Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: Vetedija kolektive?
Anonymous

Date:
RE: Vetedija kolektive?
Permalink   


Antivirus,qyki urimi  i  fundit  ke  disi teper bre ,ani 4 janari se,   dhe  tjeter  nuk  ka  mbet  vetem  te  na  urosh  edhe 7 janarin,nejse  se  keto  festat  e fundit kan  ndiku e  lere  Tajfunin  le  te  poston kesi  sendesh  se  edhe nuk  mund  te ia  hudhesh posht  permbajtjen  e ktyre  postimeve;


U  mundu  njeri  me  na  spjegu  qka   eshte  Liria qka  eshte vetedija etj,mjafton  more  me  i  dite qeto  e  per  tjerat i  mesojm ma  leht;


URIMI I  FORT  SERIOZISHT A.__________________


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

pse be Ideal keshtu? a s bon mi festu edhe ket date? 4 janari o date festive per popullin Nigerian {The Movement for the Survival of the Ogoni People} kur ka nis kampanja drejt kerkimit t drejtave etnike dhe t ambientit. diqysh, shume e afert me mentalitetin tone. hajd thuj qe jo. kur mujna me festu 4 korrikun pse se festojna edhe t janarit be? ani mo qe kjo feste diqysh po na pershtatet si dorza kirurgut. bilim, une kisha me propozu cdo dite me kon dite feste kolektive derisa s te marim pavarsine. ishim knaq se na ashtu keshtu jena t mire vetem per me chillit dhe ngre dolli. patem spatem pula t piqta dhe sallat ruse + kokakolle.__________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Pse bre po thu qashtu antivirus??? Bash nuk jemi qe veprojim edhe mendojim kolektivisht :p E kur jemi te kjo teme, edhe mendimi e veprimi individual osht shenje e civilizimit, pra perparim prej veprimit edhe mendimit klanor/fisnor. Hajt tash kush e ka ktu mizen mas ve****?

Nejse thash me ju uru edhe une 04 Janarin, diten e pavarsise - per Burmen (Myanmarin). Se na tash qe ka vdek prezidenti Rugova, nuk kemi kerkon qe na merret me kto pune, e nuk kena me mujt me ja caktu diten, per qata edhe po vonohet pavarsia.


__________________
MPUQ


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 59
Date:
Permalink   

jo  Antivirus para  se  te  lexoja  postimin  tend  e  lexova  njė urim  qe  u  kishte  dergu  ai  patriarhi serb,serbve  kosovar qe  te  qendroin  deri  ne  fund,e  ne  menyr  inderekte  i  kish  dergu  edhe  neve njefar  porosie  po  nejse mos  te  hy  andej  e  mendova  mos edhe ti  e  ke  lexu  rastesisht te  njejtin  postim por  e  ke  gabu  vetem daten  se  qe  eshte  fest  e  Nikaraguas  nuk  e  kam  dit  por  njeriu  meson  more  gjithmon  dhe  nuk  mundet  ti  dij  te  gjitha;


qka  ti  besh  ne  nje  menyr  edhe  kjo  po  mendoi  festimi  bene  pjes  ne  temen Vetedija kolektive sepse  ne  vertet kemi  nje  vetedije  te  lart  kur eshte  ne  pyetje  festimi__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 888
Date:
Permalink   

Anonymous wrote:Antivirus,qyki urimi  i  fundit  ke  disi teper bre ,ani 4 janari se,   dhe  tjeter  nuk  ka  mbet  vetem  te  na  urosh  edhe 7 janarin,nejse  se  keto  festat  e fundit kan  ndiku e  lere  Tajfunin  le  te  poston kesi  sendesh  se  edhe nuk  mund  te ia  hudhesh posht  permbajtjen  e ktyre  postimeve;


U  mundu  njeri  me  na  spjegu  qka   eshte  Liria qka  eshte vetedija etj,mjafton  more  me  i  dite qeto  e  per  tjerat i  mesojm ma  leht;


URIMI I  FORT  SERIOZISHT A.
bravo bre "BURRA" as me nick name nuk po keni toptha me ja thon njoni tjetrit ato qe mendoni!!!!!!!!!!!

__________________


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

Cka po thu Under, qe fola per old news a? op, po mu diqysh festat, e sidemos qikjo, viti i ri, m bon fort nervoz se m del n siperfaqe shtresi qe ma krijon qiky fenomen shoqror qe o zgedh per teme. shume plasi dhe jom fort anti menyres qysh perceptohen festat te na. sidemos nata ma e hareshme. Si n kit vakt asnjihere ma shume nuk e hetoj qit vetedijen kolektive; magnetizmin me kon n tube dhe me kujtu qe je ka e bon kokrren e sefase. E krejt n emen t shoqnise apo komplet familjes. Pra kolektivit. Se me ata keshe kalon njeri fantazi.


Kurre s t vet kush qysh e ki bo niet me kalu po A PO shkoni dhe KU po shkoni. Ska aty terta verta. 2 opcione jon. Gjithmone nisoj be. Qashtu n qoporr t veshen e t ujdisen keshe u bo nomi. Qysh be s kujtohet kush me bo dicka paaaak ma ndryshe. Me shku psh n stan t Rugoves e me kalu naten tu lu cic-mic… me kolektivin. Apo me ja iq omen me shku diku vet be, mi thy qafen vet me vetedijen tonde, e me bo ni spin off  tu i shku tepermas vjetit muj per muj e tu i highlightirat damet dhe borxhet qe sna kane kthy hale. Kjo bilim t shtin me e prite me gezim vjetin. Me ymyd. Apo me ja fajt gjum more. Po cka ka ma ndryshe kjo nate? Qato ylla dalin, qajo hone, nese nuk ka re. qaj njeri mes.


Qito festat e fundvitit {veq riqke shprehjen e ec e mos plas} m vetedijsojne ma sshumti dhe n doza alarmuse n mungesen e vetedijes individuale. M vjen be me jau shilu tonve rend memezat qysh veprimin e mendimit e kthejne kaq lehte n veprimin e harxhimit per sene palidhje, per tesha e per ushqim tu dite, gjithmone tu dite qe janari o muji ma i gate. Po, kolektivi ka vendose me festu bashke, e pra mos t dahem.


get qe mire ja kom nis vjetin.__________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 59
Date:
Permalink   

Oj inxhe o  pasha kan (S)kam unė vet une krejt qka  ta   tham me nik  ta  tham edhe  pa  nik  po  nuk  eshte  ketu  forja;Forja  eshte se  ti  duhret te  ia  thuash  at qe  mendon  disi pak  ma  ndryshe  jo  direkt po  du  me  than  DIPLOMACI oj  Inxhe  se  neve ne  pergjethsi  kur  te  na  livdon  dikush , a  e  ke  pa  thojna  po  na  don qiky  ose  ai  se  po  flet  mire  per  neve  po  kurr  se  kuptojm  se  qka  fshihet  me  te  vertet  pas  asaj lavdate,fyerje  apo  qka  do  qoft ajo;


nejse  se  un kesaj  radhe  e  tremba  mizen  mbas  veshi  po  po  du  me  than   se  nuk  eshte  kurrfar  "burrnie" me  e  fy  dikend  vetem  pse  ai  nuk  e  di  kush  je  ti   se  ti  e  ki  nje  nik  dhe  tash  mund  te  thuash  qka  te  duash se  ai  nuk  e  di  kush  je;


edhe  kjo  eshte  nje  lloj  vetedije kolektive  then ndryshe a;__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Pe sho qi e pasket rrok vitin e ri, per fillim krejtve ju deshiroj kthim t'kamdshem ne realitet mas alkoolizimit dhe rrasjes se mi**** t piqt mesatar ose shkrrum t'bom, kudo qi jeni kon te kusherit, dostat, me gra pa to, e vet a........


Bile mu knaq,knaqem kolektivisht, jo per naj sen po s'rrihet vet, e mir qi po bjen qyky vit i ri e po mledhem, e pe shohem naj kon, e pi harrojna gajlet , e bile per qito dit s po ja u shajna gjinve nanen pa na bo sen, e po keshim.  t kish mu kon cdo dit si n'vit t'ri ku me mar,gjithmon tu ew mar qi njerzt knaqen edhe rrin me ata qi i dojn e na dojn ma s'shumti,nese jon met kuptohem.__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   

 
 
Brezat e rinj gjejnė zgjidhje pėr problemet e tyre nė lėvizjet kolektive. Duke zgjedhur njė lėvizje, ata shpejtojnė zgjidhjen e problemit.  Ne munum me thon jo ashtu po kshtu,pse e postve jo posto,e qka dojna.
  Naten e vitit te ri,mire qe e kena ni nate qe festojm,e pina ka njo,qeflofum pak.
  P0 kite nate kushtunica erdhi ne Mitrovic,medjat si zakonisht "skishin ni hiq"qe u ardhe,muzik 0lele 0lele sa dush,as qeveria se permeni,kushtunica e kryjke punen ne teren spe pret qa po thot Ahtisari hiq qe mi met veq ne leter,si individ smujshum me reagu si kolektiv si zakonisht,e pritshum oren 12...punen shkijet teren po e vazhdojn...__________________
Kujdes jom Tajfun!


Guru

Status: Offline
Posts: 888
Date:
Permalink   

Under Construction wrote:Nejse thash me ju uru edhe une 04 Janarin, diten e pavarsise - per Burmen (Myanmarin). Se na tash qe ka vdek prezidenti Rugova, nuk kemi kerkon qe na merret me kto pune, e nuk kena me mujt me ja caktu diten, per qata edhe po vonohet pavarsia.uuuuuuuuuuu qyqe, une mendova qe po e festoni 210 vjetorin e fitores se Napoleon Bonapartes mbi Austriaket afer Rivolit ne Itali.

__________________


Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   

E lexova ne infopres veq diqka po shkruj prej saj...


 
   "S'ka vite te ri tjeter ne bote,pos vitit te ri serb!"


  X.X banore i perhershum ne veri te Mitrovices.Meqe disa here grupe dhe individ serb e perzene gruan e tij,me tre femij,nga banesa,nena e friksuar per sigurine femijve,kalon ne jug te Mitrovices,me qira.
  Te shtunen,ne diten e Kurban Bajramit,nena merr tre femijet dhe del matan ures se ibrit,arrin ne banesen,me qellim ta kaloj se paku festen e Bajramit dhe te vitit te ri.
  -Sapo hyra me tre femijet mbrenda ne banese,kersiti dera.Dola qe tre-kater serb.U thash se me kta femije erdha per festen e bajramit dhe per Vitin e Ri.........
  Me than nje gojesh:
  -Merr keta femije e the qafen nga ke ardhur.Ketu eshte serbi.Krejt Kosova eshte serbi.Kallzoju shqiptarve:s'ka Vit te Ri tjeter ne bote,pos Viti i Ri serb,qe vjen pas nje jave.
  Rroft rusia!


  Ky eshte veq rasti ma i let qe munet me ju ndodhe ama ma i leti,ka pas...gjana shum te tmerrshme,me te vertet ne  gjendje te ron jon,qka duhet me bo na per ta,qka duhet me bo qeveria?__________________
Kujdes jom Tajfun!


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

qeveria duhet mi ndalu krejt festat qe kane lidhje me vit t ri. qe cka duhet me bo.


Tafqe be, ushte ne znaesh mi ju permajt temes. kejt kabllat ny je tu i bo. amo ky o rasti ma i let qe munesh mi bo.


a ke ti vet i menimit qe o lezet mu qeflejis per vit t ri? e pse serbet mos mi pas qat munsi? hajd. a tash veq pse jon n mitrovice, e pse ky sheher osht «i joti» nuk bon hallku me festu kur ti s feston? ku met demokracia? a spo don ti qe shteti jyt mu bo tolerant? sa here be duhet me ta spjegu qe per me mrri dishka na duhet tane kohen me pase konceptin e kompromisit si yll polar, qe t percjell ka t cillesh? m kupe krejt.


 


edhe, allahile sa gazeta n ditje i lexon, po du me thon citon?


 -- Edited by antivirus at 11:52, 2007-01-05

__________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

jaaa, me ja dhi vet vetes topikun, me i ndrru temat, veq qiky tajfuni e bon kit pune. po get nime tajfun e ki ne kryE!!!

maspari, hiq bre mos u lodh me na kopju qato deklaratat e merzitshme te vetvendosjes se kurkush hiq nuk i lexon! ata qe i lexojin, nuk presin ni jave me i postu ti ktu.

masdyti, boll ma me qito shkrime per mitrovice, thu se na kem faj qe o met qashtu qysh osht. beso qe maspakti kan faj njerzia qitu. se be muna me te bo, qe qifti i jem, e i xenes, e i antivirusit, lales, maces, etj. nuk kena rreh plaka shkije n'99 qe per me ik ata krejt diku e me ju bo nisoj shiptarve atje. ken ka ja qijin nonen me e vra te ndjerin faruk spahiun (a qysh e pat emnin) kur tha "problemi i mitrovices osht ne prishtine" e shtinen njerin tuj dek pi kanceri me i honger fjalet e veta. pra, ndaq me e zgjedh at problem, shko ne veri, merri krejt shkijet qe jon te ikun prej vendeve tjera te kosoves, kthej neper shpija te veta edhe ki me pa qe kurkush mo nuk ka me i nguc nanat me tre femije.

antivirus, si te kthehet muhabeti ku ke, du me te deftu diqka per vit te ri, festim edhe shqiptart e tukosovs ne pergjethsi.

__________________
MPUQ


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

Under: o ka ma merr menja qi edhe ti nerviresh me atmosferat braziliano-shqiprore. Besom qi dej n sabah muj me tregu per shkallen e plasjes qe ma shkaktojne keto variantet festive. Po gllup njerez dijme me kon be. Mi qit dy hapa para e njo mrapa konsiderohet sefa. Katanga. Ani mo kur t nisin me qit ojna jo spo shkojna n viktori se po knojshin do qasi xhevahira apo do yje pa shkelqim. se ata t tjeret qe sjone xhevahira e ylla kane me knu n zhaner acid-jazz. Po krejt qasi tum muzike o n tana ont, e qaj stereotip i settingut: meze t lodhta, rec-at e kamerave n on, karrigat e ngjeshne dhe teshat e bleme n Shkup. Se mo kolektivi po se po i njojt. As n ambientin shtepiak nuk o ma ndryshe hiq. A e ki vrejt qysh per raptisha gazmendi i viti t ri ja nis n 8 t mramjes? Dihet, para tv-s. Deri qatehere duhet me kon tavolina qendrore e spicaft me menyne tanima tradicionale qi e permena atje ma nalt.


Bash po m interesojka qysh e perjeton ti nervozen dhe sa anti shqipe je. anti shqipe as in anti shipecis-celebration-style se mos po keqkuptohet.


 


Qyrni ju, qi pi qoni vetllat: n teme jom.__________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Oooo, nuk di a bon me fol, se nime jom subjektiv marre parasysh qi kurre hiq, as kur o kon si nifar mode me shku ne qesi muzika te gjalla me koronen edhe nusretin - nuk jom shku. Edhe darsmat i bojkotoj, nuk jom shku prej 2001 ne asnjo, e edhe qathere u martu ni djale i njonit axhe qe jena kon te prishun nja 10 vjet e u desht hatri i permiresimit te marrdhanieve familjare, se me e hjek qato, lirisht muna me thone qe ka 15 vjet qe nuk kom pjesmarre ne xhymyshte shqiptaro-arabo-indijane.

E masi e thash qato, dikush munet me thone qe nuk jom sefali, edhe qe jom tajab. Ahahahha, se shqiptaro-arabet indijanor (shai-te) e kan idejen e sefase me ngu xenin ne lartsi dhe kualitet te zonit shurdhues, me pi raki qe per me mujt me thone qa nuk kan zemer kurren e kurres the qpite edhe me gju petarde ose me allti ne hava. Qe nuk ish kon ndoshta edhe qaq tragjike, mos me kon qe pertej qeti stili, ata sefa tjeter nuk pranojin! Edhe menxi po presin qe me ndodh qkado, nuk ju ndin a o festa fetare, socialiste, patriotike a pa lidhje krejt - qe per me mujt me u mledh edhe me u perjarg t'pijaft se bashku ne tingujt veshmbytes te muzikes greko-turke shqip!

Viti i ri, e tash edhe kershendellat, jan kuptohet, arsyeja ultimative per me u angazhu en masse ne kto orgjija te klisheve edhe provincializmit post-katunar. Per qato osht njekohsisht edhe pjesa ma e urrejtun e vitit per mu. Nonen e shai-ve, ni fe nuk jon te zot me e majt, e kishe pe festojim na edhe kershedellat edhe shen valentinin. Plus tash kena me i shtu edhe do festa te lashta dardano-ilire :p edhe do tjera qe kan te bajin me pavarsi.

Po, keyword, pra fjala kyqe ne krejt kit pune osht p r o v i n c i a l i z m i! Se nime jemi qasi bre... katastrofa krejt... kqyre maspari programin e vitit te ri, nuk e din a pe feston 2007 me RTK a osht 1984 me RTP!!! Edhe ne krejt tre televizionet qashtu e ki. KTV-ja kishe mundohet me u tregu "ma ndryshe" ama qajo osht edhe krejt rezultati qe shihet: po munohen me u tregu, e jo qe jon pernime. Se na hala mendojim te ton nisoj, hala mundohem me kon krejt nisoj, si ni fis i indijanve te amerikes, thu se jemi tuj jetu te tont ne ni provinc hiq ma te madhe se Ferizaj (shembull pe marr). E ky ktu apelon per vetedije kolektive, hahahhahahhahah.

Propozoj qe qiky titull i qeti topic-u me u zgjedh ma i dallash!teti ne 2006.

-- Edited by Under Construction at 16:41, 2007-01-05

__________________
MPUQ


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

Under: s jom anti propozimit hiq, anipse boll topic i mire ;P edhe, pershkrim tamon ki bo. Ku e permene fene se: gde me nagje. na mi majt fene a? nuk e kena me tradite be. as qito. a e din teorine {njonen pi tyne} qe na jena kon kolektivisht ortodoks n trojet e kosoves {e rajon} n kohna t lashta. bilim qaq ortodoksa fetar dhe shperndamsa t forte t fese ishim kon sa qe jau kena imponu kete fe edhe serbve qi asodore jon kon pagan. amo qidiqysh, jo shume pi faktit qe sllavet jon historikisht agresiva e manipullanta aq sa pse na univerzalisht jena t pa fat, na kane marr fene dhe e kane pervetsu si t veten + liturgjine e kane bo n gjuhe sllave, bashka qe kane shtu personazhe t veta si sveti saven e do qisi zhallosna sova tjera per mi dhon fuqi adoptimi t plote. na kane marr token, fene, kishat, rakine besa, amo nosht. hallall krejt se kurre s arriten me na pushtu bujarine dhe besen. as mikpritjen. falimineres pi zotit nuk na kane marre as defin dhe stilin e ahengjeve.


 


kjo ke mi ju parapregadite se e munshme o qe ju uroj edhe ni date s shpejti. me fakte qe o feste e jona. ose e katragjyshave ton.


 


ende jom n teme.


 -- Edited by antivirus at 21:20, 2007-01-05

__________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   


 
 Oooo ku jeni shqiptart e mi he pirolla ju qoft ejjj


 Viti i ri ktu jon dy kendveshtrime ne Kosov edhe njo i shkive cilen te merrsh,muni hala me shkru e me kon apet ne tem,qysh festohet jo festohet,sbon kshtu,bajat gjith njejt etj ky esht njoni kendveshtrim qe munet mu debatu shume,ky kendveshtrimi tjter islam eshte shume i shkurt nuk bon mu festu.Ktu kat te pozicjonohum secili per vete.
 Po per mu gjeja me e fundit qe u me bjen men aktualisht ne Kosove eshte qysh me ja bo me festimeve te Vitat ri.
 
 Ktu qe topiku ma i dall****i ne 2006 ju bashkangjitna edhe une juve po edhe ja shtoj prej 1912deri 2007 e ishalla nuk vazhdon ma tutje.


 Ngone balin Tajfun ksajde;
 
 antivirus,qyky shkrimi i gazetes ke veq ilustrim une po flas per veti qe ke ma i leti qe kom lexu edhe qe kom ni e qe kom pa.
 Nashta une jom i Prizrenit nashta i Prishtines nashta nefun te Kosoves jom,UNE nina keq kur naj shqiptari qatje i ndodhe diqka edhe qat teritor e konsideroj si i imi si oborri jem edhe shkiet ma kan marr do oborr qatje spo kom forc momentalisht mi nal,po nuk e lejoj dikon mi dhon legjitimitet qati okupimi.Kjo eshte vedija kolektive-komtare antivirus ska lidhje a esht qyteti jon apo edhe i dikuj tjerve.


 Qe sa her je tu ma permen tolerancen edhe kompromisin,po te dho pergjigjje per krejt tona hert qitu.Une jom shum tolerant sa i perket ktyne qeshtjeve te minoriteteve...po le niher kta se e spjegoj tjeterher per minoritetet.
 Toleranca dhe kompromisi kqyre a po mun e gjon dikun qitu edhe a jon te barabarta kto qendrime
:
 Kosova edhe serbija spo i ndryshojn qendrimet
 Qendrimi i KOsoves e i popullit eshte me bo shtet edhe mu da prej serbije qe na ka shtyp  me vite.
 Qendrimi i serbis esht me majt Kosoven nen administrimin e saj si koloni te saj.
 Prej permbajtjes se ktyre dy qendrimeve jon te papajtushme.Smunesh me gjet ti kompromis mes projektit shqiptar te liris dhe berjes se shtetit,dhe projektit te shkive per ripushtim edhe robri.Ktu kompromisi ska ven,e per qeshtje tjera si te drejtat dhe lirit e njeriut e te komuntiteteve mbrenda Kosoves jo kompromis e toleranc po mas shumti une e kisha ngrit zerin se e kuptoj thelsisht kit qeshtje,bile ku me dit qa kish mujt me me thon shqiptart tani mu.


 U.q nuke munum me kthy dikon na qe se kina niq,kjo terminologji per mu eshte e pa pranushme e po na kushton shum.SHkiet U.q kan problem me ambientimin e tyre ne rrethan te reja te krijura ne Kosov,jon msu deri ne 99 mu ni si mbreta ktu,me pas vena te punes  mi rre shqiptart kur dojn,mi qit prej pune,mi pas ka dy pushima ne vjet,mi helmu fmit ne shkoll,me vra me nje fjal me kon polic,gjykac,prokuror,masakrus,kryeminister e qka jo tjeter krejt niherish,e mas te 99 meniher spo ja merr menja qysh na munum me kon na shkiet te barabart me shqiptar edhe pakic ktu.


 Edhe diqka nashta e merr vesh niher e per gjithmon mu hiq nato krejt prej Kosove mos u tut se nuk vin shkiet ma ne Prishtin,Po mendoj serbia me forcat e veta e as civilia qe ki nevoj me te kallzu pse vetum.Mu da qajo pjes per mu sdi sdi sdi qka,qysh me ja ngjit emrin kti teritorit ksajd qe po jet,a qa me bo me ta.


 antivirus qyky postimi jut i  fundit eshte exellent per nje arsy...veq je dal anej e ke marr qat filozofi e je dal knej e ke fol si shqiptar qe na konvenon.Krejt tamon ne qat filozofi qe me thon te drejten me mujt e kisha implementu ne Kosov diqka prej qqati stili propagandofantastik qe e kan shkijet.vetem nje pjes e saj esht ne qit stil,edhe fol qishtu si ne qit  postimin e fundit bre. -- Edited by Tajfuni at 01:48, 2007-01-06

__________________
Kujdes jom Tajfun!


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

Tajfun, mos ma livdo postimin se get qe nuk e ki marre vesh hiq. Po le kto nihere se po du me t kallxu per dicka qi permene ti qaty dikun neper shkrim: propaganda, na, serbet… edhe kom mi qu bukur gat se I’m not giving up on you. Hala. E sidomos jo qetash, masi kuptova ma nfund se je tip tolerant dhe i gatshem per kompromis. Pra ngo e ishalla t hin dicka n kry: propaganda efektive per kulturen, e hajd po thom edhe per civilizimin tone s mujna me pase e me bo se na n kit aspekt jena tradicionalisht analfabeta. Boll ron m erdh edhe mu qe thash qishtu amo s po muj me dal pi likures. Edhe ma ron po m vjen qe jom dalngadal tu u pajtu {haptaz} me Underin qe tha – jena popull primitiv.


Keshtu: na sdijna me fol e mi naltsu t mrrimet tona se 1} nuk kena fort t mrrime dhe 2} edhe qato qi jone s dijna mi kallxu me korrektsi pa e perzi me histori t nianshme, me patriotizem t gjytyrymaft dhe me nocionin albanians are the best motherfu.kers. Na kena ma shume qef qe dikush tjeter me fole per neve.  Per kit shkak, shpraztine e interesimit tone me bo rekllame per veti, e mbushin t hujt. Dhe hiq s pritojne. Masi i kane durt e lira, na thirrin barbare, pirate, kriminela, mercenare, njerez me bishta, prostituta, mafijasha, gangstera, lypsa, njerez t krahut, qytetar t rangut ma t ulte… cka o mas keqti be. Ky lloj etiketimi ndaj shqiptareve u nis pi bir vakti. E jo gjithmone pahiri dhe prinat. O ndertu prototipi anti shqiptar qe i jep ransi qendrore shqiptarit negativ derisa ai pozitiv margjinalizohen. Keshtuqe bota o mesu me kit prezentim. Cka o ma e keqja jena mesu edhe na vet shqiptaret, se na jena blersat ma t mire n kit treg t marketingut. I marrim si normale se reagojme n to fort rralle, edhe nqs jena t vetedijshem qe keto mujne me prezentu qasje destabilizuese. Nuk e kena be n gjak mu angazhu sistematikisht n parandalim. Apo per mi ndryshu imixhin qe o kriju. Jo. Noshta reagojna masi t bohet puna bull e qi s kena qare. Amo edhe kur te bojna, e dhijm nto me argumente t coptume. Si rasti i nifar A.A.Gillit kur pom doket o kon qfaqja debutante e reagimit shqiptaresk, keshtu, ma t zyrtarizum, po qi sen ske. Veq edhe ma berllog e bonen se u kallxu qi kurkush pi nesh s din me shkru me finesa e mendjeprehtsi, e mi ngje tap e rap faktet e qendrushme tu nenvizu ku dhe pse e ka pase autori gabim.


Se, kqyre dallimin, me shkru na per veti n note kritike kuptohet si thirrje per nderrim e permiresim, po kur te bojne t hujt del si definicion. Sidomos nese ska kontraargumente valide pi anes tone.


Propagandat anti-shqiptare jon prezente n cdo medium, dhe jo veq pi serbve. Muj mi permen plot filma t ballkanit e t huj ku o prezentu shqiptari n rol qysh o mas mrapshti. Si psh n kinematografine greke e italiane, se get qe kta na ngjoin pak ma persafermi. A po t kujtohet filmi variola vera? Gjithe ajo hallakam u bo masi e pruni shqipja virusin n serbi, me fyll -- sinonim i bujkut, njerit/kombit pa shkolle. Kush gek s ka pa bo pi shkollovanave tone mu rebelu kundra, sagllam tu dasht qi me indiference mu distancu pi mases qe i perkasin. E noshti more e kane pa si pune me vend qi kit rol me ja dediku shqipeve? Ku mi dite kur s ki qysh? Pi kahi? Ska arkiva me shenime, shkrime, reagime, ankesa, denoncime… kaja nonen.


Masanej, ta preki pak edhe literaturen: Edith Durham na bon gabela e jevg krejtve kah pershkrun anatomine e jashtsise sone. E sa e qmueshme osht te na. I referohen si antropologe, e ajo o kon veq ni turiste e thjesht qi i ka ra udha ka trevat tona, e qe ka shkru udherrefime. Po masi nuk jena t zot me shkru per veti para saj, qe bota me pase t dhena per neve ma perpara, mire na ka bo. Robert Elsie n onen tjeter na bon tonve terrorista musliman. Hor hor na bon. Ky thote qi cdo sen t mire qi e kena, na vjen pi serbve. se mdemek pi natyre s kena gjo. Lord Bajroni qashtu nisoj. N shkrimet e tina shihet shesh.it qi na ka llogarite si raste t studimit, + na ka nguc vllaznine, po o met figure e admiruar dhe ska dal njeri me ja mohu pershtypjet qi jon shku n dam tonin. E mos te zgati mo se veq shkon tu u bo zi e ma zi. Prap po thom, kush tjeter s na ka faj perveq vetja jone qi s i kena dy lidhje per anti/propagande dhe vetepromovim. Dola pak pesimist amo kaluse e kom.  Qishtut bona vetem gjate festave t fundvitit, t fillimvitit, t qerekvitit dhe per Bajramin e vogel.


Get qi du mu bo bajat tu e permen po edhe qiky shkrim ka lidhje direkte me topic-un. Per zotne, pe ndroj menjen Under se qiky o topicu ma i mire, pi qi jom hi n mesin e juj.__________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   


 
 antivirus,spo kom qare bre pa ta livdu apet qit shkrim,po spo muj me shkru ma shume e me shtu diqka se veq sa erdha,e drjt ne com...e pasnum shu me thon...
 Po e permeni veq nje deklarim te millo**** ne hag qe ja u bojke deshmitarve shqiptar,ne ate stilin propagandofantastik,qysh kur erdhe UQK-ja ju sulmoj juve shqiptarve ne fshat,e erdhum na ushtrija e policia serbe intervenum me ju pshtu prej Uqk-se?!!!
 Qe populli serb genjen ne menyre fantastike e pat pranu edhe nje intelektual serb po me doket mbiemrin e ka qosiq.


 Qaj far A.A Giill,do i ka egzagjeru,a do i ka pas plotesisht te verteta,sidomo ate qe nuk dim me mshef agresivitetin,po ja shtoj une edhe qe dina me ja qite armikut edhe zemren ne tavolin me ja kallzu krejt,prej dallim prej shkive qe e kan farsen shum te fort,edhe kur te lufton e me plot urrejtje,mu taku me ta te qe raki e meze edhe te thot qe jeni shum burra te mir,a ne zemren e ka te prisht edhe ta maron vorrin,shkaut bese su nxinet,se besen kallzove edhe vet bashk me defin e kanagjexhat na i kan lon neve mi majt ndaj te pabesve.


 Po krej shkrimin ton e paske bo ne stilin e GJergje Fishtes qe u munu me vehdisu popullin e prej zemres te plast pat thon:
 Le ta din bota mbar se "GJergje Fishta nuk o ma shyptar",po apet prej lekures ska muj me dal.__________________
Kujdes jom Tajfun!


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Vallai bre antivirus, nuk di qa me te thone. Une per veti nuk e shoh edhe krejt si propagande antishqiptare! Po mendoj, qohet ni regjisor italian e e bon ni film si la america, edhe mejhere e sulmojin prej tana anve. Athere o kon shtire me te ra ne dore ni film kshtu qe nja 2 a 3 vjet kan pas shku deri e pash - kurgjo jashta normales aty nuk kish pas. Qashtu edhe per kta tjert, Bajronin, Durhamin etj. Nuk shoh kurfar qellimi te keq te ata. Jon ardh, kan pa, edhe qashtu qysh e kan pa kan shkrujt per sendet qe ju kan lon pershtypje. Si shembull konkret po ta marr mllefin tond me portretizimin e shqiptarit ne filmin Variola Vera. Maspari, dije qe per shtune e shtatqin vjet, ni artist si Goran Markovic nuk e lshon veten me u marre me propagande anti cillitdo popull edhepse ne film, si ne cillindo art, ju lejohet me manipulu me fakte. Rasti zero, qysh quhet ai qe e fillon ni epidemi, ka qene shqiptar i kosoves, qaty diku i xerrxes a krushes qe ka jetu ne shkup edhe per qato kurkush nuk o qu peshe, se o kon qysh o kon, pa kurfar ngjyrosje. Rasti i AA Gillit o kon katastrofe kombetare bre!!! U qun njerzia qitshin jarge edhe budallekina prej goje si me kon te terbum. Ja nisen me shkru komente raciste shiptart vet per skotlandez, anglez, britanez... mosvet. Per hesap temin ai artikull o kon fenomenal. T'mirrem vesh, per qejf tem nuk e kish shkru ai hiq, ose edhe ma mire, e kish bo si nisoj ama per Serbi! Po qe nuk e ka bo per ata po per neve. Pune e madhe!!! Ajo nuk o kon dokument historik, po ni shkrim i njerit te njoftun per stil satiriko-provokativ edhe nese ka dasht dikush me reagu, o duft me e mat veten a munet ne te njejten menyre, me humor, satire edhe cinizem me e bo. Nese jo, athere perbije pluhnin e vazhdo me tutje.

Kshtu qe u silla e u pshtilla e u ktheva ne fillim: ndoshta edhe nuk e kan krejt keq?! Normal qe kjo nuk vlen per ato llafet e Cubrillovicit qe shqiptart kan bisht ama neve kush pe ka fatin (ja baksuzin) me na njofte ma mire, po i thot te njejtat fjale. Kurkush ne rrethim nuk jeton me neve per qejfi edhe nuk na dojin. Punt i kemi pus krejt... E po dreqi e hankt, mos nuk o bre diqka ne rregull me neve vet?

__________________
MPUQ


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

N cilen pike m ka ike peni qe po menon se boj pjese n grupin e atyne qe lengoje pi sindromit shqiptaromadh? Po rreth qasaj po cillna edhe une be Under. Edhe mu dok qe kesh boll i qart ka e shaj kombin tube me veten, masi m ka ra hisja qitu. Nejse. Atehere edhe ni here: qata qe u ceken, po edhe t tjeret, kane shkru qashtu e na kane prezentu qashtu, se qashtu na kane pa, se qashtu most probably edhe jena, n krahasim me kulturen e tyne. Qe qitu e sho ma sshumti jo korrektesine qe na bohet. Krahasimi dhe standardet. gara: kush e han hekrin. Se keta qe kane shkru e fole per ne i takojne shoqerive t cilat besojne se kultura e tyne osht njesi matese per civilizimin tone. Sa ma poshte e ma t shemtum na – me t bukur e me nalte dalin ata.


Qyre, s jom anti pse na shajne po veq pse bohen qisi krahasime banale e t pa nevojshme, t cilat po na kushtezojne me ra shume let peng i tyne, me nis mi ju besu, t bindum se veq ata munden me kon rol model per sukses. Ose, na bon mi lyp e mi deshmu t bardhat, po lidhje s kena qysh e tek, apo, cilat jone, se edhe na e fusim n perdorim t njojten njesi matese, t ndikum pi tyne. Formulimi propagande anti-shqiptare nuk e pat qaq rolin per mu shprehe n tone akuzues, se jon qu kundra nesh me misibet per me na hup faren se jena ollosha, po pse neve per veti na ka bo me moral mi ngre zhag per toke. na kane shti e na bojne mu ndi t pavlereshem. Shpesh indiferent ndaj vetvetes. Ka pru situata kur pajtohemi per t liga qashtu, pa vetedije, n menyre automatike dhe shujme, qe e merr kuptimin e dakordimit. Athu pse? Pse jena analfabeta. E kur thom keshtu nuk mendoj n perceptimin steril, njerez pa shkrim lexim, po pa potencial me prezentu vetvetin n syte e botes. Si me na ardh marre pi vetes. Si mu tute mu kon pronar t informacioneve rreth nesh. Qe qiky ke thelbi i postimit tem. Kompleksi gjithkomtar i vleres vogel. Apo, vetedija kolektive. e qitu kom keshe me zo.__________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   


 
 Jaaaaa antivirus ja paske lshu veti cd-en e spo kallzon,qashtu duhet prej veti tani ne ngjeti,tomon erdha me te ja qkru ni kallabllak text U.q-se,e ti po fort ma paske nimu e pirolla te qoft,se ktu duhet disa her me ja bo TuneUP,per me mujt me i hjek errorrat,mos ume keqkuptoni ktu permena idivid ne kuptimin popullor, qe jom edhe une pjes e saj si Tajfun.
 Pa apet e ke bo ni gabim te pafalshum ne te shprehur,me sha kombin kuku,zbon,kurr kombi nuk shahet kurr,e di qe na jena populli qe ma se shumti e kritikojm veten,popullin e qe esht gabim shum i madh,na duhet me pas ne ne besim ne popullin ton,r2d2 po  thot spo muj mi ike emocjoneve qe plotesisht e kuptoj(po shkruj r2d2),po duhet mi largu emocjonet per me mujt mi indentifiku defektet qe i kem si popull e mi largu,ma mir na vetit se me ardhe dikush tjeter prej jasht me na i thon...
 Une jo veq qe e dua popullin tem po edhe e dashuroj,pikerisht per kit mundona edhe mi vehdisu,qe me mujt mu ni si shoqeri e organizume kompakte,e jo me thon qyteti jem nuk eshte Mitrovica e qa po ma nin,ne popujt e pjekum me vedije komtare eshte absurditet me deklaru nje individ diqka ngjashum,se ai e konsideron diqka personale e shpirtit kolektiv-komtar te tij.


 Krahasimi dhe standardet. gara: kush e han hekrin. Se keta qe kane shkru e fole per ne i takojne shoqerive t cilat besojne se kultura e tyne osht njesi matese per civilizimin tone. Sa ma poshte e ma t shemtum na – me t bukur e me nalte dalin ata.Aavavavav kjo sdon koment a,se ata doj me mbrojt menyren e jeteses se vet,qe ni shembull tjeter,paramendoni ni shkrim te nje muslimani(pe zojm nga Arabia Saudite),me ardhe me bo ni shkrim per perendimort, e me bo njesi matse kulturen e tyne me ta, qysh del katastrof,te pit neper rrug,te pa fe,po te vike marr me dal ne rrug prej amoralitetit,cullakhane,familje te shkatrrura, te shfrenura,kamata,bigjozi(mose te flasim per raste individuale qe luj edhe ata,po flaum per rrekullimin kolektiv ne menyres se jeteses ne nivel shtetror)pe hajshin mishin e thiut qe e han mutin,te kinezt kuku mishin e qenit pe hajshin etj etj.
 Spo shkruj per shum anglez e gjerman qe kan shkru shum mire per neve e na kan ngrit gati ne qjell,prej iliris e ksajd.
 
 U.q, Kurkush ne rrethim nuk jeton me neve per qejfi edhe nuk na dojin. Punt i kemi pus krejt...Pikerisht!I kan shti edhe shqiptart me dyshu ne vete prej ksaj propagande, per qata edhe propagandojn shum per neve se kqyrim me na e marr teritorin(na paraqesin sa ma keq jasht e mrena) me na zhduk krejt,koxha do edhe na e kan marr ne mungese te Vedijes kolektive-komtare,se masi spo na e merkan qiknej ka jom une nasht.Kta koj**** ton shkijet,maqedont malazezet,grekt,italjant,pagujn edhe njerz me me shkru keq,me na paraqit sa ma keq.A e din kur kan me ja nis me na "dasht"?kure ne te faktorizohum te focohum te bashkohum krejt shqiptart ne ballkan,kena mi detyru me na dasht se jo qe na dojn.
 Krejt qita popuj qe i permena ne shqiptaret jen shum ma te mir se a ta shume,po e kena nje pengese qe jena shume te pafajshum bre,shum zemren e mire e kena ndaj popujve tjer bre fatkeqesisht kuku.


 Ja vetem disa defekte: po dreqi e hankt, mos nuk o bre diqka ne rregull me neve vet? Kompleksi i inferjoritetit ne kuptimin qe a munum na me kon shtet
 Nostalgjia,po kjo kalon me kalimin e gjeneratave
 Filozofi e robit,mentaliteti i mvarsis
 Edhe shum e shajm veten bre pa nevoj
 __________________
Kujdes jom Tajfun!


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

A be Tafqe, so sabajlle da te prasham: a po menon ti qi une nuk e du popullin tem? Le popullin tem, po une i du edhe qata kojshi.te tone qe i permene. Amo, i dashurum n ta sjom -- edhepse doren n zemer, s ju kisha thon jo femnave qe i kane. Edhe sa here tem bjen rasti endna ka terrotiret e tyne, edhe maj shoqni, nuk i refuzoj prodhimet e tyne, edhe ju uroj festat se menoj qe veq kur t i afrojna, qatehere nisin me na pa ma ndryshe e noshti edhe nisin me na dasht pak. A qe kane me na dasht apo respektu me zor t kushtezum pi tutes nga bashkimi jone, harro ate pune. lirisht harro.


Edhe mos ja fut be allabatne keshe edhe ti menon si une n kit teme e ta nimova me postim. Se derisa une po du vetit mi ja nxer tugen ka thom qe jena analfabeta e ka kallxoj qe jom anti krahasimit mes kombeve, ti shtron pytjen kush o ma i civilizum, na a serbet. Me supozim qe pret pergjegje pozitive n favor t shqiptareve. Ty 5 cd-ja me ti leshu s t kryjne pune. 


 


II.


 


Under: t lexova prap e m duhet gjithseqysh mi bo edhe ni replike se hanez mi therri syte rreshti ku e permen regjisorin serb. Pse be po fol n emen t tina me qasi sigurie thuse e ki t gjakit a t kojshillakit? A e ngje? Apo mos o rasti qe je peng {edhe i} shabllonit qe njerezit e artit jon t lirum pi paragjykimeve racore. Mos zezat pash allahin. Po, s o ka mha ra.i per ta o shoq. U myta tu thon. Po pse na nuk po dijna mi afirmu veten, me kriju nevojen, pra mi zgju kureshtjen e tjereve per eksplorimin e vendit e kultures tone. Mi shpalu the bright side, n cfaredo niveli qe o, se e jona o.


Po keshtu, ta lojna kulturen niher, e pe marre ni shembull qi i pershtatet ma shume mentalitetit tone. Dhe qe o tipik shqiptar – promovimet, propagandat apo informatat per krenarine rreth historise fundit kosovare dhe respekti ndaj mitit per UCK-n. Mos prito e google-ite KLA terrorist. Kane me t dal 21,000 rezultate. E hajt KLA freedom? Kane me t dal 221, se kit t dyten kane shansa mi shkru shqipet. Por jo, edhe kjo s o rasti, se pi 221-ve vetem n 40-50 {roughly}, fjalet kla freedom s jon t shtime n thojza. derisa te tjera jon, n kuptimin so-called. Amo edhe qaty ku s jon n thojza, shpejt e shpejt i shkova me sy dhe vrejta qe jon thread-a t forumeve ku permenen t percjellne me fjale tjera n kapacitet perbuzes. Pra autoret s jon shqipe. Qellimisht thash n aglishte mi lyp se po foli per informacione rreth nesh qe ish desht mi bo na per audiencen jashte kufive shqipfolese n frymen pro-albanese. Ose, qe pe marrim search-in kosovar culture. Gati krejt {134} linkat jon t huj. T hujt folin per kulturen tone. A mi trus serbian culture, t dalin 37,100 site. Gati krejt me prapavi org.yu.


Qe be nonen cka m bot? M shtinet me bo krahasime. -- Edited by antivirus at 12:36, 2007-01-08

__________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Qa po thu bre Tajfun??? Na e kemi te keqen ma te madhe qe jemi shume te mire a!? Hahahahhaha. Shqiptart te kokan te bute e ata tjert jo?! Po ksishne, ku po rrnon ti allahile? Qyre, po i lojim nihere per momeentin kta tjert, po koncentrohemi ne vetveten: a vozit ti najhere? Sa t'shame edhe sa t'msyme kishe po dojin me te rreh i han per ni kilometer udhe??? Edhe qa po thu pash nonen qe te ka lind; na e paskem bo kompleks qe nuk mujim me kon shtet??? Pe supozoj qe ki mendu shtet i sukseshem! Demek kompleks te koka, diqka qe ja paskmi bo na vetit ne kry, se jo qe osht qashtu. Demek ne shqipni te koka tu funksionu krejt superfantazi, edhe kto institucionet tona jon fantaperfekte, edhe ne komunat shqiptare ne maqedoni, serbi edhe mal te zi pushteti lokal osht ejokej (a-ok)??? Qu shko laje gojen me sapun more hedepsuz! N'vertet, qu laj gishtat qe ki shkru me varikin. Kompleks te koka kone!!!

Antivirus, mos u nxej, po morre shembull te keq. Nuk e njoh at regjisor personalisht, po ja njoh punen edhe namin. Do njerz te artit jon racista, nacionalista, edhe ista tjere, ama duhesh me e pranu qe kryesisht jo. Po mendoj, kudo ne bote, liberalet edhe liberitanet e kan perkrahjen ma te forte ne komunitetin artistik. Tash nuk ki nevoje me ma permen Leni Riefenstahl (ose Bata Zivojinovic-in :p) ama qashtu osht zakonisht. Edhe mos me kon, Variola Vera e ka pershkru ate familje edhe at rast tamam qysh o kon! Po e perseris: shembull i keq ke.

Sa per propaganda edhe "propaganda" une nuk po di kah po e qet? Se kjo osht ni debat konstant, ku krejt po pajtohen qe "duhet me bo ma shume!" Ama po me vjen keq qe te njejtin qendrim po e kan edhe njerzt si ti, qe hiq kurgjo mos me bo, me vet faktin qe njihen si shqiptar osht boll propagande, edhe qita gjys-shtazt qe po i shohim neper media. Ata e bojin mut ne tana ant, e masanej ju ka faj propaganda!!! Kadal nihere, se me kon krejt shqiptart qysh duhet, ose se paku me qene te udhhequn edhe te perfaqsum prej njerzve qe jon OK (nuk kan nevoje me kon perfekt), nuk kishim pas nevoje per ma shume propagande, sa jemi tuj bo qitash kish qene ma shume se boll. A perderisa punt shkojin qeshtu qysh shkojin, edhe ka njerz si Tajfuni, (edhe plot tjere qetu) qe mendojin qe na jemi shume mire, madje qe qajo miresi e jona osht mallkimi jone (hahahaha), badihava krejt propaganda e botes, me kon na pronare te internetit edhe me bo qa te dojim aty, ba-di-ha-va!

-- Edited by Under Construction at 13:14, 2007-01-08

__________________
MPUQ


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

Under: ni kungj t forte e leshove. amo get qe s e llogarite qe ke autoshapulle -- si boomerang po t kthehet ty, vet. Se qasi je edhe ti. Ajne. Mos u huto me bindjen qe je pariah, as pahiri.


Qyre, edhe une per veti rri mas konstatimit qe cdonjoni pi nesh personalisht man barren e vetedijesimit e jo veq per vetveten, por edhe per ata t cileve i perkasim. Ton jena ni forme e reprezentimit komtar, si n kofshim n rruge, si n semafor, si si turist, e njojt si qitu n forum. Cdo situate e mundun o test i deshmise per vlere dhe anti-vlere. Per qato edhe jom tu i nejt besnik synimit me kon sa ma real. Normal, mrena munsive. A qi ty doket zi terr tana ont e qi s e konsideron as veteveten meritor mi qu pi lloqi veten, e me to edhe kotillen tone, e bajsh me shnete e ja pafsh hajrin, se ti ki me rnu me kit ndjenje.  __________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Nuk e di ku e pe qat kungj??? Pra si rrjedhoje as autoshapullen nuk pe shoh ku osht, e besa as qato tjerat. Ama nuk ka lidhje, se nuk po i marr personalisht. A e shoh une krejt zi, hmmmm, nuk di se na per sene te caktume jemi tuj fol... p.sh. hala nuk jena qel per global warming, per konfliktin ne mes qytetrimeve etj. Na veq per poziten, imazhin edhe perspektiven shqiptare jemi tuj fol! Po edhe aty, nuk me doket krejt terr e zi, ama nuk po vi ne rend prej manic-optimistave me thon diqka pozitive, e po duhet veq ato negativet me i njehe.

Pra, nese mundesh me i lon vlersimet personale edhe psikoanalizat amatore, e vazhdojim kit llaf, jo-jo kurgjo kurkujna.

__________________
MPUQ


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

Ej Under: get qe e kom keqinterpretu ni fjali, ka m prine nifar disponimi qe je anti postimit tem. Qito: «Ama po me vjen keq qe te njejtin qendrim po e kan edhe njerzt si ti, qe hiq kurgjo mos me bo, me vet faktin qe njihen si shqiptar osht boll propagande, edhe qita gjys-shtazt qe po i shohim neper media»


 


Kush gutet -- permutet. Kerkoj falje. Autoshapulla megjithate tekoka kon meant for me.__________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Ma murr mendja, po thash hajt nuk pe ceki bash qat paragraf, se thash me bo mos me e lexu ose me e keqkuptu qato, krejt hupke esenca (e poentes).

Isorajt.

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

Under Construction wrote:


...A e shoh une krejt zi, hmmmm, ...Po edhe aty, nuk me doket krejt terr e zi, ama nuk po vi ne rend prej manic-optimistave me thon diqka pozitive, e po duhet veq ato negativet me i njehe.UCyh qikjo ke e fort pej teje, um ki shti me kesh. krejt veq qi une per veti sma mer menja qi kum pa/ni/lexu pesimist mat madh se ti (kur o fjala per shiptart) po kjo sosht nlidhje me tem.


e antivirus: "Ton jena ni forme e reprezentimit komtar, si n kofshim n rruge, si n semafor, si si turist, e njojt si qitu n forum."


jo tybe qetu hiq se ki mir. une pergjithsoj veq nrast tshkijeve edhe grekve (edhe e di qi e kum keq omo qashtu nihna ma mir). qetu thom shumica e shkijeve edhe grekve jan tkqi po gjinet najnjo i mir. per ton tjert nuk kam vlersim per krejt ni popull edhe as nuk formoj bindje per atribute tpergjithshm per ni popull. se ashtu i bjen qi secili italjan osht mafijash, secili zuzak i amerkies tkill basket edhe secili franquz osht peder (nejse qetu noshta osht qashtu :)). ska more popull tmir e tkeq, ja puntor , ose popull artistik. parameno sa ish habit najkush edhe qfar menimi kish pas per shiptart e kosoves nbaz veq tnejtmes me mu nihere e manej me UCyhin.


nkofsha une magar  sjam per krejt popllin shqiptar po jam veq per veti, mas shumti edhe per familje tem. nkoft UCyhi gjeni o per veti e jo per krejt shiptart. (kta ken shembuj ilustrativ a? e dini qi smenoj ashtu)__________________Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

parameno sa ish habit najkush edhe qfar menimi kish pas per shiptart e kosoves nbaz veq tnejtmes me mu nihere e manej me UCyhin.

hahhahaha, kastriot, nuk je djale i keq, ama diqka jom si 100% i bindun qe masi kishin nejt me mu qaj mendim kish me kone (bile pak) ma nom. se une nuk i hi me te hujt me e bo llaf qfare jon e qfare nuk jon shqiptart.

normal qe nuk mundem me stereotipizu, me thone kta jon kshtu e ata ashtu, ama qe po ja lejojim vehtes - per qejf. edhe pe dijim qe nuk jemi te sakte po qe. se krejt kto sende jon relative, shume relative madje. si shembull po i marr shqiptart edhe amerikant ne evrope. me shetite dikush i treti neper evrope perendimore, mundet lirisht me thone qe krejt amerikant jon te mire edhe qe krejt shqiptart jon katastrofa! qe edhe pse: evropa osht vend i madh, e shqiptar ka gjithkah ama krejt qe jon te dalun, jon dal prej zori edhe jon kryesisht prej familjeve te varfuna, fshatare, edhe jon me pak ose pa shkolle hiq. pra me ni fjale, nese me lejohet me e shtresu popullin e dashtun shqiptar - kryesisht shtresa ma e ulet osht neper evrope. (ka edhe asi tjere, ama ka shume pak). amerikant ne anen tjeter, kan tyrli quda edhe vet, ama ata lindin e vdesin pa nxjerre kurre pasosh! edhe ata qe dalin jasht, shkojin ose ne kanade, ose ne meksike. ne evrope, prape po i shtresoj edhe ata, vijin shtresa qe o bajagi si nalte. (ka edhe aty perjashtime). simbas nifar ligji te probabilitetit, nese i takon 10 shqiptare edhe 10 amerikan, gjasat shume ma te mdhaja i ki qe qata shqypet me kon shabana krejt, e qata amerikant se paku do qe atje quhen upper middle class.

thash veq edhe diqka me ju dhone me mendu...

__________________
MPUQ


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

Topicu u bo ringe-ringe-raja: po vertitem n krug, diqysh, si ideatori i temes. Ėr-mėr po hin n skene gjeneralizimi, e tonajshi pi vjen reni {vetedijes} personales.


Fadilaj, as qe po pres mu pajtu me mu. Amo per qi e pata mire se lun topi. Veq niher n dite muj me gabu be. Edheato, faji vetedijes kolektive :P


Under edhe qit pune e kena t mitizume be. Pe di qe po munohesh mi ike pergjethsimit, edhe vet e ceke, amo pse t hujt e sidomos amerikant me kon cara me veq perkimin n middle class? Edhe hobo mu kon ata e me ardhe n Europe, ma mire se shqipja qe o me kualifikim doktor ka mu kon i pranum e i respektum besa, se profitojne nga qasja diskriminuese n baze nacionalitetit. Kane me opcione, e me mundesi mu angazhu n pune e mu pranu pi rrethit jo pse s jon shabana, po pse jau errin syte tonve si te nxerrin pi xhepit passin. O empire-it i takojne be se s osht pune e edukates e zotsise dhe shtreses ulte a t nalte.__________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Mos ti perzijim tash dy (a niqin) koncepte! Edhe veq pak t'mundohem me ra pertoke allahile, se sado qe ta pranoj qe kur te nxjerr pasoshin amerikan (ose tjeter shteti normal, p.sh. i kanades ose australise osht edhe ma i mire) ne evrope ju vezullojin syte - qaq muna me te thone qe ajo lidhje me empire nuk ka te bon ne qat kuptimin qe po me doket qe pe qet. Paragjykime ka, ato veq budalla munet me i mohu, se qashtu punon truni i njerit, edhe secilli paragjykim ka baza, i vetmi dallim osht qe baza e dove osht realiste, e e tjerve osht e shpifun! Po folim me fakte, jo me filozofi!

Sa hobo (homlessa, njerz te rrugve) te amerikes vijin ne Evrope si turista?
Sa shqiptar dalin ne Evrope si turista?

Allahile mos ma merrni rolin e viktimes, qofte puna e paragjykimeve, qofte puna e propagandes ose dallimeve kulturore. Se e e paskna lone edhe qit pune pa e komentu kur that qe "ata po na qmojin neve ne baze te parametrave te tyne!" E ne qfare baza paskan me na vleresu allahile??? A me i qpik do standarde ekstra per shqiptar a? Mos ja qini nonen me fol pallavra te trainemeve te kota NGOiste te pasluftes. Qysh ka me te qmu ndryshe kur te sheh ai te veshun si Leci kah i fryn hunte ne midis asfallti me gishta??? A e dini noj vend ne bote ku osht bukur me u vesh me seter te verdhe, kmishe te kuqe edhe kravate te zeze a (mos ti permenim farmerkat pumparica edhe shpicerkat gjys-qizme imitim i lekures krokodillit)? Ose ku konsiderohet pshtymja e kelbazit ne rruge si reagim normal ndaj proceseve biologjike??? Nese ka noj qasi vendi, qu shko qatje edhe bashk me ta perqeshi kta perendimort qysh veshen edhe sillen. Se po du hala me shkru, ama me duhet me shku te shpija.

__________________
MPUQ


Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   


  antivirus,kushe te tha ty qe nuk e don popullin ton as qe dyshoj,kur kum thon nuk shahet populli kom thon qe egziston ky defek per me sha te na, qaj ke defekt, qe nuk ndodhe te tjert popuj te pjekum jo se jo,kjo ke pjese e vetetijes popullore.A me ja u refuzu kur ti bish anej sbon, me shkie jena prish, po me shkina ne qite kuptimin seksual jo ahaha,edhe pse aty se lejoj potencen tem ndaj tyne,jom i kujdesshum mose me me perdore politikisht sidomos ne qofte se jom person zyrtar.A mi therr i therri,politikisht i kujdeshum.
 Niher per niher jom veq per demokraci te brendshme pa dallim etnije,se te koj**** smunesh me zbatu se nuk funcionon.Kaniher spo me kuptoni qa po menoj,edhe besoni gjithe veq textin ja u kqyri krejve,permbajtjen,a nikat ja u perdori veq per me ju u referu.Le te shkrun Username.diqka qe esht ne fafore te vetedijes kolektive popullore keni me pa ka ja livdoj shkrimin(edhe pse si zore eshte me shkru ky ne kuptim te interesit kolektiv)
 Qqysh me harru,po edhe me punu per qate faktorizimin tone ne ballkan,nuk ume han me na dasht,se skan me pas qare pa na 'dasht'.Pa gjelozi aty kur ke thon njesia matse ka qen akademike,edhe tani une mora ni shembull tjeter.(edeh ti me kishe kursy ne shkrimin tem ndak u.q)
 Kure flasum te pajtimi,mendoj ne postime jo per krejt temen qe esht normale,me u pajtu edhe mu kundershtu e ne ndonje postim sidomos ku nuk ume kupton p.sh ti shtron pytjen kush o ma i civilizum, na a serbet. Me supozim qe pret pergjegje pozitive n favor t shqiptareve,kom dhon sqarim qysh kom menu bre ne kuptimin kushe,cili popull ka arrit me bo shtet konsiderohet ma i civilizum as sjom korekt a.
 Edhe masi jena te tema Vetedija kolektive per me shku ka shteti,shkruj bre shqip(as anglish as kurqysh)veq shqip,te mbrojan gjuhen tone,ne perjashtim te atyne fjalve  ku tregove qysh mi vizitu sajtat,qe ja vlen me fol e me shkru ne gjuhe te huaj kure esht nevoja.
 
 


 Jo jo per me vertetu diqka ktu ne kuptimin qysh na duhet mu ndertu,esht zore se pengese eshte vedija kolektive,jo sbon mu dorzu hiq ka pun shum,shum pune...
 A cd-en le le te shkon le,te dikush gjon ma shum errorra te dikush ma pak,po na qon drejt pjekuris politike si popull.


 Qe e paske vertetu njo,qe su pajtove me mu,kombi i fort i konsolidum,me ekonomi,po fol pasoshi,a individi munet me kon  debill. OJJJJ toke e zez,e shqiptaris e lavdis e vetpermbysjes!!! Qe U.q,shqiptar nuke kan disponim te keq ndaj te huajve,kjo tez esht vertetu,e fatkeqesisht qe esht qishtu.
 Kqyre ne qfar niveli e kupton,lafi ke, detyrimisht shkoj te krahasimet mes popujve,e ti fole per vozitje ne rrrug etj,kush e mohoj agesivitetin individual te shqiptarve ktu?po qite agresivitetin kolektiv te organizum ndaj tjerve nuk e kan hala fatkeqesisht,ja sje ne toke te bukes hiq,qe shkiet paramendo qfar vrasje bojn mes veti deri ne gra e ne fmi,po e kan vedijen kolektive ndihen kompakt ne reagimin ndaj te huajve te te gjitha menyrave te dashnis farse edhe tjerave.
 
 shkiet:kush din me ja komentu kshtu tamon flamurin le te komenton kish qen shum me interes
 qe vetem diqka ne mentalitetin e tyne edhe stemat e tyne qirilica do sheja etj,i pergjigjen plotesish mentalitetit serb:Sulmi,Debimi...etj qe din dikush ma shum sene le ti shkrun edhe i thom flm.


 Qe krejt popujt tjer qe rrethohen me serbi duhet edhe na shqiptart gjmon me kone syqel edhe shum te kujdesshum e te pregaditur gjithmon nen arme,se i kem kojshi i kan shkiet qe ne mentalitetin e tyne egziston Sulmi,Debimi...krejt poput rreth tyne duhet me kon ne gjendjeadishmerie gjithmon.
 
 
 __________________
Kujdes jom Tajfun!


Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   

 Attachments
__________________
Kujdes jom Tajfun!


Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   


Under Construction wrote:A e dini noj vend ne bote ku osht bukur me u vesh me seter te verdhe, kmishe te kuqe edhe kravate te zeze a (mos ti permenim farmerkat pumparica edhe shpicerkat gjys-qizme imitim i lekures krokodillit)? ...


 Se po du hala me shkru, ama me duhet me shku te shpija.

po ne gjermanin e lindjes edhe do katune te zhvicres

__________________Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

Under: qitash u nxeve ti se get qe t shkela pak n thu. po fole kunder viktimizmit n kuptim gjeneral {se qaty jena ngulite} e kendej e bon Lecin maskote t shqiptarise! Spo di be qysh me ta kap fillin?


Sa per metoden e vleresimit qe na bohet, edhe ti tash lesho pak pe e bonu real dhe mbi tonat, bone diferencen: respektimi i dallimeve dhe, perbuzja e t njejtave. S po folim per nevojen e krijimit t standardeve masus per neve por synim n akcion e qasje afirmative, qaq, e merre vesh mo.


Ishalla me hobo sje tu paramenu bash lypsat? Hobo ke ilustrim per termin hobo traveler, back-pack turista e njerez qe jon t gatshem me punu ka t shkelin gjate rrugetimeve, qe s osht nocion i panjohur, po nejse. A sa per shqipe, dalin be dalin, amo s bojne massive attack neper metropolet perendimore per arsy qe ti i din fort mire. po perqef du mi ti permen: a) pjesa dermuese s ka pare/pasaport, dhe b} ata qe paskan pare/pasaport ju vyn vize per gati cdo shtet t le**** keshtu qe per pune praktike, opcionet minimizohen.


Edhe po, mu veshe me seter t verdhe dhe me rekvizitat tjera qe permene garant o bukur per qyteza e katune t Kosoves, prandaj edhe veshen qashtu. keshtuqe s o nevoja me shku kerka e mu lodh, bashka qe per teme t perkeshjes ki qasje n oborr tonin pa hi n gjyna me fol permenq e me paragjykime.


Tafqe, kade si be?__________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   


 
 A kishum mujte na mi perdore do projekte te shkive qe i kan per mi farose,shkatrru shqiptart si te qubrulluviqit e ktyne tjerve mi marr te gaqme veq mi kthy ne anen e kunder si p.sh


 Aty ku thojn me shkatrru shtresen e mesme te shqiptarve,si shtylla e qdo shoqerie,na me kthy ne anen tjeter me fuqizu shtresen e mesme te popullsis,mose me lon mu monopolizu kaptali,mu koncentru veq 9/10,po me shpernda kaptalin,qe e bon qeveria me segmentet e saj te politikes ekonomike? 
 
 __________________
Kujdes jom Tajfun!


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Po kyqna prei kornerit edhe pse s jom kon aktiv ne kete debat t larmishem.


Shyqyr prei ZOTIT qi nuk o qaq keq qysh po thuni ju, se t'ish kon qashtu asni shiptar s ish kon knej , e kishim pas fatin ma t keq se kurdet, na kishin gri krejt sllavt.po fakt o qe 1999 perendimi e sulmoi serbine, e heki prei ktu mup-in edhe vj edhe administraten e tyne, e kqyrne ju tash ne kete historin e re sa ka pallit propaganda e tyne se na kena bishta edhe jena fundamentalista islamik, ni sen o e sigurt qi shkit e kan hupe Kosoven kto edhe plot serb demokrat e pranojn e shkrujn ne serbi, edhe debatojne per kto thjesht prei realizmit.


paskan bo njerzt filma poshtrus per neve, po amerikant sa filma poshtrus i kan bo per italiant, si mafiasha,po s jon krejt italiant don corleone kadale.


So qaq terr kadal , ma nalt dika a me ni topic tregova qi edhe na kena nobelista,e pse se permendet Noel Malcom-in, ose pse se permenet sa libri o shkru per Skenderbeun jo prei shipeve po t hujve, e sa busti i tina o neper evrope e sa kan mu qit, e komsha let kenon per betejen e kosoves,llazarin ,dushanin, qika drazhen, slloben e sheshelin, se sa i don perendimi ata po shihet.


Pa vetdije kolektive edhe pa ni organizim te mirfillt 1990-1999(po edhe ma heret) te shiptarve jo veq ne Kosove,hala batat dzole i kishim knejna, e ju thuni qa t doni.__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

TAJFUN,neve na vyne modele psh, qysh me udheq universitetin, shendetsine,ekonomin, shyqyr s vyn me zbulu ksi modele po ka t gatshme, veq s bon psh me mar si universiteti i jon qi e mur kto t bolonjes shabllon modelin, po duhet mi kqyr kushtet edhe rrethanat edhe mundsine e implementimit.


S besoi qi na vyn naj mosad me bo edhe pse si dihet se armikun ngat e kena ,po m doket na nafakli kta sllavt veq maca e kuca po majn s po marojn fmi,krejt pleq jon, hala po dhojn pushime me pages per fmin e 3, po badihava.__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   


 SHume mire jom ka te kuptoj une ty,edhe jo rasisht thoj qe ka me mbijetu veq pashalluku i beogradit.


 Kjo puna e bolonjes na e pat rras mire ai daksneri traktori,qe e boni llug i mur lekt e shkoj qa la mas  e dim,po shqiptart i besun se ky esht i huj e din ky.Ata qe e kundershtojshi ju than spo dini,ka pune ka,me kite vetedije.


  Po jom ka du me thon qe sa e rendesishme eshte shtresa e mesme ekonomike me dominu ne nje shoqeri.


 


 -- Edited by Tajfuni at 23:59, 2007-01-08

__________________
Kujdes jom Tajfun!


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

une po t kuptoj mir per shtresen e mesme,kryesisht vendet socialiste, social demokrate(se kom fjalen per kube) jon per zhvillimin e shtreses mesatare,randsi shtreses mesatare edhe si ideplog njihen Marxi edhe Engelsi ,edhe Yugoslavia e Titos  i ka dhon shume randesi zhvillimit te shtreses mesme, per kto edhe shkit e din randsine e saj

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   


 Per dominimin e shtreses se mesme kujdesen edhe amerikant qe nuk kan pas kumunizem hiq.


 Kure vetem 7/8 vet e kontrollojn ekonomin komtare,dihet ka shkon,tani ni ven qysh eshte KOsova munen edhe me manipulu shume let,mi perdore edhe sherbimet e huja,a ni mas ma te madhe nuke munen krejt.__________________
Kujdes jom Tajfun!


Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   


 
 Te ja u bojme nje Vertetim,qiti muhabetit qe shkrujn kundra nesh


 Qita gazetart e kushdo qoft tjeter qe vijen e shkruajn qa njo e zez per nje popull te ter,kta vine me misjon te caktum me nje qellim te caktum,me nje vizite 2 ditshe me nxirr perfundime ahahhahahha,kta i pagujn ju dhojn pare te shumta 100mije e mashum euro,per me bo qat shkrim,ja dhojn krejt kornizt qysh mu doke qaj shkrim,ai vjen ktu edhe shkon e poplikon shkrimine financuar nga armiqt e popullit te mrekullushum shqiptar,e publikon ne azetat ma prestixhjoze,per me ja u ule imaxhin shqiptarve mi poshtru ne sy te botes edhe qe me mijt me lexu diplomat e huaj.
 Kjo e ka qet spjegim veq naj no qe eshte shume i cekt e skupton e propaganda e shkive ka depertu thell ne mendjet e tyre,si ajo e qubrolloviqit me bisht,qaq fell ka hy ne mendjet e tyre sa edhe i detyron me dal para pasqyres me kqyre bythen e vet se mos kena bisht hahahahha.
 Njerzit e artit te kultures jon njerzit qe mas shumti bojn propagande per popullin e vet jon ma ekstremistat e mundeshme,ne pamja skallzohen,po kshtu veprojn heshurazi,edhe popujt qe si dojn bile miq ju thojn,qe me ju qit pluhen syve.


 Qe le te financon dikush prej shqiptarve nje gazetar te huaj,le  te bon nje vizit ne serbi me qellimte puplikimit te je shkrimi,ki me pa kure ti paraqet ne menyren ma turpruse deri qe hala jan kanibalista hala jon mete ne qat shkallen ma te ulte te civilizimit,e qe kan nevoja shpirtrore qdo 40 vjet me honger ka nje njeri etj etj.


 II sa shkrimi i financuar u bo per gjermant nga armiq e tyre, qe i kan paraqit si krejt zi,a ne realitet jon shum popull puntore,qfar teknologjie te besushme kan,qe njihen me qendrushmeri te lart,qfar populli puntore jon etj etj,qe p.sh rinia gjermane edhe pse kan kushte shume te mira  ekonomike nuke din mu vesh me stil shumica bre.


 Te njejta shkrime ka pase edhe per franqezt,ata vine me qeelim te caktum te financum,per me shkru qashtu.


 Qe njo tash ajo qe quhet propaganda pozitive qe e bojn per veti popujt,pi marr si shembull kullen e ajfellit,u bo ikon e Frances e Parizit i akn bo aq shum reklam hallal ju koft,qe mi bo me ardhe turistat anemban botes mi vizitu,ni sen palidhje me hekra,a shum sene tjera ma te mira ka ne franc,po kullen e kan bo ikon.
 Kta e sqarum veq kush don me marr thua ne kashla.Mose te merrum me kta ma po te kalojm ne diqka tjeter. GJuha e embel  shqipe,si ta avancojm,ta qmojm se esht pjese e jonja esht gjuha nga e cila ka ne rrjedhe te gjitha gjuhet e botes,krejt e qmojn e na..
 Qe nje defekt i joni ktu qe e kan propagandu shkiet e na se dina e menpojna qe esht mire,ne menojm diqysh qe gjuhen shqipe ta dina veq na edhe mose te mson kurkush,ne vende qe me mujt me ja u msu shum popujve,sha ma shum te huaj qe e din aq ma mire me mujt fjala po bjen me shti me fole krejt boten shqip,si anglishtja qe eshte.Popujt tjer,shkojn ne vende tjera organizojn kurse te gjuhes te vet per  ta qe me mujt sa ma shum me perhap.
 A e dim rendesin e gjuhes,me mujt mi msu na krejt gjuhet e botes po mos me fole ne gjuhe te huaj kure nuke eshte nevoja.


 
 Edhe  ni defekt pse e harojna na historin,e tani na u perseritet?__________________
Kujdes jom Tajfun!


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

GJuha e embel shqipe,si ta avancojm,ta qmojm se esht pjese e jonja esht gjuha nga e cila ka ne rrjedhe te gjitha gjuhet e botes,krejt e qmojn e na..
O Ferizajli 2.0, ksishne Tajfun: mu ma merr menja qe ma se shumti kish me u avancue gjuha jone nese i marrim edhe i POPLIKOJIM do shrime tuaja!


__________________
MPUQ


Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   


 Pikerisht e prita qite reagim tonin qishtu,po q e dola me ble ni tastjer t re ,se kur o postoj pe sho qe spo me dalin do shkrojna.si.g.e.e do tjera,po u takova me dikon se ish dal e dita e mire,u duft me dal me honger drek me ta e me pi kafe,e mi hargjoj paret,e tash kom me met pa tastjer edhe do dite qishtu.(qi don e vazhdojm,po le kit muhabet,mu veq ume argeton)


 __________________
Kujdes jom Tajfun!


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Jo more, kurre nuk e lo!!! Po une ktu vi kryesisht per me argetu njerz si ti, kshtu qe me vjen mire qe qenkem i suksesshem.

Qyre, se kurkush qitu nuk ja vnon veshin drejtshkrimit, ama shkrujim qashtu qysh folim, me tahmin. Po na i kemi tastaturat e ndreqta, e jo si ti, se mo nuk te nguci, se garant osht shtire me shkru me tastature qe ne vend te "publikim" e shkrun POPLIKIM edhe ne vend te fjales "tastature" e shkrun TASTJERE. Edhe po me doket qe nickun "feriizajlia" po ta shrun si TAJFUN, kshtu qe get me kon ni prishje e madhe.


__________________
MPUQ


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

u nala boll ka menoj qysh, po jo, tybe n po di mi pershkru mahnitjet qe po mi shkaktojne postimet e Tajfunit.


Tajfun, atje n topic-un tjeter deshta me t thon qe ski nevoje me shfrytezu postera e citate t huja per me kthy reply n komentet qe bohen n adrese tone, po me perdore fjale tuja. Amo veq kur m shkoj neper men fjalia «me fjale tuja» diqa tu keshe. E pernima me t vet: valle, a t argetojne ty shkrimet e tuja sikur neve?


apo, mos po t financon more ty dikush per qito shkrime? Qi po, edhe pak i afrohesh me rape Richard Branson-it. tonajshi i bojkoton edhe keksat e «kosovares» e jo mo se t armiqeve shekullor.__________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Tajfun, nuk kan pas nevoj francezt me bo kurfar propagande per kullen e aifellit, ajo o veper qi shihet me vlera te shumta njejt si muri kinez,kulla pizes jon vepra qi shihen edhe arrihen me pune e ide e jo me propagand. e na me skenderbeun qi e kena shti ne grope, e para tina ****en mobila e vjedhen kuleta ku me dit cfar propagande me bo se sen s ka aty, s vin japancat me aparata aty.


S ka nevoj ne bote me majt kurse te shqipes ,kush o i interesume me studiu albanologjin ka katedra te saj me naj universitet ne bote edhe qaq.__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   


 
 Pase vizites sime te shkurter ne serbi,me qellim te nje analize.


 E perdora miqesin timet te nje diplomati perendimore qe ka kerkuar te mbetet anonim,ma dha nje pasaport te vendit te tij me tjeter emer dhe si qytetar i ati vendi per shkaqe te siguris sime si shqiptar qe isha,u kamuflova.Vendosa ta vizitoj serbin.
 
 Me te mbrritur ne serbi,dhe nje shetitje te vogel rasisht takova nje qift serb,burr e grua,qe ne dukje dukeshin mire po per mbrenda se si ishin si popull do ta kuptoni ne vazhdim,me ftuan ne mbremje ne darke,vedndosa te shkoj.
 
 Farsa e tyre si popull


 Kure shkova,kishin pasure edhe miqe tjere bashkombas te tyre serb te ftuar,ne tavolinen qe gjendej ne kopshtin e shtepis se tyre ku edhe shtrohej darka,me ftuan te ulesha bashke me miqet e tyre, me farsen e tyre si popull me uruan mireseardhje te buzqeshur dhe u bene kinse ju duam juve si popull edhe individ(identiteti ime i rrejshum ishte anglez).I degjova fshehuarizi duke then a qka e kishim honger sonte!!!
 
 Qfare ishin ne te vertet!!! U shtrua darka,me shume raki,dhe nje derr te pjekur komplet qe e vun mbi tavolin,mua me ofruan te haja po u arsyetova qe per shkaqe shendetsore nuke guxoj ta ha,ju thash se kete kshill ma ka dhen mjeku,nuke reaguan dhe me ofruan mish peshku,birrat nuke i rrefuzova,dhe kshtu filloj ndeja>Qka pas!?!
 Gruaja e serbit nuke pike shume,po filloj te ja mbushte gotat me raki burrit te vet,sa qe filloj shum shpejt ta dehh,njeher nuke  arrija ta kuptoja qellimin e saj,kure pas pak ajo u ngrit dhe shkoj drejt shtepis,e percillja me sy,ndeja vazhdonte gjinia mashkullore serbe kishte filluar te dehet ne mase te madhe,i dehnin grat e tyre,shikova edhe njher nga shpija pran kopshtit,kure shkina ma beri me dore ne sheje qe te avrohu,hajde,nuke e kuptoja qellimin,u ngrita ngadal dhe shkova!!?kure ajo menjeher  mu gjua pa marr leje fare,filloj te ma kap karin ishte plot epshhh,dhe tregoj qe burrat serb nuke jan te mire ne sex,filloj te ma marr ne goj,sikur e qart,tha se shkiet e kan karin shume te flliqte,edhe sju punon mire.Burrat serb inpotent.Filloj te mi lepij veshet,ouu tha sa vesh te paster paske,te gjithe serbet veshet i kishin te ndyre te gerditshum e me plot puqra kelbi,desh u qmend mas veshve te mi te paster,me tha te lutem te lutem rrasma karin,ja rrasa,kure ka fillur te bertas ooo oooo sa karin e fort si shtyll hekuri qe paseni,ju tregova qe ne komplet si popull kshtu e kemi,pasi qe e qiva mire,e ju derdha ne goj,krejt ne funde edhe e pshurra.
 U ktheva prap ne tavolinen e kopshtit pran shtepis,pas pak erdhi edhe gruja e serbit,dhe ju afrua burrit te vet,dhe tash filloj edhe ajo te pij.
 Shkiet ishin dehur ne te madhe,njeri nga te pranishmit tha si me duket ky mishi i derrit shume i mire sikur me qene i njeriut hhhmmmmm,e kuptova qe ky popull ende ka tendenca kanibaliste.Populli serb kanibal.Dikur nuke ju besoja tregime qe i kane ngren femijet boshnjak gjate luftes pasi i kane pjekur ne furr.Nje tjeter shikonte yjet ne qjell,tha se sa budallenje qe jemi ne serbet,mendojm qe jemi popull qjellore.
 
 Vajza,e asaj gruas qe e qiva ma heret,te fejuarin e tij qe e kishte afer tashme e kishte dehur,kure edhe ajo u ngrit nga tavolina,shkoj drejt shtepis afer kopshtit,e ndiqja me sy edhe ate,kure  filloj te ma beje me dore,ne shenje qe eja,pase nje gllenke birre u ngrita ngadal,shkova dhe hyme se bashku ne dhomen e prinderve te tyre,mi tregoj disa fotografi historike,me sqaroje qe ne serbet ende jemi pagan,pore kete fen qe tash e kemi e perdorim per ti motivuar serbet ne lufte hegjemoniste,per qellime politike.Serbet jane hegjemonist.Ne nje tjeter me tregoj se si ne kemi mentalitetin e sulmit e te debimit te popujve fqinjve ton.Nga serbet rrezikohen te gjithe fqinjet e tyre.Ne nje tjeter me tregoj per barbarit e tyre gjate viteve,nuke kisha besuar kure nje minister franqez e jo as gazetar po minister pate deklaruar se populli serb eshte barbar.
 Nga dritarje degjoja shkiet si si shaheshin mes vete,nje femij ishte aty afer tavolines,ne prezencen e babajit dhe te emes se tij njeri nga serbet ja bente,qe perkthyer ne gjuhen tone i bjen disi djal ta qifsha nonen,,qfar kulture!!!nje tjeter ne prezencen grave te tyre ja bente mikut te tije,ta qifsha grun ne byth e shume fliqesira tjera,ne dhomen aty afer erdhi nje serbe tjeter ja qijke grun nje tjeterit serb,kure kjo vajza e re serbe me tha qke qka je hutuar,me tregoj qe ne serbet do te mbesim vetem sa pashalluku i beogradit e shume gjera tjera qe nuke muj as ti pershkruaj.
 Filloj edhe ajo te ma marr karin ne goj,kure e ka pare karin tim desh u qmend,tregoj qysh e kan lucin shkiet te sarit plot kelb ndytesir,e kelb,era te tranon ne krejt dhomen etj,me tha si paske karin si te shqiptarve te fort te bukur dhe shume ekstrastandart,tha se qysh nuke po te vika era trupit si me qen shqiptar,se simas serbve sa ma pak mu pastru e trash feen edhe serbet kundermonin nga era,mu lut me ja shti karin,ja shtina veq kure ka bertitur oooo tha ti me te vertet je shqiptar,se kishte pasur edhe ma heret pune me shqiptar ajo,opa me zbuloj,filloj te nxehej shume,e humbi kontrollin nga seksi made in shqiptari.
 Posa purfunduam,i kerkova qe te me dergoj ne wc-e,u dhiva,afer uje nuke kish pase,po ajo aq shume i dojke shqiptaret,tha nalu se po ta pastroj bythten me gjuhe,ma pastroj krejt,filloj te qaje shkina oooo tha edhe skllave shqiptarit kisha pranuar te jem vetem qe te kisha nje shqiptar ne shtrat se paku njeher ne muaj,une i tregova se deshironte ta lente edhe te fejuarin e saj,qe aq shume ishte mallengjyer per kar te shqiptarve,se ne vetem ju qijme kshtu kalimthi sa per ti qfryer koqet,se ne per juve nuke ndijm ma shume,filloj te qaj e te qaj kure kuptoj se si mendojm ne shqiptaret per shkina,o tha ju jeni nje popull pa mekate nuke keni ngarkesa emocjonale,si ne serbet qe bartemi shume krime monstruoze mi shpatullat tona,prap qate e qante,krejt qka munde te beje une i thash se muje me te pshurr,me te qperla,oo tha ju shqiptaret edhe shurren e kini te mire,dhe e pshurra filloj ta pinte,shume popull i gerditshum,mu kape per kembe ne me luste e me luste qe ta merrja ta largoja prej monstrumave serb tq popullit te saj qe i takonte,tha se e di qe edhe n.q.s martona me nje shqiptar femiju del 100% shqiptar se ju e kini spermen qe nuke munde te kombinohet me gjene serbe.Ika pa ju lajmruar as nikoqirve,vajzen e tyre e lash ne deshprim te thell,pasi qe edhe e lash duke ma honger edhe mutin ne shole,qe vetem e vetem qe jom shqiptar ma hajke mutin.
 
 Diten e nesrme para se te nisesha ne Kosove ne Dardanin Ilire,e bera nje sheti ne qender te beogradit qe e kishin ndertuar duke i plaqkitur popujt tjere.
 SHkiet mashkuj dukeshin te veshur si te jen pastruesit e dikurshum te oborreve e zyrave te principatave Ilire.
 Vajzat serbe,me veshjet e tyre si lavire ju ngjanin prostitutave qe sillen rrugve te metropoleve evropjane si autostop.
 Posa mbrrina te kufiri i fundit serb per me hy ne Kosove,edhe doganjerja serbe me lutej e me lutej qe tia jepja ne goj.Po sja dhash veq e nxirra karin e e pshurra.Te kallta mase karit te shqiptarve.
 E shume gjera tjera pashe,kjo ke veq ne pika te shkurtera,ymaja e ajsbergut,me te vertet shkiet shum popull dhelpnak,i gerditshume evevv e i neveritshum.
 
 __________________
Kujdes jom Tajfun!


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 98
Date:
Permalink   

Cka po thu be, qe shkijet jon popull i gerditshem, e? ne paqe pase me qisi shkrimi mi vertetu qitohen, vule i ki qite. Amo, n drejtim t kundert, se qitash e ki kapercy kufirin edhe t naivitetit edhe t budallakise, edhe t vullgaritetit, edhe t idiotizmit, edhe t rrenave t pista. Edhe t propagandes bilim. Rrafshile ja qive nonen be Tajfushe, qi me t pa pase ngat qitu pa t sperhell ni here stupc mas vesheve t paqte se kisha lon. E me ti livrit niher trute pi veni e noshti t shkojne te poshte e i qet n shole ku edhe e kane venin. Qap, e zonin mos me ta ni, po mule hini sa ma shpejt edit e mos me ta pa asni shkronje n kit postim, be tulle.__________________
Let's hop on the good foot and do the bad thing! - Austin Powers


Senior Member

Status: Offline
Posts: 228
Date:
Permalink   


 hjee qyrne,nuke du me ma gjigav karin kurkush,aty jone do fakte.
 Kta,e kundershton vetem ati qe i....

__________________
Kujdes jom Tajfun!


Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

Tajfuni wrote: 
 Pase vizites sime te shkurter ne serbi,me qellim te nje analize.


 ... Farsa e tyre si popull


... Qfare ishin ne te vertet!!!...Burrat serb inpotent.


...te gjithe serbet veshet i kishin te ndyre te gerditshum e me plot puqra kelbi,


...Populli serb kanibal....


 E shume gjera tjera pashe,kjo ke veq ne pika te shkurtera,ymaja e ajsbergut,me te vertet shkiet shum popull dhelpnak,i gerditshume evevv e i neveritshum.
 
 
e tani thojn Kastriot Fadilaj osht gomar

__________________Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Dy sene:

1. Kastriot, te lutna qe ja dorzon avatarin me fotografi gomari Tajfunit, se ai per dallim prej teje, e ka meritu :p

2. Tajfun, mire te tha antivirusi, hin allahile bonja edit vet, laje at flliqti qe e ki bo aty midis topicu se xena po get osht ne pushim ose ne spital i shtrim.

__________________
MPUQ
Anonymous

Date:
Permalink   

motiiiiiii, sjom kone ksajdeeeeeee.


veq be po ju boj qi Xena osht ne spital, edhe ato masi e ka lexu qit shkrimin e qitij tajfun kataklizmes, atij i ka ra t'pakt n'ven edhe zor qi qohet mo, me 6 infuziona jane te majt nkete jete.....


Sdi sa po muni me pa, veq edhe me mu osht ka ndodhe dicka. Me qit shkrimin e fundit edhe mu don mem que prej vorrit kyfar Murrlanfenomeni shqiptar.


p.s. krejt, krejt o kah mdoket qe dikush ma ka klonu djalin tem - ferizajline.


une jam - ish vetvrasesi TV, t'cillit po i vjen shume mire qe ju takoi apet.


me t'mira..


 __________________


Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

Anonymous wrote:motiiiiiii, sjom kone ksajdeeeeeee.une jam - ish vetvrasesi TV, t'cillit po i vjen shume mire qe ju takoi apet.


me t'mira..


 

krejt jasht temes po sun po durohna.


po ku je allahilja e zotit o tevilizor? je hupe krejt. "si nuk te erdhi  keq per neve"? eee sa her tka knu rahmet UCyhi veq vet. mos tkan perzdredh ato zuzajkat nstamoll?__________________

Anonymous

Date:
Permalink   

Kastriot Fadilaj wrote:krejt jasht temes po sun po durohna.


po ku je allahilja e zotit o tevilizor? je hupe krejt. "si nuk te erdhi  keq per neve"? eee sa her tka knu rahmet UCyhi veq vet. mos tkan perzdredh ato zuzajkat nstamoll?

oh, jo shoqit, sum kan perzhdredh se smujshin, nderkohe sa jam kene ktu i kihsin marr ata turqit e kqi {si qita shkijet e kqi te tajfunit} edhe i kishin qu kah paten ardhe nturkye. Ama une i pata do probleme me qat jakuzin qi dojsha me ble per banes t're se smi nxojke tu dyjat, edhe ju prishin motorrat si qpesh, kshu qi u dasht pacare me sakrifiku ish tv-ne, deri sa ti qes senet n'dyzen, e qebesa qetash jane si mos ma mire.


p.s. se e di qi xena edhe pi bullnice na lexon - Xenooo sa tu bonun inventari per banes t're more? se mu po get m'ka tregtar po get shok i huricanmurrlantajfunanshiptaroman.


hej qeto germa si mu pas qu prej vorrit tekjon. pernimee kom__________________
Anonymous

Date:
Permalink   

marrja e zotit - ma keq se mu kene anonimus spaha


sen sun po editojshe.


qitu: "m'ka tregtar"  duhet me kene "m'ka killav ni tregtar shyptar"__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Tevelizor, haver je shku pa kurfar arsye, na ki lone vet. Tu kom idhnu! Maspari qe ki hupe, e masdyti sherri i tajfunit. Qe sa po na kushton neve si komb, dashnija jote per lekure t'zeshket! Se kur nuk ki pas zezajka, t'kan kry pune Sunellat edhe Zumretet, e si rezultat kan dal qesi ferizajli si tajfuni. Tash edhe kurse me i msu t'hujt gjuhen shqipe po dojke me qel, per me KUMUNIKU ma lehte me neve, plus po don me POPLIKU do shkrime.

Hajt regjistrohu, leja vetit emnin Samsung a Sony, qysh i ka hije televizorave.

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Tajfun nuk po muj mo mu permbajt,i ke ra mutit shpull me krejt hezin qitash me kete nen temen e fundit, as skenar per porniqa danez te 70 s bon kjo qa ki shkru ti.


Mos u qo pesh kunder krejtve edhe nxine ni pozite ,maji do qendrime t'kfjellta edhe mos kce prei teme ne teme ne shpejtesi te sialices.__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 888
Date:
Permalink   

diqa ty kesh ty ju lexu


paj pe di pe di qe osht jasht teme po so ka ma nin.


po po du me e vet tajfunin kur shkove ne beograd a i pate kepucat e bardha dhe jaknen e verdh, se po me doket e kom pa ni qasi tipi ty u sjelle kah stanica e Merdares.__________________
«First  <  1 2 3 4  >  Last»  | Page of 4  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard