Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: Numri i viktimave te luftes ne Kosove?!


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Numri i viktimave te luftes ne Kosove?!
Permalink   


Nuk po muna me besu qe nuk jom tuj e gjet kurkun ni numer te sakte!!! Te na po permendet cifra prej 10 ose 12 mije. Kanihere dikush e thot edhe 20 mije. Kurre nuk i kom hi seriozisht me kqyr ama qetash qe ni gjys ore jom tuj lyp ne internet edhe hala ni sajt nuk e gjeta me ni analize te mirfillte edhe numer (relativisht) te sakte. Qe qysh erdh ma se aferti:
4100 te raportum prej Tribunalit te Hages deri ne qershor 2001 (qito nuk pe di a jon veq te gjetun ne varreza masive ne Kosove a totali)
gati 800 kufoma prej Serbise
rreth 1500 te zhdukun (qe simbas te gjitha gjasave jon te vdekun)

shume qudi!? nese  ka  dikush ma shume informata, mire kish qene me i postu.

P.S. Veq Shqiptart jom tuj i llogarite.


__________________
MPUQ


Senior Member

Status: Offline
Posts: 243
Date:
Permalink   UC tpershdnes


Une skisha lyp pergjegjje se na krahasojn si luften e iRAKUT 1991 Operation Desert Storm.
Me tmira

__________________
VACATIONS , BOATS , THC + CBN / CBD=Vpa (vlera psyho aktive >,=,< 1 )


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

O EXPO, e lexova ni artikull qe kjo pune ish bo e madhe ne Bosne se numrat po ju lujin bajagi si shume e mendja jem ke qe te na dihen tuksi nuk o bo e madhe. Shume u qudita  kur nuk e gjeta qat numer 10-12 mije diqysh si te saktsum e edhe ma shume qe nuk gjeta hiq ama bash kurfar numri qe me thon hajt si perafer. Jo qe osht qaq merandsi per mu personalisht, ama kom qef qe kur te foli, me pas bile ni iluzion qe jom ka di qa po foli, e me ra ky llaf tash e mas nuk di qa thom.

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

mke kalle me qit topik.
hahahha
jo qe dishka veq e kom ni shok qe dy vjet osht tuj u mundu me bo ni websajt me emrat e deshmorve atyne qe jon vra tu luftu edhe so tu mujt me bo hala se gjithkund npengesa po zatet, turlifar budallakina pi asaj kush leshin keje ti me bo websajt e tej e e fundit qe osht qe kerkun sjon komplet emrat e deshmoreve. kerkush si ka.
edhe ksaj i thojn kosove.

__________________Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Ama nuk pe kuptoj  kujna (s)po i konvenon me u dite numri i sakte!??! Qyre, pa desht me relativizu krimin, nuk o ma pak krim me i vra 6 mije veta se 12 mije,  ama me fol sinqerisht, shekulli 21 osht - po hin ne google earth po i sheh xhirimet satelitore te shumices se vendeve ne bote, per 10 sekonda munesh me nxjerr qa te dush prej receptit per noj amblesire deri te kushtetuta e amerikes... pe dini qa po du me thone... e tash po vjen ne pozite qe nuk pe din as perafersisht sa jon vra ne lufte qe ka ndodh para 8 vjete!!!

Per shembull ne Vashington osht memoriali i amerikanve te vdekur ne lufte ne Vietnam me emna te secillit te gravum ne granit te zi... diku 58000 emra jon bashk me te humburit...

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

amerik o ajoooo
(kto e thash sikur kastri ama bsh per ianti t'kastrit e thash)

__________________Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Te na n kosove nuk vlen as ni ligj i fizikes, so koha absolute, as relative hiq se hiq. m doket qi me 1990 o nal ora per neve ktu, edhe krejt jena fosila.
Ose nashta jena na shipet do XOMBI qi veq me do impulse elektrike na dhezen  n kry , edhe me qato kadale ecim, regojm, veprojm.
neve per sen m doket s na nin, kanihere as per veti, s di a ka me pas pshtim ktu najhere.
e di UC qi kurfar pergjigje s t kom dhon per qat numer  t'sakt, qi o shume me randesi , qi n liber t historis me shkru qi n Kosove n luften e 1998 jon dek qikaq veta, e jo rrethh qikaq veta perafersisht, se per njerz po folim , e s po folim ker kg t berxolles.
Une se di a ma fshtir Arkimedi e ka pas me zbulu numrin PI, a na shypet me dit sa veta jon dek n luft t'kosoves?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

ncncncncncncncn
ku mkopet e hajt
po get xena e ka qel qit forum veq mem kop mu.

ooooooo ti R2D2, ti e as kerkush lidhje ska sa gjin jon t'gjall n'kosove e po don me dit sa kan dek.
mozomakeq

__________________

Anonymous

Date:
Permalink   

http://shr.aaas.org/kosovo/pk/p1_2.html#fig1


http://shr.aaas.org/kosovo/pk/toc.html

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 888
Date:
Permalink   

UC qeto nalt e postova une.
Nuk mujta as une me gjete shifra me te peraferta, po qeta tipat paskan bo studim.
Ne fakt mendoj qe ICTY duhet me i pase shifrat.
Hallakati prap.

__________________


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 51
Date:
Permalink   

Le qe nuk dihet numri i viktimave te luftes se fundit qe nime shum extrem me rendsi po di dit kishin dal nifar organizate me ni hulmtim qe Prishtina i ka 150 000 Banor knena thojn 600 000 sot ISMET BEQIRI nuk e din sa banor i ka le ma me lodh aj trunin sa njerz jon myt ne luften e fundit ???

__________________
Proud to be rossoneri! ac MiLan


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Flm Lale, ky ke studim bajagi si i mire per qat kohe kur ish bo, qe po supozoj qe  osht diku '99/'00. Ama  kjo ke prap veq ESTIMATE me margjine te lejushme te gabimit qe e hup poenten e qeti posti!!! Une e ceka qe me interesojke numri i sakte ose i perafert ama NUMRI e jo VLERESIMI. Se per qe jon diku ne mes te 7 edhe 14 mije e di edhe vet pa e hargju asni cent ne studime.

Using a 95 percent confidence interval, AAAS statisticians estimated the number of Kosovar Albanians who were killed during this time period to fall between 7,449 and 13,627 (see Figure 1).

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Vetem po du me ju tregu nji sen, lidhje me numra, nese nuk numerohen, po bohet vetem si perafersisht. Aj numer (perafersisht) automatikisht ndrushon prej disponimit njeriut, prej perkatesis nacionale dhe plot do budallakive tjera. Seni ma i thijesht oshte me u bo regjistrimi i popullates dhe dihet me numer sa jena. Kjo pune ka nise me mu bo e dushimt se shum o ka zhagitet prej anes Ministris Sherbimeve Publike.
Nji fore e vjeter: Kur e pyet najkon, per sa mundesh me numru deri 1 milion, ne shumicen e rrasteve thojin per 10 minuta, mandej mendojin pak, thojin per gjys ore, dhe pesimisti ma i madh thot per 1 ore. Per me numru deri 1 milion ne anglisht duhet diku 72 dite.  Provoni ne gjuh shqipe dhe kur te vini te numri 123456,  123457, 123458, 123459, 123460 etj.  Po  ju tregoj budallakin e  "perafersisht".
Shume here kam digju prej Kosovareve qe ne Maqedoni ka ma shum Shiptar se Maqedon. Edhe tash, pas gjeth ketyre zgjedhjeve me mbikqyrje te OSCE-s, ata e kan bindjen se ne Tetove dhe Gostivar dhe ne Bit-Pazar te Shkupit po digjojin vetem shqip. Shum gllupo me duket kur njerzit hijin ne tripa sa banor ka Prishtina dhe mandej njani thot ka 500.000, tjetri thot, Jo more i ka 600.000 garant tjetri thot qe ne TV ka digju qe i ka 400.000. Apsurdi oshte, qe 100.000 njerz bohen si me qen 10.
Kaq, mos ta tupiti.

__________________
xenini


Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

jo, po
pak fole valla.
ani tipi e ka lone per fund me kallxu qi o te tupite.

__________________Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

O puna e banorve te Prishtines osht komedi!!! Se une kurren e kurres nuk muna me e kuptu qysh gjuhen njerzia me cifra. Sidomos kur folin per qytet e jo krejt komunen. Nuk di, qysh munet dikush me dy men ne krye me thone qe jon 500 - 600 mije banore!!! Ose qe osht dyfishu popullata mbas lufte!!!

Qe me ni llogari te shpejte, pa hi hiq ne ato sa ka pas banore:

- Ne Prishtine ka pas diqka ma pak se 25% Serb & Malazez.
- Prej qytetit si qytet kan shku te gjithe (njo 255 qe jon nuk po i llogariti)
- Krejt qe jon ardh, jon strehu ne banesa te Serbve te largum.
- Familja mesatare Serbe osht diku 3-4 veta, e Shqiptart diku 7-8, pra diky 110% ma shume.
- Shtimi i vertete mundet me qene maksimalisht zavendesimi i njesive familiare Serbe me ato Shqiptare.
- Ne vend te 25 % te serbeve, kan ardh 110% ma shume Shqiptare.
- Ne perqindje te pergjthshme po i bjen qe popullata ne qytetin e Prishtines nuk ka mujt me u shtu permi 25% thjesht se nuk ka pas vend.

Pra, po ja lo vetit me lujt me numra: nese thu qe Prishtina i ka bo 500.000 banore mbas lufte, athere je tuj thon qe i ka pas 400.000 para lufte. Qe osht apsurd i budallekaft nese fol per qytet. Komuna si komune ka mujt me i pas diku 300.000 para lufte nese nuk e llogaritim sa Shqiptar e kan leshu vendin 1989-1998.

Me shenime te sakta zyrtare te 1981, KOMUNA i ka pas 210.000 (prej atyne 108.000 qyteti).

-- Edited by Under Construction at 16:38, 2007-04-12

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Nice argumentimi i numrave i Underit.

__________________
xenini


Veteran Member

Status: Offline
Posts: 51
Date:
Permalink   

ej une per numrin e banorve te prishtines veq dashta me lidhe me ata qe Institucionet tona udheheqsit e tyne nuk e kan idene per do do sene shum primare??? me vet ni kryeminister : Usta sa njerz tu kan myt ne luft aj me ta bo vallahin dikun rreth 17 500 deri ne 20 000 ? eshte i njejti sen per ni kryetar komune kur e pyt sa banor i ki ne qytet aj me te than vallahin dikun prej 250 000 deri ne 600 000 ose 1 milion ??? veq per qeta e pata ?biggrinbiggrin__________________
Proud to be rossoneri! ac MiLan
Muzafer Destani

Date:
Permalink   

do te te jap nje numer te sakt per kete ngjarje,tani spo kam kohe me i kerku dokumentat e mia se i kam te gjitha shifrat nga Muzafer Destani

__________________
Muzafer Destani

Date:
Permalink   

ey tashti numri i sakt e tej kalon 11mijeshin,te zhdukur jane afer 3mije persona e jo 1500 sic thoni ju,pastaj 2mije femra te dhunuara dhe afersisht 1250 shtepi te djegura ose te shkaterruara rend,keto shifra jan te sakta,une faktikisht jam nga Lugina e Presheves por jam ndjekes i cmendur i politikes ne Kosove...MUZAFER DESTANI me rrespekt

__________________
Page 1 of 1  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard