Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: Dosjet e Komunizmit


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Dosjet e Komunizmit
Permalink   


A duhen mu hap dosjet e komunizmit n'koseve e shipni?
Nashta n shipni e kane ma let se na, se na dosjet i kena n beograd,nashta na nimon kroacia e slovenia ,po sa t sakta mujn me qene kto dosje?

Pse s'dime na me dallu komunizmin jugosllav, qi ma vone u bo socializem, prej komunizmit rus,t shipnis)s'm pelqen mi thon shiptar se ka shiptar edhe n kosove ,maqedonie ...),indonezise,kubes etj.

Edhe pse zhvillimin ma t madh arsimore,ekonomik,kulturor kosova e pat n komunizem, edhe pse shkollimi n kosove me t madhe filloi n kohen e fasjhizmit, ku shkollart i qelio ernest kloliqi, si fashizmi edhe komunizmi jon t kqija.

Qka jon t mira, asni periudh e shqiptareve n ballkan, krejt s bojn, si perandoria osmane, fashizmi,komunizmi jugosllav,apartaidi 10  vjeqar nen serbi,diktatura e unmikut me hajna shype fshataresk t ni kulture shume t ulet.

periudha ma e lavdishme 25 vjet e skenderbeut, 2 vjet UCK, tjeter a ka?

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

me kon qi muj i qesim durt ndosje, pra me kon qi osht teknikisht e realizushmet, duhet mu qel pa prit asni dakik.
pa mar parasysh pasojat. let dihet bre bal se kush qa o kon. nuk i kisha njek penalisht politikajt e perlym pos ata operativistat qi nime kan kry vrasje direkt.
se qe kqyrne hala sjon shku 10 vjet qi o "kry lufta " nkosov e dalin 100 teoria "50% jan hi nluft me fitu pare,..." tjert "e kan dit se kan me e fitu luften e kan mu bo ministra" etjer etjer. tuj e mar qito parasysh bone esap qfar talenti kemi na qysh i kena kthy senet mas 50-60 vjete.
ish mar taman vesh se sa (s)kan kontribu nime gjinja npushtetin e athershem (per shyept tona e kam fjalen) mi avancu qat ekonomi, asrsim e kutlur. beasa e kishm mar nasht ama mir vesh se a maj mir o kon per kosoven ky idhulli i yt "marrshall tita nkali tbardh", a i jemi Negjat Daci, a ky jahudija i UCyhit.
edhe gjith o vakt i mir mu qel dosjet. se ma mir mi paqllais senet ma heret se ma von. se nuk o qi naj e kish nal hovin e zhvillit tkosoves ky far debati eventual.
 

__________________Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Kastriot me thon qi ky tita e ka shkollu dacin o palidhje, po ja ka bo kushtet e tani ai e ka cuc bothen vet, po sot kush po bon kushte, krejt fmit e kapitalistave(hajnave shtetnor) shkollohen n privat, e per kto publiket so gati.

A o i mir Ali Pash Tepelena , a Skenderbeu?

Dosjet n Kosove sen qelen se s'ka, po ka boll dosje t qelta qi kerkush n kosove s'guxon mi diskutu si psh, objektet e Rambos dhe petroll kompania, biznisi i bracas karicve ne kosove, kryetari komunes gllogovcit e zapot stacionin e trenit e qel motel edhe restoran etj etj.

Dihet kush jon kon shefa t UDB-s, psh baba i shkelzen maliqit, ose dihet kush o kon ali shukria,sinan hasani, sejdi bajramovici, e me kta smunen me ni thes me hi fadil hoxha,mahmut bakalli,azem vllasi,kaqusha jashari etj

Berat Buzhala n ekspres i sulmoi kolektivisht edhe krejtve qej ju tha, shypeve t komunizmit jugosllav. qa e ka shume gabim per menim temin, se shkit s'jon kon t interesum as pune me qel ktu as shkolla, po ato u qelen.

TiTa s ka vra veq shiptar dikun edhe reth 25 000 slloven jon vra mas 45 e dikun 8000 shiptar.
Nacionalizmi ka qen i ndalum n jugosllavi per krejt njejt,sidomos osht luftu serbosllavia, bilem i burgosun ka qene politikisht edhe karagjiqi, e o vra edhe qika draze.


__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

kastriot, kush o ky jahudia jem?

kjo puna e dosjeve osht "hajde luna qoke" se na dosjet nuk i kem, serbia i ka, qe edhe me na dhone nuk ju besohet. se mire ish kon me i qel, me u pa kush o kon bashkpuntor i udb-es e kush jo.

ama nuk o puna me i qel dosjet e shpijunave, po kta mejhere e kthyn kete pune kunder ish-funksionarve te komunizmit. vshtire qe gjinet nojnjo ne ato dosje se shpijunat jon kon garant njerzt qe maspakti ki prit qe jon. per qiftat e ali shukrise, kole shirokes e rrahman morines nuk na vyjin dosje.

sot hajrullah gorani kish shkru op-ed ku tha qe "masi nuk i kem dosjet e shkrume, po i qelim kto qe i kemi ne kujtime" :) njeri i ka 80 vjet, garant harron me lshu ujin masi te pshurret, ama dosjet i paska majt ne men :)

pra ktu o qellimi me bo ni hakmarrje te vogel personale ndaj njerzve qe jon kon ne pozita. ndaj krejtve. hakmarrje qe ja kan qi nonen kan jetu "si ne parajse" qe kan shku ne deti ni here ne vjet deri ne asprovallte edhe qe mas 30 vjet pune e kan maru ka ni shpi ne dragodan/taslixhe.__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Me kto dosje qifti Beratit do mi hek komplekset e veta qi so kerka hiq, me thone qi krejt ju qi jeni shkollu perpara e qi dini qa  o politika ,ekonomija, teknika jeni me shkije, krejt ju qi keni studju neper YU e jeni kthy keni punu neper fabrika jeni UDB-asha, krejt ju qe e keni maru kosoven B keni punu me shkije, se une s kom mujt mu kon me juve.

Tash e kena mar na(analfabetat) , s na vyni ju shkollat e shkive sen, tash na krejt i shesim per heker, shkolla s ka mo, na tash veq tendera dhojna e marim tatim diqysh, veq tatim prej juve.

Me ni mledhje t prindve n shkolle t mesme menihere mas luftes, po qohet ni prind i qart pi thot profes t matematikes qysh s po t vjen mare me msu nxansat matematik melibra t srbise.Fjala ish ber vene bogoslavovin, profa pi thot kur ja nis djali jot me pi tamel t kosoves edhe une ja nisi me libra ship me spjegu.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

Under Construction wrote:

kastriot, kush o ky jahudia jem?
Sacha Baron Cohen (Bruno)__________________

Tarantula

Date:
Permalink   

kikikikaaaahahahaaaa
ooo Kastriot o bythadreqit dek jom ty keshe__________________
Qina

Date:
Permalink   

Kaniher bash qita qi kallxojne me gisht jane shpijuna ose dosta me ta. Si Berati psh qe ka dost Batonin e Haxhise, s'ka shka shkon ma larg me lype shpijuna.

Kur e kam pase dugojne ne gjurmuni, e kam pase ni myshteri prej anej, e qe me kallxojke qysh ka ike prej zullunmit te shkijeve. Tipit i kish pas dek babai e mixhallaret e kishin pas kallxue ne polici te shkijeve si irredentist. Shkijet e rrehshin perdite dhe ky ke detyrue me ike azil ne gjurmuni. Masanej mixhallaret mujten me ja punue token shlire.
Fjalet tina, pa asni hjeshim: " O Qine, ti nuk e din cfare njerez te poshter jane keta te drenices". Copa u pata bo me to tuj i thane jo s'asht qashtu, jo Ibrahimi o ma shpijuni pi krejtve.


Krejt jane kane shpijuna se po jav qie nanen krejtve.__________________
Qitu njoni

Date:
Permalink   

Oj gjoja e gjalle r2d2 a qa karin e ki ate kar emni.

ti mas pari shko tu doktorrri e tanaj ha mut ketu__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Qaty tjetri per qitu njonin, OVER.

S t kom faj qi spo mun e kupton, e tani e perzin karin me mut ktu.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

R2D2 wrote:

Kastriot me thon qi ky tita e ka shkollu dacin o palidhje, po ja ka bo kushtet e tani ai e ka cuc bothen vet, po sot kush po bon kushte, krejt fmit e kapitalistave(hajnave shtetnor) shkollohen n privat, e per kto publiket so gati.

...ej o ti pijoneri i tits, vendos , a jan kon shkollat ma tmira nvakt tits a jan tash?
a je ti qaj vet qi thojshe Daci se ka dit numrin e avokados?
e vallha tybe ai kejt qat shkoll e ka pej qati vakti. e ti qysh pate bo be vet, sa e ki kry tash edhe e din numrin e avokados.
nkoftse , qaj sistemi ideal paska maru gjin qi ti i mer si shembull per tkeq si Daci athere edhe ai stu kaka kan fort nregull a?
qyre, une jam le i habit vet e allahile mus ma nihmo me ksi dylema.
qaj Tita e ka shkollu edhe rahman morinen, besa edhe sheshelin e karagjiqin e mos tfolim qi nvakt ttina ka lulzu dragan gjajiqi

 __________________Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

me numrin e avogardos ma ki pshtjell tash, po kastriot po m vjen mire qi m kuptove se krejt me ni thes sen i shtin, qi po thojn mi denu kolektivisht.

shkollat e shpijave per fat t keq sot pe shohim qa na kan bo, a per kto t sodit ma ja 20 vjete e kqyrim.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Senior Member

Status: Offline
Posts: 243
Date:
Permalink   

Qina wrote:

Kaniher bash qita qi kallxojne me gisht jane shpijuna ose dosta me ta. Si Berati psh qe ka dost Batonin e Haxhise, s'ka shka shkon ma larg me lype shpijuna.


Kur e kam pase dugojne ne gjurmuni, e kam pase ni myshteri prej anej, e qe me kallxojke qysh ka ike prej zullunmit te shkijeve. Tipit i kish pas dek babai e mixhallaret e kishin pas kallxue ne polici te shkijeve si irredentist. Shkijet e rrehshin perdite dhe ky ke detyrue me ike azil ne gjurmuni. Masanej mixhallaret mujten me ja punue token shlire.
Fjalet tina, pa asni hjeshim: " O Qine, ti nuk e din cfare njerez te poshter jane keta te drenices". Copa u pata bo me to tuj i thane jo s'asht qashtu, jo Ibrahimi o ma shpijuni pi krejtve.


Krejt jane kane shpijuna se po jav qie nanen krejtve.me tye jam per pershendetje se 80% kan shpijunu si ky shembulli yt e sa njerit e ka pague me jete.........__________________
VACATIONS , BOATS , THC + CBN / CBD=Vpa (vlera psyho aktive >,=,< 1 )


Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Nuk po me duket naj problem me i hap dosjet, se qysh tha nji dost i jemi, duhet vetem me i gjet gazetat e vjetra Ruilindjen dhe Bujkun dhe aty i sheh, krejt qka u fol krejt ketyre viteve.
Pas demonstratave te 81, nuk ke mujt me qen me naj funksion nese nuk i ke denu rrast, demonstratat, do me thon thijesht: Krejt struktura politike pas 81-s.hit, ka qen projugoslave, se nuk po muj me ju thon shpijuna, se po me duket qesharake qe Azem Vllasi ka vyt me shpijunu najkon.
Ata thijesht e kan pas at bindje dhe sipas asaj sa keq ka bo, mund edhe te gjukohet.
Ne anen tjeter ka pas shum njerez qe i kan perkrah ato demonstrata dhe sipas meje, jane nismja e qlirimit tone nga shkau, plus i kane hanger denimet dhe torturat shum te mdhaja.
A kan qen keta, per Enverin, a per Obamen, tash nuk po me duket me randesi, ata jane sakrifiku per keto sot, me vetdije. Ata qe nuk kane desht me u sakrifiku, kane nejt ne fotelat e buta dhe kane shku ne deti ne Kupari ose Bashke Vode, ku kane qen pushimoret e oficirave. Ata ne pozita ma te mdhaja si Azem Vllasi, kan mujt me shku edhe deri ne Brione.
Nuk po e akuzoj krkon, as Azemin, se aj garant ne at moment te "kontrarevolucionit" e ka thon ato, se ka mendu qashtu, se dul qe edhe ka qen e vertet.
Njeri tu e lype rrugen, nuk e ka harten, nuk ka kon me e vet, ka o rruga dhe rraset gabimisht dhe hec deri sa nuk e kupton, ose dikush i thot, qe oshte ne rruge te gabuar. Kthehet prej nga u nis dhe niset ne drejtimin e duhur - normal, nese aj egziston. A nuk ju ka ndodh kurre me hi gabimisht najkah?

__________________
xenini
Anonymous

Date:
Permalink   

xenini wrote:

Nuk po me duket naj problem me i hap dosjet, se qysh tha nji dost i jemi, duhet vetem me i gjet gazetat e vjetra Ruilindjen dhe Bujkun dhe aty i sheh, krejt qka u fol krejt ketyre viteve.
Pas demonstratave te 81, nuk ke mujt me qen me naj funksion nese nuk i ke denu rrast, demonstratat, do me thon thijesht: Krejt struktura politike pas 81-s.hit, ka qen projugoslave, se nuk po muj me ju thon shpijuna, se po me duket qesharake qe Azem Vllasi ka vyt me shpijunu najkon.
Ata thijesht e kan pas at bindje dhe sipas asaj sa keq ka bo, mund edhe te gjukohet.
Ne anen tjeter ka pas shum njerez qe i kan perkrah ato demonstrata dhe sipas meje, jane nismja e qlirimit tone nga shkau, plus i kane hanger denimet dhe torturat shum te mdhaja.
A kan qen keta, per Enverin, a per Obamen, tash nuk po me duket me randesi, ata jane sakrifiku per keto sot, me vetdije. Ata qe nuk kane desht me u sakrifiku, kane nejt ne fotelat e buta dhe kane shku ne deti ne Kupari ose Bashke Vode, ku kane qen pushimoret e oficirave. Ata ne pozita ma te mdhaja si Azem Vllasi, kan mujt me shku edhe deri ne Brione.
Nuk po e akuzoj krkon, as Azemin, se aj garant ne at moment te "kontrarevolucionit" e ka thon ato, se ka mendu qashtu, se dul qe edhe ka qen e vertet.
Njeri tu e lype rrugen, nuk e ka harten, nuk ka kon me e vet, ka o rruga dhe rraset gabimisht dhe hec deri sa nuk e kupton, ose dikush i thot, qe oshte ne rruge te gabuar. Kthehet prej nga u nis dhe niset ne drejtimin e duhur - normal, nese aj egziston. A nuk ju ka ndodh kurre me hi gabimisht najkah?
pi ja fut kot edhe ti, qa po t'dhem qi se ke pas najkon ne udheheqje te atehershme e edhe ti mi shiju ''benificionet'' qi i paska pas azemi a..?!
qa ke prit ti kta udheheqsat e athershem me dal haptas me ti perkrah demostratat edhe masanej me tu gju ne kosove krejt APJ'ja, me ta hek edhe qat gjys autonomije (lexo repubike) qe e kena pas edhe me tardh ktu oj lloj jugoslloveni me tbo rrafsh me toke edhe ish kry qeshtia shqiptare jugosllavi me zhdukjen edhe pastrimin e krejt llojit tone prej kosove, shpijunat krejt i dina kush jon kon se ashiqare kan majt qendrim pro serb si rrahmona buba morina, sinan hasan qeni, sejdo bajramoviqi etj etj qi spo kujtohen emnat, kto jom 100% i sigurt qi edhe ti e din e kto qi pe cek sa ka mujt ka bo qa ska mujt "as mreti slyp qa ska'' ska mujt sun e vrasim tash, shokt e tij qi kan qene ne ishjug tash mas 14-15 vjete kan formu krejt ka ni parti social demokratike edhe secili prej tyne eshte duke e qu shtetin e vet me hapa te sigurte drejt BE'se, e ata qi jon kon ilegalista ne tona shtetet e ishjuges e kan pas pushtetin ne dore e kan knaq krejt gjysa prej tyne kan mu majt nmen n histori si hajna po edhe patriota, po nejse kthehemi te dosjet bash kisha pas qef valla mi hap se kta shpijunat haptas qi jon kon i dina, po kta qi si njohim kisha pas qef mi dit kush jon kon...__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

xenin, gabimi ma i madhi qe munet me bo ni djalosh qesi (spo di qysh me te thone) moderrn-urban-interenetor-papillonas (me mjekerr te rregullume paksa te thinjur dhe shpirt artsitik), osht me ra ne kurthin e ktyne qe nuk po muna me ju thone as katunar, as te ram prej mali, as qe jon ardh me kfor - diqysh nuk po di qysh me ju lon emnin e po ju lo "upsupa" (me kapuq te dimrit qe i shkrun FBI, jakne te likures te turqise te zeze, kpuca te bojkafta edhe me fulqi te theksume).

pse po ju lo emnin upsupa osht qe ma se afermi qasaj levizje po me doket ni aktivist i upsup-it, qe i ka 34 vjet (doket si 50) e rrnon hala ne konvikt, osht "aktiv" zakonist per "qashtje" sidomos kur osht "kombetare" ose "atdhetare" e maspakti studentore. pra nuk po i thom katunar, se ka njerz qe vijin pi katunit, msojin, e kryjin fakulltetin, kan dijeni edhe edukate me gjete ni pune te mire, ni status te mire ne shoqni, edhe rrnon pa kurfar problemi a kompleksi. kta upsupat jom asi qe gjith diqka i nal me perparu ne jete, zakonisht ndalesen ma te madhe i kan armiqt shekullor te shqiptarise, edhe tradhetaret e kombit.

e qata tash po lypin me i "qel dosjet" qe nuk i kemi hiq, e masi nuk i kemi hajde pra me qa "dijim" ti bojim njerzt shpijuna e bashkpuntor. e shpijuna e bashkpuntor jon krejt qe kan pas qfaredo pozite ne komunizem, fmite edhe nipat e tyne (se shpijunllaku transmetohet me sperme). pra na ne komunizem veq kem hjek, edhe krejt qa o bo ne ato 50 vjet o kon fallc (?!) se ne te vertete nuk koka bo kurgjo. historia, zhvillimi edhe perparimi fillon prej momentit kur ata vijin ne pozite. sot me ardh ni uspup ne pozite thot qe prej tina ja ka nis, mas tri vjete shoki i tina kur vjen, ka me thone qe prej tina ja nis... edhe qashtu me ren...

o shoq, na teporzen e kemi marr me qato demonstrata te 1981 te cilat i ka organizu edhe drejtu udba. tash po na doket qe e kena bo nomin qe jena bo te pavarun kishe, se jemi pjeserisht te pavarun, ne ni pjese te teritorit... edhe at pavarsi nuk na pruni E-HO, po Bill Clintoni, i amerikes imperialiste te cilen e kan urrejt ma shume qata enveristat se komunistat, shume ma shume bile. qaq e mire o kjo pavarsi qe na ka kaplu vorfnia, sa qe po dojim me ja hanger kryet shoqishoit per pozite, se fukarallek, nuk po ka boll per teton, e mule te boj shkelzen maliqin e agon hamzen shpijun, qe mos te me hijin pa hiri ne tall... o na vet i kem fajet se nuk po kom vakt me shkru ma gat...

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

Under Construction wrote:

...
e qata tash po lypin me i "qel dosjet" qe nuk i kemi hiq, e masi nuk i kemi hajde pra me qa "dijim" ti bojim njerzt shpijuna e bashkpuntor....

o shoq, na teporzen e kemi marr me qato demonstrata te 1981 te cilat i ka organizu edhe drejtu udba.

... o na vet i kem fajet se nuk po kom vakt me shkru ma gat...bash per qata , mej pas pas dosjet, o mir mej qel. qi mus me lon munsi me malipunu me emna kujt qysh ti teket po mu pa mir me letra kush qa u kon.
edhe qit punen e '81 sh1t e kish kfjell eqelmja e dosjeve.
qit fajin qi spo ki vakt me shkru ma shum ta fali un pa dosje hiq

 __________________Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

po po, edhe une jam per me u qel dosjet, ama kta qe e nisen kit pune, nuk dulen fort te nxehte me i qel dosjet. hin e lexoj shkrimet ne express edhe e sheh sa pak folet per dosje, e sa shume per periudhen komuniste, qysh nuk ka pas kurfar zhvillimi hiq, edhe qysh kujna qa i ka kallxu baba per fadil hoxhen, qe e ka ni viq ai, qe tash ka vendos me e publiku!?

problemin me dosje e tha mire bexhet shala, qe i ka serbia ne dore edhe tash ajo ata emna qe i konvenojin i man per veti. une po shtoj qe jo veq qe na jep qata qe nuk i ka mo, po edhe ja shton do me na bo ktu tarllabuq.

dmth, a nive edhe xeninin kur tha nuk kemi nevoje me i qel dosjet, veq e ngojim kush qa ka fol?! e une nuk kom kurfar telashe me ali shukrine, sinan hasanin, rrahman morinen e qesi faresh qe i permeni anonimusi. per kta o dite qe jon kon bashkpuntore, kta as vet nuk e kan mshef, as nuk jon munu me dal patriota.

po qa me ju bo do dove, qe ka plot e nuk jon veq "do do" qe tu kan ul ne maje te odes, e te kan kallxu qysh pa u bo bashk krejt shiptart me ni shtet nuk kena me pa drite me sy kurre, e masanej ka shku ka raportu krejt kush qa ka thone - e besa shpesh edhe qa s'kan thon hiq. e qe sot ai me inercion (jo per shkak noj komploti) t'ka ardh ne pozite, thjesht veq pse erdh puna me nis luften qaj krahu nacionalist.

kush o kon ne ushtri, e din kush jon kon ma shpijunat. nuk o mire me fol, se prej zori e kan bo, se na veq mujim me paramenu qysh o kon per dikon prej katuni, 18 vjeq, pa pa kurre tren a telefon me sy, pa e dit ni fjale serbisht, me u qu me i hi ukit ne goje... krejt me kan thon me u rujt prej shiptarve (normal, se me pa desht me fol najsen me shkije nuk kisha fol), edhe e di sigurt qe ne kasarne tem, diku gjysa jon kon me siguri bashkpuntor te sigurimit (kah fundi i afatit e merrshe vesh).

masanej jon profesorat e fakultetit, qe kan marr ryshfet e kan keqtrajtu studente saq kan mujt... qysh u bo gati asnjo mos me hanger burg, a nuk paska pas polici a?!?!! hajt qe kan bo mutsihane, po secilli ma patriot se tjetri, ne midis katedre, ne qender te prishtines, te ka fol per patriotizem, a knejna i flliqt deri ne maje te krese, e kush kurgjo nuk po i bon?!?!?!?

se qitash pata vakt :) (e pash qysh ish ra) thash po qelen dosjet neser masneser e mirret vesh qe kom pas vakt po veq kom dasht me u bo bizi :):):)

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

I lexova postimet pas meje ka 3 here dhe po e shoh vehten edhe ma te hutushem se para se me i lexu.
Se pari, sipas meje, na jena te shliruar dhe e kena kriju nji shtet te ri, qesi qvare oshte me sistemin elektoral cili egziston edhe ne shtete tjera demokratike.
Shpiuna ka pas dhe ka dhe ka me pas, por sipas matematikes, po del qe numri i tyre nuk mundet me qen i madh pasi qe na u qkoqem prej Serbis.
Demonstratat e 81-**** i kane organizu shiptaret cilet edhe publikisht kane dal dhe e kane vertetu keto, se nuk ishin hi ndoshta palidhje ne burg ka 15 vjet, pa i organizu hiq. Nese i ka organizu UDBA, duhet me i thon faleminderit. Qka kish ndodh, mos me pas ndodh 81-shi, nuk mundet kurkush me e dite, po une personalisht mendoj qe prapavija e shpartallimit te Jugoslavis ka qen perendimi. Keta qe i kane organizu demonstratat as nuk e kan dite qe po punojne per Ameriken. Do me thon, sipas meje, ma te fort kane qen shpijunat tone qe kane punu per Ameriken, se shpijunat tone qe kane punu per Serbine.
Under, po thu qe na ka shliru Amerika (qka oshte shum e vertet), shumica e ketyre qe tash jane ne pushtet, po thy qe e kane urejt Ameriken. Po vjen pyetja e logjikshme: Ameriken e kena ketu shum te pranishme, po pse po i lejon te jen keshtu, qysh jane, nese nuk jane piunat e saj?
P.S. Ne Rrokum TV po bombardohet inqizimi ku shum keq po akuzohen Arber Xhaferi (per cilin kam mendim shum te mire)dhe Menduh Thaqi, kishe partine e tyre e ka formu policia maqedonase.
Tash, tu e dite qe dosiet tona jane ne Serbi dhe qe munden ata ne to me shkrujt gjethqka, po me duket budallaki me u marr me keto sene, se vetem formojne ndasi ma te mdhaja. 
Per anonimusin qe po thot: pi ja fut kot edhe ti, qa po t'dhem qi se ke pas najkon ne udheheqje te atehershme e edhe ti mi shiju ''benificionet'' qi i paska pas azemi a..?!
Une ne Brione kam qen ndoshta para Azem Vllasit dhe nuk me kan vyt beneficionet e udheheqjes te atehershme se kam pas shum ma shum se qe kane pas ata.

__________________
xenini


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

UC mos shaj se jom kom pas pune 2 vjete me UPS-UP edhe pse jom kon UPS-FET, deri sa m than qi n mledhjet e tyne duhet me shku me tesha KAT e jo me ksi DUKSA me kapuq...........

81 e kan bo shkijet, edhe duhet me kuptu nihere e pergjithmone qi na shypet nuk kem mujt kur me shkatrru YU, po shkijet kan dasht me bo jugosllavine serbosllavi, edhe para ww2 edhe mas.
mos t ish bo 81 nashta e kishim mar republiken na, e jo shkijet tu ja u mush ment sllovenve e kroatve kqyrni shiptarte qa po bojn, ata s jon per republike e as per shkoll bile.

Pse u qun shiptaret 81? cila t drejta mi fitu?
Mu da s ka pas mundesi n ate kohe se na kishin shkel, t drejtat ja nisen me ardhe mas ramjes rankovicit, edhe investimet edhe shkollat.

E di qi ka asi qi menojn qi veq vet ja kishim kajt nanen na YU, s kishim pas athere pune veq me serbine po me krejt YU.

Po m vjene keq, po athere o kon ni vend me t drejta t barabarta, se ka ardh shiptari prej maje mali pa asni cent o shkollu, e masnej ka pas mundesi me ec, mu bo shef, drejtor, me mar banes.

Hajdni shype n prishtine n mujshi pas asni cent shkollohuni, edhe shume t meqem mu kon Hashimi ja u jep ni burs prej 800 eurove n vjet.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Palidhje

Date:
Permalink   

Under Construction wrote:

po po, edhe une jam per me u qel dosjet, ama kta qe e nisen kit pune, nuk dulen fort te nxehte me i qel dosjet. hin e lexoj shkrimet ne express edhe e sheh sa pak folet per dosje, e sa shume per periudhen komuniste, qysh nuk ka pas kurfar zhvillimi hiq, edhe qysh kujna qa i ka kallxu baba per fadil hoxhen, qe e ka ni viq ai, qe tash ka vendos me e publiku!?

problemin me dosje e tha mire bexhet shala, qe i ka serbia ne dore edhe tash ajo ata emna qe i konvenojin i man per veti. une po shtoj qe jo veq qe na jep qata qe nuk i ka mo, po edhe ja shton do me na bo ktu tarllabuq.

dmth, a nive edhe xeninin kur tha nuk kemi nevoje me i qel dosjet, veq e ngojim kush qa ka fol?! e une nuk kom kurfar telashe me ali shukrine, sinan hasanin, rrahman morinen e qesi faresh qe i permeni anonimusi. per kta o dite qe jon kon bashkpuntore, kta as vet nuk e kan mshef, as nuk jon munu me dal patriota.

po qa me ju bo do dove, qe ka plot e nuk jon veq "do do" qe tu kan ul ne maje te odes, e te kan kallxu qysh pa u bo bashk krejt shiptart me ni shtet nuk kena me pa drite me sy kurre, e masanej ka shku ka raportu krejt kush qa ka thone - e besa shpesh edhe qa s'kan thon hiq. e qe sot ai me inercion (jo per shkak noj komploti) t'ka ardh ne pozite, thjesht veq pse erdh puna me nis luften qaj krahu nacionalist.

kush o kon ne ushtri, e din kush jon kon ma shpijunat. nuk o mire me fol, se prej zori e kan bo, se na veq mujim me paramenu qysh o kon per dikon prej katuni, 18 vjeq, pa pa kurre tren a telefon me sy, pa e dit ni fjale serbisht, me u qu me i hi ukit ne goje... krejt me kan thon me u rujt prej shiptarve (normal, se me pa desht me fol najsen me shkije nuk kisha fol), edhe e di sigurt qe ne kasarne tem, diku gjysa jon kon me siguri bashkpuntor te sigurimit (kah fundi i afatit e merrshe vesh).

masanej jon profesorat e fakultetit, qe kan marr ryshfet e kan keqtrajtu studente saq kan mujt... qysh u bo gati asnjo mos me hanger burg, a nuk paska pas polici a?!?!! hajt qe kan bo mutsihane, po secilli ma patriot se tjetri, ne midis katedre, ne qender te prishtines, te ka fol per patriotizem, a knejna i flliqt deri ne maje te krese, e kush kurgjo nuk po i bon?!?!?!?

se qitash pata vakt :) (e pash qysh ish ra) thash po qelen dosjet neser masneser e mirret vesh qe kom pas vakt po veq kom dasht me u bo bizi :):):)Dosjet qė nga fillimi i sundimit tė Azem Vllasit dhe Remzi Kolgecit deri nė vitin 1989 i ke pas 800000 copė(me germa tetė qindmijė copė) ky ka qenė deklarim i  Sekretasriatit Krahinuer tė PB : tash kush  u kanė pozitiv e kush negativ e dijnė Metė Kuqi ( axha i Hajredin Kuqit) Hasan Kajdomqaj (mė 1990 i preferuari i LKJ pėr Kryetar tė Kryesisė tu  Krahins Socailiste Autonmome  tu Kosovs qe te dy kanė punu ne Sgurimin Shtetnor.
Unė se di ēfarė burrash jun kan po aty kanė punu.
Fadil Hoxha libri i titulluar TRILLIMET DHE E VERZTETA i botuar nga Rilindja mė 1983 faqe 4
""armiku ėshtė shpartalluar si nė pikėpamje organizative ashtu edhe politike dhe ideoligjike ( kush u kon armiku?) ne kete liber jane edhe shkrimet sddhe fjalimet e Ilhami Nimanit  dhe Riza Alaj.

Unj  ne ish APJ ,hpijunat ma t mdhej jun kon Kameraj i Decanit (Tani sektori i Sigurise Decan dhe Mucaj i Decanit ( nuk e di ku osht).

Problemi o pse qita t pushtetit nuk jon per mi qel Dosjet?__________________


Senior Member

Status: Offline
Posts: 243
Date:
Permalink   

njerz po e tjerrim po prap ka Xena drejt kur thot se .......Tash, tu e dite qe dosiet tona jane ne Serbi dhe qe munden ata ne to me shkrujt gjethqka, po me duket budallaki me u marr me keto sene, se vetem formojne ndasi ma te mdhaja......


E sa per shpijuna kem mjaft info ku gjat luftes me ndihmen e njerzve te shipnis qe kem be pergjime telefonave e radiolidhjeve me i marr parasysh mjafton sa raporti me shkije u kon.......


Nje eshte e kjart Thaqi u kap me ata Intelegjences anej Atlantiku e kta kishe opozite spo kan kah me kthye bithen per me u kap . Intel.... e evropes kan met pa LDK ku une per vete shum jam gzue .


e njerz kthehuni ka amerika e shipnia e lutni ata per dosje se tjeter kun ska asgje per ne..............


me tmira
edhe mos bleni akcija deri kah mesi i vitit se hala nuk ka ardh koha...............

__________________
VACATIONS , BOATS , THC + CBN / CBD=Vpa (vlera psyho aktive >,=,< 1 )


Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Krejt shqiperia kan qen shpiuna, prej frikes, e jo prej qejfit.
Qashtu edhe ne Kosove, kur ke hi ne dore te milicis, t`kan kput tu te reh. Ata rehshin pa dhimt para kamerave te huaja, e paramendoni kur keni shku atje, qka ju kane bo njerezve.
Pas shum rahjeve, garant e ulin kandidatin potencial per spiun perball inspektorit dhe i thojne qe ka me shpiunu krejt katunin, ose lagjen ku jeton, ose koleget ku punon, se kane me ja bo edhe ma zi se ket here. Kandidatin e kane bo shpiun garant me rahje e jo me pyetjen: A deshiron te behesh milioner?
Kandidati cili nuk ju ka sjell informata cilat ju kane nevojit policis, garant e kane thir perseri te veni dhe ata i kan hyp dajak dhe ky ka nis me trillu dhe me ja fut palidhje per kusherit e vet ose koleget, vetem me pshtu prej dajakit, se ne shumicen e rasteve te njohura, dajaki dhem shum.
Neper ftyr po me kalojne fotografit e shum demonstartave qe i kam perjetu ne Prishtine dhe dajakave qe i kam pa ne rruget e Prishtines dhe kane qen te tmershme, dhe nuk po kam qejf as me i kujtu.
Pasha nanen, nuk kam qen kurre shpiun i as nji agjensioni ose policie, por ndoshta pak mund te arsyetohen qata qe kan qen shpiuna pas torturave qe i kane perjetu neper burgjet e Jugoslavis.  
Njerez, nuk keni ide, sa i lumtur jame, qe nuk e kena mo milicin ketu.__________________
xenini
Qina

Date:
Permalink   

xenini wrote:

... Po vjen pyetja e logjikshme: Ameriken e kena ketu shum te pranishme, po pse po i lejon te jen keshtu, qysh jane, nese nuk jane piunat e saj?

...


Qe, daj, pse:


Hapi I: ju ken trast hum ju ken kontroll.


Hapi II: ju ken kontroll kujna ja ki koqet ne fijoke.

Rrjedhimi prej II: koqet ja ki ne fijoke ma se shumti atyne qe jane per burg, e qe ti, normalisht, nuk i shtin aty, po veq jav man koqet ne fijoke.

 __________________
Qina

Date:
Permalink   

S'di cfar kar dosjesh tuKumunizmit po dojne me i qele kur tuKosova eshte ne kulminacionin e kumunizmit pikerisht ne diten e sotme, ama bash qetash sa jemi tuj i shkrue qeto sene.Kur ma shume se pikerisht ne kete kohe ju ka ra me i ni miletin gjan e perzgati tuKosov's tuj i kajte senet "tona": ndermarrjet publike "tonat", qytetin "tone", KEK-in "tone", ptk-yhin "tone", shkollat "tona", e dekteri pidhat "tane" qe shkuen posht.

Kur ju ka ra me pa qe ministri tuArsimit tuKosovs i mshel krejt univerzitetet private dhe kujna n'popull nuk i ha kari ni proteste me ba?

Kur ju ka ra ma shume se qetash me e pa ma shume urrejtje ne miletin e tuKosov's bile edhe gezim kur naj biznes i tuKosovs mshilet prej zullumit te finansijska policijes tuKosovs?

Kur ju ka ra me pa qysh mileti qe s'ka dashte me kqyre propaganden e televizjonit te serbijes, tash e arsyeton idene me i hjeke antenat satelitore se po e prishin hijeshine eqytetit "tone", e veq per me ja mundesu propagandes debileske te rtk-yhit me naj shperla trunin?

Kur ju ka ra me ni ma shume se ne kete kohe miletin gjan e perzgati tukosov's tuj i komentu qysh duhet me jav prishe ("atyne") mbindertimet se e kane prishte qytetin "tone"?Dosjet e komunizmit jane hala ne krijim e siper ne tuKosove. Krejt shka eshte tuj ba qekjo qeveri, e besa edhe qyky milet, eshte per dosje te komunizmit. Dhe kty nuk e kam fjalen aspak per fotografine e enverhoxh's ne shipne e kryetarit te kuvendit tuKosovs.
Kur kane me u qele


__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

bash sot qine s'ka lidhje me komunizem, sot osht kapitalizem i eger, ose ma keq mbretri, shteti udheheqe prej fiseve, dajve,axhve, kushave t cilet marrin tendera, bohen drejtora.

Tash krejt fmit e ktyne pushtetarve shkollohen QINO, n qato shkolla private ode ma sakt n ASK edhe n AUK, perderisa UP o met si ni dinosaurus.

Krejt kta pushtetart rrnon n shpia harro qi s ju vjen mare mi i qit  n TV, perderisa njerz rrnojn mosvet.

Qino njerzt e pushtetit jon t veshun me ni lluks kic, si mret mu kone, perderisa komunizmi e lufton dallimet n mes klasave ku pretendohet krejt njerzit me qene t barabarte.

Qino n komunizem sherbimet shendetsore kan qene belesh, e sot s ka hiq n ato t shtetit,e privatet jon shtrejt qi njerzit arrat duhet mi ****e.

Sot jena n kapitalizem t eger t tipit anglez, ku kena ni klase t eger t pa shkollume borgjeze.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

Qina wrote:

S'di cfar kar dosjesh tuKumunizmit po dojne me i qele kur tuKosova eshte ne kulminacionin e kumunizmit pikerisht ne diten e sotme, ama bash qetash sa jemi tuj i shkrue qeto sene....

 Qine, spo di a jam ka tmar vesh mir omo pom doket qi je ka thu qi ma keq o tash se nvakt tjugosllavis (se R2D2 pe thot troq). Nkoftse je ka thu qashtu ti, se e di qi qashtu menon edhe plot do tjer nkit forum, nuk mjet fort shka mju than ma shum as ma pak se shkoni n3000 pidha tnones e qini nonat e juja. ti mas forti. e jav qift tita me krejt jugosllavin nanen e baben ni paqi.
ska qysh me pas liri mat keqe se robnija. ska qysh me kon edhe hashimi bile(qi mas pakti e du prej politiqenve tan)  maj keq se slloba a edhe azem vllasti. se po haroni qi gjinja ngyrbet jan tut me fol kundraj sistemit athere. qi met shku menja me verpu kunraj ati sistemi ti je burgos e krejt me miemnin ton jan shkatru e evladt tu skan mujt me shku nfakultet paj me kon qi krejt e kan dit numrin e avokados per menq. jo mo me dal nprotesta per dit siq po dilet sot e me gjujt me voe e me shkru gazetat rafsh qa tju qohet 2elementi.
pe mar vesh qi po keni qef me kon fort ma mir se qi o omo kur ky negativizm e kjo vetkritik ja nis mu dok si urejtje ndaj venit e njerzve tu athere edhe nihere qine nonen e juve.
stabilizator, ti mus ha fort mut.
intelektuale a ja ki nis me kalu a? ta kom qi at non edhe ty je hup krejt

 __________________Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

Kastriot Fadilaj wrote:
stabilizator, ti mus ha fort mut.


qy magari, qy magari.

Du me d'vet dishka xininin (masi mu duk qe kto se kishe sha):
Xenin a munesh mi than najkuj mes ha mut veq kur kesh a?

- t'thash qi o magar de. :)

edhe mu ma merr menja qi dosjet duhet mu qel, se gjithcka qe osht e mshelt t'shkrune atje nalt e ka qi paqare duhet mu qel, po a pjav merr menja qi pernime jan dosjet e mshelta najkun a.

__________________Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

E lexova postimin e Kastriotit disa here, mandej temin, mandej perseri temin, mandej perseri te Fadilajit dhe po me duket qe nuk me shajti.
Juve tjereve qe Kastrioti ju qoj ne drejtime te ndryshme, une si moderatori i keti forumi ju kerkoj falje, se e pasket qit prej takti.
Pytja e stabilizatorit oshte e veshtir per mu.

__________________
xenini


Guru

Status: Offline
Posts: 888
Date:
Permalink   

hahahhahah
mu Kastri me permendi veq per me ma kujtu paswordin se kokna kan ty e haru
kastri sot po get e paske kapercy terapine a?
hahahhahahaha
spo di a me ju thon ju dua a me i perdore pershendetjet prej arsenalit te kastrit
hihihihiih
e per me qene ne linje me topikun mendoj se:


Te kėrkohet hapja e dosjeve tė komunizmit nė ditėn e sotme ėshtė njė retorikė qe ka rrjedhur prej qarqeve Millosheviqiane. 
Populli Kosovare ėshtė bėrė pikė ė pesė; nė zgjedhjet e kaluara nuk morėn pjesė as 40% e ne te ardhmet nuk do te marrin as 30% edhe pa i hape dosjet.

I kisha lutur te gjithė ithtarėt e hapje sė dosjeve, dosje te cilat mesiguri jan ne shkini e jo ne Kosove, qė energjinė e tyre ta drejtojnė nė kėto drejtime: 

  • Pėrpilimi i dosjeve te krimeve tė serbe veēanėrisht nga 1980-1999
  • Pėrpilimi i listave me viktimat e luftės nė Kosovė (edhe pse tingėllon e pabesueshme kjo liste nuk ekziston) dhe
  • Paditja e Serbisė ne gjykata ndėrkombėtare pėr krime tė luftės
  • Pėrpilimi i listės me dėmet e luftės ne Kosovė dhe
  • Paditja e Serbisė ne gjykata ndėrkombėtare pėr dėme tė luftės
  • Te kėrkohet nga Serbija tė kthehen fondet e pensioneve, dhe se fundi,
  • te kthehen eshtrat e tė vrarėve qė tash 10 vite prehen nė shtetin armik. 

A po doni hala?-- Edited by intelektualja at 18:57, 2009-01-22

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

intelektuale ki shkru pos si me kon spikerk e televizjonit.
um paska mar malli me ta pa syretin e lexu shkrimin.
a nuk kish bo edhe mu hap dosjet e edhe qito tjerat qi i permene a?

__________________Guru

Status: Offline
Posts: 888
Date:
Permalink   

po more
hapni dosjet sa te doni ama edhe dosjet e kisha shty mu hape deri sa te ndertohet magjistralja prishtine kukes
po me kajt nonen nuk e kisha hyp dej ne merdare
ahhahha

__________________


Guru

Status: Offline
Posts: 731
Date:
Permalink   

xenini wrote:
Pytja e stabilizatorit oshte e veshtir per mu.

po t'doket qi osht e vshtir a so qashtu.
sa per me ta lehtu pak, po tveti e mun e pae kur mshajti mu, jo ato sene palidhje jo ha mut jo mes ha po kur m'tha po ta qi nanen.
- jo a, garant se ki pa. 
E kthev tash temas edhe lexoje kur kishemili po m'thet mue mos ha mut e manej kishemili pi thet intlektales, ta kum qi at nan edhe ty e je hup krejt!
Ehhh shoqit kjo dmth qi mu viq m'tha po ta qi nanen e tash pi tham edhe lales se gjynah me met kjo jasht rrjedhave socialdemokratike.

E tash kthev edhe niher temas e lexoje edhe postimin tem edhe nisja me kesh si gjaja.
Normalisht masi qi ti ki me kesh avtomatikisht t'rrok shprehja: mes ha mut, e kur ti s'han mut, t'rrok ajo tjetra me nan.
tung e mes keshni shum.__________________Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Edhe ti kastriot ja ki nis mu bo porniq, magari o cof e ju po folni qysh me ngarku me dru.

Dosjet i kan shkijet, edhe me dash i dhojn me dasht jo, me dasht edhe i manipulojn.

Qa po kapeni me dosje, qe ku ka boll shype qi jon fajtor qi u da mitrovica se jon ardh tu nga me pa qa ka n sheher, u myten tu bo biznis me ta n veri, punet ma t flliqta.
A sjon shpijuna qata shype qi shtin gjithcka pa dogane n kosove e demtojn bugjetin e kosoves, e tani mjekve s munet me ju rrit rroga a?
pse serbia edhe BiH se len kosoven me **** mall te ata?

Edhe gazetart s guxojne me shkru bash gjithqka se piqka e majkes ju iqet?
pse s shkrujn me emra per reketasha, pumpa t benzinit e pufa, t kujna jone.Kushe ka n kosove monopolin e naftes,cigares,hekrave etj
Tani s ka diktatur,!

Ti kastro veq mun e pin pa pluma e me kqyr seria, bile edhe porniqa se tu koke marak n ta.


__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

O kastriot, kurkush nuk e menon kohen e millosheviqit si kohe e jugosllavise! Se ma keq se qathere nuk o kon kurre, ama edhe tash o ka i afrohet kadal-dal.

A sa per kohen para Millosheviqit, kta qe jon ma te vjeter kallxojne, po do shajin, do livdojin, vshtire osht me i ra ne fije. Une supozoj qe ne at Jugosllavi sa ma fukare qe je kon, aq ma mire te ka ra, qe nuk don me thone 100% e sakte per kosove/shqiptare. Bosnes ma se shumti ja ka thy, per shkak te pozites qe e ka pas edhe strategjise me e koncentru industrine ku noj force pushtuese e ka ma se veshtiri me deportu. Hiq ma keq nuk i ka ra edhe Malit Zi edhe Maqedonise. Tash kosova o diku mejhere mas ktyne. Nuk kem qa me bo, se nuk kemi pas as deti, as noj tradite, as kurgjo hiq. Qymyr, toke (ne ni pjese) pjellore edhe xehe. Nuk di a ka pas noj njeri ne krejt Kosoven mas luftes II botnore qe ka pas fakultet te krym. Pra qa po du me thone, osht, hiq kohen e millosheviqit, nuk di sa ka mujt ktu me pas ma shume perparim ne 45 vjet me qato parakushte?!

Tash po thojin krejt o kon fallc - une nuk po di, hala kryesisht jemi tuj ec ne qato rruge, qato trotoare, tuj rrnu ne qato banesa, tuj punu ne qato ndertesa qe jon ndertu athere. Se mo per rryme e uj e nxemje mos te folim hiq qe hala na vjen prej qatyne stabilimenteve te njejta. Tash nese jon kon athere fallc, athere hala kokem n'andrra na.

Nuk i kom mrri ato senet qe i permenin, si p.sh. me kry fakultetin me bursa me krejt, me hi ne pune mejhere edhe mas dy-tri vjete me marr banese. As nuk e kom mrri me i hyp trenit e me shku pa kokerr vize deri ne gjUrmoni a france, se per polonia e qekosllovakia as nuk po foli bile.

Po nejse, qa o shku o shku, nuk mujim me u kthy permas edhe nese pajtohem krejt 100% qe o kon ma mire athere. Jemi qetu ku jemi, duhet me kqyr me bo diqka prej qesaj situate. E une ne kohe te funit jom blloku, nuk po shoh noj zgjidhje as perspektive te mire per Kosoven.

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

Under Construction wrote:

...E une ne kohe te funit jom blloku, nuk po shoh noj zgjidhje as perspektive te mire per Kosoven.koha e funit = prej se jam antar i kti forumi

 __________________Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

mire e ki aty. edhe une e menova 5-6 vjet e fundit :) se kur po bon shume vjet, 5-6 nuk po te doken shume, po thejsht ni pjese e vogel :)

po qa po du me bo te kjarte osht qe e kom pa saktsisht qe nuk i takoj shumices, se po get mire osht boll per masat e gjera popullore. qito kish ardh ne perfundim edhe radio urban fm-i, i niva ni dite ka u kajshin.

__________________
MPUQ


Senior Member

Status: Offline
Posts: 243
Date:
Permalink   

R2D2 wrote:


Qa po kapeni me dosje, qe ku ka boll shype qi jon fajtor qi u da mitrovica se jon ardh tu nga me pa qa ka n sheher, u myten tu bo biznis me ta n veri, punet ma t flliqta.
A sjon shpijuna qata shype qi shtin gjithcka pa dogane n kosove e demtojn bugjetin e kosoves, e tani mjekve s munet me ju rrit rroga a?
pse s shkrujn me emra per reketasha, pumpa t benzinit e pufa, t kujna jone.Kushe ka n kosove monopolin e naftes,cigares,hekrave etj
Tani s ka diktatur,!

Ti kastro veq mun e pin pa pluma e me kqyr seria, bile edhe porniqa se tu koke marak n ta.o SKYWALKER mos ja fut edhe ti kote per mitrovice biznis ka pas gjith e smundesh me i fajsue ata..... maspari te them se disa udheheqsa apo individa te qeversi mas lufte apo  tLDKes ku nuk e fajsoj krejt partin  kan jep imunitet (qe ka zgjat deri JANAR 2009 )disa personave te rrethit te Vushtris si revansh qe e kan strehu SHALLIN sa ka qen ne ITALI po ata nuk besoj se kan kalkulue ashtu se  i lidh nipat e tyre  me ta biznis mas lufte po une thjesht po them EVULUCIONI e ka mar ket pune e tash qe jem te paaft dhe nuk kem potencial  me i hyp paragrafave e me i zbatue skan faj si individa .......edhe biznisi ka shkue deri ne serbi ku kan ndertue edhe banesa shqiptart apo i kan finansue e i kan ****e DIRTY CASH LUV U  ......e sa per sangjak spo foli se

e sa per rroga te mjekve ka faj vetem kta qe e udheheqin ........


e Mitrovica nuk eshte ****e se askush ska pas nevoj me pague po nuk kem dite se si me reague si tash qe spo dijm ..........


e per ata ZANATIN HORIZONTAL apo te Kamasutres mas pash syt se sjem na Freaks te ASTRONOMIs po te anatomis.....Lale une per tye KASTROS ......

__________________
VACATIONS , BOATS , THC + CBN / CBD=Vpa (vlera psyho aktive >,=,< 1 )


Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

EXPO wrote:


Lale une per tye KASTROS ......

 kush shan viq e perlyn gojen/gishtat e vet ;)

 __________________Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Serbia shet n kosove m doket 400 mil eki, na rreth 18 mil.,ata e s na lojn mo neve me **** atje, e na?
Tha ministri i financave so koha e embargove se s jena n vitet 90-ta, mo mole mos t shet 400 mil n vjet e t kallxoi tani.

Expo une s di ksi teoria, po e di me ta vjedh kerrin t del n veri, shkon n gracanice e tak lekin ta kthejn kerrin, ku o SHPK-a?

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Senior Member

Status: Offline
Posts: 243
Date:
Permalink   

SKYWALKER per kerre.... sdi ti sa i njeh OPEL ASCONAt kur kan dal kah fundi i viteve te 80 mue me kujtohet ne mitrovice kan qen 1 shum i mir per at koh ..pronari i kerrit puntor NAPREDAKUT apo ma von EMIN DURAK midis Mitrovice i pat pague 7000 mark me ja kthye prapa hajnat edhe krejt u kon ne zone te banume me shqiptar, ja kan vjedh nBAJR u shkue e ka marr nTAVNIK 1,5km larg....
 
teoria nuk kam, po me njohuri  edhe nuk e kam njet as me padite as me deshmue ....kerko ne google nashta ki sukses prej Beogradi ne Itali ka u shkue Rugova dhe kush i ka bo Konak edhe ata nga jan me prejardhje ,pika tjeter arestimet e fundit per tregti me veri nga vijn ata.....ata persona ju them nuk anojn per parti LDK apo PDK po per leje te ndryshme prej kryetarve te komunave per interesa te biznisi e kto sene munem edhe LOBBYISTA e kta i gjen edhe ne TIRAN e pash JETA ne KOSOVE e ai seni me at djali te Minoritetit ku tregoj njeri prej tyne se eshte FAJDEGJI hahahahahaha sa mka pelqyue se si u shpreh njeri isht shum i afte-- Edited by EXPO at 21:23, 2009-01-23

__________________
VACATIONS , BOATS , THC + CBN / CBD=Vpa (vlera psyho aktive >,=,< 1 )
qina

Date:
Permalink   

Kastriot Fadilaj wrote:
Qina wrote:

S'di cfar kar dosjesh tuKumunizmit po dojne me i qele kur tuKosova eshte ne kulminacionin e kumunizmit pikerisht ne diten e sotme, ama bash qetash sa jemi tuj i shkrue qeto sene....


Qine, spo di a jam ka tmar vesh mir omo pom doket qi je ka thu qi ma keq o tash se nvakt tjugosllavis (se R2D2 pe thot troq).
...

Jo, ta qifsha nanen, s'je tu marr vesh mire se nuk thash hiq qe tash o ma keq se n'vakt t'jugusllavis.
Qysh ka qene n'at vakt s'o tum hanger fort kari. Po get qe ka qene njefar skllaverie, kolonializmi dhe racizmi. Dhe kjo po tingellon boll keq, apo jo.

Une nuk bana hiq krahasim me jugusllavi qysh ka merak me ba psh rydyhi apo ycyhi, po e bana nje pershkrim te thjeshte te veprimeve pulitike tuQeverise suaj te dashtun ne momentin e sodit e qe po me doket se qeto veprime p'i perngjajne kumunizmit, ose te pakten atyne klisheve qe njerzia mesatar i kane per kumunizmin.

Edhe nihere, hiq s'o tum hanger raki a ka qene tujugusllavija e ktynehere ma e mire a ma e keqe edhe hiq s'po me doket se ka qene najfar situate kumuniste atehere ne kosove (ka qene, pra, edhe ni here, skllaveri, kolonizim, racizem) amo qetash ESHTE!


 __________________


Guru

Status: Offline
Posts: 808
Date:
Permalink   

qina wrote:

...
Qysh ka qene n'at vakt s'o tum hanger fort kari. ...

mus thongert ai ty haje ti ato__________________Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

paj edhe ucyhi nuk po ka me qa tjeter sen me krahasu, se ne qeta tri regjime jemi kon, se tybe me pas kon najhere ne sa maj men une pjese e austrohungarise ose komonvelltit, ju kisha krahasu me ta.

qinez, na maspari duhemi me u marr vesh qa osht komunizem, qe me dite masanej a o tash komunizem a jo, pa u krahasu me noj kohe tjeter qe masi po doni. se qa jon klishete e njerzve mesatar, ato pe di. kur shqiptari i kosoves ankohet per komunizem, kryesisht ka te boj me faktin qe nuk ka mujt kur ju ka qu kari me bo me flamur te shipnise qa ka dasht. ku ai ma shume menon qysh nuk ka mujt me i ul kusherinket ne prozore te mercedesit neper dasma si tash, se ne prapavijen politike te krejt asaj pune.

qitash ishin tuj e bo ni organizate ni studim per qeverisje ne kosove, e m'thirren me punu, po nuk mujta me u marr vesh per pare (edhe pozite). sidoqofte, tipat jon tuj e kqyr sa ka qasje popullata ne qeverisje edhe sa osht tuj u prezentu interesi i popullates n'institucione. une tuj e pa parlamentin, edhe tuj i pa problemet e perditshme te popullit, nuk jom tuj pa fort lidhshmeri qaty, po nejse, te presim qa po qesin ate ne drite. 

-- Edited by Under Construction at 19:31, 2009-01-24

__________________
MPUQ
Qina

Date:
Permalink   

paj, klishete mbi kumunizmin jane dishka si qishtu:

- tuQeverija duhet me i shti te gjithe gjinjen ne pune - privati jo. (privati duhet me hanger kar, me u zhduke dhe me u pushkatu, kutpohet)

- "e jona" eshte mire - privatja eshte keq (psh, konkretisht, univerziteti i prishtines eshte masllahat, kurse univerzitetet private z'vyn gjo)

- shteti, qyteti, bukuria natyrore e prishtines, dhe sidomos ajri rreth e perakolla eshte "i joni", kurse mbindertimet, shpijat private, banesat qe nuk jane te shtetit, minimarketat, ****esat e cigareve, taksistat, siguracionet, turistiket, kompanite, softverat, dugojgjite, furragjite etj etj - jane te keqinje.

a dulen boll?

__________________
Qina

Date:
Permalink   

Under Construction wrote:

qitash ishin tuj e bo ni organizate ni studim per qeverisje ne kosove, e m'thirren me punu, po nuk mujta me u marr vesh per pare (edhe pozite). sidoqofte, tipat jon tuj e kqyr sa ka qasje popullata ne qeverisje edhe sa osht tuj u prezentu interesi i popullates n'institucione. une tuj e pa parlamentin, edhe tuj i pa problemet e perditshme te popullit, nuk jom tuj pa fort lidhshmeri qaty, po nejse, te presim qa po qesin ate ne drite. 
-- Edited by Under Construction at 19:31, 2009-01-24


Qyre, na qinezt, punojna lire dhe knaqum me pak. Plus qi dojna m'i "kontribu" kti shteti me tradita kumuniste, gja qi i bjen si mi kontribu idealit dhe shtetit tone, qin's.
Qi ma kallxon paswortin per qat pune, demek me hi une aty najqysh, nashta edhe ta baj hallall qi je shpijun. __________________


Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

hahah, qinez, mu me ma ba hallall qe jam shpijun, kurre nuk ta fali. aty e qova ni djale te ri qe mu ka pas lut moti me i gjete pune - pra mos meno qe per noj qesi inati virtual e kisha lone pa te drejtu, se nuk ma nin.
 

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Apet perkunder Qines menoj qi Kosova osht tu e perjetu ni kapitalizem t'eger.
Pse?

U rrit tvsh ne 16%, a u zvoglu tatimi n rroga, e ma shume perfitun ata qi i kan rrogat e mdhaja, tash pritet me rritjen e tatimit mu shtrejtu KREJT  qi shumices i bjen n shpine kjo se i kan rrogat e vogla ose s kan hiq.

QKUK osht katastrof edhe kta njerze qi s kan pare me shku n privat desin, dmth shtetit si han me investu n ato t shtetit, s po thom mi mshel privatet po mu kujdese edhe per shtresen e mesme nese veq ka met n kosove, edhe ato t varfun.

Njejt me Universitete, s ka nevoj per qaq shume universitete private, apet jo mi mshel krejt po UP mos me lon mas dore, edhe s di pse ky inat QINO i joti per UP a ki diqka personale, po universiteti publik duhet me pas edhe me investu per ata qi s kan kushte materiale mu shkollu n privat.

S'po thome me ardhe te na Komunizmi i titos ose enverit, po Kosova me bo politika socialiste t majta, se edhe Obama po bon politik t majt qi po don me ja rrit tatimin krejt atyne qi fitojn ma shume se 250 000 usd n vjete, e te na e kunderta.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?Guru

Status: Offline
Posts: 1398
Date:
Permalink   

Kosova ka me bo politike qfare don me bo qaj qe hyp ne pozite. Jo qfare don Qina, as qfare don r2d2, as UC as kurkush hiq qe angazhohet ne politike.

Shtresa e ashtuquajtur e mesme ne kosove munet me u quajt edhe shtresa e shkerdhyer, se qajo shtrese i pagun krejt edhe rrin si pararoje e shoqerise kosovare. Sa mun duron osht pikpyetje. Qaj kosovari relativisht mire i shkollum, me te ardhura te knaqshme, afetar, i ndershem, qe i pagun krejt qa i jepet me i pagu osht i goditun ne tona anet. Cdo rritje e tarifave si uji, rryma etj. e godit veq ato. Cdo shtrengim i politikave tatimore e godit veq ato. A ne te njejten kohe ai nuk merr mbrojte prej shtetit per kurgjo hiq, ne gjyq osht i barabart ose ne disavantazh me pisat se ky nuk o msu me jep ryshfet e as me kercnu dikon nuk ka both. Politikisht nuk ka mundesi me u organizu jo veq pse jon pakice, po se jon te shperndam ne krejt Kosoven, e te na veq regjionalisht funksionojne partite.

Shtresa e mesme dikure ka qene shumica dermuese e shoqerise kosovare, masnej u zhduk ne kohe te millosheviqit. Qaty dikur mbas lufte ja nisi me u kriju - rrogat prej organizatave nderkombetare, privatve te sukseshem, ndermarrjeve publike te sukseshme etj. Po qasi vende te punes nuk jon kriju ma, qato rroga kan stagnu, pra me inflacion ju ka ra vlera diku 50%, edhe po ngarkohen cdo dite e ma shume me te dhanuna. Une e parashoh diku ma se largu per 2 vjet, krejt qita qe jemi me te ardhuna fikse me pas ni jete qe e kan sot ata qe marrin 300 euro ne muj. E per ata te shkretit as nuk po foli.

__________________
MPUQ


Guru

Status: Offline
Posts: 954
Date:
Permalink   

Pėr njė drejtėsi tė vėrtet dhe pa diktat

Ajo qė u tha publikisht nga deputeti i parlamentit tė Kosovės Nait Hasani lidhur me presionet qė i janė bėrė atij, pasi denoncoi njė kandidat pėr Kėshillin Gjyqėsor si pjestar i strukturave tė Millosheviqit, do duhej tė ishte njė kėmbanė alarmi pėr secilin kosovar, pa marrė parasysh pėrkatėsinė etnike apo politike. Kėrcėnimi i njė deputeti nga strukturat e ndėrtuara nė kohėn e regjimit kriminal tė Millosheviqit nė Kosovė tregon deri ku ka arritur toleranca ndaj kėtyre strukturave qė pėr mė se dhjetė vjet ushtruan dhunė e terror.

Pėrkundėr angazhimit deklarativ tė politikanėve ndėrkombėtar e vendor se nė Kosovė duhet tė ndėrtohet njė sistem gjyqėsor qė respekton tė drejtat e njeriut, nė nuk mendojmė se kjo gjė mund tė bėhet nga njerėz qė me dekada tė tėra kanė shkelur tė drejtat e njeriut. Nė vazhdimėsi prokurorė, gjyqtarė e zyrtarė tė lartė gjer nė poste ministrore pėrparohen nė karrierė duke injoruar tėrėsisht faktin se kanė qenė pjesėtarė tė aparatit represiv tė ndėrtuar nė Kosovė nga shteti serb nė fund tė tetėdhjetave dhe gjatė tė nėntėdhjetave. Shumė prej tyre e pranojnė publikisht se kanė gjykuar dhe pėrndjekur politikisht dhe ka dhe nga ata qė nuk druhen tė pranojnė involvimin e tyre politik pėrkrah Millosheviqit nė Rambuje.

Kjo para sė gjithash ėshtė arritur pėr shkak tė njė sugjerimi, krejtėsisht specifik pėr Kosovėn, tė ardhur nga bashkėsia ndėrkombėtare qė kosovarėt duhet ta harrojnė sa mė shpejt tėrė atė qė ndodhi. Edhe kur flitet pėr konfliktin kėrkohet tė minimizohet tragjendia qė u shkaktua nė Kosovė nga forcat serbe tė sigurisė. Ky qėndrim ėshtė pėrqafuar gjerėsisht politikanėt e korruptuar dhe e pa integritet,  tė cilėt nė kėmbim pėr lėnien e ish-shėrbyesve tė Millosheviqit nė funksione tė larta kanė pėrfituar njė mosndėshkushmėri totale pėr veprat e tyre tė kundraligjshme.

Sot ekzistojnė dy qėndrime qė synojnė harrimin sa mė tė shpejtė tė tragjedisė sė Kosovės e qė pėr qėllim kanė pikėrisht rehabilitimin e njerėzve qė i kanė shėrbyer regjimit represiv serb. Qėndrimi i parė ėshtė qė tė mos shikohet fare mbrapa nė emėr tė ndėrtimit tė sė ardhmes, kurse qėndrimi i dytė ėshtė qė Kosova duhet tė fokusohet nė atė ēfarė ndodhi nė kohėn e komunizmit duke e injoruar atė qė ndodhi nė Kosovė nė periudhėn e "demokracisė formale" nė Serbi tė filluar me Millosheviqin.

Ky qėndrim ka mundėsuar qė Kosova tė ngelet vendi i fundit ku shėrbyes tė regjimit tė Millosheviqit vazhdojnė tė jenė nė zyra tė larta publike. Strukturat qė i kanė shėrbyer shtetit serb nė kohėn e Millosheviqit janė mėnjanuar madje edhe nė vetė Serbinė. Nė Kosovė struktura tė tėra tė sistemit i drejtėsisė, politikės dhe seksioneve tė tjera tė rėndėsishme tė shoqėrisė sot nuk kanė asnjė lloj integriteti dhe imuniteti nga keqpėrdorimi politik i tyre. Kjo ka shkaktuar njė mungesė serioze tė pėrkushtimit tė kėtyre strukturave pėr shtetin e Kosovės dhe si rezultat ka shkaktuar njė ngecje serioze nė ndėrtimin institucional dhe nė mbisundimin e ligjit.

Natyrisht pėrgjegjėsinė kryesore kėtu e kanė liderėt politikė kosovar, tė cilėt me qėllim tė sigurimit tė pėrkrahjes materiale pėr partitė e tyre dhe pėr ata vetė, sapo mbaroi lufta u lidhėn struktura tė tilla dhe me biznesmenė qė u ngritėn nė kohėn e Millosheviqit derisa nė Kosovė ushtrohej represion. Mirėpo, pėrgjithėsisht edhe qėndrimi i faktorit ndėrkombėtar nė Kosovė ka konsistuar nė aministimin e kėtyre strukturave, nė harrimin e tragjedisė sė Kosovės dhe nė minimizimin e saj. Sot e kėsaj dite nėn titullin "Historia e konfliktit", nė faqen zyrtare tė KFOR-it, thuhet se mbi 1500 shqiptarė u vranė nga forcat serbe, kur dihet shumė mirė se ky numėr ėshtė shumė mė i lartė. Zyrtarė ndėrkombėtarė dhe sidomos UNMIK-u, por edhe politikanė vendor, vazhdimisht kanė avokuar qė ajo qė ka ndodhur nė Kosovė gjatė fundvitit tė tė nėntėdhjetave tė quhet konflikt e jo luftė dhe kjo madje qe sanksionuar si e tillė nė njė ligj tė cilin e nėnshkruan ish-kryeministri Agim Ēeku, paradoksalisht komandant i UĒK-sė gjatė luftės dhe ish-kryeadministratori Soren Jessen Petersen.

Kosova ka shumė viktima qė kanė pėsuar nga zyrtar qė sot e kėsaj dite qėndrojnė nė pozicione tė larta publike. Sot nuk ėshtė i rrallė rasti kur njė ish-i burgosur politik detyrohet ta votojė nė Kuvendin e Kosovės listėn e mbushur me prokurorė e gjyqtarė qė kanė bėrė pėrndjekje politike. Kosovari ėshtė i vetmi qytetar qė doli nga luftrat e Millosheviqit tė cilit nuk i lejohet tė marrė njė qėndrim ndaj kėsaj periudhe. Madje kosovarit publikisht dhe nė mėnyrė tė prerė i sugjerohet ta harrojė tragjedinė e vet. Kjo jo vetėm qė ėshtė johumane, ėshtė kundėr vlerave tė brumosura nė dokumenta tė rėndėsishme ndėrkombėtare pėr tė drejtat e njeriut, por ėshtė shndėrruar nė njė pengesė reale pėr ndėrtimin institucional tė kėtij shteti tė brishtė e tė ri.

Njėanshmėria politike qė tregojnė njė pjesė e aktorėve ndėrkombėtar nė Kosovė ėshtė duke i kushtuar shumė Kosovės. Askush nė Kosovė, nė asnjė moment, nuk ka avokuar pėr tė ndėrtuar njė shtet hakmarrės dhe as njė shtet tė shqiptarėve. Mirėpo, pa marrė parasysh se njė pjesė e lidershipit tė korruptuar dhe tė inkriminuar po sillen me indiferencė ndaj kėtyre padrejtėsive qė po iu bėhen 90% tė kosovarėve, askush nuk do tė mundet pėrgjithmonė ta pengojė drejtėsinė nė kėtė vend. Historia nuk mund tė fshihet e as tė rishkruhet arbitrarisht nė stilin "big brother" nė njė vend qė kėrkon demokraci. Nuk ka presion qė mund ta mbajė drejtėsinė tė burgosur pėrgjithmonė.

Prandaj, Organizata ĒOHU! i bėn apel atyre qė avokojnė mosvėnien nė vend tė drejtėsisė nė emėr tė ndėrtimit tė sė ardhmes, qofshin ata tė huaj apo vendorė, tė kontribuojnė qė edhe nė Kosovė tė vendoset njė sistem i vlerave humane dhe tė drejtėsisė universale. Vetėm kjo ėshtė garancia mė e mirė pėr ndėrtimin e asaj qė nė mėnyrė deklarative po kėrkohet nga vetė individėt qė avokojnė harrimin e sė kaluarėn, njė vendi tė vėrtet demokratik. Mirėpo, kjo nėnkupton krijimin e njė shoqėrie qė dėnon krimin pa marrė parasysh periudhėn nė tė cilėn ka ndodhur dhe pėrkatėsinė etnike tė viktimave dhe tė shkaktarit tė tragjedisė.

Prishtinė, 30 Janar 2008

--
Me respekt!

Organizata pėr Demokraci, Antikorrupsion dhe Dinjitet ĒOHU!

__________________
xenini


Guru

Status: Offline
Posts: 895
Date:
Permalink   

Per menim temin kosova n Yu ka qene e pushtume, po i jon dhon shume t'drejta nashta ma shume se sot qi kane shiptaret n maqedoni, viteve 90 i miren krejt t'drejtat edhe s ka mo lidhje aty me komunizem po aparteid.

Shpijunat e viteve 90 qi kan punu n sup e udb so dasht mu lon hiq mu mar me dosje po eliminim fizike, plum n balle, po si po thote ky nalt i COHUT na shypet( jo kosovaret) e kosoves ngajtem mas pareve.

kjo osht ajo qi na s'kemi organizim krejt bojm levizje kaotike pa kahje, edhe shembulli ma i mire i shiptareve mu organizu jon jahudite per menim temin, jo 100% se jemi shume larg kapaciteteve tyne intelektuale edhe ekonomike, po me ja nise.
Ata hala i njekin nazistat, bile qitash e nxunen ni plak kroat SS n australi, perderisa kta n qeveri menojn per gjep populli menon per bark, edhe kerkush s ka kohe mu mar me organizim po krejt mener me thone organizimi i jone osht i rastit, qaty per qaty.

__________________

Kur kthehet Shoku TITO?

Anonymous

Date:
Permalink   

Me duar tė ndyra PDFPrintoEmail
Wednesday, 04 February 2009
Qėndrimet e politikanėve dhe analistėve nė debatit aktual pėr hapjen e dosjeve, na e zbulojnė se ky debat ėshtė simptomė pėr njė tjetėr debat qė mungon: debati pėr atė se ēka ishte Jugosllavia si shtet pėr shqiptarėt dhe Kosovėn.

Jugosllavia e Mbledhjes sė Dytė tė AVNOJ-it, mė parė sesa proserbe ishte antishqiptare. Sigurisht qė kėtu ka ndikuar fakti se shqiptarėt ishin popull josllav nė shtetin e sllavėve tė jugut. Partia Komuniste e Jugosllavisė nė mbledhjen e dytė tė AVNOJ-it, tė pėrfunduar me 29 nėntor 1943 nė Jajce tė Bosnjes, i ndau mė tutje shqiptarėt edhe ashtu tė ndarė. Shqiptarėt qė kishin mbetur jashtė Shqipėrisė i ndau nėpėr republika tė ndryshme tė sllavėve tė jugut: mė shumė shqiptarė nė Serbi sepse ajo ishte mė e fuqishme, mesatarisht shqiptarė nė Maqedoni, meqė ajo ishte mesatarisht e fuqishme, dhe mė sė paku shqiptarė nė Mal tė Zi, meqė ai ishte mė i dobėt. Pasuan vrasjet e dėbimet, diskriminimi i njerėzve e eksploatimi i resurseve tė shqiptarėve. Edhe sot e kėsaj dite mbretėron njė asimetri drastike e tė drejtave: nė shtetet ku shqiptarėt trajtohen si pakicė, ata kanė shumė mė pak tė drejta sesa pakicat kombėtare nė vendet ku shqiptarėt janė shumicė. Kjo asimetri, kjo mungesė e reciprocitetit i vendos shqiptarėt nė pozitė tė pabarabartė (sidomos karshi fqinjve tė tyre) dhe rrjedhimisht pa dinjitet kolektiv.

Dosjet sigurisht qė duhet tė hapen. Fatkeqėsisht nuk i kemi ato. Lėvizja VETĖVENDOSJE! e pėrkrah plotėsisht fushatėn e Organizatės pėr Demokraci, Antikorrupsion dhe Dinjitet ĒOHU!, pėr njė drejtėsi tė vėrtetė dhe pa diktat. Nuk bėn assesi qė policėt qė kanė torturuar, prokurorėt qė kanė akuzuar dhe gjykatėsit qė kanė dėnuar pėr politikė, tė jenė tash sėrish nė sistem (ndėrkohė qė, siē e dimė, ata janė edhe nė pozita tė larta).

Nė anėn tjetėr, duket qė sa mė tė vjetra tė jenė dosjet, aq mė i madh pasioni i politikanėve dhe analistėve qė tė flasin pėr to. Dosjet mė tė rėndėsishme pėr jetėn tonė sot nuk i ka vetėm Serbia, por edhe UNMIK-u dhe shėrbimet informative sekrete tė huaja, qė i shantazhojnė politikanėt tonė dhe i bėjnė kėshtu tė qullėt siē po i shohim pėrditė. Kėto dosje duhet tė hapen, por kjo spo kėrkohet sepse asisoj do tė duhej ballafaquar mandej me UNMIK-un, EULEX-in dhe sundimin ndėrkombėtar nė pėrgjithėsi.

Prerja cilėsore nė vitin 1989 qė e bėjnė disa politikanė e analistė, e bėn Jugosllavinė tė duket shumė mė e mirė se Serbia. Jo vetėm pas vitit 1989, por edhe para suprimimit tė autonomisė, shumica e krimeve nuk kanė qenė krime tė komunizmit por tė serbizmit nacional-shovinist. As shqiptarėt qė dėnoheshin nuk dėnoheshin pse ishin komunistė tė njė nėnlloji tjetėr, e as Serbia (me ndihmėn edhe tė disa shqiptarėve) nuk dėnonte si komuniste. Thirrja nė parime ideologjike ishte maskė e pretekst pėr spastrim tė brendshėm politik. Mbi tė gjitha, pushteti serb e jugosllav dhe ata qė i shėrbyen atij me devotshmėri dėshironin tė kenė sa mė shumė pushtet dhe tė jenė sa mė gjatė nė pushtet. Kush u dilte nė rrugė etiketohej, persekutohej, syrgjyrosej, dergjej nė burgje e madje edhe vritej.

Shumica e politikanėve dhe analistėve nuk reagojnė ndaj dosjeve tė hapura, ndaj rasteve qė dihen qartė, porse kanė aq shumė zell pėr dosjet e fshehta. Ky ėshtė perversitet. Politikanėt e analistėt kanė mė shumė zell pėr tu marrur me krimet e vjetra sesa, pėr shembull, me atė tė policėve rumunė tė UNMIK-ut, qė i vranė Arben Xheladinin dhe Mon Balajn me 10 shkurt 2007. Pėr mė tepėr, edhe nė EULEX ndodhet kontigjenti rumun i policisė. EULEX-i i ka dosjet edhe tė kėtyre politikanėve. UNMIK-u tashmė i ka dorėzuar 4.500 dosje tė krimeve serioze (korrupsion i lartė, krim i organizuar etj.): prej tyre vetėm 10% ShPK-sė e tė tjerat EULEX-it. Politikanėt janė tė urtė e tė butė pėr kėtė ēėshtje pikėrisht pėr shkak tė aktualitetit tė saj. Mė me qejf merren me krimet e Luftės sė Dytė Botėrore (e mbase edhe tė Luftės sė Parė Botėrore), mu pėr shkak se njė gjė e tillė nuk i konfronton me regjimin nė fuqi.

Thuhet qė dosjet duhet tė hapen dhe shqyrtohen nė mėnyrė institucionale. Por edhe aty ka aq shumė njerėz me duar tė ndyra, qė sjanė distancuar nga e kaluara e tyre: Rexhep Haxhimusa, Hilmi Zhitia etj. Dhe, si tia bėjmė tash: kėta ti trajtojnė kėto dosje?! Kėshtu del se kėta politikanė e analistė duan ti hapin dosjet, por me kusht qė asgjė tė mos ndodhė. Nė vend qė tė dėbohen nga puna Haxhimusa e Zhitia pėr ato qė dihen (si dhe tė ngjashmit me ta jo vetėm nė sistemin e drejtėsisė por edhe nė polici), propozohet qė ata ti trajtojnė dosjet qė sdihen. Ngrihet ēėshtja se si dhe kur tė hapen dosjet e mbyllura, kur ato tanimė tė hapura po rehabilitohen. Prandaj, paradoksalisht, ēėshtja e vėrtetė dhe emergjente ėshtė se si tė hapen dosjet e hapura? Si tė largohen nga puna Rexhep Haxhimusa e Hilmi Zhitia dhe tė ngjashmit? Rishikimi dhe korrigjimi i historisė (pėrmes hapjes sė dosjeve) mund tė bėhet vetėm nga lartėsia e njė sistemi politik demokratik nė njė Kosovė sovrane e kurrsesi nga administrimi jodemokratik ndėrkombėtar i kombinuar me krerėt e korruptuar vendorė.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!


__________________
Qina

Date:
Permalink   

Une kish alype me qele dosjen e atij Truschlerit qe i pat vjedh kogja do miljon prej KEK-it. A e din kush shka u bo me ato pare? A i kane kthy ne buxhet a kane mbet ne Gjibraltar, ne konton e bab's se ketij hajnit.
Sa e di une, kete e kane gjyku ne Gjermani, po pse ka rrejte se ka doktorature!! Jo pse ka vjedhe.__________________
Anonymous

Date:
Permalink   

yawn  KOSOVA PO FLEN__________________
Page 1 of 1  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard