Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: A funksionon demokracia ne Kosovė


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 51
Date:
A funksionon demokracia ne Kosovė
Permalink   


"nė mbėshtetje tė nenit 94.1 dhe 94.4 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės ka marrė vendim qė tė shkarkohet nga detyra z.Naser Osmani, zėvendėsministėr i Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė"


Nė seancėn e sotme tė Kuvendit tė Kosovės ėshtė shkaktuar njė pėrplasjeje verbale mes ministrit tė Transportit dhe Postė Telekomunikacionit, Fatmir Limaj dhe zv/ministrit tė Tregtisė dhe Industrisė, Naser Osmanit, i cili si thuhet, pėrdori fjalė fyese ndaj Qeverisė, pro qė mė vonė i tėrhoqi.


Limaj i ėshtė kundėrpėrgjigjur Osmanit se "pėr kėtė ēėshtje do tė merremi vesh pas seancės".
-------------------------------------
By: TELEGRAFI


A po funksionon kushtetuta a qeveria eshte tu e bo punen si ENVER HOXHA e HITLERI ku asnjoni nuk te kan lan me hap gojen kunder pushtetit.........

__________________
Proud to be rossoneri! ac MiLan


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

E niva n TV Lima tu i thon edhe LAPER, qi kallxon shume mire qi njerzt e rrugve( qi s kan pa kurr asfallt), i ki n kry, nuk o shume pune demokracie, qka o pune kulture politike, po te na s ka elite bile bile as elite politike, na udheheqin do njerz qi mirren qfar kerre vozitin ose ku blejn shpia, ose ku dalin me honger e me pi, do SNOBA ZHGL, kena qeveri qi kan kerre me fellne HAHAHHAHAHAHA

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Anonymous

Date:
Permalink   

'' Qeveria eshte ajo qe e meriton populli'' Winston Churchill__________________
Anonymous

Date:
Permalink   

Eh sa njerz civil ka marr n qafe qeky lima gjate luftes,ato veq zoti ja shpagun se valla vendin e ka pas n Hage qeky snob...
U mundojke boll me e la balten e kuqe pej kpucve kur vijke n shkoll po badihava ai lloqi i kuq i banjes nuk hiqet kollaj...

__________________


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 99
Date:
Permalink   

Limaj minister i transportit .... a ka shkel per here te pare ne asfalt kur i ka pase 20 vjet. :)

Ky ke ni gjest "bothq" i Hashimit. E ka dite qe kshtu ashtu LDK-se nuk ja nin per Naser Osmanin. Pse i fryjti vrima anale e nuk e shkarkoi Limajn se ????

__________________
Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
Anonymous

Date:
Permalink   

mus hani tum se vjen ju rreh qitash edhe juve - edhe tani pllus i kerkoni falje...

__________________


Senior Member

Status: Offline
Posts: 146
Date:
Permalink   

BUHAHHAHAHAHAH
Lima shum e bukur, une vend isha martu me ta , isha da prej grus edhe prej grus t'kojshis veq me u martu me ta, brravo kurr skom pa femen ma t'mir se Adriana Lima.
A sa i perket Fatmirit mir ja ka ba atij muti, masi qe kerkoj falje pi*hi i nanes mu mush menja qe mir ja ka ba, ku e ka burri bre me l'pi qata qe e ka ba pak ma heret, mos ja qini nanen a jeni ka e dini se n'parlament jan ba shume pi*ha bilem o ka me doket se 65% jan p****, veq ni sen t'merremi vesh Limaj edhe qe ka shkel n'asfallt n'moshen 25 vjeqare, ka lexu tipi edhe ka nis me i kap senet, rrugt po asfaltohen gjithkah, bilem me garancion 10 vjeqar.
Momentalisht i vetmi minister qe po i shihet puna, e ju thuni qka t'doni.

__________________
Ngo gjyshin se pi pervojės unė flas


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 99
Date:
Permalink   

Babagjyshi wrote:

veq ni sen t'merremi vesh Limaj edhe qe ka shkel n'asfallt n'moshen 25 vjeqare, ka lexu tipi edhe ka nis me i kap senet, rrugt po asfaltohen gjithkah, bilem me garancion 10 vjeqar.
Momentalisht i vetmi minister qe po i shihet puna, e ju thuni qka t'doni.Babagjys,

A pe din ate nenkalimin ne Bardhosh (ish 9-Jugoviq) aty ku o qele Albi-Shoping ..... e bash qaty

Para nja 10 dite qyky kusha i Adriana Limes e peruroi bile bile me 10 vjet garancion qysh po thu ti.
Shko sot kqyre osht ne rindertim se .... oshte shembe. Per fat te keq garancioni si bani as ni jave.

Edhe tjetra harro qe ka me ndertu ma rruge Lima sivjet. Qe t'kallxoj une pse... se per 6 mujt e pare aj e ka hargju komplet bugjetin e vitit dikun permi 150 mln euro bile bile kish nenshkru kontrata edhe per 4 mln tjera qe ska bugjet per to tash i ka dale problem se MEF spo ja lshon paret.
Kshtu qe ......

 -- Edited by dardanipr at 11:46, 2008-07-03

__________________
Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.


Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Dardan, po thu qe para 10 dite e ka peruru, tash u shemb, por edhe vet po thu qe oshte edhe tu u rindertu. Sipas meje, kjo do me thon mire, pasi qe po rindertohet, se ministri nuk mundet me dit qka ka shti ustahi mbrenda dhe a ka me majt, por ministri e sheh ne leter qe qaj sen duhet me funksionu 10 vjet dhe e shtin ndertuesin me e mbajt qat garancion.

Seni dyt qe po e shkrun: se per 6 mujt e pare aj e ka hargju komplet bugjetin e vitit dikun permi 150 mln euro
Po vjen pyetja, ku athu i paskan hargjit keta ministrat te maparshem keto pare, kur Limajt bilim po ja shohim shpenzimet cilet me siguri nuk jane te vogla por gjdo dite po shoh ndertim cilin deri tash pas luftes une nuk e kam pa, e bugjetat nuk jan rrit diqka dukshem. Duhet me qen i verber ose me urejt shum ket qeveri e mos me pa dallime per te mire.
Te mirremi vesh, nuk po thom qe jane senet ideale, por diqka oshte ka leviz, me te shtyne, por o ka leviz. Neva na ka vyt nji te shtyne, mandej keri shkon edhe vet.
Si 1 milion here ta perseris - qe nuk jam antar as nji partie politike e as i PDK-s.


-- Edited by xenini at 12:13, 2008-07-03

__________________
xenini


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 99
Date:
Permalink   

xeno,

Une nuk e urrej kete qeveri ... se skom arsye se edhe partia jeme osht qaty.
Edhe une po thom po del ma i mire Fatmir Limaj se Qemajl Ahmeti ... veq doren ne zemer edhe Fatmiri i ka qit nja dy tre tendera per ndertim te rrugve qe kane perfundu ne shtator 2007
Po ni sen o ka mi shtin ethet o njeri .... qe asni gazete nuk guxon me shkru per qit rast te shembjes, asni gazete nuk e kritikon limajn qe shan ne parlament, asni gazete nuk reagon se ministria e arsimit e prej 600 studentave ne fakultet ekonomik i ka bo 1500 e dihet qe kjo sen tjeter veq rritje e numrit e ulje e qatij pak kualiteti qe u kane.

A po merr vesh qajo o ka me pengon. Se gazetat jon ****e e kta thaqat vijne ta marrin shpine per qe del ni gazetar me shkru najsen. Parameno qfar situate kena ardhe qe kur arrestohet ni kryetar komune per kercenim gazeta shkrun "arrestohet zbatuesi i ligjit" !!!!!!!
Kto thaqi e ka arrite shume meqem ne kete menyre.
Shpalljet e tenderave me ligj duhet me i publiku ne nje gazete qe ka tirazh te madh dhe ne nje gazete tjeter qe zgjidhet me rotacion. E qka ka bo thaqi osht qe qat shpallje pe qon ne krejt gazetat e normalisht qe ma se shan kerkush.
Kjo eshte pregatitje e terrenit per diktature ..... ndryshe smunesh me i thane.

__________________
Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

dardan, une personalisht jom kunder gjith... po menoj, stilin e jetes e kom "kunder" ose "anti" per mos me menu noj katunar qe po thom "kpuca"... edhe mire osht me kon kunder qeverise, kushdo qe te osht - pos nese je vet, kuptohet.

edhe ta dish qe kan shkru gazetat, se paku koha ditore edhe lajmi, se krejt nuk i kom lexu, qe o shemb qaj nenkalim. ama ni sen osht fakt, qe kurkush nuk pe shan ne parim thaqin edhe pdk-ne!? me qef pe bojin o dardan, jo me zor. ka qef shiptari me i hi ne both atyne qe jon nalt, e kta te pdk-se jon afru bajagi qito vjet e funit (vjetet e qeverise LDK-AAK) me sektorin jo-qeveritar, mafine analiste edhe me mediat. pse jon afru, shko vete qemajl ahmetin, se vet e the. u qun i bonen debilla edhe hajna krejt ministrat, ja qiven nonen na ulen edhe qat dinjitet te ult qe e kena pas, hala ma zi. tash baje edhe ti (edhe une). veq po te kallxoj qe "LDK-ja" i ka fajet per tona senet qe jon keq ne Kosove - po i shti ne thojza, se qaj mentalitet i LDK-se osht ne te vertete mentaliteti i shumices se shiptarve tuKosovs - pra per shume sene qe pe shajim LDK-ne, a PDK-ne a dikon tjeter, duhet me shajt shoqnine tone qe osht e mrapsht vetvetiu.

-- Edited by Under Construction at 12:40, 2008-07-03

__________________
MPUQ


Senior Member

Status: Offline
Posts: 146
Date:
Permalink   

Dardan jom kan n'bardhosh, kur kom shku para nja dy a tre ditve n'albi. nuk o rasti bash qysh o pershkru, po nejse. Ura nuk o shemb por ka fjet toka edhe u qa pak betoni, komisioni qeveritar e ka vlersu si rrezik, edhe pse atuy ka shum armature, punekryesit nga qeveria jan detyru me e shemb pothuaj se 60 % te nenkalimit edhe me rindertu. kjo per mu eshte OK, nuk ka mujt ai tipi me ja u ngul qeverise.
Brravo Qeveria

__________________
Ngo gjyshin se pi pervojės unė flas
Anonymous

Date:
Permalink   

Nenkalimi ne Bardhosh ka qene ''projekt voluminoz'' dhe sfidues ....
Prandaj kuptohet qe ka pas edhe te qara  te betonit etj ...
-A keni ndegju ndonjehere per inxhinier dhe doktor te mire Kosovar ?????

__________________
Kloni

Date:
Permalink   

Jo, viq qinez

__________________
Anonymous

Date:
Permalink   

Nashta inxhiniera e doktora nuk kena ,veq ta dish qe ma se shumti tregtar e biznismena kena ne rajon biggrinbiggrinbiggrinbiggrinbiggrin__________________
Palidhje

Date:
Permalink   

Naser Osmani ėshtė hajn i klasit tė parė,se njeriu me shajtė "ta pshursha qeverinė"ose 'ta qifsha qeverine"  e me qenė pjesė e saj tregon nivelin e tij prej muti e ka kujtue qi edhe tjerėt janė muta si ai.
Fatmiri o ka i zbaton ( implementon ) projektet hajnuese tė ministrit tė mėparshem Laperr qemal ahmetit e ka pas ven mu vjedh pare edhe pėr fatmirin se askund as nė rrugėn pėr Shkup e as nė atė pėr Fushė Kosovė nuk janė bėrė punėt si duhet.
Demokracia nė Kosovė funksionon aq mirė saqė Hajnat e LDK dhe PDK e lejojnė nė maksimum vetėm e vetėm qė vjedhin nė mėyrė Demokratike.
Vetė fakti qė para njė jave Ministri i ardhshėm i CIJĖS Kosovare e ka shpėrbė njė SHIK qė nuk ka egzistu tregon se  ēfarė Demokracie po na pret.

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Anonymous wrote:

 

Nashta inxhiniera e doktora nuk kena ,veq ta dish qe ma se shumti tregtar e biznismena kena ne rajon biggrinbiggrinbiggrinbiggrinbiggrin

 
 edhe anal-ista valla kemi per eksport... kemi edhe plot eksperta te lamive ma te quditshme... veq profesionista nuk kemi - deri ne ate moment kur tju bjen ne mend katunarve me e sh!t veten si profesionista... se ni sen e kish shiptari, qe fije marre nuk kish, edhe fije rrespekti per t'verteten nuk kish (dy sene kokan)... se qohet e del ne televizor djali i ri 25 vjet, qe sa e e kry fakultetin, e i thot vetit ekspert pa i livrit syni hiq... ashtu veq te na ka


 

 __________________
MPUQ
Kloni

Date:
Permalink   

kush o aj pis he nonen ja pip

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

O anonimus hin te vllaznia goooooogle shkryje salem lepaja, edhe rifat gjota kqyr qfar inxhiniera kena me kto kushte

qe ni punim i salem lepajes ne instituin e telekomunikacionit ne vjene lidhur me IPV6 ne telefoni mobile

http://www2.ing.unipi.it/ew2002/proceedings/122.pdf

-- Edited by R2D2 at 15:26, 2008-07-04

-- Edited by R2D2 at 15:31, 2008-07-04

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Senior Member

Status: Offline
Posts: 382
Date:
Permalink   

O ti r2d2, na duhet me kone eksperta t telekomunikacionit per me u impresionu me keto far faqe ne te cilat ne krye shkrun Salem Lepaja, a ka najsen vlla kshtu me foto se na veq qashtu impresionohemi, qe psh me na qit n foto do kilometra asfallt qe ministri i nderum po i shtron me paret tona ma shume na kish pelqy besoj :).  Spe kuptoj hiq entuziazmin me kete pune bile edhe po bohna nervoz, se nonen ja qifsha THAT IS HIS FU-CK-ING JOB, a ma permeni more emnin kush mu edhe tjerve qe po pagujme tatim, ha, pe permenin at t qimin e nones qe po i hargjon, ai tipi po paguhet me i hargju paret tona, qaq. E vertete osht qe kemi ra n qasi shkalle t ulet, edhe qaq na ka shkerdhy qeveria e kalume ne krejt pozat, qe bile edhe n librin e kamasutres nuk jon disa poza, t pazbulume jon, qe edhe gazetat tash po shukatin se jemi t befasum qysh koka e mundun paret tona mos me u vjedh komplet prej politikanve qe ata me siguru jeten de fakto per veti edhe per 3 gjeneratat e ardhshme per ni mandat 3 ose 4 vjecar, me ble fabrika e hotele e xhipa per krejt kotillen. Kerkush nuk osht i rezistueshem ndaj lakmise per pare, , problemi osht qe secili POLITI_MUT_KAN n Kosove e sheh mandatin e dhane si 5 minutat e jetes se vet se thjesht ata ne jeten e perditshme jon njerz injoranta qe veq kishin mujt me mbijetu tu bo tregti t imet ose ma se shumti me qel ni dyqan ushqimor, merreni listen e krejt deputetve t parlamentit edhe nese mundeni me thane qe 10% prej tyne me profesionin dhe aftesite e tyne mujne me nxjerr buken e gojes keni cka te doni. Nuk ja ka pa hajrin kush ma teper politikes se kta, edhe tash po mendoni ju qe kta jon n gjendje me u privu prej ktyne priviligjeve per hir t funksionimit te demokracise a? NO FU_CK_ING WAY Edhe ai naski qe o bo nervoz o kone aty naj prapaskene financiare, se nuk e besoj qe i mshohet bukes shkelm pervec nese dikush ta nal tagjine edhe n gjendje deshperimi ka thone ta pshurrsha qeverine, ma mire t kish thone t pshurrsha qeverine qe nuk m la me i bo 1 milion, e boll afer kesh. E kuptoj qe Kosova nuk ka kapacitet per me e rrit standardin e jetes mrena nates, e di takatin e buxhetit t Kosoves edhe e di qysh ndahet, pra nuk ka mundesi financiare me bo mrekulli, po e keqja osht qe kjo qeveri nuk ka kurrfare platforme cka me bo qysh me ja kthy dinjitetin njerzve, atyne qe i marrin rroge ka 150 euro, qysh ndihen ata kur para hunes ju kalojne xhipat e zi t 150 mije eurove me alarma, qysh dojne me i motivu arsimtaret mos me na prodhu gjenerata t debillave, me ni vend ku rrugedalja e vetme osht hajnia ose bastorja, ku fmit nuk e kan ASNI hapsine publike funksionale pa pagese ku mujne me lujt e me u marr me sporte, kqyrni krejt hapsinat publike t lagjeve jon ngulfat me parkingje ose jon rrethu me tela edhe hymja osht me pagese, berllogu na ka kaplu gjithkah.CILI osht plani i qeverise per 10 vjetet e ardhshme? A duhet me prit plane prej tyne, apo osht e tepert, nashta asfallti osht boll niher per niher.

 

Xena, m fal qe e teprova me teori, t fala po t bon djali i halles.__________________
OLE


Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

walla bre daktorr se di a je djali halles xeninit a djali tezes (se tezet i kom marak shume), por ki fol si prej gojes tem qitu.
tullusumin ma tmadh te politikanat tone e kam kur tja nisin me fol.
po po, se bash kur tja nisin me fol qateher shum leht mundesh me diktu se sa vlen qaj njeri nat aspektin qe thae ti, kah tfol aj ti edhe hiq pa menu e sheh qe a munet me nxerr buken e gojes me dur tveta e jo me goj tu hanger mut.
Une e kom cek niher moooti kur o kone baba i palalvragjive gjalle qe nuk munet me hec perpara kjo shoqni kur shkrimtari bohet kryetar, kryetari bohet rakigji, rakigjija bohet tregtar, tregtari bohet zejtar, zejtari bohet kolonel,koloneli del rezerve, rezerva bohet ingjinier, ingjinieri shkrun per gazet, gazetari bohet doktorr e doktorri bohet kengetar!!!
e kom pas cek qe zgjidhja ma e mire munet me kone qe krejt ata permi 40 vjet nkete nahi duhet mi qit nkonop po qetash spom konvenon kjo metode se krejt kta ner 20 vjet jon bo debilla e ne ata permi 40 gati jom rras edhe vet, keshtu qe po duhet me ju hi edhe atyne ner 20 e po bohen shum, keshtu qe daktorr ma mir me shujt, sa sjan tu naj marr edhe buken e gojs mire o, e kur tnaj nalin edhe ato ateher e pshurrmi me ka krejt. :)

-- Edited by stabilizatori at 23:28, 2008-07-04

__________________

Anonymous

Date:
Permalink   

Doctorr shume ne menyre konqize e ke spjegu punen e hyqmetit te KS.
Mos fol ma nja 1 muaj :)wink__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Qy ti doktorr kete salemin e kom pas prof une, edhe njeri boll ka mri, ka shans me hek prej UP shipet kto krejt, bile pat konkuru per drejtor t PTK, po masi qi so me asni parti duhet mu bo Adnan Merovci se ky qi bon publikime shkencore s bon ...........
krejt o per qeverin edhe krejt skenen politike doktor qysh po thu ti, bile une menoj edhe ma keq nese.
Qaty mu lidh per arsim doktor, investime ma i dopt e ma i keq o n arsime, une s di neser kur vjen ni investitor psh per TC C ku ka me mar staff , per ndertim mo hiq s ka em gjet po qa ka me bo per mirembajtje, krejt analfabeta me diploma...........
Po kta njerz prej popullit kane dal doktor kshtu qi s di naj zgjidhje ma t mire, qofse pritni ni kryetar partie me udheheq kosoven harroni, s ka me kriju mite qi ka me na aredh dikush shume i meqem edhe me na i ndreq krejt punet.

Harroni investitort, harroni konferencen e donatorve, njejt kan me shku si privatizimi MUT, ishalla gaboj veq.............

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Palidhje

Date:
Permalink   

Doktor,

E vėrtetė ėshtė qė kjo qeveri e edhe ato dy t'parat kurrė s janė mėrzitė pėr demokraci e asnjė qeveri e ardhshme nuk ka me u mėrzitė.
Qati hajnit tė UFORKUT,LDD-sė,LDK-sė dhe asaj partisė sė buko**** (spo m kujtohet emni) nuk  i kanė bo kurgjo ēka duhet.Tipin e kan largu ,e u kon ne prokurim pėr projekte te medha dhe bashke me haki shatrin,nonen ja kan qi tu vjedh ( edhe atė kapitalin e buko**** sbashku me isa mustafen) .Kush pret prej ksi mutash e hajnash demokraci  per hesapin tem o budall.
Edhe qeveria e bajramave dhe e ramu**** jon kon vetėm qeveri hajnash.
Deleve t'kosoves (popullit) duhet me jau dhanė nobelin pėr sjellje njerėzore se qe  9 vjet e kanė dėshmu se shoqėria mundet me egzistu edhe pa udhėheqje.
 

__________________
Qina

Date:
Permalink   

Nashta qi s'jom kane deputet a z'di cka, po une rrnoj p'i durve t'mija. Di me shvajcite, me ndreq ujin, me ndrru sijalica, me pre qerpiq, edhe me hanger mut me kompjuter dhe pa te.
Shume kam qef me qi, po aty s'pom paguhet, bile e kunderta. Kur p'e ni daktorrin, ma mire apet me bo vetvrasje, ma lire p'i bjen.

Ju qi,
Qina

__________________
ING Veterinari

Date:
Permalink   

R2D2 wrote:
o R2d\D2,

Prej ingjiniereve qe kane arrite shum ne kete planet te vogel e qe njekohsisht kan qillue me qene shqiptare te Kosoves jane  super ingjinieret: Kujtim Tali(USA....ma i suksesshmi ingjinier qe kam degjue), Virtyt Koshi(UK), Faton Tefiku(USA), Veton Kpuska(USA), Xaje Berisha(SWISS) edhe nja 40 muj me ti numrue po po pritoj me qkru.

Salemi edhe Rifati ma shum jane ne zbulim te ujit te nxehte sepse deri tani nuk kane rezultate, e ti e din fort mire qka osht REZULTATI ne elektroteknike.

Pershendetje__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

per Talin e Kpusken kom ni,e Kpuska m doket ka dal prej UP nese s gaboj, po edhe salemin sen e gjune se megjithato punon e ka publikime shkencore, nashta o ma imire se teoricinet veq o per respekt,a gjoten e dime krejt qi patenten ja kan pranu, edhe pse ky ka pune n energjetike.

Per Talin e di veq qi ka konkuru per drejtor t PTK.
edhe veterinar matematikisht ma le emrin R ahhahahaha

R2d/D2 edhe pse s munesh me thjeshtu d me D atehere Rd/D

-- Edited by R2D2 at 01:09, 2008-07-14

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 888
Date:
Permalink   

R2D2 I miss u
edhe do tjer
hihihiih

__________________


Senior Member

Status: Offline
Posts: 382
Date:
Permalink   

Lale, nese t ka marr malli per njerz ma mire ish kon me kontribu me naj diskutim, me ringjall pak ket forum sepse eshte ne dekadence te vertete, une KUJTOJ (kjo shprehje osht zbulu n LDK) qe derzhava perparon tu honger mut pak ma shume, po si duket na kemi honger shume e tash veq jemi ka gogsojme biggrinbiggrinbiggrin 
Lale kape edhe ni here lugen e ti hijme

__________________
OLE


Member

Status: Offline
Posts: 10
Date:
Permalink   

E qka o ma e keqja pi tona qityne qi i thate shenuesit e lartepermendur, se nuk kena alternative, hajn ai hajn ky, cili po vjen po vjen fukare po del milioner plus asaj pike marres nuk kan ato far rrospija dalin zgerdhihen tv si jo qi kan vjedh po plus ankohen kishe jau kan lon hajnin ngjys e ju kan bo kumedit qfare padrejtsie, gjyna qi pernime populli jon durojn gjethqka..jom i mendimit qi krejt fajet i kan qita msusat e historise edhe gjuhes shqipe qi na kan lon qikaq mrapa.

-- Edited by Ultimo at 13:08, 2008-07-20

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Kto ftyra politike qi s po kena alternativa ma t mira, jon dal prej kti populli, s kan ardh me pijate fluturuese as me time machine.
Populli osht ai qi i nxer udheheqsat edhe qi i hek qofte me vote qofte me grusht shtet.

komunistat masi qi nuk kane sistem zgjedhor thojn qi shteti fitohet me gryke pushke edhe mbrohet me gryke pushke.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

populli i ka zgjedh, fakt osht ajo, ama kurkush nuk i ka zgjedh per me vjedh... po menoj, kur ja kan qit voten, rralle e hiq e kan qit me qellim me ju mundsu me vjedh.

pra te bojim ni dallim ne mes te pa-aftesise edhe hajnise. per aftsi, qaq sa ka dit me mat populli, qaq i kena te aft. populli zibidi => udheheqsat zibidi. ama per me vjedh, pos ni pakice qe fiton me ta ne allyshveryshe, kurkush nuk i ka zgjedh.

problemi i kosoves osht qe komplet bashksia nderkombtare kan deshtu me rregullu sistemin gjyqsor. kur nuk ka ligj e rregulla, forcohen elementet kriminele, edhe sundojin. ne anen tjeter, elementet legaliste dobesohen edhe zhduken krejt. krejt partite i ki sot te mbushun me hajna, me desht me ja qit voten ni partie te madhe, e mos me desht me i shku noj krimineli, thjesht nuk mundesh.

demokracia osht koncept i gjone, edhe i hapun per (keq)interpretime edhe (keq)perdorime te ndryshme ama ni sen e di, edhe e kom thone moti, po kujna me i thone se - qe pa sundim te ligjit, demokraci nuk ka! nese ti i zgjedh do shilikuranta me te udheheq, e nuk ka kurfar rregulla simbas te cillave ata duhen me kry punen, athere ata nuk kan kurfar obligimi me kry qat pune per te cillen une i kom qit qaty me vote, edhe i paguj me tatim. qytetari sot ne kosove osht ma i largum prej pushtetit se ne kohe te komunizmit modern jugosllav. veq bohet mire (bohet ka*in)

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

PAJTOJ UC (po ta vjedhi shprehjen), po do shoqni si na shypet menoj qi sjena t pjekt per demokraci hala, tu e pa kosoven si hardvere n t cilen o instalu ni softver me emrin demokraci, kosova s pe ban, ose ka problem sofveri.

E di qi o ma komplekse kjo pune, po fatekeqsisht te na s funksionon kurgjo,na jena n mesjete, secili munohem me mbijetu per veti e mretit(qeverise) ja pagujna qa pagujna.
E di qi so komunizem, me kry shkollen me hi n pune e me mare banes, po do kushte si rryma,uji,rruget,ndertimet pa leje, s duhet populli mu mare psh kur paguj tatim pse me pagu privatin me mi la shkallat, ose me mjell bari para shpis, edhe kur ti hypi kerrit mi msu ku jon shahtat qel e ku meshel.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Tarantula i rrezitum

Date:
Permalink   

UC tha (mes tjerash): qytetari sot ne kosove osht ma i largum prej pushtetit...

besomosbeso shpesh e kom menu qit pune dhe mu doke qe qytetari i pafajshem i tuKosoves ngjan bukur fort me qytetaret e pafajshem te Gotham city-t: gjith veq ne prapavi, pa naj rol po veq tu reagu kur tju vjen stanipani:: tu reagu nja 3-4 sekfenca me zhurme te heshtne, qaq.


__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Gotham City e ka Bat Man-in bile bile edhe Robinin, na kon e kena? e di qi Jokera,Twoface-a, Mr Freaza, Pinguina etj  kena me honger lopt.

-- Edited by R2D2 at 11:55, 2008-07-21

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Senior Member

Status: Offline
Posts: 382
Date:
Permalink   

Ti e ke qel ni dyqan, e ke marr ni kredi edhe po don me ja nis ni biznes, ke fillu me qellimet ma t mirat edhe ke rreziku bukur shume per me fillu kete biznes, 2-3 mujt e pare nuk e ke lajmru hiq per me kqyr qysh po shkon, ok qajo osht ni rregull i pashkrum diqysh edhe krejt e bojne, nejse disa "harrojne" me regjistru biznesin edhe ka 5 vjet. Tash e ke regjistru biznesin edhe po t vijne inspektorat me t vizitu per here t pare, edhe Inspektori tatimor - puntori i shtetit n vend se me t kallxu se cka duhesh me pagu edhe me ti msu krejt procedurat, ai per shkak se ni rroge qe e ka t sigurte nuk i del as n hun t kallxon ty qysh me vjedh shtetin edhe paret e qasaj hajnie kqyr me i nda me ty, inkasanti i kek-ut poashtu t kallxon qysh me vjedh rrymen ne shkembim te 500 eurove, edhe ai i ujit gjithashtu, edhe ti e vazhdon biznesin tond me ndergjegje t paster edhe kanihere plus han mut e ankohesh qysh investimet kapitale nuk po jon t nivelit t sllovenise, po ankohesh qysh asfallti me gropa edhe qysh po ka shume berllog neper rruge, po prape po flen me ndergjegje t paster se po thu "ma mire more qe spo paguj se po ju qi nonen e hajnave, ata kshtu ashtu po i vjedhin", nderkohe kjo klasa e lodht puntore qe skan qare pa pagu tatime jon veq spektatore te zbehte t kesaj loje edhe veq kcejne me cdo lloj muzike.
Tash shtrohet pyetja, a o kone budalle Ted Turneri - presidenti i Time Warner qe i ka dhone 1 miliard dollare donacion per OKB-ne, tu e dite qe OKB-ja osht ni organizate shume burokratike edhe bile e korruptume n shume raste? Sipas meje nuk o kone budalle, se ai me kete gjest nuk di cfare prapavije ka pas ama ka tregu qe per me marr dicka duhesh edhe me dhone, edhe per me pas shtet funksional duhet me kontribu me forcen qe e ki, nuk munet me pas demokraci funksionale me ni vend ku gjithcka munesh me ble me pare, vend pune, indeks fakulteti, tender, denimin me burg (edhe per vrasje bile), ikje prej tatimit e gjithcka tjeter. M doket qe na vyn ni revolucion, spo shoh rrugdalje tjeter.__________________
OLE


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

puna osht qe kurgjo nuk o absolute - krejt osht relative, qe ka thone burri i Milleves, Alberti.

me pagu tatimin, osht e obligushme. se per rryme e uje osht budalleki me diskutu. ama kurgjo hiq nuk ki bo nese je ne ni 15-20% qe e pagun tatimin, ose tatimet, edhe krejt obligimet, e kurgjo nuk lyp.

e na jemi tuj e bo qato. po shujim si piqka. po i pagujim paret, po bohemi masanej nervoz qe lagja jone e ka pagesen 80% te rrymes, 60% te ujit, 70% te tatimit ne prone, ma shume se 50% jon me rroga pra pagujin tatim ne rroge, ne mes tjerash - e masanej ki uje ma pak se ne vranjevc ku o pagesa ma afer zeros se 60-sh!t, te ti nuk o investu asni cent qe 10 vjet atje po shtohet asfallt a tatimin ne prone e pagujin veq kur habiten, rryme po ki sa ti sa ata a atje vidhet ma shume se gjysa... edhe na po shujim. me bo me fol, po del qe je racist, antishqiptar, antikatunar, antillapjan, antipavarsi, shpijun edhe komunist. pra ma mire me shujt. me mujt veq edhe mos mu bo nervoz bre nonen...

__________________
MPUQ
Qina

Date:
Permalink   

Doktorri wrote:

... M doket qe na vyn ni revolucion, spo shoh rrugdalje tjeter.


I tata bi sine, i tata bi.__________________
Page 1 of 1  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard