftes i kan formu partit.....pra ju lutna te gjithve ligjikoni pak qka shkruni ktu
edhe mos i shani vlerat shqiptare as rugova nuk e ka meritu me shah se edhe aj dha maksimumin e vet per kosoven....pra zoti nxhenet rugoven edhe gjith ata qe dhan jeten per kosoven qe na te jetojm te lir........

__________________
skenderbeu i prishtines

Date:
Permalink   

bela


 


qa ta mer menja ty a e meritojn kta njerz se sot jan gjenerala ne tmk,a mundet te bohet nje ushtri profesionale me njerz te till,me fillorista.jep argumenta per ket.__________________
Dr.IBRAHIM RUGOVA

Date:
Permalink   

oo ti Benet leje bre burr ket pun se skoke kerkah hiq.


po ku u bo bytha jote me vlersu RUGOVEN kur u pa qka boni bota per ate.


e ti betha jote qe 2 lidhje me mend te krehes si ki u bone me dhon vlersime per ate.


Mirepo po dihet se Rugoven sa ma shum qe e kan Sha,Kritiku atij ju ka rrit vlefta 100%.


E vazhdoni kritikoni bravoooo hallall veq vazhdoni__________________
Gonche

Date:
Permalink   

Letėrnjoftimi Artificial i KosovėsVdekja qe na kthen 100 vjet ,mbrapa, kanė kaluar kohėrat e baballarėve tė kombit !!

Astrit Gashi

Helsinki- 24 janar


Ku mbeti letėrnjoftimi i Kosovės i bronzuar nė plagėt e invalidve tė luftės sė UĒK-sė,qė sot nė kėtė acar kanė edhe dhimbjen e plagėve tė tyre por me siguri edhe mėshirėn ndaj kryetarit tė ndjerė ,por me njė kusht qė mos ti provokon kush nga tė gjallėt,nė emėr tė demokracisė. Tė gjitha mediat ne Kosove raportojne thuaje se u bė kjameti, thua se vdiq edhe Kosova, tamam si nė kohėn e vdekjes sė Enverit dhe tė Titos.Unė sė paku nuk shof asnjė ndryshim,nga ajo kohė. Thirret pėr unitet ,qė tė jetsohet amaneti i njeriut qė nuk krijoi asnjėher kėtė unitet nė mes tė popullit.Unė do pėrmend vetėm disa fakte pėr kėte:Ai nuk vizitoi asnjėherė Prekazin legjendar, simbolin e pavarėsisė, simbolin e krijimit tė institucionit nė tė cilin e vuri prapanicėn,me votėn e qytetarėve tė manipuluar, sikur tė ishte pasuri i prindėve tė tijė.Ai tentoi dhe punoi me tėrė forcėn qė kishte pėr ndarjen e dėshmorėve tė kombit,duke i potencua disa,nga tė tjerėt.Ai nuk bėri asgjė bash asgjė pėr familjet e masakruara nga makineria serbe si nė Reqak, Izbicė,Obri etj.

Me 24 janar shumė qytetar tė ngrire prisni pėr ti bere homazhe personit tė ndier ne hollin e Kuvendit tė Kosovės, por per ēudi asnjeri nuk ndalej para mjera fotografive tė personave tė zhdukur qe i kishin para syve. A thua fotot e tyre tani peshperiteshin fjalen "Kosovė haram tė qofte gjaku im" disa muaje me pare pikrisht ne kėte vend fshihen trotuaret me trupat e Nėnlokeve sypėrlotura dhe zemėrdjegura, qe kerkonin te dini per bijet e tyre por ato moren diqka tjetėr!! Duke i rrahur dhe zvarritur i huji drejt autoburgjeve, tė dreqit dhe tė birit vetem e vetem qe kekoni te dije diqka me shume per bijėt e tyre. Ende kujtoj skena tė trishtueshme, shqelmimet nga qizmja e huaj edhe tė fėmijėve bonjak, me fotot e prindėrve tė masakruar nga hasmi nė duart e tyre tė vogėla, tė njomura nė vazhdimėsi nga lotėt qė rrjedhin nga sytė e tyre plotė etėje pėr dashuri dhe pėrkujdesje prindore e cila u mungon qė plotė disa vite.

Vetėm änė vendet zululu aty ku udheheqesi konsiderohet kultė shpallen 15 ditė zie dhe kjo fushatė bijė ne kundershtim me boten demokratike por ne vazhdojme te luajme me skenare tė huaja. Ja pra se ne kete skenar janė pėrzir shumė skenaristė jep me kuptuar fakti atehere kur kėshilli i varrimit diten e parė shpall 5 ditė zie dhe tė nesermen kur i futen hundet dhe tė huajė dhe shebimet tjera u ndryshua koha e zisė nė 15 ditė.

äEdhe tentimi pėr ta vorrosur Rugoven nė varrezat e deshmorve, qė vetė per se gjalli Gandisti europian i ka qujtur terorist, dhe ka ftuar interpolin ti asgjesoj, dhe tani po na paska lėnė amanet tė hyn ne mes tė deshmorve dhe bile me ate flamurin e tijė qė ditė mė parė u flakė ne mes tė Prishtinės nga deshmorėt e gjallė tė UQK-sė. Konsideroj se ky aktė mund tė jetė si ftesė pėr prishje tė kesaj cermoni tė varrimit, dhe mund te krijon njė gjendeje tė rremujės civile.
Thėnė tė drejtėn z.Rugova si kryetar tė Republikės sė Kosovės,neni 108 i kushtetutės sė Kaēanikut ,nė rrethana lufte e obligonte qė ta"shpallė mobilizimin e pėrgjithshėm"si dhe" tė udhėheq rezistencėn popullore",mirėpo ai kėtė nuk e bėri,dhe pėr mė keq ky njeri u bė penges dhe i dėmshėm pėr organizimin e mirėfillt tė luftės ēlirimtare.Te gjithė neve na kujtohen deklaratat e tija anti-UĒK,duke e cilėsuar atė si" "krijesė e shėrbimeve serbe",ndėrsa drejtuesit e saj i quante"individ tė frustruar"…!!! Dhe tani kekon te jete ne mesin e tyre!!?

Rugova asnjher nuk ka qene faktor uniteti ai änuk e njohu UĒK-nė. Bėri zgjedhje tė "lira" ,derisa nė gjysmen e Kosovės bėhej luftė. Bėri marveshjen pėr arsim atėher kur fėmijet masakroheshin e helmoheshin neper shkolla. Nuk e njohu marveshjen e QPK-sė, qė vetė e nėnshkroi nė Ramėbuje. Nxori njė flamur dhe himin partiak. E qka nuk bėri ...
äSjelljet dhe veprimet dyfytyrėshe tė kėtyre subjekteve vendore dhe ndėrkombėtare, si dhe kesja radhe me bekimin e mediave e pėrforcojnė konstatimin se nė vend se tė ndėrmerrin veprime konkrete pėr shėrimin, si tė plagėve tė vjetra dhe ashtu dhe ato tė rejat, me tė cilat ėshtė lodhur jo vetėm Kosova, por edhe i terė Ballkani, ato ndėrmarrin veprime tė cilat ndikojnė nė pėrkeqėsimin e tyre. Ato, pėr qellimet e caktuara tė disa koalicioneve tradicionalisht prosllave, po e rrezikojnė jo vetėm regjionin e Ballkanit, por edhe terė Evropėn Plakė.

Lexoni qito edhe mundeni me pa qka ka bo Rugova edhe qysh ka l'pi ata qe e ka pshty e ka shkel mandje edhe kushtetuten qe e ka bon vet, ata qe ju po thoni se e ka bo nomin me ta Tung ju pershendes__________________
Kaqa

Date:
Permalink   

Gonche ni permiresim haverit nese nuk te vjen merzi,
me sa e pash une me duket qe dy her ia kishe bo copy-paste te njejtin tekst,__________________
puki

Date:
Permalink   

pash syt a pate durim mi lexu tek qi ja paske gjet felerin? papa - bravo njeri

__________________
Kaqa

Date:
Permalink   

Puki une si intelektual i pavarur po me duhet me kqyr qa po shkrun opozita edhe pozita edhe ata qe po mendojn mu fut ne pozite e nuk jon ne opozite,
Po me duhet me kqyr qa po thojne njerzit ne mujsha me kopiju noj fjale te tyre te menqme po ska fjal te meqme sot se krejt te menqur jon bo,
I ngojsha ktyne her kur thojshin ai osht i zoti ta lexon letren ne gjep qa ki ,
Ueeeeeeeeeee ku k.......i tem thojsha mundet njeri me ta lexu letren ne gjep kur ooooopppsssssssssss erdh koha qe pasha robt pe din qa po menon e le mo letren ne gjep kurgjo haver ajo,


E qeshtu valla, krejt sot jon bo te vetedijshem e ska met njeri as me fol,__________________
bela

Date:
Permalink   

tung kaqa

ma bere pyetjen sqa ta mer menja ty a e meritojn kta njerz se sot jan gjenerala ne tmk,a mundet te bohet nje ushtri profesionale me njerz te till,me fillorista.jep argumenta per ket.


mednimi im esht ka ne tmk njerz te pa shkollum mirepo kena edhe te shkollum si agim qeku i cili ishte gjeneral en kroaci njeri si agim qeku kan provoj ushtarake mednimi isht se keta ne tmk qe nuk kan fort lidhje me ushtri do te mesohen nga at qe kan me shum provoj.


__________________
takalushi

Date:
Permalink   

Ne artikullin e meposhtem mund te lexoni se si u pasuru BUJKU POLITIK I VELANISE duke i ****e postet politike krytareve te komunave te cilet i kishin vjedhe parate ne tendere.


Dihet mire Se Adem Salihaj e pagoi postin e vet 180 000 euro Ukes birit te bujkut politik.


Por edhe te gjithe "ministrat" tjere katundare paguan ne llogarine e Ukes me ndermjetesim te Rame Mares.


 


1milion euro qe Policia e Unmikut i gjeti ne Velani ishin para te krimit, dhe pa asnje fakture.


 


VENDIMI NGA KODRA

Shkruan : Enver Robelli

Pėrkundėr tė gjitha pėrgėnjeshtrimeve simpatike, katundi qė shihet kallauz nuk do: prapa ndryshimeve tė fundit politike nė Kosovė, mes shumė tė interesuarve tė tjerė, qėndron edhe “ndihma kėshillėdhėnėse” e Zyrės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe kreu i saj, Philip Goldberg. Para cunamit politik nė Prishtinė, pėrfaqėsuesi diplomatik i kėtij shteti ishte takuar me kryetarin e Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe me nėnkryetarėt e LDK-sė, Eqrem Kryeziu dhe Kolė Berisha. Ky i fundit ka pranuar se delegacioni treanėtarėsh ka marrė kėshilla nga “miqtė amerikanė”. Edhe Goldberg nė takimin me Sejdiun tė premten e kaluar ka folur diēka pėr “kėshilla” nė tė kaluarėn dhe nė tė tashmen, tė cilat “nganjėherė janė pranuar, nganjėherė jo”.
Nė tė kaluarėn? Po. Mėnyra se si u zgjodh kryetar i Kosovės Fatmir Sejdiu e bart dorėshkrimin e diplomatit amerikan. Mjaftoi qė Goldberg tė thoshte “zoti Sejdiu do tė ishte shumė i mirė...”, pastaj tė gjitha fraksionet mbi tokė dhe nėn tokė nė LDK nuk u dukėn mė. Ndėrkohė, edhe Brukseli zyrtar e kishte fiksuar Sejdiun si kandidat tė preferuar. Mbledhja e Kuvendit tė Kosovės dhe zgjedhja e Sejdiut ishin vetėm njė ceremoni formale. Deputetėt e koalicionit aktual u pėrngjanin disa kukullave, qė votonin nė mėnyrė automatike, ndėrsa partia mė e madhe opozitare e zgjaste procesin e zgjedhjes duke u tallur.
Ēfarė mėsojmė nga e gjithė kjo anė e hidhur e politikės kosovare? Sė pari, ėshtė shumė mirė qė dikush atje lart nė kodrėn e Dragodanit, ku gjendet selia e Zyrės sė Amerikės, po shqetėsohet pėr fatin e kėtij vendi. Sė dyti, ėshtė mirė qė ata lart nė kodėr i “kėshillojnė” kėta poshtė nė moēal tė marrin vendime dhe tė largojnė nga kolltukėt politikanėt e papėrgjegjshėm. Sė treti, kur nuk i kryen punėt e shtėpisė vetė, kėtė e bėjnė tė tjerėt. Kėshtu ėshtė rasti me Kosovėn e viteve tė fundit.
Kėtė paralizė politike e dėshmon mė sė miri gjendja e rėndė e LDK-sė, partisė mė tė madhe politike, e cila ėshtė fituese e disa palė zgjedhjeve dhe rrjedhimisht do tė duhej tė ishte shembull i seriozitetit nė politikė. Dhe, pėr fat tė keq, nuk ėshtė. Ēka ndodhi me LDK-nė? Nėn udhėheqjen indolente tė ish-presidentit Ibrahim Rugova LDK-ja u shtri nė shtrat, e zėnė kaps, pa asnjė ide, e dominuar nga grupet joformale, nga tipat e ēuditshėm dhe tė rrezikshėm me kėmisha tė zeza e syze po ashtu tė zeza tė prodhimit turk.
Mjafton vetėm tė shikohet se ēfarė “kuadro” dėrgoi partia mė e madhe e Kosovės nė qeverinė, e cila fillimisht u drejtua nga Ramush Haradinaj, pastaj nga Bajram Kosumi. Me ndonjė pėrjashtim pozitiv LDK-ja nė qeveri dėrgoi politikanė tėrėsisht tė paaftė, gėnjeshtarė, mafiozė dhe keqpėrdorues tė buxhetit. Thėnė shkurt e shqip: Rugova shpėrbleu ata qė kishin ardhur me strajca tė mbushura me para nga tenderėt komunalė. Kėto para ata i kishin derdhur nė kodrėn tjetėr tė Prishtinės, nė Velani. Sigurisht, dikush nga Dragodani ka parė diēka me dylbi! Dikush nga policia e UNMIK-ut i di tė gjitha. Ėshtė e tmerrshme dhe tragjike pėr Kosovėn, por erdhi dita kur gazeta tė renomuara gjermane si “Frankfurter Rundschau”, tė birin e presidentit tė vdekur tė Kosovės e krahasojnė me Marko Milosheviqin. Njė njollė tė tillė nuk e ka merituar Kosova, ndoshta as Ukė Rugova.Pas vdekjes sė presidentit Rugova ishte ēėshtje kohe kur do tė shpėrthente kodra me qelb. Me shpejtėsi marramendėse nė skenė u shfaqėn politikanė tė lėnė anash. Eqrem Kryeziu, prefekt i Prizrenit, nėnkryetar i parė i LDK-sė, kishte pasur guximin qė nė tė gjallė tė presidentit Rugova tė kėrkonte zgjedhjen e kryetarit tė partisė. Dhe ishte shpėrblyer keq: me injorim total. Nė ceremoninė mortore tė kryetarit Rugova mezi ia gjetėn njė karrige pėr t’u ulur. Nuk ėshtė pėr t’u habitur qė Kryeziu tani po pret me shpatė. A ėshtė kjo mėnyrė e spastrimit gjithsesi tė domosdoshėm tė LDK-sė nė tė mirė tė demokracisė? Mbetet tė shihet.
Ēfarė po shihet ėshtė se LDK-ja nuk ka funksionuar si parti politike viteve tė fundit. Vendimet janė marrė nė forume jopartiake, mes politikanėve tė kėsaj partie nuk ka ekzistuar njė garė demokratike pėr t’u zgjedhur nė poste tė ndryshme si nė LDK ashtu dhe nė qeveri, nuk ka pasur transparencė – me njė fjalė, LDK-nė e ka mbajtur autoriteti i Rugovės. Tani po ndodhė diēka qė mund tė duket e habitshme: LDK po mban mbledhje, po zbulojmė se ka kryesi, se ka kėshill tė pėrgjithshėm, kuvend etj. Eqrem Kryeziu e ka marrė rolin e njė kopshtari pėr tė shkulur, pastruar dhe qėruar bahēen nga barėrat e kėqija, tė cilat ishin rritur nga moskujdesi i bujkut politik Ibrahim Rugova.
Njė kėndellje e shpejtė e Lidhjes Demokratike tė Kosovės ėshtė vetėm nė tė mirė tė Kosovės. Demokratizimi i partisė mė tė madhe do tė krijojė njė presion edhe ndaj partive tė tjera qė tė bėjnė ndryshime dhe reforma, nė radhė tė parė ndaj Partisė Demokratike tė Kosovės. A ėshtė kjo njė dėshirė naive? Ndoshta. Me gjasė kėtė javė do tė shohim listėn e ministrave tė LDK-sė nė qeverinė e re. Nga formacioni i tanishėm i ministrave tė kėsaj partie mė sė shumti njė apo dy e meritojnė tė mbesin nė kabinet, tė tjerėt duhet tė shkojnė. Fatale, ndėrkaq, do tė ishte nėse LDK-ja propozon njė ekip mė cilėsor pėr ministritė qė i takojnė asaj, ndėrkohė qė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės duket qė do ta “lumturojė” edhe mė tutje Kosovėn me formacionin e njėjtė tė ministrave – tė paaftė, tė papėrgjegjshėm, tė zhytur nė korrupsion dhe shkelės tė ligjeve. Nėse ndodh kjo, atėherė Philip Goldberg dhe tė gjithė ndėrkombėtarėt e tjerė nė zyrat diplomatike dhe nė UNMIK duhet tė pyeten nėse nė njėrin sy janė tė verbėr.


++++++++++


Pyes pse i kemi punet keq?


Po si mos me i pase keq kur ne krye kane hype bashibuzukat e horrat e hunit e te konopit te cilet i kane ble postet e tyre me para nga ****esi i posteve Uke Rugova.__________________
skenderbeu i tiranes per ate te prishtines

Date:
Permalink   

po me pelqen ajo qe e ke shkru barvoooooooooooooooooooooooooooooooooooo e per ata qe nuke dojne LDKne s po di qa me ju thone

__________________
H.Sinani

Date:
Permalink   

nje fotografi vlen sa 1000 fjale, pra cka doni deshmi me te madhe kurse e shihni fotografin e t'flliqtit qe ja ka zan frymen alkooli e ka myt si qenin, tu i qit dhamt si kokrra te pasulit para mutit te beogradit , po pom dhimet Fehmi Agani qe ka ra viktim e te dy qenav, qenit ton edhe qenit te madh te bardh.

kta dy qenat kan nejt bashk e kan kesh e kan hanger e kan pi po normal se qeni qenin nuk e han.

e sa i perket luftes (QENIT) Rugoves i ka konvenu mos me pas luft se ateher ju kish prish shoqnia me at mutin e beogradit mos te ja permeni emrnin se pome vjen trishtim.
e ka injoru luften e UĒK-se sepse nuk ka dashur qe shqiptaret e Kosoves te jen te lire por ka dashur qe te jen nen okupim dhe ky te manipuloj me neve te del dhe te thot une jam shpetimtari juaj , une punoj per ju , apo qe dalke mas luftes ne turnet parazgjedhore qe thojke une dote punoj per ju ne fakt "UNE DOTE VJEDHI PER JU" pra ky mut ka qen streha e kriminelit me te madh Enver Sekiraqes ai punonte nen hijen e Presidentit te Kosoves Z. Ruogova.

homazhe nuk ka bere neper varrezat e deshmorve arsya eshte e thjesht sepse eshte friguar nga varret e deshmoreve sepse ky ne vete ka konsideruar veten Serb edhe serbi nuk guxon t'i u afrohet varreve te atyre qe dhan me te shtrenjen nga vetja per kete dite qe sot ne jemi te lire.

qenit ju pat zbardh kryt gati tu dek halo dojke me than qe kosova eshte e imja po sdi pse ku shkoj pse nuk nejti me "kosoven qe e deshti kaq shume" pra e deshti per interesat e veta personale .

ju pat zbardh koka edhe thojshin hahaha i ka ra qenit leshi .

__________________
Anonymous

Date:
Permalink   

Joni wrote:

No comment.!


Lopen mos e vet, se te kallxon vet. Ti bre Benet, nuk koke kerkah. I ke qit dy postime aty po nuk osht kah ta rrok hiq. Ne nje postim e bone tradhtar te kalibrave te ndryshem, ne postimin tjeter thot se nuk eshte tradhtar


  • Ibrahim rugova nuk mund te quhet as tradhetar e as shpiun por mund te konstatojme se politika e tije paqesore PASIVe i shkontene Favor politikes se beogradit.

Dikun e akuzon pse nuk i ka vizitu Jasharajt e dikun tjeter thot se ata nuk kane nevoje per vizitin e tij, e shume e shume kontraste tjera me vet veten. A je mire bre djale ti, a mos tka hup busolla. Ma nfund a mundesh ti me na kallxu neve forumistave, se kush mutin je ti a cfare hamomi je ti me fol per personalitetin e Rugoves. Respekt shume te madh per Jasharajt, sepse ata jane fliju, por une mendoj se po te mos ishte Rugova, dhe po te mos evitonte luften ne fillim te viteve te 90-ta, nuk do te kishte as Jasharaj e do te farosej gjysma e popullit shqiptar.


Ti jepe mendimin tond, por mos na impono neve me mendu si Ti, se ti po ia qet piken edhe neve nuk po na jet me fol hiq.


Djalo, mere veten me te mire, e jepi vetit gajret se e paske mar me turr kete pune. A tka pagu kush a cka osht puna jote?


Ishala nuk midhnohen tjret se per Benetin spo mha fort hiq.


Kush bre ti KALI qe paske shkru keshtu ,po ti po lypshe qi nonen dhe krejt familjen ...


 __________________
tadiqi

Date:
Permalink   

nanen ty rugova ta palovt

__________________
Anonymous

Date:
Permalink   

O karin ti ja rrofsh Rugoves e krejt popullit shqiptar,ti je ba me dhan vlersime per Rugoven...

__________________
Page 1 of 1  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard